Polecane posty

Gość   
Gość

Wszędzie o tym piszą i Ty o tym także przypominasz. Możesz mi wytłumaczyć co to znaczy, że krowa dostaje paszę na czczo? Wydaje mi się, że krowa nigdy nie ma pustego żołądka. Żwacz ma to do siebie, że cały czas porusza paszą, miesza, następuje maceracja i podczas przeżuwania przeżuwane są najpierw składniki łatwostrawne. Te trudniej strawne zalegają dalej. Rozumiem, że podanie paszy treściwej zmieni pH żwacza, powyższej tezy nie bardzo. Wytłumaczysz mi jak to z tym jest?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Na czczo u krów to nie to samo co u człowieka, choć może Ci się to skojarzyło w ten sposób. Człowiek ma jeden żołądek a krowa ma ich wiele. Jeżeli zadajesz krowom paszę dwa razy dziennie rano i wieczorem i pierwszą paszą jaką dasz to treściwa, to śmiało mogę stwierdzić że została dana na czczo, pomimo iż jak mówisz cos zalega jeszcze mniej strawnego w żwaczu. Pasza treściwa zakwasza ale do tego bardzo obniża pobranie suchej masy objętościowej, więc to następny powód przez który treściwej nie powinno się podawać jako pierwszej w kolejności.

To czy krowa jest głodna czyli czy ma pusty żwacz poznasz po dole głodowym z jej lewej strony. Jeśli dół jest zapadnięty to ja mówię że krowa jest głodna i jest na czczo. A to co zostało z poprzedniej dawki znajduje sie tylko na dnie żwacza. To moja teoria i nie musi się wszystkim podobać. Chyba kumasz o co chodzi. Masz krowy i widzisz kiedy są głodne, prawda? to tak jakby były "na czczo".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To, że jest w żwaczu treść to wiedziałem, nie wiedziałem tylko ile. Dowiedziałem się przynajmniej ciekawostki z tym pobraniem suchej masy. Nie urodziłem się wczoraj, więc co to jest dół głodowy wiem dobrze. ;) Właśnie chodziło mi o to stwierdzenie, bo to nie Ty to tak nazwałaś, jednak wiem o co chodzi. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

oj Thomas wiesz dobrze że ja to lubię tak powtarzać pewne rzeczy w kółko i przypominać sobie non stop. Może to jest wkurzające że jak uświadamiam siebie i innych w różnych kwestiach, ale to już chyba takie mam skrzywienie zawodowe :lol: Ja w każdym bądź razie nie walczę z tym. Jesteś doświadczonym hodowcą i byłabym bardzo zdziwiona gdybyś nie wiedział co to jest dół głodowy, ale są pewnie tacy co o tym nie mają pojęcia, albo mylą wiecznie nadgarstek krowy z kolanem... Jak zapytam o kolano, to zawsze pokazują mi nadgarstek <_< Także nie miej do mnie urazy. Ja wiem że jesteś dobrym hodowcą i życzyłabym tej wiedzy każdemu rolnikowi jaką Ty masz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No już nie musisz mi tak słodzić. Z tym kolanem to fajna sprawa. Które to kolano? Ktoś pokazuje właśnie na nadgarstek a Ty a od kiedy kolano zgina się do tyłu. Dopóki nie wyjaśniono mi tego w szkole nawet nie zawracałem sobie tym głowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

Oj tam Wy sobie po powtarzacie a wielu mniej doświadczonych takich jak ja wyciągnie jakąś wiedzę :D


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Witam mam problem ostatnio spadła mi dość sporo wydajność mleka, z pasz które posiadam to sianokiszonka i śruta z własnych zbóż (jęczmień-10%, owies-40%, żyto-5%, pszenżyto-15%, pszenica-10%, kukurydza-10%, śruta rzepakowa-7%, witaminy 3%) i wysłodki Tofii Golg. W tej chwili rano po dojeniu daje sianokiszonkę, jak zjedzą daję śrutę ok 2-3kg / szt + 1-2kg wysłodków w zależności od wydajności, i znów sianokiszonka, potem ok 14 sianokiszonka, następnie o 18 przed dojeniem daję śrutę w tej samej ilości co z wcześniej i po dojeniu na noc sianokiszonkę i słomę, sianokiszonka średniej jakości proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Wg mnie też za mało białka, z tego co podajesz jest ok 12%, mało.. Więcej śruty rzepakowej ok. 20% albo 15% soi..


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
node3mer    24

czy jest możliwe że z paszy: siano, sianokiszonka, kiszonka z kuku, owies 50% pszenżyto 50% zbilansować dawkę dla krów?.

Na zbiorczym wyniku jakie dostaje z mleczarni jest napisane że dawka zbilansowana.

w takiej sytuacji jest sens im coś dokupywać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

node3mer, a jaką masz wydajność tych krów?


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
b0gdan    90

czy jest możliwe że z paszy: siano, sianokiszonka, kiszonka z kuku, owies 50% pszenżyto 50% zbilansować dawkę dla krów?.

Na zbiorczym wyniku jakie dostaje z mleczarni jest napisane że dawka zbilansowana.

w takiej sytuacji jest sens im coś dokupywać?

nie ma szans na dobre zbilansowanie dawki bez komponentów wysokobiałkowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

parametrów mleka nie znam, tylko co bada mleczarnia to tłuszcz 4.2-4.3 %, jak chodziły po łące to wydajność od najlepszych sztuk to 35l/dzien, a w tej chwili max 18l więc jest kiepsko, sianokiszonki dostają do oporu, nie mam kiszonki z kukurydzy więc dodaję ziarna i wysłodków tofii a po zwiększeniu udziału w paszy treściwej śruty rzepakowej lub sojowej po jakim czasie mogę spodziewać się efektów ? Czy zamiast śruty rzepakowej można dodać śruty z bobiku lub łubinu słodkiego ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

jesli ustawię tmr na 18 l, bede dawał najlepszym sztukom, które dają po 30l jeszcze po 6 kg paszy treściwej 20%. Wtedy zosatnie mi 5 sztuk które dają po 40, chciałbym im dodwać wtedy 1kg soji i 2 kg wysłodek toffi. Co o tym myślicie? Czy na te dodatkowe 10l mleka wystarczy 1kg soji i 2 kg wysłodek?.

Edytowano przez akernolat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a może tak być, że mniej dają mleka, że dostają za dużo i za często bo im więcej daję do jedzenia tym mniej mleka jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykGY    4

Czy ja wiem czy za dużo? Chyba nie, może gdybyś rozbił i dawał oddzielnie Toffi i śrutę bo wtedy masz już około 5 kg treściwych na jeden posiłek, gdybyś podzielił to np tak że przed dojem sianokiszonka potem wysłodki a po dojeniu śruta? Jeśli by dostawały za dużo to niewykorzystywały by paszy, nie zaokrągliły się?

 

Mam pytanie, wiecie jak obliczyć zawartość białka w paszy?toffi 12% DDGS 24 i kiszonka z kukurydzy 6?3 kg Toffi, 2 DDGS i 25-30 kiszonki. I czy jest jakiś wzór, program pomogający zbilansować dawkę?


Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
888adam888    0

Witam. Daje siano i sianokiszonkę z traw i otręby, pasze ze swoich zbóż (owies,żyto,jęczmień) i dodaje do tego dodatek do pasz (Univit) czy jest coś lepszego by zwiększyć apetyt i wydajność.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

marcin, wg mnie za mało masz białka w dawce (trawa na łące ma dużą zawartość a teraz krowy mają jej brak). Dorzuć jakieś komponenty białkowe.

 

patryk, w Twojej recepturze jest sporo energii ale brakuje białka. Wychodzi lekko ponad 7%, spróbuj zastąpić wysłodki ddgsem. Taka jest moja opinia.


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

Mam pytanie, wiecie jak obliczyć zawartość białka w paszy? [...] I czy jest jakiś wzór, program pomogający zbilansować dawkę?

 

o taaaak....... jest programmmmm, kosztuje tylko 1660zł :P;) ;) ;) ;)

 

hehhehehe nie miej mi za złe moja ironię, ale mam tak dobry humor że się powstrzymać nie mogę ^^ przed chwilą skończyłam przewalać 6t ziarna kukurydzy do gniotownika, bo zakiszamy ziarno, i dzisiaj bedę spać jak potulny baranek :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no właśnie u mnie krowy cały czas są najedzone bo maja pełny dół głodowy, nawet jak rano przyczodzę, to mają lekko wklęsły a jak je najlepiej oprzątać aby często do nich nie chodzić bo teraz tak po dojeniu 7.00 daję sianokiszonkę potem za ok 9.00 pasze treściwe ---> 13.00 sianokiszonka ---> 18.00 pasza treściwa i po 19 sianokiszonka + na noc słoma sianokiszonki dostają do oporu. Przy kolejnym śrutowaniu do mieszalnika dodam 100kg śruty rzepakowej a wcześniej dodawałem ok 40kg i zobaczymy czy będzie różnica

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj