Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#3021 Share Mateusz16

Mateusz16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Zainteresowania:Wszystko co jeździ

Napisany 05 grudzień 2013 - 12:08

Żywienie bydła mlecznego Krowy już tak mają, że jedzą co im pod nos wpadnie. U mnie nie raz jak jedzą tmr a widzą, że daję samą sianokiszonkę (naprawdę kiepską) dla zasuszonych albo jałówek to też sięgają i próbują. Tak samo jest z słomą jak się ścieli a poleci im pod nogi to też nie raz sięgają

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 03:41
  •  

#3022 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 16:47

Żywienie bydła mlecznego Ciężko mi ocenić skuteczność inseminacji, bo inseminacja wykonywana jest kompleksowo, tj krycie o odpowiedniej porze i zazwyczaj zawsze hormon dla podtrzymania. Karoten daję od porodu do 3 tygodnia po skutecznej inseminacji. W tym roku i w poprzednim, gdy to stosowałem skuteczność inseminacji była wysoka. Większość zacielała się po I zabiegu, a niektóre może z winy kiepskiego nasienia po II. W tym roku pierwsze ruje, mimo że niektóre krowy były w gorszej kondycji występowały 3 tyg po porodzie. Skuteczność podobna jak w poprzednim. Kupuję to u swojego Weta a wiadro 20 kg kosztowało trochę ponad 100 zł, nie pamiętam dokładnie. Z pewnością można to kupić taniej u innego dealera, ale ja nie szukam, bo w okolicy ich nie ma. W tym roku, ie wiem czy to zasługa tego karotenu, ale dwie sztuki miały "superowulację" tj owulowały na dwóch jajnikach. Jest duże prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej. Zobaczymy co będzie.

#3023 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 05 grudzień 2013 - 19:04

Żywienie bydła mlecznego 3 tyg po wycieleniu i ruja to sukces! u mnie w stadzie mam dużo pracy jeśli chodzi ruje i zacielenia, chociaż w ubiegłym roku okres między-wycieleniowy mieścił się w 365 dniach, ale w tym niektóre nawet miały 450dni!!! niby zacielone po inseminacji, ruji nie było potem, i 2-3 miesiące potem okazuje sie że znowu bydłuje. Ten karoten co pokazałeś Thomas zobacze czy u mnie da się kupić gdzieś, bo wychodzi taniej. Jakiś czas temu kupiłam Keragen Lacto... coś tam, nie pamietam nazwy dokładnie, i też widzę poprawę, po 5 tyg po wycieleniu zabydłowała mi najlepsza krowa hf-ka która daje mi obecnie 40l/dobe. Ale też specjalnie dla niej dawke układałam bo to taki rodzynek w stadzie, i nie schudła mi po porodzie tak jak wcześniej bywało.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#3024 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego Ja słyszałem że po porodzie 7dni się daje chormon na wywołanie rui by się krowa dobrze wyczyściła puźniej się powtarza 21dni po ocieleniu i wtedy się krowę kryje trwa to około 30dni i jest pierwsze krycie sprawdzone jest to na sąsiednim gospodarstwie na 10 sztuk 9 się zacieliły wydajnoś stada mają około 7, 5tyś uważam że to bardzo dobry wynik

#3025 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 22:37

Żywienie bydła mlecznego Metod synchronizacji rui, bo tak to się nazywa jest wiele. Laik taki jak ja nie jest w stanie tego ogarnąć, no bo i po co. Najczęściej stosowane na moim stadzie to ovsynch i gnrh. To co się podaje zależy, czy krowa ma cysty na jajnikach, czy po prostu trzeba wywołać ruję, bo na pewno jakieś były, ale ciche.Metody można łączyć. Tutaj macie więcej.
http://www.portalhod...-bydla-miesnego

#3026 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 grudzień 2013 - 22:49

Żywienie bydła mlecznego

Ja słyszałem że po porodzie 7dni się daje chormon na wywołanie rui by się krowa dobrze wyczyściła puźniej się powtarza 21dni po ocieleniu i wtedy się krowę kryje trwa to około 30dni i jest pierwsze krycie sprawdzone jest to na sąsiednim gospodarstwie na 10 sztuk 9 się zacieliły wydajnoś stada mają około 7, 5tyś uważam że to bardzo dobry wynik

Ktoś tu niezłe bajki pisze...

#3027 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 05 grudzień 2013 - 23:14

Żywienie bydła mlecznego Ja tez nie wiem co ma synchronizacja do płodności, ale przy takiej wydajności po co takie kwiatki?? :huh: Żeby szczyt laktacji ustawić pod pastwisko ??? :huh:

#3028 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 17:02

Żywienie bydła mlecznego Synchronizacja to być może złe określenie, ale ja tego nie zmienię. Co ma synchronizacja rui do płodności, otóż dużo według mnie. Przykład. Mamy krowę, która cieli się 1 grudnia. Odchodzi łożysko, dobrze się wyczyszcza. Polecam zaraz po porodzie podawać Aniclox, bo to sporo przyspieszy i zaoszczędzi problemów. Mija 3 tyg i jeśli wszystko dobrze są objawy I rui. Jak nie ma czekamy dalej do II. Gdy i wtedy nie ma warto sprawdzić co się dzieje. Jeśli jest torbiel to podawany jest hormon. Podaje się także dla uwidocznienia objawów, bo krowa ma jakieś zaburzenia hormonalne, spowodowane albo złym żywieniem, albo to cecha dziedziczna. Przychodzi z widocznymi objawami III ruja i inseminujemy krowę. Ciężko mi to pisemnie wytłumaczyć, ale podając hormon, poprawiamy właśnie płodność i skuteczność zabiegu inseminacji. Nie wiem ile osób z tego grona wie, że pęcherzyk jajnikowy dojrzewa średnio co 5-7 dni naprzemiennie na jednym i drugim jajniku. Są to tzw "fale pęcherzykowe". Pęcherzyk dominujący pojawia się jednak co 3 tyg. Gdy dzieje się inaczej objawy rui występują w trakcie takiej fali i stąd synchronizacja rui. Podaje się wówczas hormon wywołujący ruję po 2-3 dniach lub ok 7. Tak jak to rozumiem i synchronizacja rui i płodność to kwestia nazewnictwa, ale każdy wie o co chodzi. Przepraszam za mały offtop, bo to nie ten temat i moja wiedza na ten temat zdecydowanie za mała.

#3029 Share bogdan12344

bogdan12344

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego Witam. Może ktoś pomoże i ułoży mi pasze treściwą,która będzie miała ze 22% białka. Do dyspozycji mam; ziarno kukurydzy, owies,zyto,śrutę sojową,rzepakową.Witaminy z Josery LactoplusExtra oraz kwaśny węglan. Pasza może byc z udziałem mocznika. Z góry dziękuje.

#3030 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego

Ktoś tu niezłe bajki pisze...

to nie jest pierwsza wypowiedz kolegi ktora wzbudza kontrowersje Kto normalny kryje do 30dnia krowe przeciez to strzelanie sobie w noge Po pierwsze na zdrowotnosci krowy bo macica wystarczajaco nie odpoczela po jednej ciazy a juz kolejna no i ekonomiczna tak moga zacielac ludzie ktorzy maja 4tys wydajnosc
Ja uwazam ze do 40 dnia powinna pokazac ruje i oczywiscie przepuscic pierwsza i w zaleznosci od tego jak doi decyduje kiedy kryc czy 2 a moze dopiero 3 i ja zauwazylem ze jak sie robi plukanki niezaleznie od tego czy trzeba bo sa wycieki czy nie to krowy pozniej ladnie pokazuja ruje i skutecznosc jest tez lepsza a ostatnio wszyscy tylko katroten a czy ktos sie zastanawial nad zapotrzebowaniem krowy i jego zrodłami i czy wogole musi go uzupelniac? tu macie odpowiedz dla tych ktorzy daja tylko dlatego ze tak wszedzie mowia i taki trend mozna powiedziec http://www.kpodr.pl/index.php/produkcja-zwierzca/44-bydo/368-niezbdny-beta-karoten

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3031 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 06 grudzień 2013 - 21:44

Żywienie bydła mlecznego Nie wiem czy dobrze i w tym temacie pisze jeśli źle to proszę przenieśc.W naszej szkole we wtorek tj 10.12.2013 będzie człowiek z wchirz który będzie mówił o zacielaniu krów za pomocą hormonu jeśli ktoś chciałby zadać jakieś pytania to piszcie to zapytam się gościa i napiszę wam tu odpowiedz :)

#3032 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 06 grudzień 2013 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego Jak wypada koncentrat białkowy "łaciaty" z Ekoplonu na tle innych firm , jakie macie o nim zdanie?

#3033 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 09:12

Żywienie bydła mlecznego Komodo ja tego nie stosuję a wiem że to zdawało egzamin ale z waszych wypowiedzi wynika że to zbyt krutki czas na krycie sam lek. Wet . mówił że od 30dnia można zacielać. Dzięki za wyjaśnienie tej sytuacji niemam zbyt obszernej wiedzy w zacielaniu

Edytowany przez mammut1, 07 grudzień 2013 - 09:13.

#3034 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 10:26

Żywienie bydła mlecznego to zmien weterynarza bo to herezje

#3035 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 07 grudzień 2013 - 12:12

Żywienie bydła mlecznego Gdzieś kiedyś czytałem, że minimalny okres na "regenerację" macicy to 54 dni. Ale jeżeli krowa ma sporą wydajność to i tak za wcześnie, ze względu na brak energii w organizmie. B)

#3036 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 13:16

Żywienie bydła mlecznego Jeżeli nie ma przeciwwskazań to trzeba kryć. Pozniej nie będzie mieć ruji albo bedzie mięć cichą i nie zauważysz i krowa 6 miesięcy bedzie nie zacielona . Książki jedno a praktyka , doświadczenie i nauka na błędach drugie.

#3037 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 07 grudzień 2013 - 14:26

Żywienie bydła mlecznego @Baartekk to wg Ciebie po jakim czasie trzeba kryć?? <_<

#3038 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 17:07

Żywienie bydła mlecznego Wszystko zależy od rasy, kondycji i wydajności. Z hf jest tak, że z każdą kolejną rują rośnie skuteczność inseminacji, bo hf musi odbić się energetycznie. W przypadku np Simentali każda następna ruja to mniejsza skuteczność. Ta rasa szybko nabiera na siebie i trzeba zacielać, aby nie dopuścić do zatuczania. U mnie o ile to możliwe kryję w II rui, chyba że inseminator nie może dojechać to w III.

#3039 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 17:48

Żywienie bydła mlecznego Podzielam zdanie komodo i thomasa, U mnie krowy kryte są nie wczesniej niz 2 msc po porodzie. Jezeli brakuje np kilku dni, krowa jest w dobrej kondycji, jest czysty sluz, to takze jest kryta, oczywiscie w odpowiednim czasie od zauwazenia pierwszych objawów ruji. Sztuki w slabszej kondycji czekają na 2 czy 3 ruje, oczywisice są sprawdzane na bieżaco.
Tak jak komodo pisal, warto robic plukanki jakies 2 tyg po porodzie aby nie przedluzac sprawy, nawet jezeli krowa wyrzucila łozysko, i sluz jest czysty. Poprawia skutecznosc inseminacji, zapoiega zapalen macicy. Probujac zaoszczedzic kilkadziesiat zlotych tracimy pozniej kilka msc, krowa sie obdaja, a przed okresem zasuszenia zamiast dac te 15l/dobe daje niecale np10l. a laktacja czesto przekracza 400dni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3040 Share Baartekk

Baartekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 07 grudzień 2013 - 18:00

Żywienie bydła mlecznego

@Baartekk to wg Ciebie po jakim czasie trzeba kryć?? <_<

Zwykle kryje po 6 tyg od wycielenia jeśli jest wszystko ok. A ostatnio po pierwszej ruji ponieważ nie było przeciwwskazań żeby nie. I tak nie wszystkie odrazu zostaną i trzeba powtarzać.