Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#2281 Share Krzynio

Krzynio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów
  • Zainteresowania:723213616

Napisany 22 marzec 2013 - 18:52

Żywienie bydła mlecznego a jeszcze Na co mam przebadać mleko żeby się dowiedzieć co jest moim krówkom? poza podstawowym
białkiem
tłuszczem
mocznikiem
komórkami somatycznymi
laktoza?
są jeszcze jakieś inne parametry?? Co mi coś wiec ej powiedza o miom stadzie?bo znalazłem na forum jeszcze takie oznaczenia i nie zabardzo wiem co one oznaczaja i co pokazują w mleku?

LP/ml

tł/bi wiecie może co to oznaczają?? te skróty?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 23:35
  •  

#2282 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 22 marzec 2013 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego

tł/bi wiecie może co to oznaczają?? te skróty?

stosunek tłuszczu do białki jeśli wąski pon 1 to masz kwasicę a szeroki to ketoza, potem to jeszcze potwierdzamy badaniem moczu.
Z badaniem mleka poczekaj kilka dni, drozdze nie są tanie, jeśli będziesz stosował to możesz podawać bardziej wydajnym sztukom np zacząć przed wycieleniem
Wracając do pocztku żywienie zmieniłeś na rano wieczór po połowie to +, apetyt powinien sie poprawić, nie przesadzaj z kwaśnym węglanem bo zasadowica bardziej wyniszcza od kwasicy

#2283 Share Krzynio

Krzynio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 09:33

Żywienie bydła mlecznego bo ja chciałem w poniedziałek pojechać przebadać mleko żeby wiedzieć które są bardziej lub mniej zakwaszone.a jak już zaczołem dawać im ten węglan to on nie zmieni mi tych wyników (mogą być przeklamane?)ze już będa trochę podleczone te krowy? a co do drożdzy to 104zl worek z SoYmaxa sano prawie 150zl;/

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak zakiszać zielonki? zobacz »

•  

#2284 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 23 marzec 2013 - 13:39

Żywienie bydła mlecznego pobadać nie zaszkodzi, abyś miał biało, tłuszcz i mocznik. http://agroproducts....znika-w-mleku#t

#2285 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 23 marzec 2013 - 15:06

Żywienie bydła mlecznego

Pisząc to co pisząc pewnie was niczym nie zaskoczę nowym ale śledząc to forum mam podobne problemy z mućkami i mam kilka pytan co zrobic i jak zrobić aby poprawić swoje wyniki wydajności a przede wszystkim jakości mleka bo jest naprawdę koszmarna myślę ze mnie mleczarnia robi w bambuko ale sam zbadałem mleko i wyszło prawie to samo
czyli Białko 2.90
Tłuszcz 3.40
Somaty 250tys
Wiem ze to troche zamało ale więcej wyników w chwili obecnej nie mam chodzi mi ze by się jeszcze mocznik przydał żeby cos wiecęj zdiagnozować? czy ewentualnie to ketoza czy Zakwaszenie czy jeszcze jakiś inny piorun??Czy się mylę??
Pasze jakie im daje to rano Ospa owśiano/żytnią + troche pełnoporcjówki z koncentratem i witaminami potem kiszonka z kukurydzy południe siano i kolo16 sinokiszonką i na wieczorem sianokiszonka czasami zamieniana na słomę ze zbóż jarych bo tak im smakuje

Z tego co mi się wydaje to wychodzi mi na zakwaszenie ale jeszcze wyniki mocznika by się przydały żeby było pewne???taka jest moja diagnoza po tym co przeczytałem na forum a wy co byście na to powiedzieli? bym był wdzięczny za wsze rady opinie co byście najpierw mi doradzili co mam robić??

z pewnością to ani kwasica ani ketoza
masz idealny stosunek tł/bi
krowom brakuje i energii i białka
proponuje koncentrat białkowo energetyczny więcej kukurydzy i paszy treściwej
u mnie krowa dostaje około 20 kg kisz. kukurydzy i 8 - 4kg pełnoporcjówki 22% w zależności od ilości mleka
mam tłuszcz 4.2 i białko 3.4
idealne to tł 4.2 białko 3.6

Edytowany przez BlomiSS, 23 marzec 2013 - 15:16.

#2286 Share kris31

kris31

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 205 postów

Napisany 24 marzec 2013 - 08:36

Żywienie bydła mlecznego Pełnoporcjówke przemysłową czy swoją mieszasz, jaki poziom energi?

#2287 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 10:11

Żywienie bydła mlecznego Panowie, czy owies nadaje sie w zywieniu krów mlecznych? Chcialbym zastapic częsc jeczmienia owsem. W gotowej mieszance byloby go ok 10-12 %. Jak wypada parametrami bialka i energi wzgledem jeczmienia.

#2288 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 15:54

Żywienie bydła mlecznego względem jęczmienia ma mniej białka a energii ma zdecydowanie mniej (jęczmień jest najbardziej energetyczny ze zbóż) ale ma najwięcej ze zbóż włókna. Z tego tytułu jest bardzo dobry dla krów i może być w dużo większej proporcji, tylko należy uwzględnić to w bilansie białkowym paszy

o znalazłem http://www.hodujswin...hp?content=1005 można zerknąć.

Edytowany przez atomik, 25 marzec 2013 - 16:09.

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#2289 Share Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • rank
  • 1743 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:40

Żywienie bydła mlecznego Ostatnio panowie coś mi spada wydajność a żadnych zmian w żywieniu nie robiłem i za bardzo nie wiem czemu może wy coś w tym zauważycie.
A więc tak najpierw parametry mleka:
Tłuszcz 4.10
Białko 3.35
Komórki 197
Mocznik 158-174
Wydajność niecałe 8200 a było prawie 9000
Krówki dostają kiszonkę z kukurydzy , wysłodki, sianokiszonka i do tego pasza którą sam mieszam o składzie 150 kg śruty rzepakowej, 50 kg sojowej, 15kg kredy, 4kg drożdży, 50kg kukurydza, 400kg mieszanka zbożowa ( jęczmień,owies, pszenżyto) 320 kg otręby pszenne i do tego premiks i witaminy razem wychodzi 1000-1020 kg
I co o tym myślicie ? może by coś w paszy zmienić? Nie za mało białka ?

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#2290 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 20:52

Żywienie bydła mlecznego ja w treściwej widzę na dzień dobry za mało białka, tzn. jest go ok ale na wyższą wydajność to mało, mocznik trochę przy niski. co do wydajności może masz więcej pierwiastek z nich nie nadoisz tyle co z krów w 3 laktacji
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2291 Share marco88

marco88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego Może po prostu masz trochę gorszej jakości kiszonki i to robi różnice,

#2292 Share Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • rank
  • 1743 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego Hm no to dajmy żeby poprawić mocznik dam zamiast 50kg kukurydzy 100kg a zeby poprawić białko dołożyć sojowej czy rzepakowej czy może coś innego ?

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#2293 Share bartik534

bartik534

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 25 marzec 2013 - 21:34

Żywienie bydła mlecznego Witam wszystkich :) . Chciałbym aby ktoś zasugerował mi plan dzienny żywienia bydła mlecznego. z dostępnych pasz mam
kukurydzę w pryźmie
wysłotki mokre w pryźmie
sianokiszonkę w belach średniej jakości i siano.
Staram się jeszcze o przywiezienie młóta browarnianego, Czy jest to dobre rozwiązanie??
Wydajność mam na poziomie 6 tysięcy litrów. Nie posiadam TMR.

#2294 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 11:01

Żywienie bydła mlecznego

Ostatnio panowie coś mi spada wydajność a żadnych zmian w żywieniu nie robiłem i za bardzo nie wiem czemu może wy coś w tym zauważycie.
A więc tak najpierw parametry mleka:
Tłuszcz 4.10
Białko 3.35
Komórki 197
Mocznik 158-174
Wydajność niecałe 8200 a było prawie 9000
Krówki dostają kiszonkę z kukurydzy , wysłodki, sianokiszonka i do tego pasza którą sam mieszam o składzie 150 kg śruty rzepakowej, 50 kg sojowej, 15kg kredy, 4kg drożdży, 50kg kukurydza, 400kg mieszanka zbożowa ( jęczmień,owies, pszenżyto) 320 kg otręby pszenne i do tego premiks i witaminy razem wychodzi 1000-1020 kg
I co o tym myślicie ? może by coś w paszy zmienić? Nie za mało białka ?

jakie witaminy dajesz i ten premix ile ma bialka ? i mozesz podac jes\zcze orjentacyjnie jaki% w tejk miesznace jest jeczmineia owsa i pszenzyta ? i ile czego dajesz ile qq wyslodek i sinaokiszonki orientacyjnie

#2295 Share marco88

marco88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 16:40

Żywienie bydła mlecznego Miki7211, ja bym spróbował (jeśli masz kiszonkę z qq co najmniej dobrej jakości, i sporo w niej ziarna) to kosztem owsa dałbym do mieszanki 25 kg śruty rzepakowej i 25 kg sojowej, ale to jest tylko takie gdybanie, poza tym na jaki okres laktacji to ma być dawka? Najlepiej skontaktuj się z doradcą żywieniowym z firmy paszowej lub z federacji, on na miejscu zobaczy jakie masz pasze, weźmie kiszonki do analizy lub zrobi to na miejscu, wtedy ci doradzi co zmienić,

#2296 Share Krzynio

Krzynio

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 26 marzec 2013 - 20:10

Żywienie bydła mlecznego wiecie może gdzie można zbadać mleko na zawartość mocznika?? w lubelskim??? bo obdzwonilem wszytkie instytuty w lublinie i puławach i nic :(a moja mleczarnia niestety tego badania nie robi .

#2297 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 13:06

Żywienie bydła mlecznego kolego najlepiej wejść pod ocenę masz co miesiąc od każdej krowy od mocznika po białko tłuszcz laktozę i inne a jak dopłaca Ci mleczarnia za kontrolę to już konieczność. poza mocznikiem wiesz jak którą krowę żywić. koszt 10,50 zł miesięcznie od sztuki, które rozpoczęły produkcję mleczną

#2298 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 marzec 2013 - 17:31

Żywienie bydła mlecznego a te 10.50 zł to przy metodzie A4 czy AT4

#2299 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 210 postów

Napisany 27 marzec 2013 - 17:36

Żywienie bydła mlecznego AT4 http://www.pfhb.pl/d..._ocena_2013.pdf

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2300 Share manam

manam

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 28 marzec 2013 - 00:48

Żywienie bydła mlecznego Witam. Jestem tu po raz pierwszy oczytałem się że aż głowa boli a boli też bo wczoraj przyszły mi po raz pierwszy wyniki badań mleka i chyba nie jest za dobrze tj

grupa 1-40 dni tł 5.28 bi 3.06 tł/bi 1,73 mocz 115
41-100 5.51 3,19 1.73 131
101-200 5.89 3,67 1,6 125
pow 200 5,91 3,95 1.5 125

Napiszcie mi czy aby dobrze rozumię że brakuje im i energii i białka. Białka raczej napewno bo nie podaję im żadnych dodatków białkowych tj rzepak soja czy koncentrary a dostają
6,5 kg własnej mieszanki zbożowej z żyta owsa pszenżyta jeczmieniai pszenicy z przewagą przenicy i jęczmienia i 0,1kg witamin.
Mieszanka ta dzielona jest na dwie części rano- wieczór. Rano sypane na kiszonkę z kuku (tej jest 20 kg) wieczorem na sianokiszonke której jest do woli
Doradzcie prosze jak najlepiej to zmienić i jakimi środkami