Polecane posty

witam panowie poratujcie mnie 

białko 3,45

tłuszcz 3,67

mocznik 345 

co zrobić by zbić mocznik i poprawić parametry białka i tłuszczu

Krowy dostają kukurydze,młóto,sianokiszonka, kiszonka, słoma, treściwe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

zwiększ udział pasz energetycznych


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Troche wiecej energi i mniej białka w paszy. Obniżenie mocznika o 100 poprawi rozród i somatykę. Białko w mleku jest w normie. Jeśli zwiększysz kukurydzę, tłuszcz może spaść. Jeśli nie ma kwasicy, to się nim nie przejmuj. Tłuszcz powyzej 4 w mleku ogólnym, gdy dużo krów jest w szczycie, oznacza problemy. Później jest ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

zwiększyć kiszonkę czy można do treściwych dodawać pomielonej ? tłuszcz mam trochę wysoki bo skarmiam nadmiar ziemniaków bo nie mam co z tym zrobić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dy27    1

Witam! Kupiłem ostatnio mieszalnik do pasz sypkich.. Chciałbym stworzyć dobrą mieszankę, która podwyższy mi wydajność krów mlecznych. mam do dyspozycji takie zboża jak: pszenżyto, żyto owies i jęczmień oraz jakie dodatki stosować. Jaka ma być % zawartość tych zbóż oraz witamin itp ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzymek    28

wyżej o ziemniakach nie pisałeś a tłuszcz 3,67 wcale nie jest wysoki i weź ci pomóż  ;[

 

zwiększyć kiszonkę czy można do treściwych dodawać pomielonej ? tłuszcz mam trochę wysoki bo skarmiam nadmiar ziemniaków bo nie mam co z tym zrobić

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Tłuszcz poniżej 4 jest niepokojący, a tu 3,67 za wysoki no cuda na kiju.

Nie czepiajcie się :) Człowiek może się przejęzyczył. Jest mało danych. Przede wszystkim brak wydajności dziennej.  Tłuszcz jest NISKI - wyklucz kwasicę. Białko w normie, a mocznik, jak na średni, jest dość wysoki. Może skarmiasz na raz za dużo śrut? Ziemniaków chyba dużo nie skarmiasz? Są lubiane przez krowy i mogą spowodować mniejsze pobieranie reszty pasz.

 

U mnie zawsze jest tłuszcz niski przez duże ilości kukurydzy. Wszystkie oleiste tak działają. 

Witam! Kupiłem ostatnio mieszalnik do pasz sypkich.. Chciałbym stworzyć dobrą mieszankę, która podwyższy mi wydajność krów mlecznych. mam do dyspozycji takie zboża jak: pszenżyto, żyto owies i jęczmień oraz jakie dodatki stosować. Jaka ma być % zawartość tych zbóż oraz witamin itp ?

Swietna sprawa.  Wszystko zależy, jakie masz pasze objętościowe, co dajesz obecnie i jakie krowy mają wyniki przez kolejne 3 miesiące. Na pierszy rzut oka potrzeba ci między innymi śruty białkowej. Wywal żyto. Radzę chociaż raz wziąć żywieniowca. Obejrzy, pobada, policzy i doradzi. Nic nie wprowadzaj gwałtownie, tylko stopniowo od pół dawki przez 2-3 tygodnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

stado nie jest pod oceną. najlepsze dają 30 l potem 25 l  a reszta od 16-8 na dzień. to tłuszcz w granicach 4 % jest dobry? zostałem właścicielem niedawno i dopiero się uczę. śruty maksymalnie daje 4,5 kg rano i 4,5 wieczorem im mniejsza wydajność tym mniej śrut. ziemniaków tak z 5 kg na dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krowka62    22

9 Kg pasz y treściwej dla Twojego stada to stanowczo za dużo.  Po  pierwsze przy tak dużej jednorazowej dawce paszy napewno masz gwałotwny spadek ph w zwaczu, po drugie masz wysoki mocznik- za duzy udział białka, po trzecie pasza treściwa zawsze jest  najdroższa. 

Dla Twojej wydajności sądzę, że wystarczyło by 3 dawki paszy treściwej po 2 kg dla najlepszych krów. Aczkowliek moje zalecenie jest może nietrafione ze względu na to, ze nie wiem jakie posiadasz pasze objetościowe oraz ich wartość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

stado nie jest pod oceną. najlepsze dają 30 l potem 25 l  a reszta od 16-8 na dzień. to tłuszcz w granicach 4 % jest dobry? zostałem właścicielem niedawno i dopiero się uczę. śruty maksymalnie daje 4,5 kg rano i 4,5 wieczorem im mniejsza wydajność tym mniej śrut. ziemniaków tak z 5 kg na dzień

 

Widać, że nie masz doświadczenia. Nie martw się. Przyjdzie i to. Nie obraź sie, ale to wygląda, jak karmienie świń :P Jeszcze parowanie ziemniaków...

Koniecznie krowy odkwaś!!! Sr*ją pewnie okrutnie. 

1. Zmniejsz treściwe i podawaj w 3-4 odpasach.

2. Daj im słomy najlepiej owsianej.

3. Koniecznie bufor i drożdże - ostro sr*jącym wlewkę do mordy.

4. Tym z kwasicą odstaw też ziemniaki.

 

Jeżeli są sztuki, które sr*ją, dają mało mleka i nie chcą jeść, poproś o pomoc weterynarza. Niech zbada ph moczu. Za niskie - kwasica, za wysokie - zasadowica od przebiałkowania. Na kwasicę podaje się bufor. Na zasadowicę rostwór octu. Nie leczenie skutkuje ketozą i małą wydajnością. O gorszych konsekwencjac nie wspomne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tu żona :)

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za rady;

 a teraz- drożdże i bufor wraz z dodatkami (kromilk?)  mieszane są z śrutą.

słomę dostają.

Żywienie opiera się na tym, co wypracowali teściowie, nie mniej pomoc - porada jest nam potrzebna. Nie lubię żywienia "na widzi-mi-się" karmiącego. 
Sianokiszonka, kiszonka z traw- dawkowane do woli, kiszonka z  kukurydzy, młóto - na sztukę, w kg pewnie wie mąż.

W kwestii pasz treściwych-  rozumiem, że skarmiamy za dużo, kota też da się zagłaskać, przekarmiona krowa też źle - w takim razie jak dobrać - i czy tym się kierować- ilość tego rodzaju paszy do wydajności danej sztuki?

 

Wyniki z mleka zaczęły szaleć w połowie listopada, mocznik wtedy wzrósł do wartości 380, tłuszcz był jeszcze ponad 4%, białka 3.67 o ile pamiętam, po 2 tygodniach mocznik nieznacznie spadł, ale nadal wysoko, tłuszcz spadł, białko nieznacznie. 

 

Ziemniaki nie są parowane, podawane są na surowo, czy w ogóle powinny być wykluczone? 

 

3-4 odpasy odpadają, jesteśmy małym gospodarstwem, pracujemy własnymi siłami, karmimy 2xdziennie i innej opcji nie ma. 

Jeszcze raz dziekuję za porady i wyrozumiałość i proszę o więcej- szczególnie tej drugiej.

 

Podpisano- żona :)

 

 

 

-paszę pobierają chętnie, wydalanie powiedziałabym w normie,  no może po tych ziemniakach odrobionę się zmieniło, z mleczności spadła tylko jedna, 6 miesiąc zacielenia. 

Edytowano przez kowalskijan1313

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Tresciwej za dużo. Jeśli w dwóch odpadach to max po 3kg. Teraz do tego niskiego tłuszczu jest on taki bo po pierwsze przy tej ilości tresciwej to były przykwaszane i po drugie te ziemniaki to skrobi i w tym wszystkim zabrakło cukrów w żwaczu, zły stosunek skrobi:cukier.

Zadawajcie najpierw kiszonke z kukurydzy potem tresciwe i potem sianokiszonke takie karmienie jest najbardziej odpowiednie.

W tresciwej co jest? Tzn. Co wchodzi w jej skład.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Drożdże to masz tanie jeśli tyle ich sypiesz. Jest ich więcej niz witamin. Jakiej są firmy i jaką mają koncentrację w g czy kg i ile?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

WAGA NETTO: 25 KG

Skład: 

  • białko - 46%
  • popiół - 8,6 %
  • włókno - 12%
  • wilgotność- 10%
  • tłuszcz surowy - 5,6%

 

Przeznaczenie:

  • bydło
  • trzoda
  • drób
  • konie

Dawkowanie na szt./dzień:

 

  • krowy mleczne 120-150 g
  • opasy 50-200 g
  • cielęta 25-100g
  • knury 50-250g
  • lochy 50-150g



    48zł/20kg 

W kromilku też są witaminy przecież-

Skład Kromilk 38%

  • Białko ogólne – 38%
  • Białko chronione – 11%
  • Metionina – 0,5%
  • Energia netto laktacji – 7 MJ/kg
  • Energia netto laktacji – 1 JPM
  • Tłuszcz surowy – 2,5%
  • Biotyna – 0,4 mg/kg
  • Niacyna – 77 mg/kg mg/kg
  • Żelazo – 370 mg/kg
  • Wapñ – 3 %
  • Fosfor – 0,8%
  • Magnez – 0,3%
  • Selen – 3,2 mg/kg
  • Cynk – 500 mg/kg
  • Mangan – 360 mg/kg
  • Witamina A – 100 000 jm/kg
  • Witamina D3 – 20 000 jm/kg
  • Witamina E – 120 jm/kg
  • Witamina B1 – 2,4 mg/kg
  • Witamina B2 – 3,8 mg/kg
  • Witamina B6 – 6,4 mg/kg
  • Witamina B12 – 4,3 mg/kg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wrócę do drożdży. Jaka jest tam ich koncentracja czy nic nie ma napisane. Powinno być zapisane w notacji wykładniczej np 9x109 /kg lub 900x109 na g. To przypadkowe wartości z głowy. Do czego dążę to niska cena jeśli ma to być bardzo dobry produkt. Jaki jest ich skład paszowy, bo okaże się, że płacisz niepotrzebnie za otręby i śruty, które w drożdżach są zbędne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Koledzy, czy to możliwe aby po ponownym wprowadzeniu młóta suszonego i wysłodków mokrych (dostawały do końca września ale z braku kwoty zaprzestałem je dawać, znalazłem kwotę i powróciłem znów do tej dawki) u niektórych sztuk wystąpił obrzęk wymion lub pojedyńczych ćwiartek? Zapalenie raczej wykluczam, mleko jest czyściutkie jak u reszty, nie ma na przed zdajaczu żadnych "śmieci". 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tylko tyle pisze na opakowaniu nic więcej wiec nie mam pojęcia

 

 

 

 

 

Po zainteresowaniu się tematem (mądry Polak po szkodzie), 

na 'moich' drożdżach nie ma w/w informacji, ale napisaliśmy do producenta.

Natomiast są w ofercie drożdże 'żywe' z koncentracją 1x10^10 600,000,000,000 CFU/kg cokolwiek to oznacza. 

 

 

Moje pytanie- czy 'żywe' sa lepsze od sypkich? 

Jaka wartość jest godna uwagi przy jakiej cenie?

Edytowano przez kowalskijan1313

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldifox    2

Żywe są lepsze mogę polecić farmpak sc, używam i jestem zadowolony. Daj krówkom więcej witamin i zamiast tego koncentratu daj śrutę rzepakową będzie taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mamy drożdże żywe i suszone, choć i te pierwsze są suche. Żywe są lepsze, ale możesz kupować jedne i drugie i mieszać. Obecnie stosuję  Dolcell z Dolfosu i nie narzekam. Dawkowanie to 50g, ale ceny nie znam, bo kupuję i nie pytam. Rolstudent może pamiętasz? Stosowałem kiedyś krótko Provital z Provitiumu i też były dobre, choć kiepsko pachniały i posypane na kukurydz krowy niechętnie jadły, ale pobranie paszy wzrosło. Mają w składzie jeszcze inne drożdże do wiązania mikotoksyn i coś jeszcze. Te zapisy oznaczają właśnie koncentrację-stężenie( tak to nazywam) drożdży w g lub kg produktu gotowego. Moim zdaniem jeśli kupuję drożdże to w składzie mają być tylko one i ewentualnie jakiś nośnik ja w farmpaku,(wywar gorzelniany kukurydziany) który też jest dobry i inne wiążące. Wszelkie otręby, śruty itp. to tylko dla wypełnienia wagi. O drożdżach już było w tym temacie kilkukrotnie. Poszukaj w szukajce to dowiesz się więcej, bo nie każdy jest w stanie wszystko pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Docel 20 kg 125 pln. Tylko nie pamietam byba brutto.

 

Farmwet sprzedaje taki produkt jak vilocym to mieszanka ruchanaxu sorbantow i jakiegos proszku osłonowego na wątrobę. Bardzo fajny produkt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubasik    0

Docel 20 kg 125 pln. Tylko nie pamietam byba brutto.

 

Farmwet sprzedaje taki produkt jak vilocym to mieszanka ruchanaxu sorbantow i jakiegos proszku osłonowego na wątrobę. Bardzo fajny produkt.

 

konkretnie to nazywa sie ruchamax a nie przez n ;) to jest ziołowy środek stymulujący apetyt poprawiający apetyt u bydła i nie stosuje sie go na ochrone w trakcie kuracji tylko po jako odnowe, lub tez na problemy z żwaczem, ale zgadzam sie ze fajnie działa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj