Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6339 odpowiedzi na ten temat

#3061 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 07:23

Żywienie bydła mlecznego Mam problem :
Do niedawna krowy dostawały: 12l qq, 5,6l młóta browarniango, 3-5 śruty (głównie własna produkcją pszenica, jęczmień, otręby pszenne, dodatki ruty rzepakowej, koncentraty mlekoma, kraftmilk) do tego siano ok 1,5 beli na dwa dni (35 krów) i 1,5 lucerny (balotowane) też na dwa dni. Krowy mają zadawane 2 x dnia rano 5-6, wieczór ok 6-7. Dodatkowo po wieczornym doju albo tuż przed i w południe dostają słomę.
I nic by nie było w tym złego Dawały ok 450 l dziennie. Do dawki żywieniowej jw. od niedawna zaczęliśmy dodawać wysłodki burczane (5l) i co krowy obcięły mleko 300 l czyli ponad 150 w dół (krowy są dojone 3 x: 6,13,21) i nie wiem co jest wiadomo zmiana a le po woli powinno się poprawiać a tutaj nic oraz gorzej co to może być czy za dużo razy dojone czy coś nie tak w żyweniu

Edytowany przez aster453, 10 grudzień 2013 - 07:24.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 16:11
  •  

#3062 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 10:02

Żywienie bydła mlecznego Z dojeniem 3 razy dziennie przy takiej wydajności to daj sobie spokój.
W dawce na pewno brakuje energii daj ziarno kukurydzy.

#3063 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 13:47

Żywienie bydła mlecznego ymek994ziomek05@ samych drożdży Rumen Activ powinieneś dać około 3 kg + podobną ilość jakiegoś premiksu (np też z Blattinu Super Premium) i dobrze by było bufor (np Blattin Bufor mix). Z melasą dobry pomysł, podniesie smakowitość i nie będzie taki suchy TMR. Jest taki produkt też jak Glimel (glikol z melasą) około 2l na sztukę dziennie, można rozcieńczać z wodą.
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#3064 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 10 grudzień 2013 - 14:10

Żywienie bydła mlecznego a ja tu widze ze zarcia mało dostaja..zarcie przezuc na 3 razy dziennie a dojenie na 2 razy

#3065 Share ymek994ziomek05

ymek994ziomek05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 17:17

Żywienie bydła mlecznego

ymek994ziomek05@ samych drożdży Rumen Activ powinieneś dać około 3 kg + podobną ilość jakiegoś premiksu (np też z Blattinu Super Premium) i dobrze by było bufor (np Blattin Bufor mix). Z melasą dobry pomysł, podniesie smakowitość i nie będzie taki suchy TMR. Jest taki produkt też jak Glimel (glikol z melasą) około 2l na sztukę dziennie, można rozcieńczać z wodą.

Wszystko z blattinu ?Jaka jest cana tych poszczególnych drożdży , premiksów ? . Zapomniałem dodać żę w skład paszy dla krów wchodzą wysłodki buraczane , myślałem że się podniosą po tym ale efekt był odwrotny

#3066 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 18:53

Żywienie bydła mlecznego niekoniecznie z blattinu może być też inna firma tak dla przykładu podałem. Chodzi o to, że powinny być żywe kultury drożdży + bufor (co razem zapobiega kwasicy) + premiks witaminowy na lepsze pobieranie i zdrowotność. W składzie pełnoporcjowej są wysłodki czy oddzielnie dodajesz i w jakiej ilości? Normalnie pobierają paszę? zaobserwowałeś jeszcze jakieś objawy czy tylko spadek wydajności?

Ceny tych premiksów są różne w zależności od składu i dawkowania na przykładzie:
drożdże:
Rumen Activ 100g/szt - 110zł (25kg)
Dolcell 50g/szt - 120zł(20kg)
bufor:
Blattin Bufor mix 200-400g/szt - 60zł(25kg)
Dolbuf 60-70g/szt - 86zł(20kg)
Dolbuf Pro 100g/szt - 70zł(20kg)
Premiksy witaminowe zaczynają się od 63zł do 106 za 20-25kg przy dawkowaniu 100g/szt (w zależności od wydajności).
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#3067 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 19:11

Żywienie bydła mlecznego @Syberol co mi polecisz na komórki somatyczne ? bo po zmianie żywienia na zimowe wzrosły

#3068 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 10 grudzień 2013 - 19:12

Żywienie bydła mlecznego

Wolnostanowiskową, czemu robota jest niewdzięczna ?

białko 3.3 tłuszcz 4.1 a mocznik nie mam pojęcia , mówiąc o witaminach masz na mysli te blatti rumen czy jeszcze jakieś dodatkowe ? myślisz że po takiej dawce powinny się bujnąć ?

Tak powinny, najwyżej się skoryguje później. Parametry mleko masz ok. Również polecam blattin bufor i wit.super premium.

Na somatykę.. higiena doju i środowiska.

Pozdro

Edytowany przez reebok, 10 grudzień 2013 - 19:17.

#3069 Share ymek994ziomek05

ymek994ziomek05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:17

Żywienie bydła mlecznego nigdy nie dawałem żadnych premiksów , drożdzy i tak dalej ... powiedz mi od czego zaczać , które dodatki są najważniejsze , bo kazdy coś proponuje i w końcu wychodzi że z 10 tych premiksów musiałbym kupić , wysłodki są mieszane razem ze wszystkim w paszowozie , z takich szerszych obserwacji to to że krowy po 3-4 latach stają sie 3cyckowe tzn w jednym całkowicie zamiera mleko ....

#3070 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 20:36

Żywienie bydła mlecznego LamboEVO100@ tak jak mówi reebok higiena doju i środowiska, typowych leków nie doradzę bo na nich się nie znam ale jeśli pytasz o premiks to na priv masz wiadomość;)

ymek994ziomek05@ proponowałbym Ci zacząć od żywych drożdży i zwykłego premiksu a z czasem zobaczysz efekty i w zależności od wydajności mlecznej lepszy premiks możesz stosować. Wiadomo, że wysokowydajne potrzebują więcej witamin bo są mocniej "eksploatowane" więc muszą się regenerować. Drożdże poprawią ich trawienie i będzie lepsza przyswajalność paszy. Co do zamierania mleka nie będę strzelał ale jak się dowiem to dam znać, póki co może ktoś inny Ci coś doradzi;)
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3071 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 149 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 10 grudzień 2013 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego Tak zacznij od drożdży i witamin. Podaj do jakich firm masz dostęp w swojej miejscowości, to coś się wybierze.

#3072 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 10 grudzień 2013 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego @ymek994ziomek05 właśnie miałem zapytać czy stosujesz jakieś dodatki. Przede wszystkim musisz zacząć buforować całą dawkę. Poszukaj dobrego buforu, bo krowy mogą Ci się podkwaszać. Stąd może pojawiać się właśnie brak apetytu i spadek mleka.
Tej melasy wystarczy, że podasz chociażby 1 kg na sztukę to zmieni sporo w dawce. Melasę rozcieńczysz, aby łatwiej rozprowadziła się paszowozie. Nie musisz przecież podnosić energii w dawce tylko polepszyć smak i związać komponenty, bo TMR może być za suchy. Druga sprawa to mieszanka witaminowa. Jeśli nie stosowałeś nic wcześniej to komórki powinny się obniżyć. Jak koledzy radzą dobre drożdże także poprawią trawienie i powinny podmieść tłuszcz w mleku.
Na początek powinieneś wszystko podawać w dawce jak podaje producent. Później możesz nieco zmniejszyć np witamin bez obaw o skutki uboczne. Buforować jednak powinieneś cały czas, bo to podstawa. Te zapalania mogą być właśnie od nadmiaru mocznika we krwi.
Wystarczy mieszanka witaminowa, bufor i drożdże i tyle na początek. Na tych dodatkach nie ma co oszczędzać, bo to nieopłacalne i później masz więcej strat niż oszczędności na tych dodatkach.

#3073 Share ymek994ziomek05

ymek994ziomek05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 10:23

Żywienie bydła mlecznego DZięki panowie, będę musiał się zastosować do tego co mówicie . Jedyne firmy jakie mi przychodzą na myśl to sano i nutrena. ale na pewno w okolicy są jakieś inne firmy.Jaki polecacie bufor, witaminy i drożdże ? CZy melasę też dostanę w takim zakładzie ? . CZy nie myslicie że jeżeli zacznę nagle dawać krową te wszystkie dodatki to mogą dostać zapalenia ?

#3074 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 11:51

Żywienie bydła mlecznego Po jakim najkrószym czasie od podania jednej dawki pasz tresciwych dajmy na to 2kg mozna podac nastepna dawke kolejnych 2kg. Przy dwukrotnym rozdawaniu kiszonki z kukurydzy w ciągu dnia kiedy i gdzie znaleźć miejsce na trzecia dawke tresciwych dla czesci stada. Jak macie zorganizowane w przedziałach czasowych tradycyjne zywienie oparte na kiszonce z qq i sianokisoznce zywienie, chodzimi o pore dnia i ilość zadawanej paszy.

#3075 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 13:27

Żywienie bydła mlecznego Ja robię to mało profesjonalnie i w nieregularnych odstępach czasu ale tak mi najbardziej pasuje:
8 rano (przy doju skubią pozostałości sianokiszonki z wieczora) kiszonka z kuku i treściwe, 10 sianokiszonka do oporu, 16 kukurydza i treściwe a jak zjedzą to sianokiszonka do oporu, a o 21 sypię najwydajniejszym sztukom jeszcze treściwe. Wiem, że biegać do obory o 21 to bo się nie za bardzo chcę, ale jak potrzebny mi prawie cały wolny dzień to sianokiszonkę daję zamiast o 10 to zaraz po tym jak zjedzą kukurydzę i mam spokój do 16 przy zachowaniu zadawania treściwej 3 razy dziennie.

#3076 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 14:16

Żywienie bydła mlecznego No ale wracając do mojego postu mało jedzenia mówicie ale zmiana z 3 n 2 to zaraz pewnie będę miał problemy z wymionami zapalenie etc. teraz mam takie sztuki że jak troszkę przetrzymam to jest lipa i trzeba zastrzyk lub smarowanie i mleko w pi... Oczywiście jeśli chodzi o krowy to 35 ale nie wszystkie doją ale litraż i tak przeliczam na wszystkie..
Być może zwiększę dawkę kiszonki z qq może to pomoże

#3077 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 11 grudzień 2013 - 14:34

Żywienie bydła mlecznego Kolego, ale są i stada gdzie wydajność wynosi nawet ponad 30 l na krowę średnio, i mino wszystko doją 2 razy dziennie. no ale to Twój czas więc nie będę Ci rozkazywał jak masz robić, wyraziłem tylko swoje spostrzeżenia.

#3078 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 11 grudzień 2013 - 14:56

Żywienie bydła mlecznego to doj jak doiłes ale zarcie zadawaj im 3razy dziennie.. masz kiszonki z kuku to zwieksz im dawke... wiadomosc dla ASTER 453 /////////////// a i te witaniny i bufory..dobra ilosc białka

Edytowany przez nikolas29, 11 grudzień 2013 - 14:57.

#3079 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 11 grudzień 2013 - 17:28

Żywienie bydła mlecznego Witam. Od kwietnia tego roku krowy żywie TMR. Problem polega na tym że 29 krów przedtem zjadało prawie calego balota dziennie. Teraz gdy mieszam pasze to wrzucam okolo 200kg, 800kg kukurydzy, 100kg pasz tresciwych i troszke słomy i zdaza sie że krowy tego przez dobe niezjadaja. Ogolnie rzecz biorąc wydaje mi sie że pobierają mało paszy(1100kg na 29szt).
Chciałem porównac z Wami hodowcami jakie u was jest pobranie tmr i może dowiedziec sie, jesli faktycznie jest mało, jak zwiekszyc pobieranie pasz. Dodam, że sianokiszonka jest sporo podsuszona ale tak bylo takie przy pmr, a jesli odejme z dawki slome zjadaja jeszcze mniej. Zywieniowca sie niemoge poradzic bo szczerze mowiac ciagle mnie zwodzi a jak juz przyjedzie to tylko mi mowi ze poki nie wejde pod ocene to on nic zrobic niemoze...
Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3080 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 11 grudzień 2013 - 21:39

Żywienie bydła mlecznego

No ale wracając do mojego postu mało jedzenia mówicie ale zmiana z 3 n 2 to zaraz pewnie będę miał problemy z wymionami zapalenie etc. teraz mam takie sztuki że jak troszkę przetrzymam to jest lipa i trzeba zastrzyk lub smarowanie i mleko w pi... Oczywiście jeśli chodzi o krowy to 35 ale nie wszystkie doją ale litraż i tak przeliczam na wszystkie..
Być może zwiększę dawkę kiszonki z qq może to pomoże

żadnych zapaleń nie będzie, dojenie 3 razy dziennie przy wydajnościach poniżej 10 tys to zawracanie d*py, w twoim przypadku koszty prądu i środków czystości się nawet nie zwrócą.
To jest tak samo jak z zasuszaniem, przecież krowy nie zasuszasz przez tydzień tylko z dnia na dzień, a zapalenia nie dostaje.