Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#3081 Share michu1694

michu1694

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:wszystko co zwiazane z rolnictwem i motoryzacją

Napisany 11 grudzień 2013 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego powitać kolege. ja stosuje TMR od 7 laat prawie, na dzień dzisiejszy wyglada to tak że w oborze mam około 40 sztuk (krowy+jałówki)
sianokiszonka około 350 kg
słoma ok 100 kg
gps żyto ok 150 kg
QQ ok 800 kg
wysłotki ok 250 kg
co daje około 1650 kg i teraz mam noe noża w paszowozie wiec robi drobną sieczke wiec że tak powiem jest "wylizane":)
pobieraja mało paszy ponieważ zła jakość sianokiszonki.
sianokiszonka to u mnie podstawa wiec musi być najlepsza

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 01:12
  •  

#3082 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 12 grudzień 2013 - 00:06

Żywienie bydła mlecznego no sianokiszonki to fakt, nie za ciekawe. Ciagłe opady spowodowały że sianokiszonka jest przestana i mało wartościowa niestety ale nic sie z tym niedao zrobic, pogoda nie sprzyjała
czym by można troche "wspomoc" tmr zeby chetniej go pobierały?
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#3083 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 grudzień 2013 - 08:34

Żywienie bydła mlecznego

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3084 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 18:12

Żywienie bydła mlecznego oki nie był tematu wystarcz poszukać

Edytowany przez aster453, 13 grudzień 2013 - 14:12.

#3085 Share michu1694

michu1694

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 18:43

Żywienie bydła mlecznego troche mniej pasz objetościowych i zmniejszyć do minimum treściwe

#3086 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 12 grudzień 2013 - 19:23

Żywienie bydła mlecznego powinna jeść premiksy ale o innym składzie niż krowy w laktacji. Musi przecież odżywić płód i zmagazynować wapń w kościach. Niedobór może powodować zalegania poporodowe. Dlatego są specjalne premiksy dla krów zasuszonych z dużą zawartością wapnia. Około 3 tyg przed porodem zazwyczaj odwraca się stosunek wapnia do fosforu (więcej fosforu niż wapnia lub 1:1)
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#3087 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 grudzień 2013 - 19:53

Żywienie bydła mlecznego moze mi ktoś wytłumaczyc co to są te premiksy bo nie rozumiem tego słowa, czy są to mieszanki mineralno witaminowe czy cos innego :huh:

I jezeli to chodzi o ich stosowanie w okresie zasuszenia własciwego tj 8-3 tygodnia przed wycieeniem to nie widze wiekszego sensu ekonomicznego. Dopiero w okresie przejsciowym zalecam je podawać (odpowiednie na ten okres) i sole anionowe. Jeżeli krowa w okresie zasuzenia nie bedzie jadła pasz z wysoką zawartością wapnia, potasu, sodu (ale skupmy się głownie na dwóch pierwszych) i dostanie sole anionowe to z zaleganiem nie bedzie problemu. Jeżeli jednak ktos uwaza ze ma starą krowę i to za mało to polecam na 2-4 dni przed wycieleniem podawać wapno dożylnie ;)

@michu1694 ja objętościowym bym nie zmniejszał ewentualnie rozcienczył słomą, zeby krowa sobie jadła, jadła i przyzwyczajała sie do piobierania dużych ilości pasz :P

Edytowany przez a8185, 12 grudzień 2013 - 20:04.

#3088 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 10:03

Żywienie bydła mlecznego premiks=mieszanka mineralno witaminowa=fachowo mieszanka paszowa uzupełniająca, nazwy wielokrotnie używane zamiennie oznaczają tą samą grupę preparatów. W moich stronach mówi się po prostu premiks dla wygody.
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#3089 Share romek_tomek

romek_tomek

Nowicjusz

• userphoto
  • Members
  • Pip
  • 26 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 13:22

Żywienie bydła mlecznego Ja ostatnio zacząłem kupować młóto browarniane od nich http://www.domino.org.pl/. Wy też dajecie? W jakich ilościach?

#3090 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 14:17

Żywienie bydła mlecznego

żadnych zapaleń nie będzie, dojenie 3 razy dziennie przy wydajnościach poniżej 10 tys to zawracanie d*py, w twoim przypadku koszty prądu i środków czystości się nawet nie zwrócą.
To jest tak samo jak z zasuszaniem, przecież krowy nie zasuszasz przez tydzień tylko z dnia na dzień, a zapalenia nie dostaje.

OK ale o pewnie ilość mleka znacząco jeszcze spadnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3091 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 13 grudzień 2013 - 14:28

Żywienie bydła mlecznego romek tomek///// ja młoto daje do 8kg na łeb dziennie bo mam słabe pod wzgledem białka...dostales od nich jakis wydruk analizy badan tego młóta??? dawka wacha sie od 6 do 8kg

#3092 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 716 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 13 grudzień 2013 - 17:19

Żywienie bydła mlecznego Ile za tonę za te młóto browarniane?Czy ktoś z podlasia a dokładniej okolic łomzy bierze młóto z browaru łomża?

#3093 Share michu1694

michu1694

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 18:43

Żywienie bydła mlecznego a tak przy okazji po ile wam mleko wychodzi???

#3094 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 13 grudzień 2013 - 18:46

Żywienie bydła mlecznego Michu jest temat "ceny mleka " tam wszystko jest poszukaj a znajdziesz

#3095 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6745 postów
  • Zainteresowania:fotografia, muzyka, motoryzacja, lotnictwo :p

Napisany 13 grudzień 2013 - 21:03

Żywienie bydła mlecznego Temat o cenach mleka jest tutaj http://www.agrofoto....173-ceny-mleka/
To jest temat o żywieniu i radzę trzymać się go ;)

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.c...ser/danielhaker

KUPIĘ SŁOMĘ. SIEDLCE, ŁOSICE, ŁUKÓW, MIĘDZYRZEC PODL.

#3096 Share szejk2

szejk2

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 45 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, polityka, historia, ekonomia, technologie, zagadnienia popularnonaukowe, otaczający świat...

Napisany 13 grudzień 2013 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego Witam
Proszę o pomoc doświadczonych hodowców. Sprawa wygląda tak, że chciałbym opłacalnie zwiększyć wydajność swoich krów. Mianowicie mam duże problemy z zacieleniami, ciche ruje, tylko niektóre sztuki zacielają się bez problemów, właściwie to głównym powodem brakowania jest niepłodność. Często też mam problemy z zapaleniami zwłaszcza jeśli dam za dużo śruty zbożowej. Nie chodzi mi o wielkie wydajności, ale o widoczne zwiększenie odstawianego mleka i zmniejszenie problemów z zacieleniami, bo nie nadążam wychowywać jałówek na remont stada, jednocześnie przez to nie stać mnie na zwiększenie produkcji bo mam za małe przychody z hodowli. Obecnie krowy dostają rano taczkę kukurydzy (typowa rzemieślnicza normalnej wielkości) na cztery sztuki, można powiedzieć, że do woli, bo więcej nie wyjadają na to ok. 2,5 kg śruty z pszenżyta na sztukę, wieczorem tak samo, plus siano do woli. Obecnie od 1,5 tygodnia zacząłem dawać na śrutę koncentrat Sano w ilości 1,3 kg dziennie na sztukę, dzieląc na dwa razy rano i wieczorem, efektów w zbiorniku nie ma... Kiedyś stosowałem różne koncentraty i premiksy, wywar gorzelniany, mocznik, tylko mleka dalej było mało, więc dałem sobie spokój bo krowy były dorywczym zajęciem, teraz chciałbym zając się tym na poważnie. Nie mam mieszalnika i na razie nie będę miał, więc chciałbym posypywać treściwymi i dodatkami kukurydzę, co mam kupić, żeby mi nie zbrakło wypłaty za mleko na pasze? Bo chciałbym, żeby zwiększone wydatki na żywienie przynajmniej zwróciły się we wzroście produkcji. A może pasza pełno porcjowa, jeśli tak to jaka byłaby opłacalna w mojej sytuacji?

Edytowany przez szejk2, 13 grudzień 2013 - 22:27.

#3097 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 13 grudzień 2013 - 23:39

Żywienie bydła mlecznego napewno efekty nie ukarza sie z dnia na dzien. jesli chodzi o mieszalnik to ja mieszalem w betoniarce i wysypowalem na taczke i rozwozilem. na przyszly rok mysle ze powinnes pomyslec o sianokiszonce, z siana to co najlepsze zostaje na lące bo sie obsypie i po kruszy. jesli zywisz krowy paszami z sano, skonsultuj sie z zywieniowcem, niech Ci doradzi, podpowie. Napewno na wzrost wydajnosci wplynie dobra jakosc objetosciowych pasz. I niestety sama sruta z pszenżyta nie wystarczy. Do pszenzyta dodaj jeczmien, jakas pasze bialkowa, drozdze, sodke, witaminki, moze krede i kukurydze. Kukurydza jest zrodłem energi, co powinno wplynac na poprawe kondycji po wycieleniu a co za tym idzie, cala laktacje i zacielenie. To o co pytasz to bardzo obszerny temat, chcesz zwiekszyc produkcje jak najmniejszym kosztem, przydala by sie rada jakigos ekonoma:P
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#3098 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 14 grudzień 2013 - 09:18

Żywienie bydła mlecznego
DanielFarmer mój kolega bierze młóto i płaci po 100 zł/1t nie wiem czy warto brać na zimę je bo on już nie bierze bo mówi że przymarznąć może i później kłopot z rozmrożeniem zapytam się go o nr tel bo on jest z mazowieckiego

#3099 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 14 grudzień 2013 - 09:58

Żywienie bydła mlecznego

OK ale o pewnie ilość mleka znacząco jeszcze spadnie

Wzrost ilości mleka przy doju 3-krotnym wzrasta o około 10 %, ale pod pewnymi warunkami: dój musi być w równych odstępach czasu, musimy krowom dostarczyć więcej paszy. Skoro i tak jest już problem z pobieraniem paszy i wydajność jest za mała do potencjalnych zysków, to po co zawracać sobie głowę i marnować czas.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3100 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 14 grudzień 2013 - 10:09

Żywienie bydła mlecznego

Witam
Proszę o pomoc doświadczonych hodowców. Sprawa wygląda tak, że chciałbym opłacalnie zwiększyć wydajność swoich krów. Mianowicie mam duże problemy z zacieleniami, ciche ruje, tylko niektóre sztuki zacielają się bez problemów, właściwie to głównym powodem brakowania jest niepłodność. Często też mam problemy z zapaleniami zwłaszcza jeśli dam za dużo śruty zbożowej. Nie chodzi mi o wielkie wydajności, ale o widoczne zwiększenie odstawianego mleka i zmniejszenie problemów z zacieleniami, bo nie nadążam wychowywać jałówek na remont stada, jednocześnie przez to nie stać mnie na zwiększenie produkcji bo mam za małe przychody z hodowli. Obecnie krowy dostają rano taczkę kukurydzy (typowa rzemieślnicza normalnej wielkości) na cztery sztuki, można powiedzieć, że do woli, bo więcej nie wyjadają na to ok. 2,5 kg śruty z pszenżyta na sztukę, wieczorem tak samo, plus siano do woli. Obecnie od 1,5 tygodnia zacząłem dawać na śrutę koncentrat Sano w ilości 1,3 kg dziennie na sztukę, dzieląc na dwa razy rano i wieczorem, efektów w zbiorniku nie ma... Kiedyś stosowałem różne koncentraty i premiksy, wywar gorzelniany, mocznik, tylko mleka dalej było mało, więc dałem sobie spokój bo krowy były dorywczym zajęciem, teraz chciałbym zając się tym na poważnie. Nie mam mieszalnika i na razie nie będę miał, więc chciałbym posypywać treściwymi i dodatkami kukurydzę, co mam kupić, żeby mi nie zbrakło wypłaty za mleko na pasze? Bo chciałbym, żeby zwiększone wydatki na żywienie przynajmniej zwróciły się we wzroście produkcji. A może pasza pełno porcjowa, jeśli tak to jaka byłaby opłacalna w mojej sytuacji?

zamiast tego całego sano kup normalny premiks witaminowy, ekoplon, josera blattin czy trouw. NIe wiem co masz najblizej i dawac w dawce 150-200g na sztuke

do tego 0,5kg rzepaku na glowe razem ze zmielonym zbożem (moim zdaniem 1,5kg to juz jest duzo nas sztuke na dobe), jak nie masz mieszalnika to betoniarka jest idealnym i prostym narzędziem (moim zdaniem równiej wymiesza niz mieszalnik)
Potem mozesz pomyśleć o soji, ale w tej chwili szkoda kasy.

kukurydzy nie dawaj wiecej niż 20kg na dobe bo bedziesz miał krowy jak szafy rozpasione, zwaz mniej wiecej kukurydze i zobacz ile powinno sie dawać. Trawa do woli jako uzupełnienie tresci w żwaczu.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek