Polecane posty

reebok    5

Jeszcze trzecią rzecz dorzucę- mykotoksyny. Obejrzyj pryzmę i baloty czy nie są spleśniałe i słuchaj Firefox ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

W śrucie jest 50% jęczmienia, jeśli chodzi o ubogość paszy, to wątpie, gdyż nie zjechały kondycyjnie po szczycie laktacji, inne sztuki dostają tą samą pasze a oddają więcej mleka i zacielają się, w ostatnich latach zwiększyła się nawet skuteczność krycia w stadzie. W pierwszym miesiącu miały rzeczywiście za mało energii, ale zaraz został uzupełniany gliceryną i nie było żadnych problemów chorobowych. Porody nie były trudne, zaraz dostają pójło, łożyska same odeszły i po kilku dniach glikol do pyska na start. Jeśli chodzi o jakość paszy, to myśle że nie ma zastrzeżeń, ojcec w tym temacie jest bardzo ostrożny. Z resztą belki jak i pryzma z qq jak najbardziej ok. Może ten beta-karoten, i brak ruchu im brakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jony0913    0

Panowie jakie witaminy są dobre dla zasuszonych simentale z firmy schaumann jossera lub sano bo do takich firm mam najlepszy dostęp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Ile krowy zjedzą wam tmr-u i przy jakich wydajnościach? U mnie przy średniej wydajności 8800l jedzą 38-40kg/szt/dzień przy 33% s.m. tmr na 25l + dla wydajniejszych pasze z ręki. Jestem ciekawy jak to wygląda u innych. Dodajecie słomę do wozu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawlo547    5

mam pytanie odniosnie poprawy w mleku mam krowy skonczyły sie uztyki zielone i wiec straciły mleko teraz daje im sianokiszonke,siano,słome no i woda i powiedzcie mi co im dokupic by miały wiecej mleka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

najtaniej będzie jak dodasz do paszy treściwej śruty rzepakowej i sojowej. Ze względu, że masz deficyt energii wskazane byłyby wysłodki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Najlepiej będzie na początek uzupełnić deficyt energii jak pisze b0gdan, bo siano i sianokiszonka to pasze białkowe. To mają być wysłodki melasowane z buraków. Mogą to być także mokre wysłodki, ale trzeba dać ich sporo.Możesz także wykorzystać mielone ziarno kukurydzy. Dopiero, gdy zbilansujesz to co masz możesz zacząć zwiększać ilość białka w paszy śrutą rzepakową i równoważyć to dalej paszą energetyczną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Damian ale do tego jeszcze dochodzi soja, rzepak i powyżej 25l na każde 2l mleka 1kg paszy 19% bo i koncentrat białkowy wiec to nie jest tak mało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Co poradzić na dużą zawartość włókna w kale ? tzn widać nadtrawione kawałeczki łodyg kukurydzy (nie ziarna). Bardziej buforować ?

I jeszcze jedna sprawa daję w tej chwili po 1,5 kg rzepaku na sztukę dziennie, wielokrotnie było to pisane na forum, że to dawka bezpieczna, ale ostatnio rozmawiałem ze znajomym i mówił, że po takiej dawce poleci mi rozród. Wiem, że to indiwidualna sprawa każdego gospodarstwa ale posiadając słabe sianokiszonki uważam, że to dawka bezpieczna. Mocznika w mleku nieznam. Co myślicie ?

Edytowano przez lamboEVO100

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

strawność cząstek objętościowej zależy od tego w jakiej fazie wzrostu zrobiona jest pasza, czyli od stopnia lignifikacji i zdrewnienia ścian komórkowych łodyg i innych części roślin. Im bardziej zdrewniałe łodygi tym mniejsza ich strawność czyli większa ilość włókna w paszy z niestrawionej paszy ...... e hehehehe wymądrzam się bo byłam na wykładzie prof. Kowalskiego ;) hehhe ale już na poważnie, to może byc powodem tego co mówisz, lub może byc jakieś schorzenie metaboliczne utrudniające pracę bakteriom w żwaczu.

Jakieś dobre drożdże paszowe weź. Poprawiają strawność dawki. Tu na forum Koledzy i Koleżanki duzo pisali na ten temat, z Dolfosu wiem że stosuje Thomas, są też takie rozrabiane jak zacier do drożdżówek :rolleyes: hhehehehe kojarzą mi sie z księżycówką ^^ dobra, nic już wiecej nie piszę, ima mnie się dobryj humor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

lamboEVO100 Ja z Farmpaka przeszedłem na drożdże z josery. Widać różnicę, dla mnie Farmpak wypada słabo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a jak dla mnie josera wypada bardzo slabo bo ,mała koncentracja drozdzy i jeszcze inne witaminy i pierwiastki .i efekt masz moze dlatego ze poprostu josery daje sie 4 razy tyle co tych zeby był efekt Ja dawealem farmapak i bylem bardzo zadowolony a teraz z sano wgre weszla tylko cena daje worek na 2t paszy takze okolo 60g dziennie pobieraja razem z pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

komodo Stosowałeś kiedyś te drożdże z josery na swoim stadzie? Jak to wyglądało na stadzie po ich zastosowaniu? Mnie josera wyjdzie taniej nawet po zastosowaniu większej ilości niż Farmpaka i efekt mam lepszy wiem bo stosowałem i to i to. Ile kosztują te drożdże sano?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mateusz o produktach Josery pisaliśmy kilka stron wcześniej. Tam dawkowanie wynosi 200 g na szt i worek kosztuje ok 90zł za 25kg. Dolcella daję 50g a worek kosztuje ok 100zł za 20kg u mnie, ale wiem, że są tańsze. Po co Ci w drożdżach witaminy, skoro witaminy dajesz oddzielnie. Dla mnie premiks w drożdżach to tylko wypełniacz. Miałem Farmpaka, ale cudów nie widziałem, bo może zbyt krótko stosowałem, lub łączyłem je z Dolcellem za co skarcił mnie Komodo i słusznie. Dzięki. ^^

LamboEVO100 podstawowe pytanie co i w jakiej ilości stosujesz? Czym buforujesz te krowy i czy zauważyłeś inne objawy, ajk zmniejszony apetyt, przeżuwanie, czy inny kał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Dostają kiszonkę z traw, dobrze przesuszoną i wyrośniętą 1 bele na 28 sztuk dziennie, nie wiem ile to kilogramów, kiszonkę z kukurydzy pewnie ze 20kg, do tego drożdże 50g, witaminy i minerały, kwaśny węglan 50g i treściwa w zależności od wydajności max 3,5 kg pełnoporcjówki i 1,5 kg śruty rzepakowej .

 

Dostają kiszonkę z traw, dobrze przesuszoną i wyrośniętą 1 bele na 28 sztuk dziennie, nie wiem ile to kilogramów, kiszonkę z kukurydzy pewnie ze 20kg, do tego drożdże 50g, witaminy i minerały, kwaśny węglan 50g i treściwa w zależności od wydajności max 3,5 kg pełnoporcjówki i 1,5 kg śruty rzepakowej. Faktycznie może za mało kwaśnego węglanu, dają jakiś najtańszy bo soda to soda i nie przywiązuje do tego większej wagi. Innych objawów nie zauważyłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Soda to soda, ale z tego co wet. mówił zbyt duża dawka niszczy florę żwacza. Poza tym, że soda działa szybko to jednak krótko i masz skoki pH w żwaczu a to nie jest zbyt korzystne. Przy tej ilości kukurydzy i treściwych powinieneś jednak zastosować lepsze buforowanie. Rozejrzyj się za lepszym buforem niż soda. Jeśli się doszukiwać tu jakiejś choroby metabolicznej to tylko kwasicy, ale chyba daleko im od niej. U mnie też, gdy z niewiedzy zakwaszałem krowy w kale zaczęła pojawiać się sieczka z kukurydzy a ziarniaki to standard.

Jak krowy jedzą śrutę rzepakową? Nie omijają, smakuje im? Co do bezpiecznej dawki to wydaje mi się, że póki będziesz trzymał mocznik w granicach max 250 to nie powinno wpłynąć na rozród. Wyższa zawartość to wiadomo, że skutkuje wytwarzaniem nadmiernej ilości amoniaku, itd.

Wiesz co powinniśmy złożyć chyba jakąś petycję, aby Mlekovita zaczęła w końcu badać zawartość mocznika chociażby dla chętnych. W końcu i tak co odbiór pobierają na tłuszcz i białko. Szkoda tylko, że w mojej okolicy wszyscy mają to raczej głęboko i nie zainteresuje to ich. Niektórzy nawet pewnie nie wiedzą co mówi nam ten parametr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj