Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#3201 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 25 grudzień 2013 - 19:36

Żywienie bydła mlecznego @Mateusz16 Moim zdaniem bufor jest zbędny. Grunt to dobra struktura TMR. Strasznie dużo tych trsciwych. Zapewne wiesz maksymalnie 60% suchej masy mogą stanowić pasz treściwe, u ciebie chyba lekko jest to przekroczone. Radziłbym, zrezygnować z tych wszystkich "specyfików" na rozdojenie itd bo to strata pieiedzy a wprowadzić ziarno kukurydzy bo faktycznie może brakować energii i od nowa ułożyć dawkę. Przydał by sie zaufany zywieniowiec z dobrym programem i wiedzą ale wiem ze o takich cieżko. <_<

Zapewne wiesz ze wydajności nie buduje się dodając kolejne kg tresciwej tylko zwiekszaniu pobierania TMRu. Np dawka na stole paszowym moze byc na 30l a krowy bedą dawać i ponad 50 pod warunkiem że bedą jeść i jeść bez opamietania. :P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 02:01
  •  

#3202 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 25 grudzień 2013 - 22:39

Żywienie bydła mlecznego a8185 No tak zgadzam się z Tobą trochę dużo idzie tych śrut ale nic nie poradzę na to, muszę dać tym krowom bo każdy wie jakie w tym roku udały się objętościówki. Sianokiszonki stare, późno zebrane a qq z małym stosunkiem kolb do zielonej masy :( Nie bardzo podoba mi się sposób ustalenia tmr-u dla całej grupy bez dodatku treściwych z ręki lub stacji. Jak krowa która po wycieleniu da 50l i ma jeść tmr ustalony na 30l jakoś mi się to nie widzi :) Krowa w szczycie laktacji powinna pobrać suchą masę Tmr-u równej 4% swojej masy ciała. No to krowa niech waży 600kg x 4% = 24kg sm, wystarczy to na 30l a skąd jeszcze weźmie na 20l? Później będzie ciężko z tym żeby więcej wciągnęła mieszaniny chociaż by jej tyłek miodem smarował. Niech mnie ktoś oświeci jak to z tym jest bo sam tego nie praktykowałem a jestem ciekawy jak to wypada w gospodarstwach :)

#3203 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 22:55

Żywienie bydła mlecznego Oczywiście jest granica do której krowa może pobrać określoną ilość objętościowo paszy i im bardziej pasza będzie skoncentrowana (więcej treściwych) tym więcej mleka. Tą ilość mozna trochę podnieść dająć drożdże, poprawiając smakowitość paszy melasą ale to aż tak bardzo nie pomoże jak kolega pisał, z dawki na 30 l wyciągnąć 50 l, ciekaw jestem jak to zrobić :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3204 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1266 postów

Napisany 25 grudzień 2013 - 22:58

Żywienie bydła mlecznego a moim zdaniem powinines przejsc na bardziej skoncentrowane pasze i problem zniknie bo nie oszukujmy sie 18% pasza to jest dla stad z wydajnoscia 7tys jak ja nie robilem sam i najwydajniejsze zjadaly 10 paszy 26% bialka plus 500 g tluszczu chronionego to pomysl ile trzeba dac 18 zeby dac to samo bialko

#3205 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 25 grudzień 2013 - 23:09

Żywienie bydła mlecznego komodo rozumiem, że sam wykonujesz paszę jeśli możesz to podaj skład może pomyślę nad jakąś małą modyfikacją żywienia

#3206 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 grudzień 2013 - 00:08

Żywienie bydła mlecznego w tym wypadku mieszanka oparta na tluszczu chronionym, sypkim glikolu, mielonym ziarnie qq i soji.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3207 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 26 grudzień 2013 - 08:44

Żywienie bydła mlecznego Skad?? ^^ Otóż krowa zje wiecej niz te 24 kg SM. i trzeba robić wszystko zeby tak było, na tym to polega. I z TMR na 45l widziałem na własne oczy jak krowy dają ponad 65l a rekordzistki (dosłownie kilka sztuk sposród 250) ponad 80l. Powiem wam szczerze sczęka mi opadła i stałem jak wryty a dojarz się ze mnie śmiał. Jeżeli ktoś bedzie chciał wiedziec wiecej na tem temat to piszcie. Jutro bede po swietach to napisze kilka słow wiecej ;)

#3208 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 26 grudzień 2013 - 08:53

Żywienie bydła mlecznego I ile paszy treściwej dostawały te rekordzistki dojące po 80 litrów?

#3209 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 grudzień 2013 - 09:37

Żywienie bydła mlecznego

Skad?? ^^ Otóż krowa zje wiecej niz te 24 kg SM. i trzeba robić wszystko zeby tak było, na tym to polega. I z TMR na 45l widziałem na własne oczy jak krowy dają ponad 65l a rekordzistki (dosłownie kilka sztuk sposród 250) ponad 80l. Powiem wam szczerze sczęka mi opadła i stałem jak wryty a dojarz się ze mnie śmiał. Jeżeli ktoś bedzie chciał wiedziec wiecej na tem temat to piszcie. Jutro bede po swietach to napisze kilka słow wiecej ;)

tez miałem tak że krowy jadły po 53 kg wzgledem 45 kg ustalonych przez kalkulator. I rzeczywiscie mleko z tego ladne bylo. Ale wszystko jest zalezne od fazy laktacji i przede wszystkim od pojemnosci zwacza. Mam jedna jalowke która non stop stoi i przy stole i za 100 dni miala ponad 3800l.

Mam dawke dla krow miedzy 60-100 dni z gosp co ma ponad 10 tys z 500szt.
Kiszonka qq 28 kg
Kiszonka lucerna 12 kg
Sianokiszonka 3kg
Słoma 0.8 kg
Soja 3.0 kg
Pasza pmr 21% białka 6kg
Korektor białkowy 38% 0,8kg
Glikol sypki propylenowy 0,25kg

Zakładane pobranie 28,5kg s.m.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3210 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 10:01

Żywienie bydła mlecznego krowa 40l żywiona ręcznie:
trawa:kukurydza 1:2
6kg pełnoporcowki 20%
1,5kg rzepakowiny
1,8 wysłodki toffi
100g witaminy
50 kwaśny węglan
20 drożdże
50 mocznik

chciałbym do tego żywienia krowom do 150 dnia laktacji zacząć podawać mieszankę: soja, tłuszcz chroniony, ziarno kukurydzy. czy coś do tego jeszcze dodać? w jakich proporcjach to zmieszać?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3211 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 26 grudzień 2013 - 19:12

Żywienie bydła mlecznego jaka jest sucha masa kiszonki z kukurydzy energia i bialko i bialko i sm z sianokiszonki wtedy mzna cos wiecej powiedziec i ile kg tego idzie kiszonki z qq i sianokiszonki

#3212 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1060 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 01 styczeń 2014 - 13:54

Żywienie bydła mlecznego cos staneło na tej stronie...to ja zapytam...czy bufor jest konieczny gdy dysponuje duzą iloscia siana???(kiszonki tez i wyslodki oraz młóto)czy lepiej podawac drozdze by przy okazji podniesc białko gdyz w tym roku prawie 70% pózno koszone łaki..

#3213 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 19:35

Żywienie bydła mlecznego cześć wszystkim, chcialbym sie dowiedziec ile moge wyciagnac mleka od krowy HFxNRF(75%x25, 50x50) jesli bedzie dostawała taka dawke na dobe:
25kg kiszonki z traw/szt
15kg kiszonki z kukurydzy/szt
3,5kg paszy tresciwej(60%śróta rzepakowa, 405 śróta sojowa)/szt
0,25kg witaminy/szt

zapomnialem dodac ze wszystkie te składniki będą razem wymieszane

#3214 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 21:15

Żywienie bydła mlecznego Wszystko zależy od fazy laktacji i genetyki. Ile dawała jej matka? Patrząc tak na tę dawkę wydaje mi się, że brakuje tu sporo energii i 15 kg kukurydzy to za mało.

#3215 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:11

Żywienie bydła mlecznego podpisuję się pod tym co napisał Thomas.
dodatkowo ja bym tu dała jakiegoś zboża do tej treściwej

#3216 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 01 styczeń 2014 - 22:23

Żywienie bydła mlecznego @nikolas wszystko zależy od tego ile dajesz tresciwej. Siano jeśli jest "słomiaste" to pomoże ale jak dajesz dużo śruty to nie wystarczy, młóto i wysłodki też mogą zakwaszać ale w mniejszym stopniu. Najważniejsze żeby nie podawać tych pasz gdy krowa jest głodna, najpierw siano.
@romek 1 sprawa zbyt mało energii, przy takiej ilości pasz białkowych muszą być śruty zbożowe. 2 sprawa to ilość śruty rzepakowej, teoretycznie będziesz dawać jej za dużo, ale do tego trzeba podejść już indywidualnie.

#3217 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 10:02

Żywienie bydła mlecznego a gdybym dodał do tej dawki ze 3kg jeszcze śróty z pszenicy, i mowie o dawce w szczycie laktacji, sa to krowy których matki osiagaly wydajności na poziomie 5000-6500l. Jednak ojcowie nowych krów sa juz z najwyzszej półki czerwonych hf i nrf. Jesli to zbyt malo na wyrównanie energi do bialka to doradzcie co powinienem dodac. Nie moge juz wiecej dodac kiszonki z kukurydzy bo nie stac mnie juz na to(chodzi o pole)wiec w role wchodzi tylko pasza tresciwa albo ziemniaki bo sadze i mam mozliwosc karmienia nimi krowy ale nie wiem czy to cokolwiek da, jestem zdania że zmieniaki nic nie daja krowom mlecznym a jedynie opasom.

#3218 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 16:46

Żywienie bydła mlecznego ziemniaki maja energie(skrobia) ale nie nadaja sie zeby je dawac na surowo bo tylko wszystko wys..daaaaleko ;p . a bawic sie w parowanie to w domu nie ma kiedy posiedziec.. daj pszenicy ale nie 3kg bo juz ci 6kg tresciwej wyjdzie a włókna praktycznie brak . ja bym dał 2,5 kg twojej tresciwej 2kg pszenicy i duzo slomy!!!!!!! takie moje zdanie.

#3219 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 17:48

Żywienie bydła mlecznego Być może te 3 kg śruty pszennej sterczy jeśli masz dobrą kukurydzę, choć lepsza Byłaby jęczmienna lub kukurydziana ale to zależy jakie zboże masz bo jeśli kupował to lepiej inne niż pszenną.
Ziemniaki hmm rodzice kiedyś dawali krowom i powiem że można nimi było po części zastąpić kiszonkę z kukurydzy i nawet mleko z tego było, ale to raczej dla krów o niższych możliwościach produkcyjnych.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3220 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 02 styczeń 2014 - 18:02

Żywienie bydła mlecznego a ile mniej wiecej wyciagne od krowy jak beddzie dostawała takie żarcie??