Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#181 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 21 grudzień 2010 - 18:36

Żywienie bydła mlecznego Ja stosuję produkty firmy over agro. Mają swoją stronę internetową z dokładnym opisem i stosowaniem każdego preparatu na pewno będą pomocne przy zapobieganiu ketozy :o
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 16:01
  •  

#182 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 21 grudzień 2010 - 21:52

Żywienie bydła mlecznego @Karolu, a gdzie ty w tej dawce masz pasze o wysokiej zawartości białka, jedynie sianokiszonka ma jego większą ilość, w paszy pp. dostarczasz krowie 90g białka. Tłuszcz podskoczył, dlatego że jest od cholery energii /śruty, kisz.z qq, pełnoporcjówka/, którą wątroba przerabia na tłuszcz, natomiast białka niema skąd wziąć, dlatego doisz śmietankę do kawy, a nie mleko.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#183 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 17:17

Żywienie bydła mlecznego Hmmm, zobaczymy co będzie w następnej próbie, no i za oceną chyba się trzeba rozejrzeć. A jaki powinien być prawidłowy współczynnik energii do białka w mleku?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#184 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 22 grudzień 2010 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego Aby określić chociaż orientacyjnie czy masz dawkę prawidłową wystarczy podzielić % białka przez % tłuszczu wynik powinien oscylować w granicach 0.8. Jeżeli jest powyżej w dawce brakuje energii, jeżeli poniżej to białka. Tej prostej metody nauczyli mnie Duńczycy. Warto u weta zaopatrzyć się w kilka pasków do określania mocznika, są dość drogie ale 2-3 szt. w zupełności wystarczą. Zamiast pełno porcjówki zastosuj koncentrat 36.

"trzeba być zawsze tam, gdzie ciągną za sznury, a nie tam, gdzie słychać echo dzwonu"

#185 Share karolu

karolu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 581 postów

Napisany 23 grudzień 2010 - 10:12

Żywienie bydła mlecznego Chyba coś w tym jest co piszesz bo teraz wychodzi mi 0,66 ten współczynnik, kiedy wcześniej nie sypaliśmy pp to było prawie dobrze, za to teraz jest więcej mleka, czyli należy na tą wyższą produkcję uzupełnić pasze w białko

#186 Share karol0604

karol0604

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, myślistwo

Napisany 27 grudzień 2010 - 22:41

Żywienie bydła mlecznego Witam, Panowie :D mam wielką prośbę a zarazem zapytanie. 300 krów mlecznych rasa Holsztyno Fryzyjska. System hodowli, bez uwiązowy na głębokiej ściółce, <-- to jest moje fikcyjne stado jakie stworzył mój prof. od produkcji zwierzęcej :lol:. Muszę dokonać obrotu stada oraz określić dawki żywnościowe dla tych zwierzątek. Niestety nie posiadam odpowiednich materiałów, prosił bym bardzo o tabele z zawartością białek, energii itd. w poszczególnych paszach)suchej, soczystej, treściwej, uzupełniającej). Oraz tabele o ilości wyżej wymienionych składników potrzebnych na utrzymanie danego zwierzęcia i na wyprodukowanie odpowiedniej ilości mleka. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź proszę pisać na priv lub na maila karol0604@gmail.com Proszę także o pomoc w ustaleni takiej dawki :lol:.

Czy może mi ktoś pomóc?

Edytowany przez karol0604, 29 grudzień 2010 - 18:22.

#187 Share pawel89

pawel89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 09:22

Żywienie bydła mlecznego Witam mam krowę która ma ketozę i mimo leczenia niechce jeść.. co robić?????
gmhnbmbnm

#188 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 11:28

Żywienie bydła mlecznego Co oznacza "mimo leczenia"?

#189 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 31 grudzień 2010 - 11:30

Żywienie bydła mlecznego Ze leczenie nie dało żadnych (lub prawie) rezultatów.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#190 Share bogusk

bogusk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 styczeń 2011 - 08:06

Żywienie bydła mlecznego Ja wlewam około 1 litr lakto plus dziennie przez 2-3 dni przeważnie pomaga

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#191 Share bogusk

bogusk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 02 styczeń 2011 - 08:37

Żywienie bydła mlecznego w Moim stadzie badanie krwi wykazało niedobory jodu czy orientujecie się jakie dodatki lub pasze zawierają jod

#192 Share kws

kws

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 02 styczeń 2011 - 12:04

Żywienie bydła mlecznego -bogusk
w sprzedazy sa wiaderka typ lizawki z sola jodowana
a jesli zast wlewke krowie lakto plusa to po 1l nie biegunkuje?

#193 Share agromatik

agromatik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1344 postów

Napisany 02 styczeń 2011 - 14:17

Żywienie bydła mlecznego @Andrzej wiem co dany zwrot oznacza. Jeżeli ktoś oczekuje celnej porady, to nie powinien lakonicznie się pytać i czekać na cud jasnowidzenia, tylko zadać pytanie poparte rzetelnym wprowadzeniem co zostało zrobione. Są różne szkoły radzenia sobie z ketozą wszystkie oparte na dostarczeniu krowie jak najszybciej i jak największego kopa energii. Ja stosuję wlewki zchelatowanego glikolu, do skutku.

#194 Share bogusk

bogusk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 29 postów

Napisany 03 styczeń 2011 - 07:25

Żywienie bydła mlecznego

-bogusk
w sprzedazy sa wiaderka typ lizawki z sola jodowana
a jesli zast wlewke krowie lakto plusa to po 1l nie biegunkuje?

po lakto plus raczej niema biegunek Ja zaraz po wycieleniu podaje krowie 1 saszetkę biowifit(sano )i około 1l lakto plus wymieszane w jak największej ilości wody nawet 40-50 l oczywiście najpierw sprawdzam czy krowa ma ochotę pić bo jak nie to tylko tyle aby biowifit i lakto wypiła woda zapobiega przemieszczaniu trawieńca Nie podaję zaś siary krowie do picia (rozstraja żołądek )wole jej nie doić do końca

#195 Share idziek8

idziek8

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 10 styczeń 2011 - 13:00

Żywienie bydła mlecznego Witam!
Piszę do Was z prośbą, żebyście pomogli mi odpowiednio zbilansować zawartość energii i białka w paszy. Nie jestem ekspertem w tych sprawach, a w najbliższym czasie będą mi się cielić krowy(część już się wycieliła) i chciałbym odpowiednio ustalić jadłospis, żeby nie mieć problemów z zapaleniami i somatycznymi. Chciałbym ustawić żywienie tak, aby odpowiednio zbilansować białko, tłuszcz i mocznik w mleku, jak również uniknąć chorób typu ketoza i kwasica. Napiszcie co wpływa na te parametry w mleku, ile powinny wynosić, jak również oceńcie obecny sposób żywienia jaki stosuje u krów, które w ostatnim czasie się wycieliły(do miesiąca czasu).

Wydajność krów kształtuje się na poziomie 30-35l/szt.

Zadawana pasza(wielkości dobowe):
Treściwa: pełnoporcjowa firmy De Heus 18 Red(zawartość białka 18%)- 4-5kg/szt(w 2 porcjach)
Wysłodki suszone tofi(10% białka, 7,31 Mj/kg)- 2-2,5kg/szt(2 porcje)

Objętościowa:Kiszonka z kukurydzy-2 razy dziennie "do oporu"
Sianokiszonka z bel-4 razy dziennie "do oporu"
Zadawanie pasz wygląda następująco: RANO sianokiszonka-kukurydza+pełnoporcjowa+wysłodki-sianokiszonka WIECZÓR sianokiszonka-kukurydza+pełnoporcjowa+wysłodki-sianokiszonka

Ponadto najbardziej wydajne krowy dostają do pyska wlewy energetyczne raz na 2 dni(obecnie środek Energy-vit, ok 250-300 g./szt.)

Chciałbym zaznaczyć, że sianokiszonka z bel nie jest mocno wilgotna, więc jej kwasowość oceniam jako względnie umiarkowaną. Przy bardziej kwaśnych belach krowy dostają siano. Nie mają niestety dostępu do słomy, gdyż stoją w oborze uwięziowej na rusztach, gdzie nie stosujemy słomy do posłania.

Ponadto w najbliższym czasie zbadam parametry mleka najbardziej wydajnych krów, a wyniki jak najszybciej zamieszczę na forum. Obecnie ogólne wyniki mleka kształtują się na poziomie: tłuszcz-4,37, białko-3,01 som.-170

Proszę Was o radę i ocenę jakości obecnego żywienia. Przede wszystkim chciałbym uniknąć zapaleń wymion, z którymi dość często mieliśmy do czynienia w przeszłości, a które wynikały jak nam tłumaczono przede wszystkim ze zbyt niskiego poziomu mocznika w mleku(pon. 200).

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Witam ponownie,
Dziś zrobiłem badanie parametrów mleka. Wyglądają one następująco:
Krowa 1: tł 3,15, białko 2,86 mocznik 181
Krowa 2: tł 3,5, białko 3,45, mocznik 187
Krowa 3: tł 4,18, Błk 2,56 mocz. 179
Krowa 4: tł 5,49 błk 4 mocz. 214
Krowa 5: tł 2,31!! błk 2,94 mocz 36!!
Krowa 6: tł 3,06 błk 2,76 mocz. 184

Sytuacja jest nieciekawa. Dodam że u krowy nr 5 pojawiło się znowu zapalenie, reszta póki co ok. Wszystkie (oprócz krowy 3) wg mnie z tego co widzę mają kwasicę, pewnie za mało dostają włókna, można by też zwiększyć białko delikatnie. Krowa 3 chyba ma ketozę tak patrzę, więc będę zwiększał energię. Czy jak podzielę zadawanie pasz tresćiwych na więcej partii (obecnie dostają dwa razy dziennie paszę pełnoporcjową B18 + wysłodki tofi 10% białka w dwóch partiach 2,5 kg B18 + 1,2 tofi na raz) jest szansa na zmniejszenie zakwaszenia żwacza? co jeszcze powinieniem zrobic? czekam na Wasze rady:/ z góry dzięki.

Pozdrawiam

Edytowany przez Balzak, 12 styczeń 2011 - 14:12.

#196 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 15 styczeń 2011 - 12:43

Żywienie bydła mlecznego A czy mógłby mi ktoś napisać jak żywić krowy to znaczy co podawać i w jakich ilościach bo zamierzam hodować bydło mleczne.
Z góry dzięki.

#197 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 16 styczeń 2011 - 19:12

Żywienie bydła mlecznego Gdzie można dostać koncentraty josery w łódzkim

#198 Share Bizonlove

Bizonlove

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 165 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 17 styczeń 2011 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego Odpowie mi ktoś?
A czy mógłby mi ktoś napisać jak żywić krowy to znaczy co podawać i w jakich ilościach bo zamierzam hodować bydło mleczne.
Z góry dzięki

#199 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 styczeń 2011 - 21:31

Żywienie bydła mlecznego Żywienie krów to nie taka prosta spawa nie można tak po porostu tego napisać
zwykle dawki układa się na podstawie badań paszy
poza tym poczytaj troszkę na forum ten temat jest ciągle poruszany

idziek8
po pierwsze wyrzuć tofi - jeśli masz kukurydze to to jest nie wskazane
brakuje ci białka wiec nie dokładaj jeszcze więcej energii
dodaj kredę pastewną około 0,1 kg i i może 0,05 kwaśnego węglanu sodu - to powinno ci stabilizować żwacz

i zobacz co się będzie działo

A zapomniałem zacznij dawkować kukurydzę na około 25 kg dziwnie nie możesz mieś dwóch pasz wypełniających bo wtedy zawsze będziesz miał cyrki jedna zje więcej tego jedna tego a ona maja jeść mniej więcej równo kukurydza jest smaczniejsza wiec ja dawkujesz a sianokiszonki niech jedzą ile chcą

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#200 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 18 styczeń 2011 - 11:02

Żywienie bydła mlecznego Witam :) mam taki problem, chciałbym się dowiedzieć co muszę zmienić w żywieniu moich krów żeby w okresie zimowym dawały więcej mleka. W czasie kiedy chodziły na pastwiska dawały około 18-20 l/dzień, oprócz tego że jadły na łące to jeszcze dostawały śrutę z owsa i żyta. Teraz dostają sianokiszonki do woli, śrutę z owsa, żyta i otręby pszenne i żytnie dodatkowo trochę ziemniaków i buraków. Ilość spadła do 3-4 l /dzień. Krowy są tak średnio w 4-5 miesiącu cielne. Pomóżcie co robić ???? Jaka jest tego przyczyna że dawaj tak mało mleka ???? co trzeba zmienić. Dzięki z góry za pomoc.