Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#201 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8983 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 18 styczeń 2011 - 13:54

Żywienie bydła mlecznego Po 1 to szczyt laktacji już minął i nie będą Ci doiły tyle co w pierwszych 2 miesiącach laktacji. A raczej wskazane jest żeby mniej doiły, z tego co napisałeś za 2 miesiące trzeba je zasuszyć.
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 05:10
  •  

#202 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 styczeń 2011 - 19:27

Żywienie bydła mlecznego Kolega wyżej ma racje,

A o wydajność walczy się od samego początku i podejrzewam ze decydujący u ciebie był koniec wypasu
ja np zrezygnowałem z wypasu
Bo dołek który krowy maja przy zmianie paszy praktycznie nie jest do wyrównania
wiec krowy dostają cały rok tmr a tylko czasem przez miesiąc dostają do niego około 10 % zieloni tak żeby uzupełnić beta karoten

#203 Share karolll92

karolll92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 22:33

Żywienie bydła mlecznego Witam też mam problem ostatnio wycieliły mi się 2 jałówki i jedna z nich po ok. 2 tygodniach od wycielenia zaczęła słabiej jeść.
Jaka może być przyczyna tego stanu? Dodam, że jest to simental, do tej pory doiła 25L/dzień.
Dostaje ona sianokiszonkę (trochę słabej jakości), kiszonkę z kukurydzy i śrutę z owsa i pszenżyta+otręby pszenne, 800g. koncentratu wysokobiałkowego 38% a i ok.0.5kg granulatu 18

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#204 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 19 styczeń 2011 - 17:21

Żywienie bydła mlecznego Ale ja zamierzam dopiero hodować i chciałem wiedzieć mniej więcej jakie dawki i czego na początek bo im dłużej będę hodował to bardziej będę wiedział co dawać żeby osiągnąć dobrą wydajność.

#205 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 19 styczeń 2011 - 23:49

Żywienie bydła mlecznego tzn że już nic się nie da z tym zrobić??? Że aż do zasuszenia będą dawały tak mało mleka?? Praktycznie dostawały to samo do jedzenia a na łąkę można powiedzieć że chodziły się przewietrzyć wtedy wydajność była zadowalająca a teraz mnie to martwi że jest to tak mało :( A mam jeszcze jedno pytanie. Czy ma znaczenie że śrutę i otręby daje na mokro ??? tzn razem z wodą ... czy ma to wpływ na wydajność????? A może jakieś witaminy w zastrzyku lub koncentrat nie drogi poprawiłby wydajność???

#206 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 styczeń 2011 - 06:15

Żywienie bydła mlecznego Jeśli dajesz własna śrutę to jakieś komponenty białkowe musisz podać
Jakiś koncentrat w ilości około 32 % nie zaszkodzi

A to ze w formie płynnej to nawet plus dla ciebie

#207 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 10:59

Żywienie bydła mlecznego Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:
Kiszonka z trawy późno zbierana 300kg
Kiszonka z kukurydzy 500kg
Wysłodki mokre 500kg
Słoma 30kg
Rzepak 40kg
Pasza de heus 18% 80kg
Nie potrafię przekroczyć średnio 17L mleka od sztuki a jeszcze jedno nie mam krów pod ocena

#208 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 13:51

Żywienie bydła mlecznego Wiele nie da się zrobić, jedynie dieta ścisła i witaminy teraz ale o wydajności będzie świadczyć żywienie teraz tzn. zdolność pobrania suchej masy z paszy w ostatniej fazie zasuszenia
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#209 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 styczeń 2011 - 17:01

Żywienie bydła mlecznego Wydaje mi się że powinieneś im dorzucić białka no i tej treściwej jest trochę mało jak byś im dał chociaż 4kg to pewnie mleko by podskoczyło. Ale tak szczerze to na oko ciężko ustalić dawkę nie znamy nawet jaki wychodzi ci średni mocznik

#210 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 15:24

Żywienie bydła mlecznego Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:
Wysłodki mokre 500kg
Słoma 30kg
Rzepak 40kg
Pasza de heus 18% 80kg
Nie potrafię przekroczyć średnio 17L mleka od sztuki a jeszcze jedno nie mam krów pod ocena

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#211 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 15:36

Żywienie bydła mlecznego Wyrzuć ta słomę
Jak masz sianokiszonkę włóknista

#212 Share tom220

tom220

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo hodowla

Napisany 24 styczeń 2011 - 19:46

Żywienie bydła mlecznego Ja bym zostawił słomę dlatego ze dajesz wysłodki mokre a dosypał do tego kwaśnego węglanu sodu ;)

#213 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 19:57

Żywienie bydła mlecznego Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

#214 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 20:04

Żywienie bydła mlecznego Nie chcę zakładań nowego tematu
ale mam takie pytanko

Mieliście może na teście lub już posiadacie aplikator dozowania witamin do wody dla krów

Jak to się wam widzi
bo ja nie jestem zadowolony i chcę go zwrócić

Zdjęcie jest w mojej galerii albo niedługo będzie

#215 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego Kolego z tym mocznikiem to bym bardzo ostrożny. Nie wiedząc jaki mamy mocznik w mleku nie powinniśmy podawać mocznika, poza tym zwiększenie mocznika w mleko spowoduje to ze krowa będzie nam się ładnie doić ale zacznie siadać rozród wiec coś za coś, po to bilansuje się dawki pokarmowe aby było i mleko i rozród,

A rozród w stadzie jest ważniejszy jak mleko bez potomstwa mleka nie będzie

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#216 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 24 styczeń 2011 - 20:33

Żywienie bydła mlecznego

Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam 3,5 tłuszcz a białko nie wiem i daje na 33 krowy:
Wysłodki mokre 500kg
Słoma 30kg
Rzepak 40kg
Pasza de heus 18% 80kg

Ja bym tu zrezygnował z paszy z heus (drogo i mało wartościowe)
1. opcja 2 kg śruty sojowej + 250g witamin na krowę
2. opcja 3 kg śruty rzepakowej + 250g witamin na krowę
A jak chcesz stosować mocznik to od razu jakąś osłonkę radzę np. tłuszcz palmowy

Edytowany przez KARGO, 25 styczeń 2011 - 12:34.

#217 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 22:06

Żywienie bydła mlecznego Rzepak już przerabiałem doiły ale od razu miałem zapalenie wymienia

#218 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 24 styczeń 2011 - 22:44

Żywienie bydła mlecznego to znaczy ze przesadziłeś trzeba było wprowadzać stopniowo:)

#219 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 25 styczeń 2011 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego

Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

akurat mocznik nawozowy to nie jest takie złoto tylko jak dla mnie ostateczność a dlaczego ? ponieważ zwykły mocznik jest odrazu rozkąłdany w przewodzie pokarmowym i powoduje uderzeniowe dawki azotowe a to powduje silny wzrost amoniaku-bardzo szkodliwe, trzeba dzielić go na dawki max 30 gram do porcji paszy (mjiej jeśli krowa jest mała) po drugie najpierw zastepuje sie braki mocznika zwiększoną dawką sruty sojowej lub rzepakowej wystarczy zwiekszyc ilość rzepaku 0,7kg do 1 kg na sztuke więcej choć sojowa byłaby jeszcze lepsza. to nie PRL że nie ma czym zastąpić białko podając odrazu mocznik po trzecie najlepiej paszę zrobić samemu chyba że nie ma z czego przy dużej wydajności 18% białka to za mało przy nadwyzce energi potrzebna jest pasza 21%, podawanie wartości typu kiszonka z kukurydzy, trawa itp może ograniczyć się do wartości uśrednionych pasza a pasza to jest różnica po czwarte tak jak kolega napiasł trzeba monitorować stale poziom mocznika w mleku, jego podanie w odpowiedniej porze karmienia też ma ogromny wpływ np. podając mocznik na 1-2 godzinę przed dojeniem spowoduje że w mleku wykaże wysoka wartość mocznika co też nie jest miarodajne. co do ilości witamin 250 gram ? wiatminy a witaminy to też różnica wszytsk ozależy od składu mieszanki mineralnej np. z schaummann witamin rindamin/rindavit wystarczy max 200 gram na sztukę chyba że jest bardzo wysoka wydajność to więcej można ale dla krów cielnych wystarczy nawet i dla niekótrych 100 gram dziennie na sztukę. każdą paszę wprowadza się stopniowo tym bardziej podawanie mocznik - organizm krowy na zmianę paszy reaguje nawet 10-14 dni (chodzi o florę bakteryjną ukłądu pokarmowego). Stężenie mocznika też ma wpływ na rozród i to powiedziłabym dość duży
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#220 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 25 styczeń 2011 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego

Najtaniej cie wyjdzie jak dasz 150 gram na sztukę mocznika nawozowego. Ja teraz zaczynam go dawać poczekamy na efekty teraz mam 22 litry od sztuki zobaczymy czy podskoczy mleko

kto Ci tak doradzil????

maksymalna dawka i to z wozem paszowym to 100gram, oczywiscie mowie o poziomie bezpiecznym, ja bym uwazal. Osobiscie daje 60gram

poza tym do mocznika trzeba dawac latwo dostepna energie, dodatki tluszczowe, dobrej jakosci qq.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek