Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6365 odpowiedzi na ten temat

#2581 Share marju12

marju12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 08 wrzesień 2013 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego soje stosuj powyzej 25l juz,
Masz tu orientacyjne zywienie na 25 l
1 qq - 25kg-
2 kisz z traw -15kg
3 sloma jecz- 1 kg
4 pszenzyto - 1kg
5 kukurydza sruta --1 kg
6 ruta rzepak -2,5 kg
7 sruta soojowa - 0,5 kg masz lucerne wiec mysle ze moglbys do 25 l calkiem zrezygnowac w duzej mierze w zaleznosci jak bialko w mleku
8 krda pastewna-0,10kg
9 dodatk mineralny - 0,20 kg

policz sobie ile ci to kosztuje lub ile by cie kosztowalo a ile teraz placisz i wiesz juz co jest grane

Ja karmie w oparciu o pastwisko w tzw PMR i tu mam wiedze najwieksza.
Ja tez kupuje zboze bo mam malo ale to sie lepiej oplaca niz gotowce.Duzo lepiej.
Jak cos to pisz na priw a propo PMR

Edytowany przez marju12, 08 wrzesień 2013 - 19:54.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 11:51
  •  

#2582 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 13 wrzesień 2013 - 16:39

Żywienie bydła mlecznego Stosował ktoś połówki rzepaku w żywieniu krów mlecznych? Chodzi mi o oddziaływanie rzepaku na zdrowie krów, wątroby itp. Nie chodzi mi o śrutę rzepakową.
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#2583 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 16 wrzesień 2013 - 17:47

Żywienie bydła mlecznego pewnie chodzi koledze o makuchy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2584 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 16 wrzesień 2013 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego koledze chodzi raczej o pozostałości po czyszczeniu rzepaku

#2585 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 16 wrzesień 2013 - 23:01

Żywienie bydła mlecznego

Panowie opisałby ktoś krótko kto się trochę zna jakie zboża są najlepsze dla krów a których unikać ewentualnie mniej dawać chodzi mi żyto ,pszenżyto,owies, jeczmień i pszenica podobno najlepsze na śrutę, opłacałoby się kupować gotową śrutę a własnego zboża nie dawać wcale albo tylko trochę razem z kupną śrutą,prawda że te kupne mają więcej białka?

Witam, przyłączam się do pytania kolegi. Mógłby ktoś powiedzieć jakie mieszanki zbóż są najlepsze dla krów? Szukam, ale nigdzie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Ile np. pszenicy, ile jęczmienia itd. Do dyspozycji mam pszenicę, jęczmień, pszenżyto i mieszankę jarą(pszenica, jęczmień, owies, peluszka)

#2586 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 19 wrzesień 2013 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego Mam do was pytanie. Od miesiąca moje krowy dostawały codziennie wieczorem po 2 pełne łopaty śniegowe zielonki z kukurydzy. Dostawały to, bo musiałem wykosić po kilka rządków od miedz dla sieczkarni jednorzędowej. Dzisiaj kukurydza ścięta. Czym i w jakiej ilości byłoby dobrze zastąpić tę ilość kukurydzy, żeby nie zjechały zbytnio z mleka. Za miesiąc otworzę małą pryzmę i przez ten czas muszę jakoś to zastąpić. Wiem doskonale, że do nowej paszy muszą się przyzwyczaić, ale śruty zbożowe mają w gotowej mieszance pełnoporcjowej. Mam do wyboru śrutowany jęczmień, kukurydzę, ewentualnie wysłodki melasowane.

#2587 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 20 wrzesień 2013 - 14:56

Żywienie bydła mlecznego Wysłodki melasowane.

#2588 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 17:02

Żywienie bydła mlecznego tak jak kolega wyzej najlepszy rozwiazaniem beda wyslodki. U mnie z braku qq dokupilem wyslodki mokre w balotach i niemam powodow do narzekania jezeli chodzi o produkcje mleka. W innych latach takze stosowalem melasowane toffi i takze dobrze doily, ale tu raczej gorsza opłacalnosc ze wzgeldu na cene.

#2589 Share tebo

tebo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 73 postów

Napisany 20 wrzesień 2013 - 19:49

Żywienie bydła mlecznego Po ile płaciłeś za balota i ile waży, skąd brałeś.

#2590 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 21 wrzesień 2013 - 09:34

Żywienie bydła mlecznego 140 zł /szt 1200 kg zeszloroczne z gospodarstwa, a z jakiej cukrowni nie wiem, (albo Chełmża albo Glinojeck)

Edytowany przez Karror830, 21 wrzesień 2013 - 09:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2591 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 21 wrzesień 2013 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego

koledze chodzi raczej o pozostałości po czyszczeniu rzepaku

Tak właśnie o to ;)
Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#2592 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 29 wrzesień 2013 - 11:15

Żywienie bydła mlecznego Witam, tak wygląda pasza treściwa którą zadaje:
-70% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta
-15% otręby pszenne
-7% koncentrat
-4% śruta z kukurydzy
-2%soja
-2%witaminy
Dawka to 2x2,5 kg dziennie. Z objętościowych dziennie na sztukę wychodzi około 20kg kiszonki z kukurydzy i 12 sianokiszonki.
Wydajność to około 6800kg mleka.
Co byście zmienili aby poprawić wydajność stada i jakość mleka?
Niedługo też będziemy dyskutować na ten temat z żywieniowcem z nutreny.

#2593 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1163 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 29 wrzesień 2013 - 13:03

Żywienie bydła mlecznego Hehe co to za dawka 2% soi w mieszance tyle to możesz dac mocznika gdzie przy spasie 5kg/sztuka masz 100g/dziennie co uzupełni ci nie co białko gdyz 100g mocznika = 0,5soi
Gdzie tu bialko?? Zywieniowiec pewnie doradzi ci ich tesciwa gdzie jesli masz swoje zboze nie ma to zadnego sensu. Wątpie w ta wydajnośc bo przy tak niskim pobraniu suchej masy i braku bialka nawet te 6800 jest raczej nie mozliwe

#2594 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 29 wrzesień 2013 - 21:04

Żywienie bydła mlecznego

Witam, tak wygląda pasza treściwa którą zadaje:
-70% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta
-15% otręby pszenne
-7% koncentrat
-4% śruta z kukurydzy
-2%soja
-2%witaminy
Dawka to 2x2,5 kg dziennie. Z objętościowych dziennie na sztukę wychodzi około 20kg kiszonki z kukurydzy i 12 sianokiszonki.
Wydajność to około 6800kg mleka.
Co byście zmienili aby poprawić wydajność stada i jakość mleka?
Niedługo też będziemy dyskutować na ten temat z żywieniowcem z nutreny.

Jeśli masz HF'y to umieszaj takie coś.
- 64% śruta z owsa, jęczmienia i pszenżyta
- 20% śruta rzepakowa
- 10% śruta sojowa
- 2,5% soda
- 1% kreda
- 2,5 %witaminy

#2595 Share Papkin

Papkin

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 18:49

Żywienie bydła mlecznego

Witam, przyłączam się do pytania kolegi. Mógłby ktoś powiedzieć jakie mieszanki zbóż są najlepsze dla krów? Szukam, ale nigdzie nie ma precyzyjnej odpowiedzi. Ile np. pszenicy, ile jęczmienia itd. Do dyspozycji mam pszenicę, jęczmień, pszenżyto i mieszankę jarą(pszenica, jęczmień, owies, peluszka)

Niech odpowie ktoś w końcu na pytanie wyżej. Mam jeszcze pytanie jak jakość traw z których robi się kiszonkę ma wpływ na mleko tzn. np. takie porównanie łąka odsiewana co kilka lat z kończynką koszona w porę a stara trawa dawno nie odsiewana skoszona pózno,jak to przełoży się na jakość i ilość mleka?

#2596 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 30 wrzesień 2013 - 20:26

Żywienie bydła mlecznego

Hehe co to za dawka 2% soi w mieszance tyle to możesz dac mocznika gdzie przy spasie 5kg/sztuka masz 100g/dziennie co uzupełni ci nie co białko gdyz 100g mocznika = 0,5soi
Gdzie tu bialko?? Zywieniowiec pewnie doradzi ci ich tesciwa gdzie jesli masz swoje zboze nie ma to zadnego sensu. Wątpie w ta wydajnośc bo przy tak niskim pobraniu suchej masy i braku bialka nawet te 6800 jest raczej nie mozliwe

Oprócz tego wychodzą na pastwisko na 6 godzin i dostają suche siano wieczorem. Tak jest teraz ale gdy zaczynają się zimniejsze dni wtedy dostają dwa razy dziennie TMR. Tak wygląda mniej więcej wypas bydła wg mojego ojca. Jako że mam przejąć gospodarstwo zaczynam się udzielać w tym temacie i w celu zwiększenia wydajności zmienić jego nawyki. Będę chciał dążyć do tego żeby całym rokiem zadawany był TMR ale do tego potrzebna jest oczywiście odpowiednia pasza treściwa. Dziś wymieniliśmy kilka zdań z panem z de Heus i powiedział że na 75 kg śruty dawać 25 kg koncentratu i już bez takich dodatków jak kukurydza, soja czy rzepak...taaa... Każdy aby swoje wciska.

Edytowany przez BartlomiejMOW, 30 wrzesień 2013 - 20:26.

#2597 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 01 październik 2013 - 22:39

Żywienie bydła mlecznego jeśli masz super mućki a chcesz poprawić wydajność musisz zwiększyć ilość odpasów treściwej na dzień do trzech po 3 kg mieszanki, (rekordzistki dostają nawet 4 odpasy) i wykorzystać na maksa zdolnosc pobrania paszy objętościowej bardzo dobrej jakości, czyli robić sianokiszonkę w fazie pączkowania/strzelania w źdźbło, a nie jak juz przekwitnie, a kiszonkę jak kolby osiągają dojrzałość woskowo-szklistą, i wykorzystywać odmiany dobrze plonujące. Żywienie przeżuwaczy opiera się głównie na objętościowych i to od nich w duzej mierze zależy wydajność, treściwą uzupełniasz tylko braki. pozdr

swoją drogą to mam sceptyczne podejście do tych wszystkich koncentratów i dodatków powodujących "cud" w wydajności, stawiam przede wszystkim na swoje pasze, komponuję mieszanki treściwe ze swoich pasz i pasz kupowanych. Nie korzystam z "gotowców", bo tak naprawdę jak mam kupować premiksy naganiane mocznikiem to taniej mnie wyniesie kupić jeden worek czystego mocznika i dozować go ze swoimi paszami wcześniej przelicząc dawkę ile czego dać. A firmy chcą zarobić na rolniku.

jak bedziesz przejmował gosp, to fajnie byłoby jakbys na studia zootechniczne się wybrał, nawet zaoczne, dożo by ci pomogły w gospodarzeniu i żywieniu bydła. A jesli nie, to warto sięgnąć po jakieś poradniki, książki zootechniczne, tu na forum każdy Ci doradzi, ale wiedzy nie zdobędziesz większej niżeli po przeczytaniu konkretnej lektury. pozdr

#2598 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 04 październik 2013 - 15:26

Żywienie bydła mlecznego Pierwszy krok już zrobiłem w tym kierunku i rozpocząłem studia o profilu rolniczym. Póki co będę szukał złotego środka miedzy wydajnością a ilością laktacji u krów. A propo zbioru sianokiszonki, u mnie ojciec robi tak: 1 dzień kosimy, 2 przewracamy trawę i dopiero trzeciego zbiór(podczas gdy na zewnątrz jest naprawdę ciepło i sucho). Czy nie jest to za długo bo wg mnie trzeciego dnia jest ona już za sucha i ma za mało wartości odżywczych? W przyszłym roku zrobię test i będę zbierał z jednej łąki co 12h po jednej beli i po zakiszeniu oddam ich próbki do zbadania.

#2599 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 04 październik 2013 - 17:19

Żywienie bydła mlecznego Najlepiej jak jest około 30-50 % suchej masy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2600 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 07 październik 2013 - 15:19

Żywienie bydła mlecznego słyszał ktoś o taki czymś Guar mączka pochodząca z indi
Mączka guar - importowana z Indii( Guar Churi meal)
23.04.2013 4. Data wykonania 22 Q5 2Q13 badania
Ć Ttnta
Próbka przysłana przez zleceniodawcę
Torebka foliowa
Próbka odpowiednia do badań
1. Wilgotność -2,58%
2. Białko ogólne - 4 1 5 g/kg
3. Białko strawne - 390 g/kg
4. Włókno surowe - 138 g/kg
5. Tłuszcz surowy po hydrolizie - 63,2 g/kg
6. Popiół surowy - 67,8 g/kg
7. Skrobia -33,2 g/kg
8. Cukry po inwersji w przeliczeniu na
glukozę- 61,1 g/kg
9. Cukry redukujące w przeliczeniu na
glukozę- 1,3 g/kg
10. Cukry po inwersji w
sacharozę- 56,8 g/kg
przeliczeniu na
11. Wapń - 4,66 g/kg
12. Sód - 135 mg/kg
13. Potas -16,4 g/kg
14. Magnez - 2,95 g/kg
15. Fosfor -6,42 g/kg
16. Chlorki (jako CV) - 0,86 g/kg
jest doś tanie wporuwnaniu do soi czy to jest dobre dla krów ? pytanie do tych co stosowali lub do tych co się znają mam nato wszystkie atesty