Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6359 odpowiedzi na ten temat

#3221 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 19:11

Żywienie bydła mlecznego Interesuje mnie wydajność na poziomie 7000-8000l, jesli zmienilbym kiszonke z traw na sianokiszonke, do tego dodał wysłodki buraczane i ze 2-3kg słomy to bylby to dobry pomysł?? Przypomne, dawka wygladałaby wtedy tak:
25kg sianokiszonki
15kg kukurydzy
2-3kg słomy
tresciwe: 3,5kg(śróta wysokobialkowa rzepak i soja) 1,5kg śróty pszennej i 1,5kg śróty kukurydzianej i ze 3kg wyslodków buraczanych suchych. Ile mogłbym uzyskac wtedy od krowy w szczycie laktacji????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 00:16
  •  

#3222 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 02 styczeń 2014 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego Kilka stron w stecz masz dawkę jaką daję statek na te 30 l na dzień co prawda 30lx305 dni to jest trochę ponad 9 tys ale możesz z tego coś spróbować :)

statek

Napisany 24 grudzień 2013 - 21:11
Doja sie na 28-29 woz na 26l
Trawy 12,5
Qq 27
Soja 1, 5
Rzepak 1.4
Zboze 1.5kg
Melasa 0,5kg
Witaminy kreda

Edytowany przez poziomka, 02 styczeń 2014 - 20:57.

#3223 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:11

Żywienie bydła mlecznego a z tej dawki mojej ulozonej to ile wg cb wyciagne??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3224 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego Z takiej dawki jak podałeś jeśli masz w miarę dobre kiszonki to ponad 35l. To tylko tak na oko , aby to dokładnie policzyć to trzeba analizę kiszonek a i tak to się w pełni nie sprawdzi bo to też zależy od potencjału krowy.

#3225 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 21:23

Żywienie bydła mlecznego sianokiszonka około 16%białka kukurydza 10%, sa to krowy których matki u mnie mialy najwiecej 6500l w laktacji chociaz zdazalo sie ze na dobrej trawie w maju osiagaly wydajnosci na poziomie 30-35l na dzien, ojcowie nowych krów to w katalogu wszystkie maja wydajności od 11000 do 14000l w laktacji.

#3226 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 09:30

Żywienie bydła mlecznego a czy jest możliwość zastąpienia kiszonki z kukurydzy innymi paszami, jeżeli tak to jakimi, a ile dawać kwaśnego węglanu sodu dawać na szt. i czy wogule dawać jak nie daje kiszonki z kukurydzy ?

#3227 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 04 styczeń 2014 - 09:38

Żywienie bydła mlecznego Ja kwasnego daje okolo 50 gr na sztuke dziennie.
A qq to najlepiej suchymi lub mokrymi wyslodkami

#3228 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 20:35

Żywienie bydła mlecznego witam otóz chciałbym poprawić Naszą produkcje mleka i prosiłbym Was o pomoc mój wstępny zaryst wyglada tak:

sianokiszonka 20kg

kukurydza 30kg

soja 1,5kg

śruta z pszenżyta 1kg

latoma pklus 150gram

lizawki z witaminami do woli
na noc co polecacie co bedzie lepsze siano czy słoma tzn tak mam jeszcze średniej jakości siano jak i siano z tzw. ptaszków tj koszone po 1 sierpnia :(
słome posiadam owsianą i z pszenzyta
a co do kiszonki z QQ prosiłbym jak mozna o wieksza ilosc bo mam jej opór. i jeszcze jak jest konieczne bądż pomocne ziarno QQ mam na mysli śrute kukurydzianą ale to raczej w małym stopniu
bede szcześliwy na 25l-30l dzien

#3229 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 04 styczeń 2014 - 20:52

Żywienie bydła mlecznego a to wszystko jest w systemie TMR??

->Janczar810

#3230 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 10:07

Żywienie bydła mlecznego nie mam wozu paszowego wszystko podane raczej od ręki. mam zamiar mieszać pasze w betoniarce na określony termin i wowczas podac to kazdej krowie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3231 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 11:32

Żywienie bydła mlecznego przy takiej dawce spokojnie wyciagniesz od krowy 25l a nawet 30 o ile to krowy HF, z innymi moze byc trudniej, gdybys dodal do tego jeszcze ze 2kg śróty wysokobiałkowej i ze 3kg wysłodków to do 40l powinienes dobic.

#3232 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 12:56

Żywienie bydła mlecznego mówimy chyba o krowach po wycieleniu że dadzą te 25-30 litrów z tej dawki co kolega janczar 810 napisał, bo jeżeli chodzi o średnią ze stada te 25 litrów to możesz zapomnieć, no i na pewno z 2,5 kg treściwej jaką chcesz dawać cudów nie osiągniesz...

Edytowany przez stolarz88, 05 styczeń 2014 - 12:57.

#3233 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 13:11

Żywienie bydła mlecznego Taka dawka to na 20 l jak masz kiszonki w miarę dobre, 25l może da po ocieleniu z tego tylko ciekawe kiedy ją wtedy zacielisz...

#3234 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 14:35

Żywienie bydła mlecznego tylko pamietaj, co innego dać krowie 3,5kg tresciwej około 40% niz 7kg 20%, i do tego 3kg wyslodków. Zreszta mam krowe nrfxhf i przy slabej paszy znaczy sie (kiszonka+siano+1-2kg tresciwej i wyciaga 18-20l wiec przy dodaniu kukurydzy i takiej wysokobialkowej śróty i wyslodków to spokojnie da mi 30l a nawet wiecej.

#3235 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 15:08

Żywienie bydła mlecznego Jak dla mnie 3,5kg treściwej 40% zrobić to trzeba dać z 1,5kg śruty sojowej i 2 kg śruty rzepakowej, a wyżej w postach u janczara810 o takowej paszy jakoś nie słyszałem, zresztą i tak to nie wystarczy żeby zaspokoić zapotrzebowanie krowy na białko, a o zbilansować z 30kg kiszonki z kukurydzy to już nie wspomnę. Rozumiem że masz zamiar dopiero w przyszłości dać tej krowie nrfxhf kukurydzę i śrutę wysokobiałkową i wysłodki? Bo piszesz w czasie przyszłym, że jak dasz to Ci na pewno spokojnie da :P Wiesz, ja też mam krowę nrfxhf która 18-20 litrów to wyciąga tydzień przed zasuszeniem, a po porodzie wyciąga 45 litrów dziennie i potrafi tak utrzymywać poziom 40 litrów przez pół roku...

Edytowany przez stolarz88, 05 styczeń 2014 - 16:12.

#3236 Share m11031993

m11031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , internet . dyskoteki , motoryzacja

Napisany 05 styczeń 2014 - 15:16

Żywienie bydła mlecznego Witam panowie w jakich dawkach dawać sianokiszonke z traw , kukurydze , śrute ze zbóż , młóto ,siano ,słome na 1szt żeby osiągnać 25 litrów od sztuki dodam że krowy rasy HF rano daję kukurydze na to sróte i jeszcze młóto nie wiem czy nie zmienic tego żywienia i dawać im to wieczorem pomórzcie z góry dzięki mam słabą wydajność

#3237 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 16:28

Żywienie bydła mlecznego nie slyszales o takiej bo takiej nie ma, chodzi mi wlasnie o zmieszanie soji i rzepaku, zreszta moja dawka która mam nadzieje ze bede dawal krówkom jest inna i taka: 25kgkiszonki z traw, 15kuku, 3,5kg śróty wysokobialkowej 3kg wyslodków i sloma, to wszystko wymieszane razem. Jesli chodzi o płodność krów tej mieszanki to raczej nie bedzie problemu przy wydajnościach jakich pragne osiagnąć -35l, wybieram ojców dla swoich krów ze wskażnikiem ponad 105 z rasy nrf, wczesniej bralem z indeksem ponizej 100 i bylo troche gorzej, znaczy sie nie miala tej pierwszej rui, tylko ta odrazu wlasciwa i to bylo takie nie pewne czy sie zaciela ale sie zacielaly chociaz póżniej odrazu tracily te 2l na dzien, te z wiekszym indeksem nie ma zadnego problemu, mam tez jedna 98%hf i u niej czesto ja lapalo wymie, chyba cos ze 3 razy na laktacje, teraz jest cos lepiej, u krzyzówek nrf prawie wogole nie lapia, mowie prawie bo raz na 3 lata mi sie cos takiego zdarzylo, nie bylo nawet spadku mleka tylko troszke sie pogorszylo jakosciowo, I niech mi nikt nie mowi ze krzyzówki nrfxhf nie sa lepsze niz czysty hf bo i tak mozna osiagnac od niz 12000l do 15000 nie tracac na zdrowotności, potrzeba do tego bardzo dobrej dawki ale mozna to osiagnac.

stolarz88-> a jaka ty masz dawke na te 45l???

#3238 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 05 styczeń 2014 - 17:12

Żywienie bydła mlecznego hej :P od pewnego czasu zaczęłam mieszać treściwą w betoniarce. Nawet fajnie to wychodzi, wszystko super zmieszane, Jak ktoś nie ma mieszalnika to jak najbardziej betoniarka jest ok :D

robię dwie mieszanki, dla wysoko mlecznych i dla sztuk po szczycie laktacji. Obie mieszanki o tej samej zawartości białka (18-19%) i energii (0,98JPM)ale o nieco odmiennym składzie po prostu z czysto ekonomicznych powodów, bo wiadomo nie będę pchać soji czy toffików dla sztuk które dają mi mniej niż 20/dobę bo to się nie opłaca. Efekty widać bo poprawiły na ilości.
Problem mam tylko z sianokiszonką bo słaba i mocznik wyszedł za niski, i chyba sięgnę po nawozowy, Zobaczę jeszcze jaki wynik wyjdzie z próbnego udoju teraz w styczniu.

Edytowany przez 7891Firefox, 05 styczeń 2014 - 17:30.

#3239 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 17:13

Żywienie bydła mlecznego

Jak dla mnie 3,5kg treściwej 40% zrobić to trzeba dać z 1,5kg śruty sojowej i 2 kg śruty rzepakowej, a wyżej w postach u janczara810 o takowej paszy jakoś nie słyszałem, zresztą i tak to nie wystarczy żeby zaspokoić zapotrzebowanie krowy na białko, a o zbilansować z 30kg kiszonki z kukurydzy to już nie wspomnę. Rozumiem że masz zamiar dopiero w przyszłości dać tej krowie nrfxhf kukurydzę i śrutę wysokobiałkową i wysłodki? Bo piszesz w czasie przyszłym, że jak dasz to Ci na pewno spokojnie da :P Wiesz, ja też mam krowę nrfxhf która 18-20 litrów to wyciąga tydzień przed zasuszeniem, a po porodzie wyciąga 45 litrów dziennie i potrafi tak utrzymywać poziom 40 litrów przez pół roku...

a wieć jak dorzuce jeszcze srutu rzepakowego wówczas bedzie dobrze? tylko co zrobić z tą kiszonka z QQ do ilu ją zmiejszyc aby wszystko z sobą współgrało ?uczę sie i jestem otwarty na krytyke tylko ten co nic nie robi nie popełnia błedów a ja staram sie je eleminować a wiec prosze o pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3240 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 styczeń 2014 - 20:35

Żywienie bydła mlecznego Romek 120, wiesz jaka jest różnica między moją dawką na 40 czy 45 litrów a Twoją na 35 litrów? U mnie ta dawka już jest i te wydajności są osiągane a u Ciebie będą w przyszłości i jesteś święcie przekonany że tak będzie, ok w porządku, tylko od razu rzuca się w oczy że masz za mało energii w dawce i w stosunku do białka i w ogóle. Raz na 3 lata masz problemy z somatykami? To gratuluję, a myślisz że jak Ci wydajność podskoczy to dalej nie będziesz miał problemu? Sam się przekonasz.
Moja dawka dla krów powyżej 30 litrów mleka niezależnie w której fazie laktacji to 15kg sianokiszonki 35kg kiszonki z kukurydzy, 1kg słomy, 6kg treściwej 25% białka (na sojowej rzepakowej DDGsie pszenżycie i owsie) 2 kg otrąb pszennych, no i ponad 120g witamin, kwaśny węglan kreda drożdże.
janczar810, masz przykładowe dawki żywieniowe to kombinuj, patrz co Ci się uda wprowadzić, do jakich pasz masz dostęp i powoli wprowadzaj, przyzwyczajaj krowy.

Romek 120, mówisz że nrfxhf są lepsze od czystych Hf-ek? No ja myślę że Hfki są najlepsze i najbardziej dochodowe, tylko wtedy kiedy dobrze się o nie zadba, i porzuci dobrze pod pysk. Krzyżówki z hfami czy inne ray Mo czy Sim czy NRfy czy SRB to są dla rolników którzy wiedzą że nie dadzą rady dopilnować Hfa nie dadzą mu tyle ile potrzebuje, więc jestem za tymi rasami dla takich rolników, bo one nie biorą z siebie po porodzie tak dużo jak Hf i może być wtedy lepsza zdrowotność. Mam u siebie na stadzie 3 krzyżówki z hfxnrf nie mówię, 2 są dobre, trzymają poziom, wydajności powyżej 10tys, ale one były po największych krowach na stadzie i są takie średniego wzrostu, ale trzecia jest po takiej niższej hfce to jest taka krówka 450 kg, 2 dni temu zaczęła 2 laktację, w pierwszej dała najmniej na stadzie bo 6900 litrów, i somatyki wpadły, no i weź wyciągnij z takiego cielaczka 10tys, wątpię ale będę próbował :P ale Twoje wydajności 12-15tys litrów to taka abstrakcja że szok.

Edytowany przez stolarz88, 05 styczeń 2014 - 20:18.