Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6364 odpowiedzi na ten temat

#2781 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 04 listopad 2013 - 10:34

Żywienie bydła mlecznego ;) wysłodki melasowane suche ze względu na wysoką koncentrację składników traktujemy jako paszę treściwą. Natomiast wysłodki prasowane są typową paszą objętościową. Kiszone wysłodki mają bardzo podobne parametry do kiszonki z kukurydzy, ale ich mankamentem jest to że zawierają duzo mniej włókna niż qq i dlatego krowa jeśli pobiera dużo kiszonych wysłodków może się zakwasić gdyż brakuje włókna które mobilizowałoby ja do przeżuwania. Najlepiej i najbezpieczniej jest dawać wysłodki razem z QQ tak pół na pół + sianokiszonki.
Na mleczność dobrze wpływają i mokre i suche, ale w zależności z czym je połączysz i ile ich dasz.

a jeśli chodzi o kom. somatyczne to sama mieszanka min.- wit. Ci nie pomoże jeśli masz spapraną dawkę żywieniową.
Tu na forum Koleżanki i Koledzy duzo piszą na temat tych dodatków i ich efektów. Poszukaj w innych tematach, tam się duzo dowiesz. Moge powiedzieć tylko że dobra mieszanka bedzie miała swoją cenę. Dobrym wskaźnikiem w porównaniu cen takich preparatów jest zawartość wit, A, E i D. A w szczególności wit A. Im więcej tej witaminy, tym mieszanka droższa na worku, ale bardziej wydajna, wiec tańsza zarazem, nie wiem czy zrozumiałeś ^^
pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:56
  •  

#2782 Share jrk

jrk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 11:15

Żywienie bydła mlecznego Właśnie największym moim problemem jest to, że nie posiadam QQ :/ Na razie nie mam jeszcze mokrych wysłodek (kolejka, trzeba czekać) , i dlatego zastanawiam się czy kupić w zastępstwie wysłodki suche, na okres max miesiąca, a później przejść na mokre, i czy to nie zaburzy żywienie, które powiem szczerze nie jest za dobre.
Moje żywienie pasza treściwa z własnych zbóż (mieszanka owies-jęczmień , pszenżyto) , sianokiszonka z traw, siano , słoma.Szału nie ma, no i czekam na wysłodki. Dawka żywieniowa nie jest za ciekawa. Właśnie szukam i czytam na forum o tych dodatkach i za dużo o tym nie ma.
Zrozumiałem twój przekaz, a co do cena/jakość to wiadomo, że za konkretną mieszankę trzeba więcej zapłacić inaczej się nieda. Choć chodzi o to aby przy powównywalnym składzie nia przepłacać za dużo. Przeglądałem takie mieszanki Golpasz Golwit K forte , Provimi P672 Somatowit , Topsan Camisan, ale o nich w ogóle nie widziałem opinii.

#2783 Share mili210

mili210

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 20:55

Żywienie bydła mlecznego A czy to prawda że dla mydła mlecznego nie powinno być mleczów, bo mleko będzie wtedy kwaśne?
www.militarne-borne.pl/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2784 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 05 listopad 2013 - 19:32

Żywienie bydła mlecznego Chodzi Ci o mlecze w sianokiszonce? Jeśli tak to obalam ten mit.

#2785 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego Mlecz jest mlekopędny ale za dużo to pogarsza smakowitość skutków ubocznych niema

#2786 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 05 listopad 2013 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego Co do radzenia sobie z podmokłymi łąkami torfowymi to znalazłem ciekawy filmik na youtube :)

#2787 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 09:54

Żywienie bydła mlecznego co bardziej opłaca sie dawać krowom? mielone zarno kukurydzy po 650/t czy wysłodki tofi po 800/t

#2788 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 11:54

Żywienie bydła mlecznego

co bardziej opłaca sie dawać krowom? mielone zarno kukurydzy po 650/t czy wysłodki tofi po 800/t

a gdzie można kupić mielone ziarno kukurydzy po 650zł/t?

#2789 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 12:08

Żywienie bydła mlecznego Może prosto od rolnika. U mnie kukurydza mielona jest po 900zł a wysłodki grube melasowane po 900 zł a toffi po 1000 zł. Nie powinieneś patrzeć co się bardziej opłaca, ale czego brakuje Ci w dawce, lub co chcesz poprawić.

#2790 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 12:22

Żywienie bydła mlecznego tak, prosto od rolnika.. znaczy sie to jest sucha kukurydza, a zemleć bedę ją musiał sam... obie są energetyczne, ale która jest lepsza? włąsnie chce zmienić dawkę żywieniową i zastanawiam sie który dodatek energetyczny wybrać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2791 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 06 listopad 2013 - 22:02

Żywienie bydła mlecznego Jeśli chodzi ci tylko o energię to kukurydza jest lepsza nie tylko cenowo jeden minus że musisz mielić.

#2792 Share Hoxem

Hoxem

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 17:46

Żywienie bydła mlecznego panowie jakie macie sita w rozdrabniaczach?
kupiłem ssąco-tłoczący i seryjnie miał 5mm, ale to za mało, kupiłem 6mm oczkowe i dalej leci zmielone dośc mocno, oczywiście dla przeżuwaczy pasza.
Czy te szczelinowe są lepsze dla bydła? bo mąka to wiadomo, nie potrzebna, aby ziaro bylo przetrącone na pół i tyle.

Edytowany przez Hoxem, 07 listopad 2013 - 18:03.

#2793 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 19:02

Żywienie bydła mlecznego czy używacie jakichś programów do układania dawek? może ktoś układa w Winpasze w wersji demo?

#2794 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 22:23

Żywienie bydła mlecznego @Hoxem najlepsze jest ziarno gniecione, choćby i przez to że nie rozkłada się tak gwałtownie w żwaczu jak osypka, a po drugie nie podrażnia płuc i nie powoduje u młodych pylicy.
@akernolat na rynku jest nie wiele programów paszowych dla przezuwaczy. Swego czasu próbowałam coś robić na programie Winpasze, ale polecam go bardziej dla hodowców trzody i drobiu. Dla bydła możesz na nim ułożyć tylko mieszanki treściwe.

ale nie o to pytałeś :rolleyes: ja dysponowałam krótko programem Soymax Nutrition dla bydła, ale go oddałam bo był dla mnie "prymitywny' ;) tzn. nie robił najprostszej rzeczy - obliczania parametrów paszy na podstawie wyników z analizy laborat. i podziękowałam za niego, bo po co mam płacić 500zł za program, i dalej wszystko na kartce przeliczać???

mi wystarczy exel. Jak się kiedys odhamie to kupie Inration. Może tańszy będzie bo narazie to inwestycja bez pokrycia jak dla mnie.

#2795 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 listopad 2013 - 23:19

Żywienie bydła mlecznego

@Hoxem najlepsze jest ziarno gniecione, choćby i przez to że nie rozkłada się tak gwałtownie w żwaczu jak osypka, a po drugie nie podrażnia płuc i nie powoduje u młodych pylicy.

Hehe, ale my to wiemy, Hoxem pytał o coś innego :P Też mam ssący, chętnie dowiem sie jakie zastosować sita.

#2796 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 11:40

Żywienie bydła mlecznego :rolleyes: wiem o co chodzi. sita używane są w rozdrabniaczach bijakowych. Sugeruję jednak gniotownik. Jesli nie o to chodzi to popraw mnie, nie obrażę się napewno ;)

#2797 Share Hoxem

Hoxem

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 15:15

Żywienie bydła mlecznego no jak kupiłem śrutownik przedwczoraj to go nie sprzedam...
także jakie sita założyć? mam 0,6 i dalej rozdrobnione za mocno, bez siatek też rozdrobnione mocno z tym , że trafiają się całe ziarka i już nie wiem co mam zrobić, myślałem nad zdjęciem kilku bijaków ale nei wiem.
Wybrałem ssąco-tłoczący bo mniej zabawy z dostarczeniem osypki do mieszalnika, wystarczy podłączyć rury, włożyć w zboże koniec i mam wyrób gotowy w mieszalniku, a nie w przypadku gniotownika w którym musiałbym zasypać kosz, osypkę odbierać też w kosz, potem żmijką transportować do mieszalnika... a to koszt, a tak mieszalnik+ śrutownik i tyle. także wyboru do zmieniania nie mam, bo śrutownik już jest.

Edytowany przez Hoxem, 08 listopad 2013 - 15:19.

#2798 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 08 listopad 2013 - 19:23

Żywienie bydła mlecznego Tez mam taki sam optymalna jest 0,5mm bo w wiekszych tak jak piszesz całe sie trafiają i nic tu wiecej nie wykombinujesz .

#2799 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 08 listopad 2013 - 20:21

Żywienie bydła mlecznego witam mam problem zdrowotny w stadzie krow hf do sierpnia dostawaly kiszonke z kuku bele kiszonki z traw sruta sojowa zboze jeczmien pszenzyto kreda witaminy frumi josery
lipiec sierpien bylo ok wrzesien niezle na koncu wrzesnia najpierw była zmiana kopca na 2kiszonki z kukurydza ale robione oba z jednego terminu zbioru
nastepnie kilka za slabo owinietych bel sianokiszonki moze z 14 dni takie bele byly zaczely sie zapalenia pojedyncze
na poczatku pazdziernika rozwniez witaminy sie zmienily lacto plus pro spezial i jeszcze jakies inne byly kilka roznych
pod koniec pazdziernika zaczely się wysłodki kilka dni lepiej a po 2 tygodniach (sadze ze za wolno wybierane zle ubite badz okryte zaczely plesniec grzeybiec czy cos koller zmieniaja na troche niebieskawe z wierzchu) sie sypie wiecej zapalen klinicznych a nawet kilka ostrych
teraz od 3 dni dajemy kiszonmke z trawy z lucerka w belach wyslodkow zero witaminy betalac josery ale jakos tej poprawy jeszcze nie widac
dodam ze kiszonka z kuku nie widze zeby sie jakos psuła ..... co sprawdzic co ulepszyc w dawce ??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2800 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 08 listopad 2013 - 20:50

Żywienie bydła mlecznego @grzegorz132 A jak z włóknem w dawce? I czy nie za mało energii w dawce?
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!