Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6346 odpowiedzi na ten temat

#2721 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:13

Żywienie bydła mlecznego

Myślę, że jak na sam początek przesadziłeś nieco z ilością kukurydzy. Krowy jeśli dawno nie jadły kiszonki z QQ muszą się do niej przyzwyczaić na początku. Ile dajesz tej kiszonki z traw? Ile śruty łącznie z rzepakową i koncentratem? Ciężko oddychają , bo obżerają się do bólu. ;) Buforujesz to wszystko czymś? Piana z pyska może oznaczać kwasicę. Dajesz jakieś drożdże na start, aby szybciej namnożyć florę w żwaczu?

nie wim dokładnie ile jest tej kiszonki z traw tak koło 5 kg może zje sztuka dziennie, łącznie śruty daje około4 kg na raz tak jak pisałem 3 śruty z zbóż i koło 1kg z rzepaku troche soij i 0,25 kg koncentratu doaje jeszcze siano jak chcą .. czym mam buforowac ??? nie dałem drożdzy ale w koncentracie sa drożdze a dostają już qq ponad tydzien

kał jasno brązowy i średniej gęstości a mleka nie badałem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:14
  •  

#2722 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:17

Żywienie bydła mlecznego @kamis nie za dużo treściwej na raz ? Wszelkie źródła zalecają max 3kg na raz a Ty ponad 4 kg ? i to jeszcze w połączeniu z kuku. Dla mnie to oznacza kwasicę.

#2723 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:19

Żywienie bydła mlecznego a jaki masz wynik z mleczarni??? smierdzi im od pyska jabolem jablkami??

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2724 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:24

Żywienie bydła mlecznego wyniki mam z tamtego miesiąca a kiszonke z qq daje od ponad tygodnia tak dokładnie 10 dni co zrobic ??? może w śrucie za dużo żyta ?? bo daje tak 30% zyta 30%owsa 30% jęczmienia 10 % pszenicy

nie wąchałem czy smierdzi

Edytowany przez Kamis2010, 24 październik 2013 - 20:25.

#2725 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:28

Żywienie bydła mlecznego to powachaj i daj wynik ten ostatni ktory masz

#2726 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 24 październik 2013 - 20:40

Żywienie bydła mlecznego

po czym krowa da wiecej mleka: kiszonka z QQ czy wysłodki buraczane prasowane(mokre)?

zależy jakiej wartości ta kiszonka z qq jest. Zawsze porównuje sie pasze w tej samej jednostce, to znaczy w kg s.m.
1 kg s.m QQ dobrej jakości z dojrzałymi kolbami w fazie woskowo-szklistej pokryje zapotrzebowanie krowy energetyczne na 2,1 litry, zaś białkowe na 1,1 litra.
1 kg s.m. wysłodków kiszonych pokryje u tej samej krowy zapotrzebowanie energ. na 2,2 litra, zaś białkowe na 1,25 l.

a więc wysłodki pod względem koncentracji energii są nieco lepsze.

Ale to nie wszystko. Krowa ma ograniczoną objętość żołądka. 1 kg sm QQ to jest ok. 2,3kg świeżej paszy, natomiast 1kg s.m. wysłodków to jest aż 4,5 kg świeżej paszy.
Jeżeli podałbyś krowie wysłodki do woli jako jedyna pasza, to żeby pobrała wymaganą ilość s.m. musiałaby zjeść 16kg sm czyli 73kg wysłodków. (16kg bo wysłodki nieco bardziej wypełniają niz QQ).
Natomiast pobranie s.m. QQ wyniosłoby orientacyjnie 18kg s.m. czyli 43kg świeżej paszy.

pod tym wzgledem kiszonka z QQ jest lepsza, gdyż krowa zje mniej paszy a będzie miała to samo co ogrom wysłodków. Przy skarmianiu samych wysłodków wystepuje duży niedobór azotu w żwaczu.

Zostaje jeszcze jedna ważna kwestia. Zawartość eNDF efektywne włókno neutr.-detergentowe które stymuluje pracę żwacza, przeżuwanie i wydzielanie śliny. W wysłodkach tego prawie nie ma, zaś QQ ma sporo.

#2727 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 24 październik 2013 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego nie smierdzi a tłuszcz był 3,9 białka nie badają

#2728 Share pedro2

pedro2

Kupię słomę w belach w promieniu 100km od Łomży. Usługi transpor

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 25 październik 2013 - 10:31

Żywienie bydła mlecznego

jakie to drożdże? aktywne, paszowe? jakiej firmy? dawkowanie?

drożdże u mnie w galerii ale jednak to nie od tego o odstawiłem a dalej jest źle od wczoraj dajemy bufor... ale przy okazji spytam szły bele kiszonki podsuszone yło ok wstawiłem bele mokrą nawet bardzo i na drugi dzień mleko zaczęło się psuć czy to możliwe że kwasica tak z dnia na dzień zaatakowała?? qq też w tym roku mokrzejsza
KUPIĘ SŁOMĘ W PROMIENIU 100KM OD ŁOMŻY.

#2729 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 25 październik 2013 - 16:27

Żywienie bydła mlecznego

nie wim dokładnie ile jest tej kiszonki z traw tak koło 5 kg może zje sztuka dziennie, łącznie śruty daje około4 kg na raz tak jak pisałem 3 śruty z zbóż i koło 1kg z rzepaku troche soij i 0,25 kg koncentratu doaje jeszcze siano jak chcą .. czym mam buforowac ??? nie dałem drożdzy ale w koncentracie sa drożdze a dostają już qq ponad tydzien

kał jasno brązowy i średniej gęstości a mleka nie badałem

Założę się, że w kale jest masę niestrawionych ziarniaków, nawet całych skrawków sieczki z łodyg. Było o ty nie raz na forum, nawet kilka dni temu @ Meg5 o tym pisała. Krowa o dokładniej bakterie i pierwotniaki namnażają się co najmniej 3 tyg i dopiero po tym czasie w pełni wykorzystana jest nowa pasza. Piszę tu o kwasicy,bo miałem podobny przypadek. Zdecydowanie za dużo kukurydzy jak na początek. Zmniejsz tę dawkę to ok 12-15 kg. Ciężko tutaj pisać o wadze, bo nie wiem jak mokrą masz kiszonkę. Objętościowo są to dwie pełne do 2,5 łopaty śniegowe kukurydzy. Śrutę podziel na 2 odpasy jak radzi @lamboEVO100. Tę sianokiszonkę jeśli na prawdę mokra zastąp sianem przesuszoną sianikiszonką. 5 kg kiszonki tj z pryzmy czy beli? Jak by nie było to zdecydowanie za mało, bo w paszy brakuje włókna.
Czym buforować? Najlepiej buforem zawierającym wodorowęglan sodu i kwaśny węglan z alg morskich, bo są najskuteczniejsze. Sody nie radzę, bo działa może szybko, ale krótko. Z resztą to nie ta soda co kiedyś, bo jest mniej skuteczna. tych drożdży w koncentracie jest penie tyle co kot napłakał. Lepiej kup jakiś preparat zawierający żywe kultury bakterii żwaczowych sacharomyces cerevisiae, bez zbędnych wypełniaczy w postaci otrąb itp. Dobry jest podobno FarmpakSC miałem go raz, natomiast ja stosuję Dolcell.
Dobry sposób podała 7891Firefox podała świetny i prosty sposób na sprawdzenie ilości włókna w dawce. Jak krowy skończą jeść to po kilkunastu minutach zaczynają przeżuwać. Policz liczbę przeżuć od przełknięcie do przełknięcia i wtedy zobaczysz. Liczby przeżuć szukaj kilka stron wcześniej w tym temacie lub problemy z bydłem krowy mleczne, bo nie pamiętam.

Tyle ode mnie. Znawca nie jestem i nie udaję mądrzejszego niż jestem. Może ktoś z większą wiedzą obali moją teorię.

#2730 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 25 październik 2013 - 20:02

Żywienie bydła mlecznego

drożdże u mnie w galerii ale jednak to nie od tego o odstawiłem a dalej jest źle od wczoraj dajemy bufor... ale przy okazji spytam szły bele kiszonki podsuszone yło ok wstawiłem bele mokrą nawet bardzo i na drugi dzień mleko zaczęło się psuć czy to możliwe że kwasica tak z dnia na dzień zaatakowała?? qq też w tym roku mokrzejsza

a bele nie były popsute ? może mikotoksyny

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2731 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 26 październik 2013 - 10:34

Żywienie bydła mlecznego nie wszystko ok kukurydza też się nie grzeje... może ph zbadać??

#2732 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 26 październik 2013 - 21:39

Żywienie bydła mlecznego a co to za bele dostały, trawy czy motylkowe? Drożdze nie powinny zaszkodzić, maja wręcz zdrowotne znaczenie i dla strawności dawki jak i wyłapywania metabolitów grzybów - mykotoksyn.
Prędzej doszukiwałabym się jakiegos czynnika środowiskowego, bądź zywieniowego w oborze.

Zajrzałam do Twojej galeriii Kol. @pedro2. Właśnie kończą mi się identyczne drożdże Pansen pilot z Josery. Nie zauważyłam żadnych negatywnych skutków u moich krów jeśli chodzi o mleczność i mastitis. Co do samych drożdży to mają gorsza strawnosć bo więcej ziarniaków jest w kale niż po stosowaniu drożdży z Diamond.
Drożdze diamonda nie zawieraja żadnych premiksów. To jest czysty dodatek i lepiej mi sie to kalkuluje, więc Josera nie zdała u mnie egzaminu i wracam do diamonda.

Wkurzyła mnie tylko cena bo piszesz że zapłaciłeś za nie 85zł. A ja 120!

Edytowany przez 7891Firefox, 26 październik 2013 - 21:57.

#2733 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 27 październik 2013 - 13:22

Żywienie bydła mlecznego Miałem właśnie do Ciebie pisać Firefox :P coraz bardziej jestem przekonany że to całe zamieszanie to moja wina o dostawały na początek przez ok 1.5 miesiąca mocno podsuszone bele z "dzikich łąk" gdzie ich wartość jest niska i gdy zacząłem dawać mokre bele trawa 3-letnia z koniczyną zaczęło się psuć mleko i mój błąd wg mnie tkwi w tym że od razu dostały do oporu tej sianokiszonki co mogło spowodować zamieszanie w żołądku zarówno kwas jak i dużo lepsza wartość były przyzwyczajone do suchych bel gdzie trawienie było łatwiejsze a tu nagle wielkie BUM... a że równocześnie tego samego dnia zaczęliśmy dawać drożdże pomyślałem że to od nich po trzech dniach odstawiliśmy je co było błędem jak teraz uważam... w piątek pojeździłem trochę popytałem o jakieś lepsze drożdże wszędzie polecali mi z Josery bo lepszych nie mają pytanie dlaczego?? bo ludzie nie chcą lepszych bo są drogie i nie schodzą :P z buforem tak samo szukałem czegoś z algami morskimi nie ma powód ten sam co przy drożdżach najlepsze co było to Bufor extra z Keno który stosowałem zawsze więc wziąłem ten, do tego wziąłem pełnoporcjówkę żeby je trochę uzupełnić ograniczyliśmy trochę sianokiszonkę a zwiększyliśmy siano i wszystko wraca do normy mleko się naprawia (samo bez antybiotyków czy maści co też jest trochę dziwne -myślałem że czeka mnie męka z leczeniem itd...) wydajność się poprawia powoli i parametry (chociaż parametrami się nie sugeruję bo mleczarnia robi z nimi co chce) A więc tak samo zaskoczyło nas nagłe pogorszenie jak i teraz nagła poprawa bo nie wydaje mi się żeby dosłownie od razu po wprowadzeniu buforu i śruty zaczęły działać dziwne jest to wszystko myśleliśmy nawet że może jakiś wirus czy coś w tym stylu albo coś w paszy...

Dokładnie 82 zł za 20 kg dawka 100 - 200g dziennie aż taka różnica niemożliwe, chyba że mój sprzedawca się okantował :P

A jakby tego było mało że mleko się popsuło w październiku z każdego odbioru badają mleko więc dwa razy dziennie bieganie z tacką do każdej sztuki czego już mam dosyć średnia bliska 400 ale najważniejsze że wszystko wraca do normy...

Edytowany przez pedro2, 27 październik 2013 - 13:28.

#2734 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 27 październik 2013 - 13:47

Żywienie bydła mlecznego Wszystko to co piszesz wydaje się być twoim rozwiązaniem. To lepsze buforowanie poprawiło wyniki. Przypomniały mi się moj epoczątki z przed 3 lat, gdy komórki rosły w zastraszającym tempie. Moją opowieść gdzieś znajdziesz w temacie o kom. somatycznych. Po zastosowaniu buforu i witamin, których wcześniej nie stosowałem wszystko wróciło do normy po 2 tyg. Tak samo, jadły sianokiszonkę, kukurydzę. Słyszałem niedawno, od pewnego człowieka, że zaczął dawać bele z lucerny czy koniczyny. Krowy mleko dawały i był zadowolony, ale po pewnym czasie wstrzymano mu odbiór z powodu substancji hamujących. Domyśliłem się, że to może przez nadmiar mocznika czy amoniaku po białkowej paszy.

#2735 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 27 październik 2013 - 20:37

Żywienie bydła mlecznego ;) Tak też myślałam Pedro2 że dałeś mućkom belkę koniczyny, i stąd mleko się scięło na tacce, ale nie chciałam tak od razu sugerować zasadowicy, bo nie miałam pewnosci co to za mokra bela.... Nadmiar łatwostrawnego białka w postaci motylkowych zalkalizował żwacz, powstała ogromna ilość toksycznego amoniaku. Wszystko jasne. Thomas2135 ładnie to opisał.
Chwilowy wzrost amoniaku i mocznika ma właśnie takie efekty - zasadowy odczyn amoniaku zmienia ph w płynie surowiczym i błonach śluzowych np. macicy(dlatego pomimo że krowa ma ruje to nie zaskakuje po zacieleniu bo zasadowe ph uniemozliwia zagnieżdżenie się zarodka), zmienia ph w nabłonkach odpowiedzialnych za prod mleka w wymieniu. Zasadowica ma objawy bardzo podobne do kwasicy metabolicznej.

Żeby było ok, to dając do woli koniczynę zmieszana z trawą, musisz zabezpieczyć deficyt energii który powstaje w żwaczu. Prościej mówiąc to razem w białkiem w sianokiszonkach trzeba podac energię w formie kiszonki z QQ. A jeśli nie jest to możliwe bo nie ma QQ w gospodarstwie to ten deficyt energii trzeba pokryć śrutą zbożową, czy pełnoporcjówką o dużej zawart. enegii, oczywiście bilansując składniki według zapotrzebowania krów, bo nie dasz wiecej śruty jednorazowo niż 3 kg.
Dobrze ze mućki już Ci wracają do zdrowia.
Podejrzewam że Twoje mućki mają większy potencjał wydajnosci niż myślisz.

a co do ceny za Joserę to piszę jak najbardziej poważnie, bo osobiście płaciłam za te drożdże. Ale dobrze że na AF można dowiedziec sie to i owo.
Pozdr

Edytowany przez 7891Firefox, 27 październik 2013 - 20:40.

#2736 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 28 październik 2013 - 06:56

Żywienie bydła mlecznego Co myślicie o łusce kakaowej jak to się ma do krów zwiększą mleko cena 500 netto za tonę jakią ma to wartość pokarmową bo nigdzie się tego nieda znaleść

#2737 Share Krzynio257

Krzynio257

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Zainteresowania:hodowla trzody chlewnej, hodowla bydła mlecznego, weterynaria

Napisany 28 październik 2013 - 08:53

Żywienie bydła mlecznego Kolego mammut1@ łuska kakaowa wg norm INRA zawiera:
1. JPM 0,20/kg
2. BTJN 72g/kg
Jakbyś chciał jeszcze jakieś wartości znać to pisz. Posiadam normy DLG oraz INRA więc postaram się pomóc.

Edytowany przez Krzynio257, 28 październik 2013 - 08:57.

#2738 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 28 październik 2013 - 16:27

Żywienie bydła mlecznego Bardziej mi chodziło o białko i energię bo te symbole nic mi nie muwią niestety chciałbym ją stosować dla krów mlecznych doby jest to pomysł?

#2739 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 28 październik 2013 - 17:18

Żywienie bydła mlecznego

;) Tak też myślałam Pedro2 że dałeś mućkom belkę koniczyny, i stąd mleko się scięło na tacce, ale nie chciałam tak od razu sugerować zasadowicy, bo nie miałam pewnosci co to za mokra bela.... Nadmiar łatwostrawnego białka w postaci motylkowych zalkalizował żwacz, powstała ogromna ilość toksycznego amoniaku. Wszystko jasne. Thomas2135 ładnie to opisał.
Chwilowy wzrost amoniaku i mocznika ma właśnie takie efekty - zasadowy odczyn amoniaku zmienia ph w płynie surowiczym i błonach śluzowych np. macicy(dlatego pomimo że krowa ma ruje to nie zaskakuje po zacieleniu bo zasadowe ph uniemozliwia zagnieżdżenie się zarodka), zmienia ph w nabłonkach odpowiedzialnych za prod mleka w wymieniu. Zasadowica ma objawy bardzo podobne do kwasicy metabolicznej.

Żeby było ok, to dając do woli koniczynę zmieszana z trawą, musisz zabezpieczyć deficyt energii który powstaje w żwaczu. Prościej mówiąc to razem w białkiem w sianokiszonkach trzeba podac energię w formie kiszonki z QQ. A jeśli nie jest to możliwe bo nie ma QQ w gospodarstwie to ten deficyt energii trzeba pokryć śrutą zbożową, czy pełnoporcjówką o dużej zawart. enegii, oczywiście bilansując składniki według zapotrzebowania krów, bo nie dasz wiecej śruty jednorazowo niż 3 kg.

a co do ceny za Joserę to piszę jak najbardziej poważnie, bo osobiście płaciłam za te drożdże. Ale dobrze że na AF można dowiedziec sie to i owo.
Pozdr

u nas drozdze z josery sa apo 96zl tylko nie bardzo widze sens ich stosowania przez ta domieszke premixu dawkowanie duze ja od kilku miesiecy przeszedlem na sano Kristall heffe 140zl za 25 kg i dawkowanie do 50g a daje ok 60 po przeliczeniu ile daje tresciwej do ktorej je dodaje wczesniej stosowalem Farmpak tez bylem zadowolony

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2740 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 1137 postów

Napisany 28 październik 2013 - 18:47

Żywienie bydła mlecznego

Wszystko to co piszesz wydaje się być twoim rozwiązaniem. To lepsze buforowanie poprawiło wyniki. Przypomniały mi się moj epoczątki z przed 3 lat, gdy komórki rosły w zastraszającym tempie. Moją opowieść gdzieś znajdziesz w temacie o kom. somatycznych. Po zastosowaniu buforu i witamin, których wcześniej nie stosowałem wszystko wróciło do normy po 2 tyg. Tak samo, jadły sianokiszonkę, kukurydzę. Słyszałem niedawno, od pewnego człowieka, że zaczął dawać bele z lucerny czy koniczyny. Krowy mleko dawały i był zadowolony, ale po pewnym czasie wstrzymano mu odbiór z powodu substancji hamujących. Domyśliłem się, że to może przez nadmiar mocznika czy amoniaku po białkowej paszy.

Tak jak widać po moich wypowiedziach "na ślepo" szukałem rozwiązania bo nie wiedziałem co im jest dokładnie ale ważne że pomogło teraz dajemy pełną dawkę buforu żeby wszystko unormować a dalej będzie szła min dawka żeby nie było niespodzianek tego typu...

Co do włókna i liczby przeżuć o której wspominałeś wczoraj poświęciłem temu trochę czasu i najmniej było 45 przeżuć a zdarzało się nawet ponad 60, to chyba dobrze?? Wydaje mi się że z włóknem nie powinno być problemu bo sianokiszonka z pierwszego pokosu teraz idzie siano co prawda z drugiego pokosu ale jest i na noc po wszystkim dostają słomę owsianą którą też zjadają z chęcią...

Także kolego dziękuję za pomoc i pozdrawiam ;)

;) Tak też myślałam Pedro2 że dałeś mućkom belkę koniczyny, i stąd mleko się scięło na tacce, ale nie chciałam tak od razu sugerować zasadowicy, bo nie miałam pewnosci co to za mokra bela.... Nadmiar łatwostrawnego białka w postaci motylkowych zalkalizował żwacz, powstała ogromna ilość toksycznego amoniaku. Wszystko jasne. Thomas2135 ładnie to opisał.

Pozdr

W końcu rozjaśniłaś całą sytuację bo do tej pory nie miałem pojęcia dlaczego tak się stało że po przedawkowaniu sianokiszonki była taka rewolucja :) Kiszonka z QQ jest dostają dziennie pojemnik 30 - litrowy na sztukę... Razem z buforem zaczęliśmy dawać pełnoporcjówkę żeby je uzupełnić na razie dostają po 1,5 kg na jeden odpas i chyba będziemy od teraz ją stosować cały czas...
Co do wydajności to nie wiem bo gdyby dostały to co powinny na pewno byłoby lepiej ale ojciec na razie trzyma stery i wierzy tylko w swoje zboże :P po tej przygodzie może przekona się w końcu do pełnoporcjówki...

Tobie również koleżanko dziękuję za pomoc ;) widzę że muszę tutaj częściej zaglądać...
Pozdrawiam ;)

A taka ciekawostka wszystkie HF bez znaczenia na okres laktacji się popsuły z mlekiem jedna szt była cała niedobra a u Siementalek było wszystko ok wydajność trochę spadła ale co chodzi o komórki nie wzrosły u żadnej więc na własnej skórze miałem okazję się przekonać że jednak są odporniejsze...