Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6328 odpowiedzi na ten temat

#2601 Share situ14

situ14

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 74 postów

Napisany 07 październik 2013 - 16:31

Żywienie bydła mlecznego Drodzy koledzy mam do was prośbę mogli byście ułożyć mi dawki pokarmowe dla krówek bym był wdzięczny.
Mam kiszonkę z qqrydzy i trawy owies, jęczmień jary, pszenżyto i pszenice zimową jeśli chodzi o koncentraty i różne takie tam makuchy, czy śruty to mogę dokupić.
Chcę uzyskać produkcje ok 20 paru litrów od krowy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:06
  •  

#2602 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 07 październik 2013 - 16:51

Żywienie bydła mlecznego Te 20 litrów to powinieneś doić z samych kiszonek. Chyba że kiszonki za przeproszeniem gó**o warte.

#2603 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 październik 2013 - 17:20

Żywienie bydła mlecznego daję dziennie 20kg qq reszta sianokiszonki do oporu bardzo dobrej jakosci obie pasze
20% śruty rzepakowej 30% przenżyta mielonego i 50% otromb oswianych (zawierają sporo mączki i połuwki ziarek) do tego 40g mocznika witaminy trochę kredy
teraz mam aktualnie 20 l od krowy daję tej mieszanki treściwej około 5,5 kg na sztukę parametry mleka 3,65 białko i 4,45 tłuszcz mocznika niemam zbadanego sianokiszonka kturą daję jest naprawdę rewelacyjna niewiem czy przypadkiem nie dostają oni za dużo białka niewiem jak to wyliczyć proszę o doradzenie mi co zmienić chyba że moje krowy mają słabą genetykę :)

Edytowany przez mammut1, 07 październik 2013 - 17:23.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2604 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 07 październik 2013 - 17:27

Żywienie bydła mlecznego Jeśli piszesz że objętościowe doskonałej jakości i jeszcze 5,5 kg paszy treściwej pod pysk i z tego tylko 20 litrów to genetyka naprawdę słaba. Chyba że doisz dużo pierwiastek to troszkę zmienia to postać rzeczy.

#2605 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 październik 2013 - 17:38

Żywienie bydła mlecznego akurat teraz sporo krów idzie do zasuszenia puźniej się powinno zwiększyć ale niewiem czy nie daję im za mało energi bo niekture robią żadziej niż normalnie

#2606 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 07 październik 2013 - 18:52

Żywienie bydła mlecznego @mammut z tych otrąb zrezygnuj daj w zamian tego 40 % jęczmienia i 10% ziarna kuku, pszenżyto zmniejsz do 15 %, a kolejne 15% to soja. Przydała by się analiza pasz objętościowych do dokładnego ułożenia. Ale to tylko połowa sukcesu aby dobrze doić to trzeba mieć dobrą genetykę, zależy to także od fazy laktacji.
@damian doisz te 20l z samych objętościowych ? By tyle mieć to trzeba mieć na prawdę super objętościowe a to jest sztuką.

#2607 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 07 październik 2013 - 19:36

Żywienie bydła mlecznego

Te 20 litrów to powinieneś doić z samych kiszonek. Chyba że kiszonki za przeproszeniem gó**o warte.

Jak ty doisz 20L z samych kiszonek to jestes mistrzem od uprawy, zbioru ich przygotowywania i konserwacji.

Edytowany przez KARGO, 07 październik 2013 - 19:38.

#2608 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 październik 2013 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego Rzywieniowiec niedawno u mnie był jak zobaczył sianokiszonkę to powiedział że idealna jest wszystkie trawy mam na gruntach ornych wyoruje co4-5lat qq sieję pioniera zbieram w końcu września początek października pewnie mam dobre pasze objętości ale nie umiem ich dobrze wykożystać najgorzej że mam okolo100ton pszenżyta i temu go daję i 10 t pszenicy ps może ktoś ma miarę dobry program do układania dawki najlepiej darmowy:-) ten Rzywieniowiec wciskal swoje produkty na siłę
ułożył dawki ale nie widzę w nich żadnego zysku

Edytowany przez mammut1, 07 październik 2013 - 21:47.

#2609 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 07 październik 2013 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego każdy przedstawiciel chce zarobić i wciska na siłę produkty starając się przy tym udowodnić że po zakupie nastąpi "cud" w wydajności. Lubię jak przyjeżdżają do mnie bo najpierw pozwalam im się wygadać a potem daję wycisk... :P Jedynym obiektywnym żywieniowcem pod względem firm paszowych jakiego znam pracuje w PFHBiPM.

kol mammut1 a po co w dawce dajesz mocznik skoro udział śruty rzepakowej stanowi u Ciebie 20%? Rzepakowa poekstr. jest doskonałym źródłem białka rozkładanego żwaczowo, i do tego poprawiasz zawartość azotu w żwaczu jeszcze mocznikiem, zwłaszcza że zakładasz z góry porządana wydajność w ilości 20l mleka... Te 20 l spokojnie zaspokoisz tym co masz w gosp. bez mocznika. Mocznik to dla mnie dodatek konieczny dla krów które nie są w stanie pobrać tyle paszy aby pokryć zapotrzebowanie na białko, czyli baardzo wydajne hfki. Zwłaszcza dawanie mocznika krowom które niedługo mają się zasuszyć....

Masz objętościowe dobre, pszenżyto, pszenicę, owies, rzepakową poekstr., coś jeszcze dajesz? i z tego trzeba próbować ułożyć dawkę, Po jakiego kol. @lamboEVO100 każesz mu wyrzucać z dawki te zboża które zalegają w gosp. i kupywać nowe pasze??? Ułóżcie koledze dawkę z tego co ma a nie kombinujecie

Nie piszemy posta pod postem, używamy opcji "edytuj"

Edytowany przez razor275, 09 październik 2013 - 07:49.

#2610 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 08 październik 2013 - 06:15

Żywienie bydła mlecznego Czyli moja dawka jest ok i tylko wyrzucić mocznik czy jeszcze coś?

Edytowany przez mammut1, 08 październik 2013 - 06:17.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2611 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 08 październik 2013 - 18:17

Żywienie bydła mlecznego @Firefox Po pierwsze w poście do którego pisałem odpowiedź nie było jakie zboża posiada kolega. Po drugie może mam małą wiedzę o żywieniu bydła ale na prawdę nie wiem jak można ułożyć dawkę gdzie podstawowym składnikiem ma być pszenżyto. Z tego co wiem nie zaleca się przekraczania 30 % w dawce.
@mammut moim zdaniem brakuje białka w dawce ale pewny nie jestem bo bez analiz kiszonek to ciężko coś w ogóle wyliczyć.

#2612 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 08 październik 2013 - 20:26

Żywienie bydła mlecznego Z otromb nie mogę zrezygnować bo niemam siana ani słomy a siano kisz. byla kosztowna w pół maja sorki zapomniałem też o tym napisać

#2613 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 08 październik 2013 - 21:10

Żywienie bydła mlecznego kol. @lamboEVO100 ja też komputerem nie jestem, ale spojrzałam na wcześniejsze posty, i tam kol. @mammut1 opisał jakie ma pasze mniej więcej, chyba że w jajo nas robi ;)

no, mniej więcej kol. mammut1 posiada - kiszonka z qq (w jakiej fazie dojrzałości koszona?), sianokiszonki(jakie?), pszenżyto, otręby owsiane(wydaje mi się że raczej śruta jak są połówki i mączka), rzepakowa śruta, pszenica. Tak to było :huh: ?

#2614 Share DanielFarmer

DanielFarmer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów
  • Zainteresowania:motoryzacja,rolnictwo,

Napisany 08 październik 2013 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego Pytanko do tych co praktykowali zadawanie kiszonki z kukurydzy tydzień po skoszeniu, czy można powoli dawać czy lepiej pogodzić się ze spadkiem mleka i poczekac te 3-4 tyg?

#2615 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 09 październik 2013 - 07:35

Żywienie bydła mlecznego Oczywiscie ze dawaj nawet lepiej spasac od razu [po skoszeniu niz wogole. I wcale nie powinienes miec duzego spadku mleka.

#2616 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 09 październik 2013 - 10:53

Żywienie bydła mlecznego Znajomy otworzył pryzmą po 8 dniach, trochę krowy rzadziej robiły, nic po za tym złego się nie stało.

#2617 Share tebo

tebo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 09 październik 2013 - 18:00

Żywienie bydła mlecznego Ja co roku daję odrazu bo mi zawsze wychodzi na styk trochę się brzegi przypsują, ale reszta jest okej i spadku w mleku niewidzę.

#2618 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 09 październik 2013 - 19:41

Żywienie bydła mlecznego Jeśli brakuje kiszonki z kukurydzy to bez sensu jest czekanie te 3 czy 4 tygodnie, lepiej od razu dawać. W zeszłym roku dawaliśmy po tygodniu od skoszenia i nic złego się nie działo.

#2619 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 09 październik 2013 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego Tylko przulukajcie, że po takiej świeżej kiszonce w kale trafiają się połówki i ćwiartki ziaren, mowa o kukurydzy koszonej w późniejszej fazie.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2620 Share BarteX100

BarteX100

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 10 październik 2013 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego Witam , w maju kupilem 3 jałówki cielne simental z czech ( cielność 8 miesiecy) wszystkie z kartami hodowlanymi z wydajnościami matek 6-8 tys litrów. Ocieliły sie w czerwcu liczylem na to ze jałówki po 7 tys zł za sztuke beda w stanie dac
dobra ilość mleka. (nie daja nawet 20 litrów dziennie)a odstaja one od mojej pierwiastki która jest krzyżówka krowy białogrzbiety z hf ( 60% hf) . Wszystkie dojne krowy dostaja taka sama pasze, okolo 20 kg qq i 12 15 sianokiszonki do tego śruta zbożowa ( przenica owies jęczmien) z dodatkiem ddgs i witaminy
kupilem simentala a nie hf ze wzgledu na zdrowotnosc mniejsze wymaganie wzgledem paszy oraz lepsze przyrosty i opłacalnośc trzymania cieląt. Czy po 1 ocieleniu 15 litrów mleka na dzien po czeskich simentalach to normalny wynik? Czy wymagaja znacznie wiekszej ilosci paszy zeby daly wiecej mleka?
Sam nie wiem czy w czechach ich matki dostawaly bardzo duza ilosc pokarmu dobrej jakosci. Czy beda dawac wiecej po 2 3 ocieleniu ?