Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#3241 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 21:52

Żywienie bydła mlecznego wiem ze to sa dopiero moje przypuszczenia ile bym z niej wyciagnal, chcialbym lep[iej jakos ulozyc ta dawke ale nie mam zbyt duzego doswiadczenia, sprzydaloby sie cos takiego jak jakies wykresy poszczególnych pasz i ich wartości, mniej wiecej wiem jak krowa reaguje gdy czegos jej brak wiec wiem co dodac ale najlepiej miec cos odrazu ulozonego chociaz wiem ze to i tak nie bedzie idealnie, krówki nrf w czystej rasie osiagaja wydajności na poziomie 7000l i to tylko na kiszonce z traw i śrócie, jesli sie ma krzyzowki z hf dobrymi które w genach potrafia dac 15000 to latwo mozna policzyc ze w takiej krzyzówce nrfxhf da sie osiagnac te 12000l, zreszta mnie to nie interesuje, ja chce tylko te 7000-8000l od kazdej i tyle mi wystarczy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 01:32
  •  

#3242 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 05 styczeń 2014 - 21:55

Żywienie bydła mlecznego Nie znam sie na mlecznych ale skoro hf sa takie swietne to czemu np holenderscy hodowcy odchodza od nich na rzecz krzyzowek z hf? Z ich wypowiedzi wynika ze mlecznosc podobna a zyskuja zdrowotnosc i ilosc laktacji.

#3243 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 22:22

Żywienie bydła mlecznego Ja też się nie znam, ale czytam czasami artykuły i o holenderskiej hodowli czytałem to http://hgplus.pl/hol...ska_hodowla.htm , więc nie wiem po co mieli by krzyżować swoje hfy...

Romek 120, napisałem Ci swoją dawkę, z niej krowy średnio wyciągają 26-30 litrów dziennie,mówię o średniej stada, mocznik trzyma się w okolicy 200, białko 3,2-3,4 tłuszcz 4,2-4,4. No wiadomo każdy ma inne kiszonki i ich jakość inna, ale jakiś tam odnośnik jest, a składniki do treściwej nie jest ciężko zdobyć.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3244 Share vbox33

vbox33

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 490 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, historia, of-road

Napisany 05 styczeń 2014 - 23:25

Żywienie bydła mlecznego W agrobiznesie byl o tym reportaz, stad moje wnioski tu tez pytanie. Bylo tam cos o lepszej zdrowotnosci i dlugowiecznosci co za tym idzie dluzszej wydajnosci mlecznej(ilosc laktacji). Ale tak jak mowilem nie znam sie na krowach mlecznych jedyne co wiem o hf to ze duzo dobrej paszy potrzebuja. Wiedzy nigdy nie zaduzo wiec warto pytac.

#3245 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 01:44

Żywienie bydła mlecznego to wiadomo ze hf beda doic najlepiej ze wszystkich i beda tez zdrowe ale tylko twedy jak sie im da to co potrzeba a nie to co ty mozesz, i w tym jest problem, jesli sie nie ma takiego pola zeby wyroslo najlepsze dla tej krowy hf to trzeba zmieniac rase i krzyzowac tak aby zwiekszyc dochodowość a nie zmniejszyc przez to ze sie ma niezdrowe krowy i dlatego ja krzyzuję bo nie moge zasiac np lucerny, najlepszej kukurydzy bo na moich polach beda rosly tylko odmiany wczesne a nie tak jak u innych z wielkopolski ponad 3m, u mnie tylko 2,5 a i tak nie jest to taki plon jak chcialbym, musze to nadrabiac śrótami i uwazam ze wysokobialkowe z polaczeniem z wyslodkami bedzie dobre chociaz jak na moja dawke to jak widze z waszych komentarzy to nie wystarcza 3k, ale 5-7, jesli bym to wymieszal ze wszystkim to nie zaszkodzi to krówce ale jesli bym dawal osobno to bedzie to zle i to wiem, tak samo ze srtótami wysokobialkowymi, jesli sie je da same to krowe sie wykonczy albo nie zje tego w porównaniu z wymieszanym calym.
stolarz88->skąd bierzesz kwaśny weglan, krede i drożdże i co one daja krowie?? slyszalem juz o tych produktach ale nie za bardzo sie tym przejmowalem.

#3246 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 10:57

Żywienie bydła mlecznego

stolarz88->skąd bierzesz kwaśny weglan, krede i drożdże i co one daja krowie?? slyszalem juz o tych produktach ale nie za bardzo sie tym przejmowalem.

przyłaczam sie do pytania i włąsnie jakie proporcje : kwaśny weglan, krede i drożdże.

#3247 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 12:28

Żywienie bydła mlecznego jak wy liczycie dawki dla krów, jak w taki sposob, wiem ze na 1l mleka potrzeba 3.28 MJ NEL i 0,86g białka, wyliczam ilośc białka na kg suchej masy z kukurydzy która ma 10% białka a sianokiszonka 14-16%, energi kukurydza ma 7 MJ NEL na 1kg suchej masy a sianokiszonka około 5,5-6-5 MJ NEL na kg, śróta wyoskobiałkowa 40%(soja i rzepak) 1kg wystarcza na produkcje 4,5l mleka a energi ma 7 MJ NEL. Z mojej dawki poczatkowej 25kg kiszonki z traw, 15kg kukurydzy, 3,5kg tresciwej wysokobialkowej wyszlo mi ze mam energi na 30-34l mleka a bialka na 33-36l mleka, nie wiem w jaki sposob wy to liczycie ale ja w taki sposob, jesli to jest zle to poprawcie mnie i powiedzcie jakie jest zapotrzebowanie bytowe dla krowy zeby zyła bo tego nie wiem i brakuje mi w swojej dawce. Doradzcie prosze??

#3248 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 19:35

Żywienie bydła mlecznego To już było pisane nie raz, w tym temacie, kwaśny węglan jest po to żeby zmniejszyć wahania pH w żwaczu które występują po skarmianiu pasz energetycznych, np zboże, kukurydza, kiedy dochodzi do tych wahań wtedy ginął pierwotniaki i drożdże które są w żwaczu i dlatego się dodaje te drożdże, a kreda to źródło wapnia, które dla krowy zawsze się przyda :P Każdego z nich po 100gram dziennie powinno się dawać, ja tam daje trochę mniej drożdży bo jest jakaś tam ilość w DDGSie które daje, kwaśniego też trochę mniej, za to wutamin ostatnio daję więcej niż 100g, niektórym dochodzi do 150g.
Ja nie mieszam mojej treściwej w paszowozie tylko daje pod pysk 3 razy dziennie, każdej prawie indywidualnie.
Co do liczenia dawki pokarmowej to jest tu kilku fachowców od tego, już nie jedna dawka się pojawiła w tym temacie, ja do swojej dawki dochodziłem stopniowo, podrzucałem coś do treściwej i patrzyłem jaki jest efekt, jak doszedłem do tych 6 kg to zacząłem mieszać jakościowo mocniejszą. Teraz i tak wiem że to za słaba dawka, sporo krów chciało by więcej zjeść żeby się lepiej poczuć :)
Co do sianokiszonek to się nie przejmuj bo u mnie też żadnej lucerny czy koniczyny nie widzą przez cały rok...

#3249 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 22:01

Żywienie bydła mlecznego

W agrobiznesie byl o tym reportaz, stad moje wnioski tu tez pytanie. Bylo tam cos o lepszej zdrowotnosci i dlugowiecznosci co za tym idzie dluzszej wydajnosci mlecznej(ilosc laktacji). Ale tak jak mowilem nie znam sie na krowach mlecznych jedyne co wiem o hf to ze duzo dobrej paszy potrzebuja. Wiedzy nigdy nie zaduzo wiec warto pytac.

a wiesz ze juz ponad 25tys krow w holandi przekroczylo ponad 100tys produkcji i nigdzie nie ma tam mowy o tych swietnych krzyzowkach Jesli chodzi o ilosc mleka to nie ma dyskusji tylko hf sie licza ale jesli zaczniemy juz patrzec na koncowy zysk to roznice moga sie zacierac

#3250 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 06 styczeń 2014 - 23:50

Żywienie bydła mlecznego

Mam problem :
Do niedawna krowy dostawały: 12l qq, 5,6l młóta browarniango, 3-5 śruty (głównie własna produkcją pszenica, jęczmień, otręby pszenne, dodatki ruty rzepakowej, koncentraty mlekoma, kraftmilk) do tego siano ok 1,5 beli na dwa dni (35 krów) i 1,5 lucerny (balotowane) też na dwa dni. Krowy mają zadawane 2 x dnia rano 5-6, wieczór ok 6-7. Dodatkowo po wieczornym doju albo tuż przed i w południe dostają słomę.
I nic by nie było w tym złego Dawały ok 450 l dziennie. Do dawki żywieniowej jw. od niedawna zaczęliśmy dodawać wysłodki burczane (5l) i co krowy obcięły mleko 300 l czyli ponad 150 w dół (krowy są dojone 3 x: 6,13,21) i nie wiem co jest wiadomo zmiana a le po woli powinno się poprawiać a tutaj nic oraz gorzej co to może być czy za dużo razy dojone czy coś nie tak w żyweniu

Te 12l to ok 8 kg
Dodatkowo wydaje mi się że krowy mi się pasą tzn. są grube i mam coraz większy problem z zacieleniem . Krowy zwykle doganiamy ok 4 miesiąca po wycieleniu i tutaj pojawia się problem mało która "łapie" od pierwszego zazwyczaj 2, 3 raz rekord to 5. Zastanawiam się czy problemem jest dieta czy unasiennianie zwłaszcza że krowy zacielane są od ładnych 6 7 lat przez tą samą firmę czy tutaj nie jest czasem problem ?

Edytowany przez aster453, 07 styczeń 2014 - 14:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3251 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 13:28

Żywienie bydła mlecznego aster, moim zdaniem strasznie późno zaczynacie zacielać krowy, już 60 dni po wycieleniu można zaczynać oczywiście z tymi wydajniejszymi można poczekać ale najwyżej do 3-4 miesiąca. Jak krowa jest już długo po wycieleniu to daje mało mleka i się zatucza. I przy takiej wydajności dojenie trzykrotne jest zupełnie bez sensu.

#3252 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 570 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 16:25

Żywienie bydła mlecznego Aster moim zdaniem stanowczo za mało kukurydzy, od 35szt to powinieneś doić minimum 700 l dziennie. A to ,że doisz 3 razy dziennie to tez zwiększa wydajność o minimum 10% a na pewno nie jest minusem.
Dajesz mało śruty ale te 6 kg młuta plus lucerna nadrabiają także białka moim zdaniem maja aż natto, gorzej z energią

#3253 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 17:40

Żywienie bydła mlecznego a jaki skład % paszy treściwej ułożyć dla krów czarno białych, w szczycie laktacji osiągam max. 35l a jak zasuszam to ok 10l, z pasz objętościowych mam tylko sianokiszonkę średniej z I i II pokosu i słoma pszenna, oraz mam kupione wysłodki suche toffi gold. Do dyspozycji na masze treściwą mam mieszankę (owies-70%, jęczmień-30%) pszenżyto, kukurydzę oraz otręby pszenne, DDGS kukurydziany, śruta rzepakowa i do tego wszystkiego witaminy, kreda i kwaśny węglan i to wszystko mieszam w mieszalniku 1000kg.

Edytowany przez marcin2057, 08 styczeń 2014 - 07:39.

#3254 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 570 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 22:47

Żywienie bydła mlecznego marcin2057 jak to możliwe , że nie masz w tych czasach kiszonki z kukurydzy?

#3255 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 07 styczeń 2014 - 23:16

Żywienie bydła mlecznego

Te 12l to ok 8 kg
Dodatkowo wydaje mi się że krowy mi się pasą tzn. są grube i mam coraz większy problem z zacieleniem . Krowy zwykle doganiamy ok 4 miesiąca po wycieleniu i tutaj pojawia się problem mało która "łapie" od pierwszego zazwyczaj 2, 3 raz rekord to 5. Zastanawiam się czy problemem jest dieta czy unasiennianie zwłaszcza że krowy zacielane są od ładnych 6 7 lat przez tą samą firmę czy tutaj nie jest czasem problem ?

Jakbyś mógł to podaj jakie masz parametry mleka. Może to coś więcej wniesie do sprawy.

#3256 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 07:46

Żywienie bydła mlecznego @zetorr6441 kiszonki z kukurydzy nie mam bo nie mam jakiejś specjalnie dużej wydajności, a po drugie pola mam w okolicy lasów i jest sporo dzików, najbliższa kukurydza jaką rolnicy sieją jest odemnie ok 8-10km, kiedyś ojciec 2 razy zasiał kukurydzę lecz nie widział wzrostu wydajności i przy kiszonce też jest sporo roboty jak się nie ma odpowiedniego sprzętu więc częściowo brak kiszonki z QQ zastępuję śrutowanym ziarnem kukurydzy i wysłodkami tofii gold

#3257 Share Cinek8541

Cinek8541

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 09:52

Żywienie bydła mlecznego no masz racje ale ile przepłacasz przy wysłodkach-one teraz kosztują w okolicy 1000 za t u mnie przynajmniej

Edytowany przez Cinek8541, 08 styczeń 2014 - 09:53.

Marcin

#3258 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 10:06

Żywienie bydła mlecznego

jak wy liczycie dawki dla krów, jak w taki sposob, wiem ze na 1l mleka potrzeba 3.28 MJ NEL i 0,86g białka, wyliczam ilośc białka na kg suchej masy z kukurydzy która ma 10% białka a sianokiszonka 14-16%, energi kukurydza ma 7 MJ NEL na 1kg suchej masy a sianokiszonka około 5,5-6-5 MJ NEL na kg, śróta wyoskobiałkowa 40%(soja i rzepak) 1kg wystarcza na produkcje 4,5l mleka a energi ma 7 MJ NEL. Z mojej dawki poczatkowej 25kg kiszonki z traw, 15kg kukurydzy, 3,5kg tresciwej wysokobialkowej wyszlo mi ze mam energi na 30-34l mleka a bialka na 33-36l mleka, nie wiem w jaki sposob wy to liczycie ale ja w taki sposob, jesli to jest zle to poprawcie mnie i powiedzcie jakie jest zapotrzebowanie bytowe dla krowy zeby zyła bo tego nie wiem i brakuje mi w swojej dawce. Doradzcie prosze??

W normach niemieckich zapotrzebowanie bytowe na energie dla krów mlecznych oblicza się ze wzoru:

MJ Nel/dzień=0,293 X metaboliczna masa ciała

Natomiast bytowe potrzeby białkowe podane są konkretnie do wagi zwierzęcia:
500 kg -> 380 g/dzień nBO
550 kg -> 400 g/dzień nBO
600 kg -> 420 g/dzień nBO
i tak dalej

Ale jeśli bilansujesz dawkęw tym systemie to musisz pamiętać jeszcze o bilansie azotu w żwaczu. Powinien on być najbliższy zeru. Wtedy to dawka pokarmowa jest zbilansowana pod względem energetycznym i białkowym. Nie ma strat składników pokarmowych i lepiej funkcjonuje zwierze.

#3259 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 13:33

Żywienie bydła mlecznego

e 12l to ok 8 kg

Tak jak kolega Pasibrzuch napisał wyżej ,podaj poziom białka i mocznika w mleku . Przyczyn niezacielania krów jest cała masa ,począwszy od złej dity po problemy zdrowotne danej sztuki . Jeżeli krowy Ci się tuczą ,to znaczy że dajesz za dużo energii ,a za mało białka . Stąd mogła spaść mleczność . Zacielanie krów około 4 miesiąca ,to w mojej ocenie jest już zbyt późne ,szczególnie u krów wysokomlecznych . Optymalny termin to już 7 - 8 tydzień po wycieleniu .
Co do firm inseminacyjnych ,to tu raczej bym nie doszukiwała się problemu ,ponieważ ja korzystam z dwóch (Konrad i MCHiRZ Łowicz ) i też mam problemowe sztuki ,ale u mnie występuje problem z pokryciem energii u krów wysokowydajnych i mają torbiele na jajnikach .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3260 Share Case90

Case90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 08 styczeń 2014 - 21:01

Żywienie bydła mlecznego Witam,
pomożecie mi ułożyć mieszankę treściwą?
Mam: mieszankę zbożową (pszenica, jęczmień), śruta sojowa oraz rzepakowa, bufor, witaminy.