Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6339 odpowiedzi na ten temat

#261 Share irenka30

irenka30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 luty 2011 - 09:03

Żywienie bydła mlecznego W takim razie czekamy na Pana. Z poprawy wydajności bylibyśmy bardzo zadowoleni.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 18:06
  •  

#262 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 22 luty 2011 - 09:15

Żywienie bydła mlecznego Skoro u Pani Irenki pasza jest w porządku,to może z krowami jest coś nie tak,czyli;nigdzie nie jest powiedziane,że każda krowa musi być wysokowydajna i jeśli te krowy mają mały dolew HF,to cudów z nich nie wyciągnie,ale mam nadzieję,że doradca coś poradzi.Tylko wg.mnie,to najlepszy doradca nie mógłby być związany z żadną firmą paszową,bo wiadomo,że każdy swój towar będzie chwalił.Ale może jestem w błędzie.

#263 Share irenka30

irenka30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 luty 2011 - 09:35

Żywienie bydła mlecznego Zgadzam się, że nie wszystkie krowy są wysokowydajne. Mamy bardzo różne krowy ponieważ dopiero budujemy stado, niemniej jednak 11 z 21 teraz dojonych sztuk to HF 90 - 100%. Może ktoś mi powie ile powinna dawać mleka krowa ok. 3 miesiące od wycielenia przy dobrym żywieniu z założeniem , że jest to w 90 - 100% HF. Bo te nasze to dają od 10 - 20 litrów na dzień. Chyba trochę mało ? Szczególnie te 10.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#264 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 22 luty 2011 - 10:06

Żywienie bydła mlecznego To rzeczywiście mało.Minimalnie,to krowa po wycieleniu powinna dawać tak od 12 litrów na udój (to jest absolutne minimum,przy założeniu,że krowa jest zdrowa).Jeśli są w 3 laktacji,to powinny dawać więcej.I jeszcze jedno;krowa,to jest stworzenie monodietetyczne,czyli musi dostawać codziennie to samo i nie lubi zbyt radykalnych zmian w żywieniu.Owszem,można zmieniać składniki żywienia,tylko stopniowo.U mnie np. jak zmieniłem pełnoporcjówkę(parametry niby były takie same,tylko był drobniejszy granulat),to momentalnie obcięły mleko i trzeba było szybko zmieniać z powrotem paszę,a powrót do poprzedniej wydajności jest zawsze dużo dłuższy.

#265 Share irenka30

irenka30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 22 luty 2011 - 11:32

Żywienie bydła mlecznego Krowy raczej zdrowe. Większych kłopotów z zacieleniami, zapaleniami itp nie ma. Ale coś jest nie tak, może je źle karmimy albo za mało, ale jak dać więcej to pozostawiają. Pewnie dobrym rozwiązaniem byłby paszowóz ale niestety finanse.
Paszy im nie zmieniamy, tylko teraz z tą pełnoporcjówką eksperymentujemy. Może coś to da na plus.

#266 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 22 luty 2011 - 13:29

Żywienie bydła mlecznego Jedyne co mi przychodzi do głowy,że może dostają za mało pełnoporcjówki,a jeśli dostaną więcej i zostawiają,to może trzeba je stopniowo przyzwyczajać.A w złe żywienie,to z taką paszą,to ja nie wierzę.Swoim daję paszę bez żadnego ważenia,czy mierzenia i jest o.k.Wydajność od kilku lat mam na poziomie 7,5 tys. od sztuki,a zaczynałem od 5300/szt.(też nie mam paszowozu),rekordów nie biję,ale wyżyć sie da.Niestety,to taka branża,że cierpliwość to podstawa ;) Pozdrawiam i życzę powodzenia.I da Pani znać,co powie doradca żywieniowy.

#267 Share arturwloszczowa

arturwloszczowa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 22 luty 2011 - 15:12

Żywienie bydła mlecznego witam mam tak problem wycieliły mi się jałówki simentale teraz zaczołem odstawiać mleko i wyszło że jest tłuszcz 3,3 a to jest troche mało ,dostają kiszonkę z kukurydzy,protamilk complete plus śruta,i siano,czym podgonić ten tłuszcz.

#268 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 22 luty 2011 - 15:32

Żywienie bydła mlecznego ten tłuszcz to badany przez ocenę użytkowości czy z mleczarni? Niski tłuszcz to za dużo pasz treściwych, a za mało włókna. Ile razy dziennie zadajesz pasze treściwe? A tak w ogóle to 3,3 to bardzo mało, a nie trochę mało. powinnom być powyżej 4%

Edytowany przez b0gdan, 22 luty 2011 - 15:37.

#269 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 22 luty 2011 - 15:46

Żywienie bydła mlecznego Wyniki dziś: tłuszcz 4,99 białko 3,14. Za dużo włókna za mało treściwych?

Edytowany przez karolu, 22 luty 2011 - 15:47.

#270 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 22 luty 2011 - 15:51

Żywienie bydła mlecznego dokładnie :) Ketoza puka do Twoich krów...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#271 Share arturwloszczowa

arturwloszczowa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 22 luty 2011 - 20:27

Żywienie bydła mlecznego

ten tłuszcz to badany przez ocenę użytkowości czy z mleczarni? Niski tłuszcz to za dużo pasz treściwych, a za mało włókna. Ile razy dziennie zadajesz pasze treściwe? A tak w ogóle to 3,3 to bardzo mało, a nie trochę mało. powinnom być powyżej 4%

w mleczarni badali ,treściwe daje dwa razy dziennie wymieszanez kiszonką z kukurydzy 2razy po 5 kg treściwej ,przeplatane sianem, to jak myślisz zmniejszyć treściiwe,a co można by zwiększyć no bo tak nie może być

#272 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 23 luty 2011 - 08:34

Żywienie bydła mlecznego 5 kg treściwej *2 to bardzo dużo, to gdzieś tak na ponad 30 litrów mleka. Jednorazowa dawka paszy treściwej nie powinna przekraczać 3 kg. Kał krów nie jest bardzo rzadki? Jaką wydajność mają jałówki?

#273 Share arturwloszczowa

arturwloszczowa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 101 postów

Napisany 23 luty 2011 - 12:47

Żywienie bydła mlecznego kał rzadki wydajność średnio 22-25 litrów ,kupiłem dzisiaj kwaśny węglan ,witaminy dolfos i koncentrat rzepakowy,z protamilku rezygnuje wymieszam to ze śrutą i zobaczymy , według ciebie jakie dawki stosować może ziemniaków im troche kapnąć .

#274 Share irenka30

irenka30

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 23 luty 2011 - 13:27

Żywienie bydła mlecznego

Jedyne co mi przychodzi do głowy,że może dostają za mało pełnoporcjówki,a jeśli dostaną więcej i zostawiają,to może trzeba je stopniowo przyzwyczajać.A w złe żywienie,to z taką paszą,to ja nie wierzę.Swoim daję paszę bez żadnego ważenia,czy mierzenia i jest o.k.Wydajność od kilku lat mam na poziomie 7,5 tys. od sztuki,a zaczynałem od 5300/szt.(też nie mam paszowozu),rekordów nie biję,ale wyżyć sie da.Niestety,to taka branża,że cierpliwość to podstawa ;) Pozdrawiam i życzę powodzenia.I da Pani znać,co powie doradca żywieniowy.

Pełnoporcjówki to one nie zostawiają, bardziej chodziło mi tu o kiszonki. My w zeszłym roku mieliśmy 21 szt dojnych. Bez dawania pełoporcjówki oddaliśmy przez cały rok ok. 50000litrów. Więc wydajność jest tragiczna. W tym mieliśmy już 7szt. hf 90-100%. 5szt starsze takie bezrasowe. I reszta to wszystko mieszańce z hf.

#275 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3102 postów

Napisany 23 luty 2011 - 17:49

Żywienie bydła mlecznego

kał rzadki wydajność średnio 22-25 litrów ,kupiłem dzisiaj kwaśny węglan ,witaminy dolfos i koncentrat rzepakowy,z protamilku rezygnuje wymieszam to ze śrutą i zobaczymy , według ciebie jakie dawki stosować może ziemniaków im troche kapnąć .

optymalnie było by zaprosić żywieniowca dla ustalenia dawki:) Ale tak na pierwszy rzut to zmniejsz paszę treściwa do 7-8 kg podziel to na 3 dawki. Z koncentratów to mogę Ci polecić LNB, ma dużą zawartość soi, a dodatkowo zawiera premiks, podobnie jak protamilk, w przeciwieństwie do którego nie jest gonione białko mocznikiem, a cena jest niższa.

#276 Share VERJAR

VERJAR

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 24 luty 2011 - 09:39

Żywienie bydła mlecznego witam wszystkich. czytam tu sporo o zywieniu krówek ale nie zauwazyłem zeby ktos stosował w dawce pokarmowej wysłodki buraczane ja je daje krowom i chciałem spytac fachofców od zywienia czyli was wszystkich co o tym sądzicie (o wysłodkach)

#277 Share rafik88

rafik88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 09:36

Żywienie bydła mlecznego Jeśli chodzi o wysłodki buraczane w żywieniu bydła mlecznego to z tym trzeba ostrożnie. Tylko małe dawki. Krowy sie optłuszczają i mają problemy póżniej z porodami. I mleka też specjalnie za dużo nie ma. Ja żywie krowy młótem browarnianym, drożdżami piwnymi, sianokiszonką i śrótem. 2kg jęczmiennego, 2kg przenżytniego i 3kg kukurydzianego. Witaminy Dolfos BM i kreda pastewna po 100g dziennie. Efekt to 206tys litrów od 24krów w roku. Podstawa to dobra jakość paszy.

#278 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 01 marzec 2011 - 14:01

Żywienie bydła mlecznego

witam wszystkich. czytam tu sporo o zywieniu krówek ale nie zauwazyłem zeby ktos stosował w dawce pokarmowej wysłodki buraczane ja je daje krowom i chciałem spytac fachofców od zywienia czyli was wszystkich co o tym sądzicie (o wysłodkach)

Witam
Jeśli chodzi o wysłotki to nie określiłeś jakie chcesz stosować. Podejrzewam że chcesz stosować wysłotki mokre 22-24%SM. Jak ktoś napisał to musisz uważać. Maksymalnie 8-10 kg brutto na sztukę dziennie czyli ok. 2,0 kgSM. Jest to objętościówka energetyczna chętnie zjadana przez krowy. Ograniczenia są takie że niemożna przekroczyć maksymalnej dawki (wyżej napianej) i nie można stosować wysłotek w okresie zasuszenia gdyż będziesz miał problemy z wycieleniem (jeśli dobrze pamiętam to ze względu zbyt dużej ilości potasu). Jeśli wydajność twoich krów przekracza 7tyś l od krowy to zastosuj obowiązkowo kwaśny węglan sodu w dawce ok 100-150g/dziennie na szt zapobiegniesz tym w pewnym stopniu kwasicy. Pamiętaj również o zastosowaniu dobrych premiksów (np. Josera, Dehois, LNB, TN) osobiscie polecam Josere ze względu na dobry serwis bo najważniejsze to odpowiednie zbilansowanie całej dawki bo to podstawa sukcesu.

#279 Share rafik88

rafik88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 16:01

Żywienie bydła mlecznego racja

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#280 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 01 marzec 2011 - 21:50

Żywienie bydła mlecznego Co wybrac? Zostało nam za mało kiszonki z qq. Czy lepiej dawac pełną dawkę krowom i liczy się z tym że się szybko skończy, czy zmniejszyc dawkę i miec na dłużej? Co się bardziej opłaci? Czym ewentualnie zastąpic kiszonkę z qq?