Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
paawlik227    14

Witam ja tez bym sie was poradził czym poratowac moje mucki :unsure: a mianowicie jest tak ze dopuki chodziły po pastwisku było ok ale odkad staneły w oborze i zaczołem im tak dawac pasze- od rana o 6 sianokiszonka potem tak 9-10 sruta (100kg owsa 40kg zyta) i zaraz kukurydza ok 13-14 sianokiszonka 16 kukurydza i po dojeniu 19-20 sianokiszonka na noc. I zaczely sie problemy tzn spadek mleka :( tłuszcz ok4.00 białko 3.2-3.3 Dodam ze ze 2 dni temu spadł im apetyt ze tej sruty niektore nie jadły siana i kukurydzy to ile włozyłem to prawie tosamo wywalałem.... A i zaczeły laksowac... prosze o jakas podare czym je poratowac -_-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Za mało białka to raz ,a dwa kolega nie napisał od kiedy krowy stoją w oborze ,ponieważ przejście z żywienia letniego na zimowe ,też ma wpływ na wydajność .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

[...] potem tak 9-10 sruta (100kg owsa 40kg zyta) i zaraz kukurydza ok 13-14 sianokiszonka 16 kukurydza i po dojeniu 19-20 sianokiszonka na noc. I zaczely sie problemy tzn spadek mleka :( tłuszcz ok4.00 białko 3.2-3.3 Dodam ze ze 2 dni temu spadł im apetyt ze tej sruty niektore nie jadły siana i kukurydzy to ile włozyłem to prawie tosamo wywalałem.... A i zaczeły laksowac... prosze o jakas podare czym je poratowac -_-

 

@paawlik227 a czemu nie dodajesz do tresciwej jakiejś paszy białkowej, tylko same żyto i owies? Napisałeś że dajesz ok godz 9-10 treściwą, czyli jak dobrze zrozumiałam to treściwą zadajesz jeden raz przez cały dzień. Powiedz proszę ile masz sztuk którym podajesz tą treściwą.

 

Meg5 ma rację, jeśli pastwisko było ich jedynym pożywieniem i zostały nagle przestawione na zimowe zywienie to rzeczywiście, możesz mieć problem.

 

Białka na pewno za mało jest w treściwej, ale co do objetościowej to białka jest sporo, gdyż dużo dajesz sianokiszonki. Zależy z czego jeszcze jest ta sianokiszonka i czy nie przekraczasz jednorazowej dawki tresciwej 3kg/sztukę.

Edytowano przez 7891Firefox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

Nie wiem jak u kolegi, ale w moim rejonie pierwszy pokos sianokiszonki wyszedł dwa tygodnie później niż powinien, więc białka w nim jak na lekarstwo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie tak samo ,sianokiszonka słabej jakości ,ponieważ też koszona po czasie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    513

Ilość białka w sianokiszonce dużo zależy od składu runi tzn. udziału w niej motylkowych a na niektórych łąkach prawie ich nie ma (zależy jak u kogo). Inna sprawa to termin zbioru. W tym roku jak ktoś zebrał przed 20 maja to ma luks pasze a później to wiadomo co było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Właśnie ja skosiłem przed 20 i krowy jedzą jak szalone i zmniejszyłem sianokiszonkę na korzyść qq czy lepiej mi wyjdzie zwiększyć do 2 kg rzepakowej czy 1 rzepaku i 0.5 kg soi ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
paawlik227    14

A wiec tak w oborze stoja jakies 2tyg. Pasze tresciwa daje tylko taka bo nie było problemu ale teraz jest i trzeba to Zmienic!!! co do sianokiszonki to tez niestety po czase zebrana badz co badz wyglada dobrze i zapach ma ładny ale to juz była dosyc stara trawa <_< co do wczesniejszego zywienia to zawsze na noc dostawały srute i kukurydze wiec to nie była sama trawka.... wczoraj im kupiłem pełnoporcjowki 18 z "agro centrum" i musle zeby jeszcze rzepaku ok 1kg na sztuke dodac pomoze????? :blink: czy proponujecie cos innego... i czy zwiekszenie ilosci białka w paszy poprawi im apetyt??? no i zaczne 2 razy dawac tresciwa

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

przy sianokiszonce z przerośniętej trawy, to raczej pełnoporcjówka 24% by się przydała. Wipasz miesza teraz nawet takie 26%, bo takie kiepskie sianokiszonki powychodziły rolnikom w analizach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

samo zwiększenie ilości białka na apetyt raczej nie wpłynie ale smakowitość pełnoporcjowej pewnie tak. Jak się nic nie zmieni możesz zawsze jakiś premiks dorzucić, to prędzej na apetyt wpłynie. hmm 26% w pełnoporcjowej to dużo więc też zastanawia mnie cena i czy taniej nie wyszłoby jakąś 18stke i np rzepaku podsypać ale to już do przekalkulowania wszystko rzecz jasna;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

w zasadzie w takiej sytuacji to najlepiej samemu trochę soi i rzepaku wymieszać + premiks do tego, a na lepsze pobieranie polać melasą po sianokiszonce.

Edytowano przez b0gdan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soser111    1

Witam.

 

Chciałbym poprawić mleczność krów (tylko jedna 50% hf,a reszta to zwykłe czarno-białe).Teraz krowy średnio dają niecałe 4500 l . Wiem,że to mało,ale mój ojciec ma trochę stare techniki gospodarowania. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy,słomę,siano,kiszonkę z gorczycy,śrutę(przenżyto 50%,jęczmień 25% i przenica) oraz gotową śrutę dla krów mlecznych z Narolco(w składzie m.in. śruta rzepakowa i sojowa).

 

Co byście poradzili,aby zwiększyć mleczność?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil6251    3

mam takie pytanie jak poprawić smak paszy treściwej sam mieszam mieszalnik oto skład na 1t

100kg-śruta sojowa

200kg-śruta rzepakowa

200kg-kukurydzy suchej

200kg-pszenicy

250kg-mieszanki żbożowej

20kg-witaminy DOLFOS

20kg-bufor DOLFOS

20kg-kreda

10kg-soli

10kg-kwaśny weglan sodu

12,5kg mocznika

krowy tego dostają max 6,5kg krowy które dają pow.40l mleka dostają mieszanke energetyczno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

soser, ile ta pasza z narolco ma białka? ogólnie mi się wydaje, że brakuje białka i to znacznie. potrzebny koncentrat albo śruta sojowa/rzepakowa no i dobrze by było jakikolwiek premiks dla bydła mlecznego (na tonę śruty 20 kg około to jest w granicach 60-65 zł)

 

Kamil, jaki dajesz premiks 20kg z dolfosu i jak to cenowo wygląda u Ciebie? pytam dlatego, bo sądzę, że mógłbyś zrezygnować z kredy, soli i kwaśnego węglanu ponieważ masz to już w buforze z dolfosu. Próbowałeś taką mieszankę ale bez mocznika? pytam z ciekawości jaka przy tej mieszance była różnica w mleku kiedy nie dawałeś mocznika.

 

Co do smakowitości to Dolcell z Dolfosu (żywe drożdże) z tego co mogę zasugerować, ok 10 kg i zobaczysz jaka będzie różnica. Daj znać jak to będzie wyglądać;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

kamil jaka masz tą mieszanke energetyczna skąd? dolcell drogawy ale dobry,,torowit B1 tez starcza z dolfosa..kolega wyzej dobrze ci radzi

Edytowano przez nikolas29

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

torovit nie będzie odpowiedni bo to są drożdże paszowe więc tym można podciągać białko ale tu nie potrzeba. Potrzeba natomiast tak jak mówiłem Dolcell 50g na sztukę więc worek 10kg na tonę wystarczy. Koszt to jest 63 zł (bynajmniej ja po tyle sprzedaje). Cena nie jest wysoka jeśli się porówna stężenie drożdży w takich produktach. Poprawi się trawienie, lepiej zostanie wykorzystana pasza i zapobiegnie przed zakwaszaniem krów.

 

Co do smakowitości, próbowałeś polewać paszę jakimś słodkim preparatem na melasie, glikolu? miałbyś i energetyczność większą i nawet taniej niż podając dodatkową kupną mieszankę energetyczną bo pasze masz dobrą przecież.

 

Dołączam się do pytania nikolasa, jaką masz tą energetyczną i skąd?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Sąsiad kupił czekoladę paszową i rozpuszcza ją w wodzie i wlewa do paszowozu krowy odrazu zaczęły lepiej jeść nawet samemu można się najeść hehe 26MJ energi ma a cena nie wygurowana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

torovit nie będzie odpowiedni bo to są drożdże paszowe więc tym można podciągać białko ale tu nie potrzeba. Potrzeba natomiast tak jak mówiłem Dolcell 50g na sztukę więc worek 10kg na tonę wystarczy. Koszt to jest 63 zł (bynajmniej ja po tyle sprzedaje). Cena nie jest wysoka jeśli się porówna stężenie drożdży w takich produktach. Poprawi się trawienie, lepiej zostanie wykorzystana pasza i zapobiegnie przed zakwaszaniem krów.

 

Co do smakowitości, próbowałeś polewać paszę jakimś słodkim preparatem na melasie, glikolu? miałbyś i energetyczność większą i nawet taniej niż podając dodatkową kupną mieszankę energetyczną bo pasze masz dobrą przecież.

 

Dołączam się do pytania nikolasa, jaką masz tą energetyczną i skąd?

 

jakie stezenie drozdzy jest w tej paszy? 8x20^10?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dolcell zawiera 900x109 CFU. Zna się ktoś dobrze na notacji wykładniczej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Stosował ktoś drożdże otoczkowane ? Bo ja zamuwiłem w miarę dobrej cenie polecacie stosowaliście takie ?

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

Dolcell zawiera 900x109 CFU. Zna się ktoś dobrze na notacji wykładniczej?

nie wiem o co chodzi ale to bedzie 900 000 000 000 CFU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
edi25    0

Moze mi ktos ulozyc dawke dla krowy na 25litrow/dzien? Dostepne kiszonka z QQ,siano,sloma,srut jeczmien pszenzyto, wyslodki mokre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj