Polecane posty

massey4455    1

Powiem tak... u nas w tym roku z dwoch pokosów zebraliśmy siano które suszyło sie około 5 dni lucerna z trawą i ani jedno ani drugie nie było na żadnym desczu... teraz mamy wykoszone to było dopiero na jednym ale jak było jescze zielone to jakby pogoda wytrzymała to jutro bedzie w stodole... Zbiór siana to zależy tylko od pogody no bo wiadomo jak to teraz jest... trzeba słuchać pogody.. sprawdzac w internecie... jeżeli jest coś niepewne to robić sianokiszonke i nieryzykować... ale jak jest możliwośc i zapowiadają jakies susze czy coś to z suszy można tyle skorzystac że można sobie zebrac pieknego pachnącego i wartościowego siana.. ja na prognozach z internetu nie zawodze sie zbyt czesto dlatego już troche ładnego siana mamy z tego roku... ale zawsze jak można to warto robić bo czassem może byc na dwa lata.. nie każdy rok daje zebrac siano wiec warto mieć jakiś zapas... Nie rezygnujcie z siana dla sianokiszonki gdy jest ładna słloneczna pogoda.. na tym nikt nie zyska tym bardziej ze jak kltoś robi kiszonke w belach to jeszce drożej wychodzi a wartości wcale nie ma lepszych.. wiadomo że dla krów mlecznych kiszopnka tez pptrzeban ale NIE SAMA...

 

aha... i jeszce jedna cenna informacja jakby ktos nie wiedział... pierwszy pokos z samej wiosny ppotrzebuje conajmniej 1 dzien dłużej leżec żeby wyschło gdzyz ma dużo wiecej soków i zazwyczaj jest bujniejsze nastepne juz szybciej schną...

 

pzdr

 

Ogólnie mówiąc to aby hodowla bydła mlecznego była opłacalna to nalezy wiekszośc pasz miec swoich... jeszce raz wymienie co powinno krowa jeść żeby długo słuzyła i była dość wydajna...:

 

-sruta: pszenica, owies jeczmien moze byc pszenżyto, kukurydza tez by nie zaszkodziła chociaz sam nie mam

-kiszonka z kukurydzy

-siano czy z łąk czy z kulturalnych pól czyli jakies wartościowe trawy czy lucerna... i kończyna też

-sianokiszonka-najlepsza jest z mieszanki : 60-70% lucerna lub kończyna i do tego troche trawy

-swieże, zielone czyli lucerna lub kończyna swiezo koszona zbierana i codzienjie dawana krowom( dojącym się) a trawa jałówkom...

-buraki pastewne dla wszystkich sztuk.. opasy, jałówki krowy...

-wysłodki do mieszania z kukurydzą...

a z kupnych rzeczy to tylko to:

- witaminy dla krów

-lizawki dla wszystkich

-koncentraty dla małych srednich i dużych opasów, koncentraty dla małych sztuk można tez dawac jałóweczkom z otrębami na samym poczatku i przez kilka pierwszych miesiecy... lepiej sie rozwijają, a mleczny zapach powoduje ze chetniej jedzą...

 

Jezeli chodzi o śrute to kto nie ma to najlepiej zainwestowac w gniotownik....

 

jestem pewien ze nic więcej nie potrzeba bydłu... żdnych drogich pasz typu sano itp...

Edytowano przez massey4455

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qqrydz    2

a mi wszyscy w okolicy mówią że tylko my mamy taki "prehistoryczny" sposób żywienia bydła mlecznego :D i pukają się w głowę jak 2 razy dziennie jeździmy po zielonkę dla bydła bo po co to robić jak można narobić sianokiszonki w belach. podobnie jest z siano bo po co jak można też narobić sianokiszonki. a le ci ludzie nie patrzą się na jakość towaru jaki my skarmiamy a jaki oni przeznaczają na sianokiszonkę bo zdarzają się tacy w których darni praktycznie nie występuje trawa ani motylkowe a są też jeszcze lepsi którzy z koszenia łąk na programy rolnosrodowiskowe w lipcu i sierpniu zawijają to w folie :lol: ten model gospodarowania i żywienia jaki opisał kolega massey oczywiście jest bardziej pracochłonny ale jak widać przynosi nie tylko u niego wymierne rezultaty. jeśli można wiedzieć kolego massey4455 jakiej wielkości posiadasz stado? i w jaki sposób pozyskujesz buraki pastewne? były u nas również uprawiane ale ta pracochłonność spowodowała że odstawiliśmy je na bok bo ręczne pozyskanie 1 ha buraków pastewnych było czuć w krzyżu przez 3/4 zimy :lol: teraz jako alternatywę siejemy dynie pastewną którą znacznie mniej czuć w krzyżu :P jednak to nie to samo bo całą zimę jej nie jesteśmy w stanie przechować a tym samym skarmiać ;[ pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey4455    1

@qqrydz... Co do pracochłonności przy wożeniu zielonki to nie jest tak źle... pożadna samozbierka i miejsce blisko obory jak ktos nie ma przejazdowej do zżucenia tego... Ja szczerze mówiąc to co roku miałem coś około 60 balotów... w tym roku nie mam ani jednego bo juz z 3 pokosów zebrałem piekne sianko,ostatnie 3 dni temu. z ostatniego pokosu siana raczej nie da rady bo to juz nie taka pogoda i temperatura to napewno nie bede robił balotów ale może zbiore orkanem i zrobie kupke z lucerny zjezdze i ukisze... to wyniesie mnie jedna trzecvia tego co robic baloty a efekt nie gorszy a nawet lepszy bo jak sie przysypie ziemia dobrze to nic sie nie zepsuje.. a jak folia w balocie sie przedrze albo niedajboże jaka mysza sie wpieprzy to sporo odchodzi. U mnie stado nie jest wielkie bo około 17 dojnych 4 opasy i 9 czy tam 10 jałówek... Buraki no to tradycyjnie zbieramy rekami ale nie ma ich duzo bo około 30 arów...

 

Chciałbym sie zapytac jeszcze czy stosujesz w swoim karmieniu jakies sztuczne pasze czy wszystko co tylko sie da masz swoje??

Czy jest tak samo jak u mnie ze tylko ewentualnie jakis koncentrat dla byków i cielaków i witaminy +lizawki szczególnie dla krów??

 

pzdr

 

I jezeli mogę zapytac jak w twoim przypadku jest z opłacalnością takiej gospodarki... czy da sie odłożyć troche pieniedzy np na nowy sprzet do ciągnika lub nawet ciągnik??? Bo nie ma sie co dziwić jak komus caigle brakuje kasy bo tak jak mówiłem zboże sprzedaje a kupuje gotowe pasze za 3 razy tyle które ani nie sa zdrowsze ani w żadnym przypadku nie sa bardziej opłacalne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

koledzy massey4455 i qqrydz najważniejsze że taka technologia się wam opłaca i krówki dobrze się mają. Przy stadach takich jakie macie da radę to zrobić bo jeśli byscie mieli około 100 krówek dojnych to było by cięzko. Jeśli chodzi o te buraki pastewne to do daj obie spokuj niema sensu tylko się narobisz a mleka z nich niema lepiej w to miejsce zasiej kukurydzy albo marchewki pastewnej jest za***ista na poprawienie plodności krów (naturalny betakaroten). Macie racje że najlepiej samemu przygotowywać większość pasz bo tylko na tym się zarabia przy mleku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
massey4455    1

Buraki to taki dodatek smakowy szczególnie dla opasów.. nawet jesli by było 100 sztuk to wtedy obora napewno przejazdowa to było by jeszcze łatwiej jesli chodzi o zielonke... kosiarka na przednim tuzie, z tyłu samozbierka i było by jesczze szybciej...

 

pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam srednio 17 litrów mleka od krowy daje;

kiszonka z kukurydzy 30 kg

kiszonka z traw 1 pokos 10kg

pasza neorol totalmlek 22% 4kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

a u nas w tym roku nie mamy wcale siana w tamtym miałem trochę z 2 pokosu ale nie było nic warte na koniec dałem je bykom. Nie mamy łąk tylko mieszanki trawy i koniczyny żeby to ususzyć musi być tydzień dobrej pogody a to raczej się nie zdarza. A nawet jak się zdarzy to trzeba to 3-4 razy przerzucić a koniczyna się kruszy. Moim zdaniem najlepszą jest sucha sianokiszonka. Jak ktoś nie wierzy to niech da krowie wybór zawsze najpierw zje sianokiszonke. A buraki pastewne powodują zaburzenia trawienią i nie mają żadnej wartości. Nie dajemy ich już 5lat. Moim zdaniem podstawą dla krowy to kiszonka z kukurydzy plus sucha sianokiszonka. I do tego dodatek paszy treściwej.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qqrydz    2

dla mnie sucha sianokiszonka to siano :P i właśnie kiedyś narobiliśmy takiej suchej to krowy chętniej wcinały siano niż to "coś". tak tak nic nie ma żadnej wartości wysłodki też niby są o kanty d*py roztrzaskać a co drugi je dawkuje. aktualnie nie siejemy już też 5 lat buraków tylko ze względu na ilość pracy potrzebnej przy zbiorze i brak jakiejkolwiek możliwości najęcia siły roboczej na tydzień czasu. i to jest jedyny powód rezygnacji.a przez 50 lat jak ojciec i dziadek gospodarzyli żadnych zaburzeń trawiennych nie było. i nie były dawkowane jako jedyna pasza w niewiadomo jakiej ilości (około 10-12kg na sztuke dziennie)i krowy dawały mleko i byki jakoś też mimo tych bezwartościowych pasz lepiej rosły :lol:. mogę iść o zakład z tobą kolego ze damian ze mimo tego żywienia jakie stosujemy mam mniej problemów ze stadem niż ty ;)i może nawet mimo mniejszej wydajności osiągam lepszy wynik ekonomiczny :D pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

z tym że sucha sianokiszonka to siano to się mylisz kolego. Ja robię sianokiszonke tak że kosze roztrzasam pająkiem i leży 1-3 dni zależnie od pogody i od tego czy jest ładna czy słaba. Spróbuj to na siano sprasować to wszystko splesnieje. Typowych łąk nie mam więc się nie wypowiadan na temat tego co tam rośnie i co z tego zrobić. Wysłodki buraczane sam daje i są bardzo dobre na urozmaicenie dla krów. Ze zdrowotnością stada nie mamy problemów bo od maja do listopada wychodzą na pastwisko. Ale karmione są tak jak zimą a trawa to taki dodatek tylko. Jałówki cielne i krowy zasuszone są jak tylko nie ma mrozu cały czas na okólniku tak że z wycieleniami nie ma problemów.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam srednio 17 litrów mleka od krowy daje;

kiszonka z kukurydzy 30 kg

kiszonka z traw 1 pokos 10kg

pasza neorol totalmlek 22% 4kg

słoma 1kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

Witam bercikoo

Abym mógł Ci jakoś doradzić to musisz coś więcej podać:

-1 Ostatni tabulogram (strona głowna napoczątek wystarczy)

-2 Kondycja stada jeśli umiesz mozesz podać BCS (chodzi mi czy są chude średnie grube)

-3 Potrzebna jest wilgotnosc pasz objętościowych (lub SM Kiszonek)

-4 z jakich traw ta kiszonka i w jakiej fazie kiszona

-5 słoma z jakiego zboża (podejrzewam że jenczmienna)

-6 ile energi ma ta pasza najlepiej dokładny skład tej paszy.

-7 rodzaj obory i kolejnośc zadawania pasz objętościowych i treściwych.

Jeśli mi to podasz to postaram się ci pomóc jednak że co pisałem kilkukrotnie konsultujcie się żywieniowców z firm od kórych kupujecie pasze, koncentraty, premiksy, jesli oni nie potrafią wam dobrze doradzić to zmiencie firme na taką która ma dobre doradztwo w danym terenie.

 

Koledzy dyskutujecie siano czy sianokiszonka a tak naprawdę to obie pasze objętościowe są potrzebne tylko w odpowiednich proporcjach i o wysokiej jakości. Jeśli chodzi o krowy wysoko mleczne to siano musi być ograniczone na korzyść sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy natomiast pod koniec i w zasuzeniu odwrotnie ( to tak w wielkim uproszczeniu). Bardzo dobrą sianokiszonkę jest trudniej zrobić niż siano B) , bo jeśli chcesz zrobić siano to tylko wystarczy ci szczęście do pogody :P Niestety nie jest tak z sianokiszonką bo tu potrzebujesz szczęścia do pogody, umiejętności, doświadczenia, wiedza jak to zrobić i dobry sprzęt na podwórku :D . Mianowicie trawa dla wysokiej jakości sianokiszonkę (wys. jak. to dużo białka i energii i mało zanieczyszczeń) musi być:

a) w odpowiedniej fazie zebrana - ma to być młoda trawa przed szczelaniem w źdzbło wtedy jest najwięcej białka i energii,

 

B) musi mieć odpowiednią SM (sucha masa) która powinna wynosić około 45% sianokiszonkę o takiej SM krowy najchętniej jedzą,

 

c) w odpowiedni sposób zebrać - baloty lub pryzma (kwestia sprzętu i wielkości gospodarstwa) to do wybory ale w jednej i drugiej technologii trzeba bardzo mocno zagęścić zebrany materiał i zabezpieczyć go przed dostępem powietrza aby w odpowiedni sposób się zakisiła. Można też skorzystać z różnego rodzaju zakiszaczy,

 

d) trzeba też pamiętać o tym aby dobrze zrobioną sianokiszonkę nie zmarnować podczas skarmiania. Jesli są to baloty to żeby w ciagu max 2 dni balot był skarmiony a na pryzmie by sianokiszonka była wcinana wycinakiem aby był ograniczony dostęp tlenu do wnętrza pryzmy jest to bardzo istotne latem

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

1 krow nie mam pod ocena

2 krowy sa raczej chude

3 sucha masa kiszonki z traw wynosi 29,8 % włókno 22,27 %, białko 13,15 % kiszonki z kukurydzy sucha masa 33,7 %, włókno 20,88%, białko 7,56%

4 trawa była koszona terminowo 25 maja

5 słoma przenzytnia

6 pasza: energia 6,8 MJ, włókno 8%, białko 22%, sucha masa 88%, aktywne zywe drozdze

7 obora uwieziowa rano dostaja tmr z 3 kilami paszy na wieczór dostaja pasze z reki około 1 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

1 krow nie mam pod ocena

2 krowy sa raczej chude

3 sucha masa kiszonki z traw wynosi 29,8 % włókno 22,27 %, białko 13,15 % kiszonki z kukurydzy sucha masa 33,7 %, włókno 20,88%, białko 7,56%

4 trawa była koszona terminowo 25 maja

5 słoma przenzytnia

6 pasza: energia 6,8 MJ, włókno 8%, białko 22%, sucha masa 88%, aktywne zywe drozdze

7 obora uwieziowa rano dostaja tmr z 3 kilami paszy na wieczór dostaja pasze z reki około 1 kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

1 krow nie mam pod ocena

2 krowy sa raczej chude

3 sucha masa kiszonki z traw wynosi 29,8 % włókno 22,27 %, białko 13,15 % kiszonki z kukurydzy sucha masa 33,7 %, włókno 20,88%, białko 7,56%

4 trawa była koszona terminowo 25 maja

5 słoma przenzytnia

6 pasza: energia 6,8 MJ, włókno 8%, białko 22%, sucha masa 88%, aktywne zywe drozdze

7 obora uwieziowa rano dostaja tmr z 3 kilami paszy na wieczór dostaja pasze z reki około 1 kg

Kolego podaj mi jeszcze tłuszcz i białko z mleczarni.

ps. podam ci dawkę pod koniec tygodnia bo jestem zawaliny robotą a to jednak trzeba dokładnie przeliczyć dawke przesle ci prywatną wiadomością:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luk24    0

Witam.

Panowie mam taki dylemat ze swoimi krowami.Mam ich 20.Krowy są z dolewem HF od 50 do 80%.Wydajność od 3.5 do 5 tyś. mleka, ogólnie są w dobrej kondycji.Teraz chodzą całe dnie na pastwiskach,a na wieczór dostają kiszonkę z II pokosu i 2.5 kg. śruty (śruta z mieszanką i otręby).Niektóre zaszły poniżej 15 litrów dziennie więc pomyślałem że dodam 30% śruty rzepakowej i sojowej żeby troch zwiększyć wydajność.Teraz dostają 1 kg.śruty z mieszanki 0.8kg otrąb,0.4kg śruty rzepakowej,0.3kg śruty sojowej, 0.1kg dolfos.Przez 2 tygodnie podawania śruty wysoko białkowej mleka w zbiorniku nie przybyło nawet o 1 litr dlaczego???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

musisz im dać kukurydzy bo mają za mało energii. Jak nie masz kiszonki to tnij im na zielono i dawaj. Mi kiszonka z kukurydzy skończyła się na początku sierpnia mleko spadło mi z dnia na dzień o 20% mimo że trawy i sianokiszonki dostawały do woli. Teraz dostała zielona kukurydze i mleko wróciło do normy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luk24    0

Kiszonka z kukurydza dobra sprawa ale ja jej nie sieje bo z dzikami nie można sobie poradzić.A co zamiast kiszonki z kukurydzy może zamiast otrąb czy mieszanki dać 1kg śruty z ziarna z kukurydzy,czy może zastąpić śrutę wysoko białkową jakimś koncentratem?Czy też zamiast tego dać 2.5 kg pełno-porcjówki?Tylko jakiej???

Edytowano przez Luk24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    683

Śruta kukurydziana to dobre rozwiązanie w tej sytuacji. Pamiętaj, że jeśli krowy nie będą miały energii w paszy to nie będą w stanie wykorzystać i strawić białka. Przy dużym niedoborze energii pełnoporcjówka nie będzie wykorzystana.


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bercikoo    0

Kolego podaj mi jeszcze tłuszcz i białko z mleczarni.

ps. podam ci dawkę pod koniec tygodnia bo jestem zawaliny robotą a to jednak trzeba dokładnie przeliczyć dawke przesle ci prywatną wiadomością:)

białko 3,2 a tłuszcz 3,7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kreda79    0

A w jakiej ilości i w jaki sposób najlepiej podać?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luk24    0

jeżeli zamiast śruty z qq dałbym koncentrat kromilk energia to by coś zmieniło w niedoborze energi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Duzy1    13

A w jakiej ilości i w jaki sposób najlepiej podać?

 

Najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie i wlać po pyska

Można dać 5-10 opakowań spokojnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

białko 3,2 a tłuszcz 3,7

Kolego prześlij mi swój adres meilowy bo niemogę wstawić w agrofoto pliku z dawką do ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj