Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#2941 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 12:04

Żywienie bydła mlecznego

z dodatków to polecam na początek Dolfos BMs+ (34 zł/10kg lub 63 zł/20 kg)

co do otrąb pszennych wg mnie lepiej sprzedać żyto a kupić otręby pszenne. Żyto ma 9,5 % białka, otręby pszenne 15%.. Za żyto weźmiesz 520zł a otręby pszenne kupisz po 640 około. Różnicy jest 120 zł i 5,5% białka. żeby to białko uzupełnić np rzepakiem licząc 1100 zł/tona to wychodzi, że trzeba podać 161 kg rzepaku co kosztuje 177 zł... więc na samej tej zamianie żyta na otręby jest 57 zł do przodu pomijając fakt, że otręby pszenne mają więcej włókna niż żyto więc wydaje mi się to dobre rozwiązanie.

aha i jeszcze jedno od żyta u krów może pojawiać się somatyka, warto zwrócić uwagę, że większość gotowych pasz dla krów nie ma w ogóle w składzie żyta..

a co z kwestia łapania grzybka przez otreby ?? chyba że workowane zamkniete ..... ja uważam że zytko to sie na daje tylko na opasy jalowizne zależy jaka dawka

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 05:13
  •  

#2942 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 12:35

Żywienie bydła mlecznego chodziło już o otręby workowane, jak są świeże i dobrze przechowywane to 4 miesiące spokojnie nic im nie będzie. Tak jak mówisz żyto to dla opasów
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#2943 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 13:27

Żywienie bydła mlecznego

Niekoniecznie pieniądze wyrzucone w błoto, przynajmniej wiadomo jaka jakościowo wyszła sianokiszonka.

My naszym klientom bezpłatnie przeprowadzamy taką analizę, wynik jest natychmiastowo i można od razu zbilansować dawkę.

W pryzmie mamy przekrój zakiszonej trawy z całego pokosu, a w balotach każda łąka inna, no chyba że dysponujemy bardzo jednorodnymi łąkami, lub trawami z GO. No , ale jak za darmo ... :)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2944 Share edi25

edi25

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 224 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 13:45

Żywienie bydła mlecznego

l

Edytowany przez edi25, 16 listopad 2014 - 18:35.

#2945 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 15:39

Żywienie bydła mlecznego @b0gdan, zgadza się, my swoim klientom robimy analizy na poczekaniu, po czym bilansujemy dawkę tak by uzyskać wyższą wydajność i zdrowotność stada. Jedyny warunek to zaopatrywanie się u nas w produkty dolfosu;)

@edi, w takim razie nie taniej byłoby skorzystać z preparatów mlekozastępczych? Ile kosztuje Cię "wyprodukowanie" przez krowę 1 litra mleka? Na przykładzie dolfosu:

Najdroższe mleko jakie mam w ofercie z dolfosu to jest MD1 od 3 dnia życia do końca 3 tyg. Kosztuje 130 zł/20 kg więc 1kg = 6,5 co rozpuszczasz w 10 l wody więc wychodzi 11litrów mleka czyli nie licząc kosztu wody, litr mleka z tego preparatu kosztuje 0,59zł. Przeliczając kolejno mleka na późniejsze okresy odpojeniowe to jest 0,52 i 0,47zł za litr..

Oprócz tego masz oczywiście wyższą zawartość witamin niż w mleku krowim nie licząc oczywiście siary.
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#2946 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 16:43

Żywienie bydła mlecznego

o ile analiza kukurydzy ma sens , to analiza sianokiszonki robionej w balotach, to pieniądze wyrzucone w błoto.

Wiem, każda bela jest inna ale czasem warto zrobić badanie np. 3 bel z różnych łąk aby mieć pewną orientację co i jak wyszło. Jeśli nie mamy analizy to trzeba to mniej więcej na oko określić bo sianokiszonka sianokiszonce nie równa.

#2947 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 17:17

Żywienie bydła mlecznego Co do badań sianokiszonki w belach... Wystarczy ustawić oddzielnie bele z każdego pokosu i każdego pola(znacznie różniącego się składem i wiekiem traw) i robić badania gdy zaczyna się nową partię. Każda firma w której bierze się dodatki, czy gotowe pasze chyba ma żywieniowca i robi badania za darmo dla klientów.

#2948 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 25 listopad 2013 - 17:42

Żywienie bydła mlecznego mam niedaleko młyn co płaci za żyto 480zł+vat i można zamienić 100kg żyta na 90 kg otrąb pszennych workowanych a co do żyta to wiem, że nie jest za dobre w żywieniu bydła więc zrobię zamianę a ile % mogę dodać do paszy treściwej?

#2949 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 25 listopad 2013 - 18:37

Żywienie bydła mlecznego syberol ja stosuje dolfosy dla krow i moj zywieniowiec nie bardzo jest chetny do probek kiszonek,,,zbywa mnie..

#2950 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 25 listopad 2013 - 19:10

Żywienie bydła mlecznego

Wiem, każda bela jest inna ale czasem warto zrobić badanie np. 3 bel z różnych łąk aby mieć pewną orientację co i jak wyszło. Jeśli nie mamy analizy to trzeba to mniej więcej na oko określić bo sianokiszonka sianokiszonce nie równa.

no właśnie o to chodzi ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2951 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 07:13

Żywienie bydła mlecznego Witam. Co jest bardziej skuteczne w buforowaniu, mam do wyboru z dolfosu; dolbuf i dilbuf pro, i z trouwnurtition biobufor. Napewno macie jakieś opinnie ze stosowania to podpowiedzcie. Tak samo mieszanki min. Lactan czy biotimax?

#2952 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 07:35

Żywienie bydła mlecznego z dolfosu jest dolbulf i dolbulf PRO. dilbulf to nie slyszalem chyba ze to jakas nowosc,,ja daje dolbulf PRO,,cenowo taniej jak drozdze a i ma zapobiegac zakwaszeniu zwacza

#2953 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 10:07

Żywienie bydła mlecznego Z tych buforów stosowałem wszystkie a koledze po prostu pomylił literki. Jest Dolbuf i dawkowanie do 60-70g oraz Dolbu***O zawierający to samo co poprzedni, ale z dodatkiem drożdży 15x109 .Dawkowanie to 100 g i więcej przy dużych wydajnościach. Pro jest droższy. Nie jest w stanie jednak zastąpić drożdży, bo ma ich na prawdę niewiele. To który wybrać zalezy od tego czym żywione są krowy. Miałem też krótko Biobufor z Trouwa, ale jest i słabszy Miobufor. W tym pierwszym głównym składnikiem są drożdże i jakieś dodatki witaminowe. Nie zawiera, wodorowęglanu, kwaśnego węglanu itp. Znajomy jak zaczął dawać jałówkom to zauważył, że zaczęły pić więcej wody i sianokiszonkę zjadały znacznie szybciej i w większej ilości. Ja swoje krowy przyzwyczaiłem do Dolfosa i nie chcę eksperymentować, bo spisuje się świetnie. Każdy bufor działa przeciw zakwaszaniu, ale jeśli ma drożdże to działa lepiej. Osobiście wolę dokupić 20 kg drożdży ok 110zł.
Co do mieszanek to też stosuję BMLactan i nie narzekam. Na lato wystarcza BMP lub BMP+, zależy czego potrzeba swoim krowom. Lactan jest lepszy na start w zimowym żywieniu. Somatyka to 130 max 200. Nawet nie pamiętam czy sięgnęło kiedyś 200.

Edytowany przez Thomas2135, 26 listopad 2013 - 10:09.

#2954 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 11:28

Żywienie bydła mlecznego @marcin, 15-20% otrąb pszennych w treściwej

@nikolas, być może ma problem z dostępem do urządzenia do analiz. Zwłaszcza teraz jak jest wielu chętnych.

Dolbuf jest mocniejszy ale i droższy niż Dolbuf pro. Jednak przeliczając na dawki bardziej ekonomiczny. Na przykładzie:

Dolbuf - 60g/szt - 20kg = 333 dawki (1 dawka = 0,26zł) = 86,40 zł
Dolbuf Pro - 100g/szt - 20kg = 200 dawek (1 dawka = 0,35zł) więc odpowiednio 333 dawki kosztowałyby 116,55 zł

Zatem różnica to 30zł taniej stosując Dolbuf. Można zatem osobno dorzucić drożdże i efekt będzie lepszy. Oczywiście za 30 zł nie kupi się drożdży na 333 dawki bo licząc Dolcell (żywe kultury drożdży) to 10 kg (63zł) wystarczy na 200 dawek (po 50g/szt).

Nie znam się na Trow Biobufor ale skoro tam są głównie drożdże a nie ma kwaśnego węglanu to nie jest to bufor. Każdy bufor reguluje pH żwacza i jest potrzebny przy większych dawkach paszy treściwej ale muszą być również podane żywe kultury drożdży. Te dwa produkty współdziałają ze sobą zapobiegając kwasicy.

Zgodzę się z Thomasem, że lepiej dokupić drożdże no i co do jakości Lactanu chyba nic nie muszę dodawać;)
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#2955 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 18:20

Żywienie bydła mlecznego Jak oceniacie drożdże otoczkowane firmy Levcell CNCM I-1077:1x10do potęgi 10 CFU/g niewiem czy to dużo czy mało

#2956 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 26 listopad 2013 - 19:07

Żywienie bydła mlecznego Thomas2135 to mówisz że drożdże z dolfosu dobre ,bo też chcielismy ich spróbować u siebie

Edytowany przez poziomka, 26 listopad 2013 - 19:10.

#2957 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1058 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 19:51

Żywienie bydła mlecznego tak tylko sa 2 rodzaje jedne ok 80zł worek 20kg a drugie po 120 zl 20 kg zywe kultury,,,,,i bufory rozne....SYBEROl najlepiej ci opisze kiedy

#2958 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego Ja stosuje Farmpak i chyba mają 2x10^11 CFU , ale chyba zmienię na dolfosa skoro mają 4,5 razy więcej drożdży

#2959 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 listopad 2013 - 21:43

Żywienie bydła mlecznego Jeszcze wiecej maja drozdze z firmy AgroProgress ProSacc50. 1000X10^9 Cfu/kg ale ceny nie znam. Mam miec ich produkt w tym tygodniu i bede testował.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2960 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 26 listopad 2013 - 21:53

Żywienie bydła mlecznego Czyli czym większa notacja wykładnicza tym więcej drożdży ? 1077:1x10^10 CFU/kg takie drożdże kupiłem mają być bardzo dobre 10 worków po 10 kg mi dziś przywieźli co ważne rosną jak wleje się wody i doda cukru

Edytowany przez mammut1, 26 listopad 2013 - 21:56.