Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6348 odpowiedzi na ten temat

#2681 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 19 październik 2013 - 20:51

Żywienie bydła mlecznego To co twoim zdaniem mam zrobić?wysłodki daje już kilka dni oczywiście na początku z qq wczoraj się skończyła zeszłoroczna pryzma i teraz tylko wysłodki młóto osypka rzepak i witaminy (do tego pastwisko i siano w oborze 2 razy dziennie) i jest git.Teraz nie mam żadnej krowy świeżo po wycieleniu (kilka wycieliło się 4msc temu a kolejna tura za 2-3 tygodnie).Wiadomo, że nie można tak z dnia na dzień zmieniać paszy ale te 3-4 tygodnie to jest przesada bo mając sianokiszonkę w belach a nie w pryzmie nie dajesz zawsze takiej samej paszy(nie wiem jak u ciebie ale u mnie nie robi się jednego dnia całego pokosu bo nie dał bym rady z 15 ha w kilku kawałkach z pryzmy to co innego bo dajesz taką samą paszę przez cały okres spasania pryzmy).

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 10:54
  •  

#2682 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 20 październik 2013 - 10:24

Żywienie bydła mlecznego

.Teraz nie mam żadnej krowy świeżo po wycieleniu (kilka wycieliło się 4msc temu a kolejna tura za 2-3 tygodnie).

Krowom 3 tygodnie przed wycieleniem powinno się zacząć dawać paszę taką jaką będą jadły po wycieleniu .Teraz dasz wysłodki i za 3-4 tygodnie kukurydzę .Takie postępowanie może doprowadzić do ujemnego bilansu energetycznego ,a co za tym idzie np. do ketozy ,spadku mleczności, a nawet upadku zwierzęcia . .Bakterie w żwaczu jakąkolwiek paszę zaczynają wykorzystywać po co najmniej 3-4 tygodniach i takie zmiany w żywieniu szczególnie u krów które rozpoczynają laktację jest tragiczne .

Wiadomo, że nie można tak z dnia na dzień zmieniać paszy ale te 3-4 tygodnie to jest przesada bo mając sianokiszonkę w belach

To nie jest przesada te 3-4 tygodnie ,wierz mi . Prawda ,że jakościowo sianokiszonka, sianokiszonce nierówna ,ale to nadal ta sama pasza ,natomiast kiszonka z kukurydzy i wysłodki ,to są pasze energetyczne ,ale to nie znaczy że tak samo trawione . Taki krótki okres w skarmianiu da Ci w najlepszym przypadku to ,że krowy będą najedzone ,ale niedożywione ,spadną z mlekiem ,ponieważ nie wykorzystają tej paszy . W gorszym przypadku dojdzie do zachwiania w trawieniu i tak jak pisałam ,choroby metaboliczne się przyplączą .
Nie wiem też z jaką wydajnością mleczną masz krowy ,ale u tych wysokowydajnych mogą być problemy po takim zadawaniem paszy .
Pytasz co bym zrobiła na Twoim miejscu ? Kupiłabym tych wysłodków na co najmniej 2 miesiące i jakbym otworzyła kiszonkę z kukurydzy ,dalej bym zadawał te wysłodki ,aż się krowy przyzwyczają do kukurydzy . Ale nie na 2-3 tygodnie .Krowa ,to nie człowiek i najlepiej ,najzdrowiej jadłaby, to samo cały rok ,lecz wiadomo że z tym bywa różnie .

#2683 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 20 październik 2013 - 21:47

Żywienie bydła mlecznego Średnia wydajność obory to 7,5 tys od sztuki ale teraz jak pisałem nie mam żadnych świeżo po wycieleniu.Nie widzę żadnych ujemnych skutków zejścia z qq mleko nie spadło.Teraz te przed wycieleniem zaczynają dostawać buraki a za jakiś tydzień otwieram pryzmę z qq. Książkowe żywienie to nie jest ale książki sobie a życie sobie.To twoim zdaniem leprze by było nie zastępować niczym braku qq?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2684 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 21 październik 2013 - 16:34

Żywienie bydła mlecznego Przy Twoich paszach absolutnie jest konieczna energia i koniecznie trzeba zastąpić brak kukurydzy inną paszą energetyczną . Ty chyba nie możesz mnie zrozumieć . To że przez 2-3 tygodnie dasz krowom wysłodki da to tylko tyle ,że wydasz pieniądze ,a krowy i tak nie zdążą pobrać tej energii z tych wysłodków . Czyli będą i tak na minusie energetycznym .Potem wejdziesz z kiszonką z kukurydzy i znowu zmiana . Wniosek taki ,że co najmniej 6 tygodni masz krowy z niedoborem energii . Naprawdę ,jak Ci te krowy przed wycieleniem (już przy tej wydajności ) nie zachorują na ketozę ,to powiem że cała ta nauka ,wiedza itp .nie ma sensu .
Pamiętajmy ,my nie żywimy krowy tylko bakterie w żołądku .

Edytowany przez Meg5, 21 październik 2013 - 16:35.

#2685 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 21 październik 2013 - 18:20

Żywienie bydła mlecznego Bla bla bla, w czytaniu książek i słuchaniu powinien być umiar. A własne doświadczenia swoją drogą. Ciekawe jak wytłumaczysz fant z gdy wprowadziłem młóto suszone to krowy podniosły mleko w ciągu 5 dni i utrzymały je na tym samym poziomie przez cały czas? Bo wg, tej teorii to one powinny przez 20 dni powoli podnosić te mleko aż do odpowiedniego poziomu. A widzisz, moje zrobiły to w 5 dni. Z innymi paszami jest tak samo.

#2686 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 21 październik 2013 - 18:45

Żywienie bydła mlecznego

Bla bla bla, w czytaniu książek i słuchaniu powinien być umiar. A własne doświadczenia swoją drogą.

A Ty myślisz ,że ja to pisze ,bo się pism rolniczych naczytałam i nie mam doświadczenia w tej dziedzinie ? Tacy jak Ty to widzę że od razu mądrzy się rodzą i wiedzą co krowie dać by dała mleko i nie wyciągnęła kopyt przy okazji ;)

Ciekawe jak wytłumaczysz fakt że gdy wprowadziłem młóto suszone to krowy podniosły mleko w ciągu 5 dni i utrzymały je na tym samym poziomie przez cały czas?

Powiedz mi co było paszą podstawową przed wprowadzeniem młóta i czy nadal tą paszę (podstawową )zadajesz ? To spróbuję Ci na to odpowiedzieć .

Edytowany przez Meg5, 21 październik 2013 - 19:09.

#2687 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów

Napisany 21 październik 2013 - 19:08

Żywienie bydła mlecznego Oczywiście ze jakieś książki czytam ale jednak niektóre rzeczy zaobserwowałem u siebie i po tym wnioskuję. Pasza to wiadomo, kiszonka z qq, sianokiszonka i wysłodki mokre. A to młóto to dostały tak extra poza konkursem by polepszyć wydajność.
Kozy raczej nie... :D Bo jeśli wyciągam 7 tyś ze stada gdzie łąki w połowie są stare i nie opamiętają przesiewania i kiszonka z qq że pożal się Boże to raczej nie jest słabo. Bo myślę że gdyby dostały odpowiedniej sianokiszonki i dobrej qq to byłoby nawet 8 tyś od sztuki.

#2688 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 21 październik 2013 - 19:16

Żywienie bydła mlecznego

Pasza to wiadomo, kiszonka z qq, sianokiszonka i wysłodki mokre. A to młóto to dostały tak extra poza konkursem by polepszyć wydajność.

I tym zdaniem odpowiedziałeś sam sobie na swoje pytanie . Młóto stało się tym dodatkiem extra ,a jak każdy wie to jest spore źródło białka( w Twojej dawce żywieniowej bardzo pożądane) i energii też w nim trochę jest .
Ty nie zmieniłeś żywienia tak ,jak kolega jarecki7 ,zastępując pasze energetyczną inną paszą energetyczną ,do której bakterie w żwaczu muszą się przyzwyczaić .

Edytowany przez Meg5, 21 październik 2013 - 19:18.

#2689 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów

Napisany 21 październik 2013 - 19:23

Żywienie bydła mlecznego A no fakt. Przepraszam jakoś tego nie doczytałem. wybaczcie i przepraszam jeszcze raz :D

#2690 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 21 październik 2013 - 19:32

Żywienie bydła mlecznego Nic nie szkodzi ,cieszę się że w końcu się zrozumieliśmy .Ja też nadal się uczę i mimo ,że wiem już trochę ,nadal nie wiem wszystkiego i pewnie się nie dowiem . A w 100% i tak nie uchronię stada przed chorobami metabolicznymi i innym tym bardziej .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2691 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego No dobra, żywieniowcy ;P Pytałem wcześniej o najlepsze zboże dla krów, i nikt nie odpowiedział, więc teraz pytam co sadzicie o pszenżycie jako podstawowym zbożu w paszach treściwych? Spotkałem pewną opinię ostatnio i chciałbym poczytać Wasze zdanie na taki temat.

#2692 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:13

Żywienie bydła mlecznego Najlepsze to owies, jęczmień i pszenica.

#2693 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:19

Żywienie bydła mlecznego Pszenżyta nie więcej jak 30%. Najlepszy to chyba jęczmień jest.

#2694 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:25

Żywienie bydła mlecznego

Najlepsze to owies, jęczmień i pszenica.

No właśnie zostałem wyśmiany przez żywieniowca jak mu tak powiedziałem, więc już sam nie wiem, wg. niego pszenżyto. Niedługo się z nim spotkam to dłużej z nim o tym porozmawiam. Jęczmień to tak, ale chyba nie sam?

#2695 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3183 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:26

Żywienie bydła mlecznego Mam pytanie do osób posiadających wozy paszowe. Czy zauważyliście wzrost produkcji mleka po wprowadzeniu żywienia TMR-em przy tej samej dawce jaką zadawaliście do tej pory ręcznie. Pytam, bo chciałbym wiedzieć, czy wzrost mleka po wprowadzenia wozu paszowego to bajeczka marketingowa Sano na potrzeby sprzedaży czy tak jest rzeczywiście. Jeśli tak, to na jak duży wzrost można liczyć.

@damianzetor9540 wierzyć mi się nie chce w twoją wydajność rzędu 7tyś. Przy jednej z fotek zbiornika miałeś 650l od 18 szt z 2 dni co daje 18l od krowy na dzień. czytałem, że w różnej fazie laktacji, itp. Przy 6tyś wydajności krowa musi w szczycie laktacji dawać ok 30l dziennie a twoim sporo do tego brakowało. Podaj może swój roczny limit i max liczbę krów jaką doisz to może uwierzę i przeproszę. Póki co rady gimnazjalisty w żywieniu bydła traktuję z przymrużeniem oka.

Edytowany przez Thomas2135, 21 październik 2013 - 20:39.

#2696 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:30

Żywienie bydła mlecznego Nie zauważyłem.

#2697 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1162 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 21 październik 2013 - 20:43

Żywienie bydła mlecznego

No właśnie zostałem wyśmiany przez żywieniowca jak mu tak powiedziałem, więc już sam nie wiem, wg. niego pszenżyto. Niedługo się z nim spotkam to dłużej z nim o tym porozmawiam. Jęczmień to tak, ale chyba nie sam?

Oczywiście ze jęczmień oficjalnie i niepodważalnie jest najlepszy w żywieniu krów. Widocznie twój żywienioweic to idiota skoro twierdzi inaczej a śmiać powinien się z własnej głupoty nie wiem po co chcesz sie z nim spotykać skoro glosi takie hasła, zapewne sam ma małe pojecie o żywieniu i napewno nie powinien nikomu doradzać.

Mam pytanie do osób posiadających wozy paszowe. Czy zauważyliście wzrost produkcji mleka po wprowadzeniu żywienia TMR-em przy tej samej dawce jaką zadawaliście do tej pory ręcznie. Pytam, bo chciałbym wiedzieć, czy wzrost mleka po wprowadzenia wozu paszowego to bajeczka marketingowa Sano na potrzeby sprzedaży czy tak jest rzeczywiście. Jeśli tak, to na jak duży wzrost można liczyć.

U mnie nie było wzrostu dzięki zastosowaniu samego wozu ale oczywiście każdy przypadek jest inny zależny od komponentów ich struktury i ich samokowitości ale jest to wielce prawdo podobne.
Przykro mi ale nie zgodze sie z toba. Bo czasem moje pierwiastki nie przekraczajac w szczycie 30l wyciagaja troche ponad 8tys. a takie 7,5 to bez żadnego problemu.

Edytowany przez KARGO, 21 październik 2013 - 20:51.

#2698 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 21 październik 2013 - 20:46

Żywienie bydła mlecznego @ejczbio zależy czego Ci brakuje w dawce, tzn ile masz w te chwili białka i energii. Jeśli chcesz mieszać paszę pełnoporcjową sam to ja bym proponował głównie jęczmień, do tego pszenżyto, kukurydzę no i oczywiście białko czyli soją, rzepak.

#2699 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 październik 2013 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego

Oczywiście ze jęczmień oficjalnie i niepodważalnie jest najlepszy w żywieniu krów. Widocznie twój żywienioweic to idiota skoro twierdzi inaczej a śmiać powinien się z własnej głupoty nie wiem po co chcesz sie z nim spotykać skoro glosi takie hasła, zapewne sam ma małe pojecie o żywieniu i napewno nie powinien nikomu doradzać.

To nie jest mój żywieniowiec. Powiedział tak o mieszance zbożowej, o jęczmieniu tak nie powiedział. Może wg. niego jęczmień z pszenżytem? Nie wiem, pogadam z nim to się dowiem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2700 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 21 październik 2013 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego myślę że najlepszy jest jęczmień. W końcu jest to pasza porównawcza na podstawie której oblicza się parametry białkowości BTJ i energetyczności JP innych pasz w systemie INRA.
Podobne parametry do jęczmienia mają pszenica i pszenżyto. Są one niewiele bardziej energetyczne od jęczmienia.