Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6309 odpowiedzi na ten temat

#3101 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 10:13

Żywienie bydła mlecznego szymi dobrze Ci radzi, musisz dać coś białkowego, tego koncentratu też za mało uważam dajesz. W żywieniu krów sianokiszonka i kiszonka z kukurydzy to podstawa
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:56
  •  

#3102 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, polityka, historia, ekonomia, technologie, zagadnienia popularnonaukowe, otaczający świat...

Napisany 14 grudzień 2013 - 10:42

Żywienie bydła mlecznego

zamiast tego całego sano kup normalny premiks witaminowy, ekoplon, josera blattin czy trouw. NIe wiem co masz najblizej i dawac w dawce 150-200g na sztuke

do tego 0,5kg rzepaku na glowe razem ze zmielonym zbożem (moim zdaniem 1,5kg to juz jest duzo nas sztuke na dobe), jak nie masz mieszalnika to betoniarka jest idealnym i prostym narzędziem (moim zdaniem równiej wymiesza niz mieszalnik)
Potem mozesz pomyśleć o soji, ale w tej chwili szkoda kasy.

kukurydzy nie dawaj wiecej niż 20kg na dobe bo bedziesz miał krowy jak szafy rozpasione, zwaz mniej wiecej kukurydze i zobacz ile powinno sie dawać. Trawa do woli jako uzupełnienie tresci w żwaczu.

Dzięki wielkie, właśnie o taką konkretną odpowiedź mi chodziło. Co z tego jak wykupie wszystko co możliwe, skoro się to nie zwróci w mojej sytuacji... (od czegoś trzeba zacząć). Chodzi mi właśnie o to, co na początek da widoczną i najbardziej opłacalną poprawę wyników produkcyjnych, a nie tylko da zarobić przedstawicielowi handlowemu, a później nie mówię nie dalszym zmianom, ale dodatki muszą przecież się zwrócić.
A z rzepakiem, chodzi o śrutę z całych ziaren, czy śrutę poekstrakcyjną? Co mam kupić? Rozumiem, że premiks bez znaczenia firma, czy poleciłbyś któryś konkretny? Dolfos dobry jest? Czy muszę to mieszać, czy mogę posypywać na kukurydzę śrutę, a na to rzepak i premiks mineralno- witaminowy, bo o taki chyba chodzi?
Krowy mam jak szafy... jak je odchudzić, jednocześnie zwiększając wydajność? Kukurydzy do woli mam nie dawać? Mam jej dużo, ale ma nie wykształcone ziarna (dojrzałość mleczna) ponieważ siałem ją po zbiorze trawy, a wczesne przymrozki ususzyły ją. Sianokiszonka będzie w przyszłym roku, ale na razie nie ma...

Edytowany przez szejk2, 14 grudzień 2013 - 10:48.

#3103 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 11:11

Żywienie bydła mlecznego najlepiej kup śrutę poekstrakcyjną?jest to wydatek gdzieś 1100-1200 za 1tone zależy gdzie a dawkowanie zacznij od małych ilośći żeby krowa sie przyzwyczaiła aż dojdziesz do 1kg na dzień a póżniej sam zobaczysz czy są jakieś efekty a co do premiksu mineralno- witaminowy,to jaki tam uważasz ja akurat stosuje z dolfosa i jestem zadowolony i jeszcze takie jedno pytanie czy badasz zawartośc mocznika w mleku jest do ważne do ustalenia dawki żywieniowej

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3104 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, polityka, historia, ekonomia, technologie, zagadnienia popularnonaukowe, otaczający świat...

Napisany 14 grudzień 2013 - 12:35

Żywienie bydła mlecznego Mocznik w październiku 280, za listopad nie ma jeszcze faktury.
Zważyłem kukurydze, wychodzi średnio 27,5 kg na sztukę, jedne jedzą więcej, inne mniej, jak mówiłem daję tyle paszy, żeby się nie marnowała. Śruty dostają dziennie 4-5 kg dzielone na dwa razy zależnie od sztuki.
Czy opłacalne byłoby zastąpienie swojego pszenżyta mieszanką pełno porcjową? Bo jeśli możliwy byłby natychmiastowy duży wzrost wydajności to mogłoby się opłacać...
Krowy są w różnych fazach laktacji, od świeżo po wycieleniu, po takie które dają już mało mleka, jak np. jedna, która dziś ma ruje po raz siódmy, nawet chyba jej już nie będę zacielał i byka trzymał, tylko wypad... I trzeba się rozejrzeć za jakąś sztuką w to miejsce.

Jak zmniejszę ilość kukurydzy to krowy będą chyba nie napchane objętościowo?

Edytowany przez szejk2, 14 grudzień 2013 - 12:43.

#3105 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 14 grudzień 2013 - 13:06

Żywienie bydła mlecznego ale tresciwa to pszenzyto czy jakis granulat?
z rzepakiem zacznij od 0,5kg i zobacz jak zareaguja.

Pszenzyto moim zdaniem nie powinno być podawane krowom. Zawiera za duzo substancji antyzywieniowych. Najlepszy jest jeczmien i mielone ziarno kukurydzy.

Wysoki masz ten mocznik i dlatego moga sie nie chciec zacielac ale z kolei dziwne bo dajesz sporo te qq. Ziarno pogniecione? jakie masz białko i tłuszcz?

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3106 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 13:34

Żywienie bydła mlecznego Statek nie doczytałeś. Ziarno w fazie mlecznej było a to może właśnie przekładać się na brak energii w dawce, bo mocznik wysoki. To z kolei jak pisał Statek wpływa na nieskuteczne krycie. Opiszę krótko. Nadmiar białka w paszy powoduje powstawanie amoniaku, który krąży w krwi. Zmienia się odczyn błony śluzowej macicy a to sprawia, że zarodek nie zagnieżdża się w niej. Gotowa mieszanka nie jest jakąś super paszą od której momentalnie wzrośnie Ci mleko. Jeśli dobrze zbilansujesz to co masz możesz osiągnąć podobny efekt mniejszym kosztem. Napisz jaki kał mają krowy?
Może trzeba byłoby się wstrzymać z podawaniem rzepakowej przy tym moczniku i najpierw dorzucić kukurydzy mielonej, lub podać jedno i drugie. Jak sytuacja się wyrówna wtedy można zwiększyć dawkę i wprowadzić rzepakową ewentualnie zwiększyć to co jest.. Jak masz dostęp do Dolfosa to kup na początek witaminy BM Lactan i koniecznie jakiś bufor, może być też z Dolfosa.
Co do przenżyta to znajomy, który rozwozi śruty rzepakowe, otręby, inne śruty itp. twierdził, że ludzie stosują właśnie przenżyto w TMR. Mówiłem, o tych substancjach antyżywieniowych, ale twierdził, że po jęczmieniu zbyt szybko zatuczają się krowy. Nie chciałem w to wierzyć, bo zatuczanie to bardziej efekt niewłaściwej ,źle zbilansowanej dawki lub niedostosowanie dawki to potrzeb krowy

#3107 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 13:37

Żywienie bydła mlecznego Mówię o śrucie z pszenżyta. Jęczmienia ani kukurydzy na ziarno nie miałem. Zaczynam coraz poważniej rozważać pozbycie się pszenżyta i karmienie paszą treściwą pełno porcjową, czy opłacało by mi się to?
Dotarło do mnie, że wiele tracę na chowie ekstensywnym, najgorsza jest niepłodność u krów.
4,13 tłuszcz
3,69 białko
tylko to za październik, wtedy chodziły jeszcze po polu na resztkach trawy i dostawały kiszonkę ze zmarzniętego poplonu gryki, po którym od razu przybyło sporo mleka. Po skarmianiu koncentratu Sano już takiego wzrostu nie było.
Może dziś będzie faktura za listopad, więc będą bardziej aktualne dane.
Ziarno doskonale rozbite, nawet ciężko jakiś większy kawałek znaleźć, ale jak pisałem wcześniej jest ono nie do końca wykształcone. Kukurydza uschła od przymrozków.
Dziś kupiłem śrutę rzepakową i premiks LNB (producent Cargil).
Czy wskazane byłoby, abym zaczął skarmiać mocznik, mówię o zwykłym nawozowym?

Jeśli dobrze zbilansujesz to co masz możesz osiągnąć podobny efekt mniejszym kosztem

- właśnie o to mi chodzi, żeby wybrać najbardziej ekonomiczne i finansowo rozsądne rozwiązanie, jak będę miał efekty teraz to chętnie pójdę dalej w bardziej skomplikowane żywienie i oczywiście zmienię uprawiane rośliny pastewne, tylko musi to mieć sens ekonomiczny...

Kał jest chyba prawidłowy, tzn. nie mają biegunek, ale jest dość rzadki, tak, ze się rozpłaszcza przy upadku, a jaki powinien być?

Ten bufor to kwaśny węglan sodu, czy coś innego?

Czy skrobia ze śruty zbożowej nie daje wystarczająco energii?

Co się bardziej opłaci w przyszłości, zakup dodatków białkowych, paszy treściwej pełno porcjowej, czy uprawianie samemu jakiegoś grochu, łubinu, lub innych wynalazków, ewentualnie jakich?

Edytowany przez szejk2, 14 grudzień 2013 - 14:08.

#3108 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 16:44

Żywienie bydła mlecznego kwaśny węglan sodu działa tylko do 3 godz a bufor nawet do 12 lepszy byłby bufor nie które nawet mają drożdze
a co jest lepsze czy swoja śruta czy kupna pełnoporciowa to zależy jakie masz zboża najlepszy jest jeczmień dla krów ale to od
ciebie zależy czy bedziesz sam mieszał pasze czy kupisz gotowe ale ja na twoim miejscu to bym sam zaczął mieszać dobra pełnoporciówka to i kosztuje sporo

#3109 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:02

Żywienie bydła mlecznego moim zdaniem w Twoim wypadku mieszaj sam i zobacz jakie bedziesz mial efekty. Jesli bedzie mleko szlo do gory tzn ze idzie w dobrym kierunku i wtedy kup jakis granulat np 16%.

Parametry wskazuja ewidentnie na brak energii co przy takiej ilosci kiszonki z qq mnie bardzo dziwi;/ widocznie malo w niej energii z powodu malej ilosci ziarna.

reasumujac:
0,5kg śruty rzepakowej
1,5 kg zbożowej (co tam masz, na siłe tez nie sprzedawaj pszenżyta bo cena nie jest jakas rewelacyjna)
0,2 kg witamin
0.1 kg bufforu
i takiej mieszanki dawaja 2,5kg na dobe i zobacz jakie bedziesz miał efekty. Za drogie to nie wychodzi a moim zdaniem jak wczesniej tego rzepaku nie bylo to cos powinno drgnac, ale odrazu w kosmos te krowki nie poleca:)
fajnie by bylo zebys 0,5 kg ziarna mielonego qq kupił do tej mieszanki ale wiem ze to dodatkowy koszt;/
odradzam stosowanie mocznika w Twoim wypadku z powodu i tak wysokiego poziomu w mleku

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3110 Share Cinek8541

Cinek8541

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 17:18

Żywienie bydła mlecznego

LIDERMIX BIO-BUFOR ORGANIC

tu masz z kulturami drożdży
Marcin

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3111 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 19:08

Żywienie bydła mlecznego ja też jestem za tym co STATEK a jak masz mocznik 280 to nie wolno stosować mocznika 2,5kg tej twoje mieszanki to może troche za mało ale sam zobaczycz jak mleko bedzie szło w góre to możesz zwiekszyć

#3112 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 19:34

Żywienie bydła mlecznego

moim zdaniem w Twoim wypadku mieszaj sam i zobacz jakie bedziesz mial efekty. Jesli bedzie mleko szlo do gory tzn ze idzie w dobrym kierunku i wtedy kup jakis granulat np 16%.

Parametry wskazuja ewidentnie na brak energii co przy takiej ilosci kiszonki z qq mnie bardzo dziwi;/ widocznie malo w niej energii z powodu malej ilosci ziarna.

reasumujac:
0,5kg śruty rzepakowej
1,5 kg zbożowej (co tam masz, na siłe tez nie sprzedawaj pszenżyta bo cena nie jest jakas rewelacyjna)
0,2 kg witamin
0.1 kg bufforu
i takiej mieszanki dawaja 2,5kg na dobe i zobacz jakie bedziesz miał efekty. Za drogie to nie wychodzi a moim zdaniem jak wczesniej tego rzepaku nie bylo to cos powinno drgnac, ale odrazu w kosmos te krowki nie poleca:)
fajnie by bylo zebys 0,5 kg ziarna mielonego qq kupił do tej mieszanki ale wiem ze to dodatkowy koszt;/
odradzam stosowanie mocznika w Twoim wypadku z powodu i tak wysokiego poziomu w mleku

Czy mogę tej mieszanki od razu dawać większą ilość, czy to raczej nie zalecane? Do tej pory dawałem ok. 4-5 kg śruty z pszenżyta na dobę dzielone na dwie dawki, więc ilość będzie o połowę mniejsza. Docelowo ile maksymalnie mogę dawać na dobę tej mieszanki.
Cena pszenżyta właśnie nie zachęca do sprzedaży.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i zainteresowanie moim problemem. Zamówiłem już książkę o żywieniu przeżuwaczy wg. INRA i będę się starał dokształcać.

Edytowany przez szejk2, 14 grudzień 2013 - 19:58.

#3113 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego Zacznij najlepiej od małej ilości taką ci podali puźniej możesz zwiększyć ale nie radzę więcej niż 1, 5kg śr rzepakowej bo mocznik wzrośnie i zobaczysz co będzie 2tyg bendziesz wiedział co jest czy mleko wzrosło najlepiej jagbyś zbadał mleko przed dawaniem tej paszy i po 2tyg .
W 100% nikt ci nie zagwarantuje że krowy zwiększą mleko ale witaminy kreda bufor to podstawa krowy się niechcą zacielać zaleganie łożyska itp spory jest koszt dodatków ale natym niemożna oszczędzać jak masz na początku laktacji zaniedbaną krowę to mleka zawiele nie nadoisz w tej laktacji

#3114 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 17:18

Żywienie bydła mlecznego 3.69 bialko i tluszcz 4.18 i brak energi?Bez obrazy @Statek ale glupoty opowiadasz
http://www.kpodr.pl/...mu-ywienia-krow poczytaj pierwszy z brzega artykuł

#3115 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 15 grudzień 2013 - 21:28

Żywienie bydła mlecznego Tylko weźcie pod uwagę to, że jest to wynik z października a kolega napisał, że krowy wtedy chodziły na poplonie z gryki i moim zdaniem to spowodowało wysoki mocznik. W dawce na pewno brakuje białka, choć i pewnie energii jeśli słaba kiszonka z kukurydzy. Tak jak koledzy wcześniej pisali pszenżyto to raczej kiepskie zboże dla krów no ale jeśli tylko to masz to trudno. Na razie wystarczy i to choć trochę bym je ograniczył, a jeśli wydajność wzrośnie wraz z podaniem dodatkowego białka to warto zainwestować w kukurydzę lub jęczmień.
Kolejna sprawa to genetyka, jakie masz krowy HF ?

#3116 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 00:31

Żywienie bydła mlecznego Kompletna zbieranina, trochę po inseminacji bykami hf, trochę montbeliarde, simental, kilka zakupionych nie wiadomo co... czarno białe w każdym razie :D
Zacząłem dawać śrutę rzepakową, premiks, kupie bufor i czekam na efekty... od czegoś trzeba zacząć.

Edytowany przez szejk2, 16 grudzień 2013 - 00:35.

#3117 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 829 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 20:47

Żywienie bydła mlecznego Koledzy czym można zastąpić owies w dawce? 650zł płacić za tone a efekt mizerny. Ostatnio gdzieś czytałem otręby pszenne pasza mlekopędna. Jak wygląda to u was?
Śruta u mnie to owies, pszenica pszenżyto. Dodatkowo granule 19% Farmer, kiszonka z QQ sianokiszonka 1 i 2 pokos.

#3118 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 grudzień 2013 - 21:12

Żywienie bydła mlecznego Postaraj się o jęczmień lub kukurydzę.

#3119 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 12:05

Żywienie bydła mlecznego mam pytanie wydaje mi sie że mam za wysoki tłuszcz w mleku na poziomie 4,75- 4,8 a krowy po wycieleniu to mają jeszcze większy i zastanawiam się co zmienić może zastosowac drożdze?? krowy dostają sianokiszonkę, kukurydzę, ok. 1,5 kg śruty zbożowej (pszenica, jęczmień i owies) 1 kg pełnoporcjówki

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3120 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 17 grudzień 2013 - 12:59

Żywienie bydła mlecznego a jakie masz białko, bo jeśli na poziomie 3-3,1 to masz deficyt energii w paszy i krowy w ketozie.
W tym przypadku potrzebujesz energii w postaci melasy, wysłodków no i oczywiście kiszonki z kukurydzy którą możesz zwiększyć w dawce, krowom po wycieleniu możesz podawać np. Ketomiix lub glicerynę polewając po paszy.

Edytowany przez b0gdan, 17 grudzień 2013 - 13:17.