Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6346 odpowiedzi na ten temat

#221 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 25 styczeń 2011 - 21:55

Żywienie bydła mlecznego

akurat mocznik nawozowy to nie jest takie złoto tylko jak dla mnie ostateczność a dlaczego ? ponieważ zwykły mocznik jest odrazu rozkąłdany w przewodzie pokarmowym i powoduje uderzeniowe dawki azotowe a to powduje silny wzrost amoniaku-bardzo szkodliwe, trzeba dzielić go na dawki max 30 gram do porcji paszy (mjiej jeśli krowa jest mała) po drugie najpierw zastepuje sie braki mocznika zwiększoną dawką sruty sojowej lub rzepakowej wystarczy zwiekszyc ilość rzepaku 0,7kg do 1 kg na sztuke więcej choć sojowa byłaby jeszcze lepsza. to nie PRL że nie ma czym zastąpić białko podając odrazu mocznik po trzecie najlepiej paszę zrobić samemu chyba że nie ma z czego przy dużej wydajności 18% białka to za mało przy nadwyzce energi potrzebna jest pasza 21%, podawanie wartości typu kiszonka z kukurydzy, trawa itp może ograniczyć się do wartości uśrednionych pasza a pasza to jest różnica po czwarte tak jak kolega napiasł trzeba monitorować stale poziom mocznika w mleku, jego podanie w odpowiedniej porze karmienia też ma ogromny wpływ np. podając mocznik na 1-2 godzinę przed dojeniem spowoduje że w mleku wykaże wysoka wartość mocznika co też nie jest miarodajne. co do ilości witamin 250 gram ? wiatminy a witaminy to też różnica wszytsk ozależy od składu mieszanki mineralnej np. z schaummann witamin rindamin/rindavit wystarczy max 200 gram na sztukę chyba że jest bardzo wysoka wydajność to więcej można ale dla krów cielnych wystarczy nawet i dla niektórych 100 gram dziennie na sztukę. każdą paszę wprowadza się stopniowo tym bardziej podawanie mocznik - organizm krowy na zmianę paszy reaguje nawet 10-14 dni (chodzi o florę bakteryjną układu pokarmowego). Stężenie mocznika też ma wpływ na rozród i to powiedziałbym dość duży

Wszystko się zgadza ale z tego co podał kolega to stosuje TMR a tam pasza jest wymieszana i krowa pobiera cały dzień ?? Co tych witamin to oczywiście witaminy witaminom nie równe ale przy TMR zastosował bym górną dawkę bo może i jakieś sztuki potrzebują mniej ale są te co i więcej, a 250g bo przeważnie tyle wynosi max dawka choc to nie jest regułą. Przeważnie sami możemy to sprawdzić, patrząc na ulotkę. Oczywiście pisząc witaminy chodzi mi o mieszanke mineralno-witaminową.

Edytowany przez KARGO, 26 styczeń 2011 - 02:15.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 21:36
  •  

#222 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 22:16

Żywienie bydła mlecznego ja stosowałem podawanie mocznika w fazie testów max 50 gram na sztukę dziennie podzielone na dwie dawki z czego u mnie miały nadmiar energii ze wzgędu na zaziarnioną kiszonkę z kuku o dużej energii, do paszy treściwej dorzuciłem już max. białka co mogłem, co odbiór mleka badałem zawartośc mocznika w mleku który po 2 tygodniach z 20 mg/l wzrósł do wartości 140 mg/l przy białku rzędu 3,6-3,73.

któy kolega stosuje TMR i mocznik mo nie zrozumiałem ? można i sypać 250 gram tyle że zalezy tez w jakiej fazie lakatcji jest stado , jeśli mamy jedną dużą grupę krów od wycielonych do krów w 6 miesiącu ciąży to ok, ale jeśli mamy stado podzielone na grupy w różnych fazach laktacji to bez przesady. poza tym nie mam TMR ale mocznik mieszam z kuku krowom, podaje dwa razy dziennie a treściwe dzielę na 4 razy wtedy. Ale jak poda jakiś łeb 50-70 gram na raz to życzę powodzenia

Edytowany przez atomik, 25 styczeń 2011 - 22:22.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#223 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 12:28

Żywienie bydła mlecznego tak jak pisałem wcześniej ja daje 150 gram na sztukę ale z tym że jest to w wozie paszowym a przed zastosowaniem mocznika nawozowego średnia zawartość mocznika w mleku wynosiła 163. jaki teraz wyjdzie zobaczymy

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 styczeń 2011 - 12:41

Żywienie bydła mlecznego tu nie chodzi o to jaka zawartosc miales wczesniej tylko o to aby krowy sie nie potruly.

tak jakby dla Ciebie zamiast wodki denaturat dac odrazu bez przyzwyczajenia. Moim zdaniem taka dawka to blad na dluzsza mete

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#225 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 13:40

Żywienie bydła mlecznego Warto poczytać B) http://www.hodujbydl...php?content=878

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#226 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 14:09

Żywienie bydła mlecznego właśnie bardzo ważne jest to aby znać poziom mocznika w mleku przed zastosowaniem mocznika nawozowego bo jeżeli miałbym średni mocznik na poziomie 250 to nie dawałbym im 150 gram wtedy nic bym białka nie dodawał. nie rozumie dlaczego uważasz że to błąd przecież jak mam mocznik w mleku 160 to jest jasne że trzeba dorzucić białka czy może się mylę?

#227 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 26 styczeń 2011 - 18:03

Żywienie bydła mlecznego to daj im do 100gram max a reszte soja. Bialko z mocznika jest ryzykownym dodatkiem powyzej 100gram. Jak chcesz podniesc mocznik to dodaj bialka ale w polowie przetworzonego (soja, rzepak ) ale nie czystych azotanow w moczniku

Edytowany przez statek, 26 styczeń 2011 - 18:05.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#228 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 18:20

Żywienie bydła mlecznego przeciez mocznik 160 wystarczy nie wiem po co jeszcze dokładać
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#229 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 18:23

Żywienie bydła mlecznego teraz soi nie daje tylko rzepak. może napisze całą moją dawkę:

kiszonka kuku 31kg
sianokiszonka 3.6kg
słoma 0.5kg
młóto browarniane 8kg
laktoma 4.5kg
rzepak 0.8kg
mocznik 150gram
mineralne 160gram

co o tym myślicie co można poprawić

#230 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 19:26

Żywienie bydła mlecznego krowy ci nie leja zadko jesli dasz 4,5 kg paszy bo mi tak i niewiem dla czego

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 26 styczeń 2011 - 20:05

Żywienie bydła mlecznego jeżeli krowy robią bardzo rzadko to wydaje mi się że jest nadmiar białka lub niedobór energii. u mnie robiły twardo nawet wydaje mi się że za twardo ale jak dodałem mocznik to się rozrzedziły i teraz jest dobra konsystencja. jak dodaje się białka to powinny się rozrzedzać

#232 Share DOMINIK19995

DOMINIK19995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 styczeń 2011 - 19:20

Żywienie bydła mlecznego

teraz soi nie daje tylko rzepak. może napisze całą moją dawkę:

kiszonka kuku 31kg
sianokiszonka 3.6kg
słoma 0.5kg
młóto browarniane 8kg
laktoma 4.5kg
rzepak 0.8kg
mocznik 150gram
mineralne 160gram

co o tym myślicie co można poprawić

moim zdaniem zmniejsz młóto bo jak ja dawałem młóto to krowy nie chciały się zacielać niektóre nie mogły wstać po ocieleniu ale jak przestałem podawać młóto to wszystko wruciło do normy p.s zamiast młuta dorzuć więcej kiszonki z QQ lub z traw

Edytowany przez DOMINIK19995, 30 styczeń 2011 - 19:21.

#233 Share Piterr

Piterr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 08:07

Żywienie bydła mlecznego Witam panowie mam okazję kupić drożdże dla krów(worek 25kg za 65zł) i teraz chciałbym się dowiedzieć co one dawają i ile się ich stosuje na sztukę?

#234 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1345 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 10:54

Żywienie bydła mlecznego Poczytaj http://www.wipasz.co...page.php?id=250

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#235 Share Piterr

Piterr

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 31 styczeń 2011 - 12:12

Żywienie bydła mlecznego Oki dzięki za link.

#236 Share michalcium

michalcium

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 09 luty 2011 - 20:53

Żywienie bydła mlecznego 40 gram na sztukę to jest moim zdaniem wystarczająco .150 gram to chyba dawka śmiertelna .ja osobiście daję 50 gram ale krówki najmniej dają mi teraz 20l na RAZ . mocznik jest jak narkotyk trzeba na to naprawdę uważać

#237 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 09 luty 2011 - 21:38

Żywienie bydła mlecznego 20 na raz??? Niezależnie od okresu laktacji???? :P Fiu fiu to ty masz wydajność w oborze ponad 12tys.

#238 Share michalcium

michalcium

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 104 postów

Napisany 09 luty 2011 - 22:37

Żywienie bydła mlecznego nie no ja mówię o okresie ok 2-4 miesiące po wycieleniu .jak bym miał 20 l na dzień do zasuszenia to bym był milionerem
teraz mam trochę ponad 9tyś i tyle mi wystarczy
wcześniej miałem słabe 6 tyś ale doradca pomógł mi zbilansować dawkę kupiłem trochę jałówek rasy hf i simental po dobrych krowach i na wyniki nie trzeba było długo czekać

Edytowany przez michalcium, 09 luty 2011 - 23:01.

#239 Share Pablo16

Pablo16

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 248 postów

Napisany 12 luty 2011 - 19:42

Żywienie bydła mlecznego Mam pytanie. Do tej pory dawaliśmy krowom pasze z firmy de heus, ale pomimo tego że krowy dostają z tej firmy koncentrat i dodatkowo witaminy krowy nam często zalegają i tu moje pytanie na jaką firmę zmienić i na jakie produkty żeby było w miarę możliwości tanio i skutecznie?? Dodam że jeśli chodzi o paszę jaką dajemy oprócz kupnych pasz to sianokiszonka, siano i śruta w proporcji 3/5 owsa 1/5 pszenżyta i 1/5 żyta
Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share Bugsik

Bugsik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów

Napisany 12 luty 2011 - 19:49

Żywienie bydła mlecznego Polecam Nutrene, koncetrat Kromilk 38%, pasze również dobre, u mnie się sprawdzają, żadnych problemów...