Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#2741 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 28 październik 2013 - 19:42

Żywienie bydła mlecznego Jako bufor polecam Acid buffer 100% alg morskich 25kg kosztuje 105zł a dawka max na sztuke dziennie wynosi 80g takze wychodzi bardzo korzystnie w przeliczeniu na dzien/sztuka
Od miesiąca stosuje również drozdze yeastart firmy andnutrition dawka 8g/sztuka po poprzedniej fermentacji w stalej temperaturze 35C w ciagu 24 godzin w objętości 100ml i jestem bardzo zadowolony

Edytowany przez KARGO, 28 październik 2013 - 19:53.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 07:39
  •  

#2742 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 28 październik 2013 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego Możesz wyjaśnić o co chodzi z tą wtórną fermentacją? Musisz zrobić z nich jakiś zacier czy jak zanim podasz krowie. :huh:

#2743 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 28 październik 2013 - 22:01

Żywienie bydła mlecznego Zgadzam się z kolegą KARGO w tej chwili nie ma lepszego bufora niż Acid Buff

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2744 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 29 październik 2013 - 19:00

Żywienie bydła mlecznego takie moje pytanie: jak obliczyć białkowość drożdży? Ułożyłam sobie program do komponowania dawek w exelu, i chcę wprowadzić drożdże do dawki treściwej. Drożdże z norm zywieniowych nie pokrywają się z parametrami tych co mam. Na etykiecie mam tylko wilgotność i % białka. Z tego nic nie wyliczę. Robił ktoś takie wyliczenia z drożdżami może?

#2745 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 29 październik 2013 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego wpisz tą wartość z etykiety bo w normach żywieniowych będzie wartość średnia dla drożdży a nie dla tych twoich. Jak np masz 20%białka to w 1kg będzie 200g białka. Ale drożdży i tak za wiele nie podasz więc nie wiem czy to będzie miało znaczący wpływ na obliczenia

#2746 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 październik 2013 - 09:44

Żywienie bydła mlecznego na same obliczenia pojedynczej dawki to rzeczywiście wielkiego znaczenia nie ma, ale układając mieszankę treściwą w % już ma znaczenie. trzeba uwzględnić ile % mieszanki maja stanowic drożdże, oczywiście jesli ktoś chce to zrobić konkretnie, nie na oko.

#2747 Share fernie476

fernie476

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 31 październik 2013 - 13:45

Żywienie bydła mlecznego Jak Wam wyszla kiszonka z kukurydzy?? bo u mnie na rejonie w kiszonkach strasznie malo wyszlo skrobii, u mnie tylko 10% i jest bol... Niewiem czy uda mi sie jeszcze zakupic mokra kukurydze to bym w rekawie zakisil. Sucha kukurydza bd drozsza i trzeba bd bardziej buforowac dawke. Kupowaliscie moze gotowy cmm w big-bagach??

#2748 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 31 październik 2013 - 17:26

Żywienie bydła mlecznego Poważnie tylko 10 % ? Jak w tamtym roku miałem 25% to byłem w szoku, każdy pisał powyżej 30 %. Ale w tym roku sądząc po ilości ziarna to będzie jeszcze mniej.

#2749 Share krowka62

krowka62

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów

Napisany 31 październik 2013 - 19:41

Żywienie bydła mlecznego

takie moje pytanie: jak obliczyć białkowość drożdży? Ułożyłam sobie program do komponowania dawek w exelu, i chcę wprowadzić drożdże do dawki treściwej. Drożdże z norm zywieniowych nie pokrywają się z parametrami tych co mam. Na etykiecie mam tylko wilgotność i % białka. Z tego nic nie wyliczę. Robił ktoś takie wyliczenia z drożdżami może?

Opierasz się na normach INRA czy innych?
A co do kukurydzy to w zeszłorocznej miałem do 35-40 % skrobii. Tylko niestety była za sucha 39%.

Edytowany przez krowka62, 31 październik 2013 - 19:49.

#2750 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 31 październik 2013 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego INRA oczywiście. Zastanawiam się czy białkowość drożdży oblicza się wg parametrów tego dodatku, podstawiając do wzorów czy oblicza się to jakoś inaczej. W typowych drożdżach nośnikiem są susze i mączki. Dodatek taki ma określoną zawart. włókna sur., białka og., itd., co da się sprawdzić u producenta, wystarczy zadzwonić i zapytać o to. Ale to wydaje mi się za proste. Żywe drożdże są źródłem białka, ale nie trawionego w żwaczu tylko w jelicie, więc zanim tam dotrą to ile się ich zrobi i ile z nich krowa będzie miała białka? Może niepotrzebnie za bardzo zagłębiam się w to, ale nurtuje mnie to przez prosty powód, np. w moich drożdżach które stosuję jest skład procentowy - wilgotność 11% i białko og. 14%, czyli przeliczając na gramy to 140g białka ogólnego w kg dodatku.
W normach podaje się parametry w g/kg suchej masy, czyli wychodzi 157g białka/kg s.m.
W normach wartość drożdży paszowych jest duzo wyższa, dla drożdży w tabelach pasz polskich wynosi 468g/kg s.m., a dla pasz francuskich białko og. strawne to 440g/kg s.m.

Jak im wychodzi taka białkowość drożdży? Są takie drożdże które mają na ettykiecie ponad 40% białka?
A może (tak sobie myślę) że to białko ogólne mnoży się przez jakiś współczynnik , bo sie namnażają w żwaczu? Nie mam pojęcia jak to obliczyć.

Co do skrobi to u mnie w kiszonce jest ziarna sporo, ale też za sucha wyszła w tym roku. Muszę podać próbki do badań do Federacji.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2751 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 17:19

Żywienie bydła mlecznego czy w układaniu dawki żywieniowej można zastąpić 2 kg mieszanki zbożowej dwoma kilogramami wysłodek toffi?
chce żeby moja dawka wyglądała tak:
30kg kukurydzy
15 kg sianokiszonki(50% lucerna)
2 kg wysłodek toffi
2 kg śruty rzepakowej
150gram witamin lactoplus z josery
50 gram drożdży
50 gram moczniku
50 gram kwaśny węglan
wychodzi mi to mniejwięcej na 20 l
do tego chce dodawać na każde kolejne 3l mleka 1 kg pełnoporcjówki wipasz 22% biała
co o tym myślicie? czy coś byście zmienili?

#2752 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 17:39

Żywienie bydła mlecznego Podaj parametry kukurydzy (przynajmniej sm + skrobia) oraz parametry sianikszonki. Na pierwszy rzut oka nie bardzo możesz to zamienić ze względu na stosowanie mocznika. Dajesz mocznik musisz mieć skrobie i cukry proste

#2753 Share kielcuk

kielcuk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 17:48

Żywienie bydła mlecznego Ułozy mi ktos dawke paszy treściwej mając dostęp do zbóż mieszanki owies (ok.70%)+jęczmien (30%),jarke (wiosenna odmiana zyta),jarkę 80% +owies mogę dokupic qq suchej albo cos

#2754 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 17:52

Żywienie bydła mlecznego kukurydza sm 35 skrobia tylko 20
sianokiszonka 16 białka a może mógłbym zamiast tego dodać otręby przenne?

a mam też pytanie co do dodawania pełnoporcjowej na każde 2, 3 litry mleka
czy wtedy trzeba też zwiększać energię, dodając dodatkowo ziarno kukurydzy?

Edytowany przez akernolat, 01 listopad 2013 - 17:55.

#2755 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 18:01

Żywienie bydła mlecznego Pełnoporcjówkę to musi Ci podać doradca/przedstawiciel firmy, z której kupujesz paszę. Różne są pasze, trudno to powiedzieć nie znam składu paszy. W kukurydzy skrobia tylko 20%?? aż się wierzyć nie chce.Tak z grubsza brakuje jeszcze sm sianokiszonki.

#2756 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 18:08

Żywienie bydła mlecznego sm 30 % mam próbę z kukurydzy z kawałka na której w tym roku mało kolb było...

Edytowany przez akernolat, 01 listopad 2013 - 18:10.

#2757 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 22:00

Żywienie bydła mlecznego a moze koledzy obsade zła robicie bo k torys wczesniej pisał ze 10 to dla mnie jest nie do pomyslenia chyba ze 150tys na ha wysiał i pozniej przewarza badyl a kolby 3/4 w polowie puste bo nie chce mi sie wierzyc ze przy obsadzie 80-85tys na ha bedzie 10-20% skrobi ja coprawda nie badalem jeszcze w tym roku ale jak bywalo ponad 30 to jakbym mial 1/3 ziarna w pryzmie to bym chyba zauwazył w ubiegłym bylo 30 z haczykiem bo była bardzo wysoka w tym troche nizsza wiec mimo jednak slabszych kolb wynik nie bedzie raczej gorszy bo sporo sie żółciło na pryzmie jak kosilismy ale napewno nie bedzie 38 jak 2 lata temu

#2758 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 22:19

Żywienie bydła mlecznego Miałeś kukurydze na VI kalsie w tym roku lub kiedykolwiek, na początku pięknie rosła 3-3,5m w chwili wiechowania, potem ponad miesiąc bez wody i same suche badyle do koszenia na początku września.

#2759 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 23:20

Żywienie bydła mlecznego

czy w układaniu dawki żywieniowej można zastąpić 2 kg mieszanki zbożowej dwoma kilogramami wysłodek toffi?

co o tym myślicie? czy coś byście zmienili?

1. można, pod warunkiem w objętościowej jest łatwostrawne białko, np. koniczyna. Wysłodki nie są tak łatwo strawne w żwaczu jak zboże i nie zakwaszają tak szybko jak zboże. Inne parametry trzeba poukładać.
2. w dawce przedobrzyłeś białko mocznikiem. Rzepakowa i jeszcze mocznik, bez udziału łatwostrawnej skrobii i cukrów to nie jest dobre połączenie.
Podobnie napisał Ci @Marcinos512

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2760 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 01 listopad 2013 - 23:37

Żywienie bydła mlecznego witam.Chcialem sie dowidziec co jest przyczyna,ze krowy nie chca jesc drozdzy paszowych .I jeszcze jedno pytanie kupilem jalowki wysoko cielne ktore slabo jedza u jednej odchody sa zwiezle a u drugiej normalne .Dostaja QQ sianokiszonka swoja osypka i pelnoporciowka zaczolem wlewac tez energie w plynie ,a termin wycielenia od 1do2.Z dwoma wczsniejszmi jalowkami bylo tak samo jedna dostala ketozy.Co najlepiej podawac po porodzie.Za wszystkie odpowiedzi DZIEKI

witam.Chcialem sie dowidziec co jest przyczyna,ze krowy nie chca jesc drozdzy paszowych .I jeszcze jedno pytanie kupilem jalowki wysoko cielne ktore slabo jedza u jednej odchody sa zwiezle a u drugiej normalne .Dostaja QQ sianokiszonka swoja osypka i pelnoporciowka zaczolem wlewac tez energie w plynie ,a termin wycielenia od 1do2 tygodni Z dwoma wczsniejszmi jalowkami bylo tak samo jedna dostala ketozy.Co najlepiej podawac po porodzie.Za wszystkie odpowiedzi DZIEKI