Polecane posty

davy    2

Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja unsure.gif) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu blink.gif czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

 

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

 

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak biggrin.gif.

 

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

 

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR smile.gif

 

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału cool.gif hehe ale myślę ze sie opłaca smile.gif

 

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

 

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu tak obszernego tematu nasuwa się tylko jedna odpowiedź czy kolega nie zdaje sobie sprawy jak krzywdzi teraz tych rolników którzy przez lata praktyki wypracowali sobie technologie żywienia swego stada aż tu nagle nadchodzi nowa era inżynierowie uczcie się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Widze ze kolega swoim żywieniem obala wszelkiego rodzaju teorie co do żywienia krów mlecznych, dość skomplikowany schemat żywienia, a czy efektywny?? hmm można się zastanawiać, ale wszystko jest do sprawdzenia?? Zacznijmy od:

- Jaka kolega ma wydajność od sztuki??

- wartość pokarmową swoich pasz objętościowych

- Bilans dawki pokarmowej

 

A tak na marginesie jako żywieniowej pewnej firmy paszowej daj do siebie namiary odwiedzę cie bo ja działam na terenie Podlasia wiec zobaczę to wszystko gołym okiem


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miroM1984    6

A co tu takiego nowatorskiego?? Zamienił kuku na nutri honey w żywieniu krów i tyle

Poza tym napisałeś co i jak dajesz a nie wypunktowałeś różnic miedzy twoim systemem a tym co według ciebie jest źle robione przez innych

 

A co do żywienia cieląt to nie zgodzę się z okresem picia mleka, u nas ludzie maja 1 krowę mleko dla siebie a resztę dają opasom(jak ktoś tam chowa parę sztuk) i nieraz nawet jak rok maja to jeszcze mleko dostają i są dużo bardziej rozwinięte, umięśnione i cięższe niż normalnie chowane, a dostają głownię siano, jakiś burak i śruta, bez żadnych kiszonek i w wieku 18 msc waza po 750 -800 kg, a moje kiedyś przy normalnym chowie z preparatami mlekozastępczymi miały nieco ponad 600 w tym samym wieku

 

Wracając do krów nie stosuje gotowych pasz wola samemu zrobić śrutę ze swoich zbóż albo kupić śrutę rzpakową, witaminki, wymieszać i gotowe dużo taniej wychodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ciekaw jestem jakie osiągasz wydajności, bo nie wspomniałeś o tym i na ile szt dajesz te 2kg witamin Josery i tyle młota browarnianego.

 

Poza tym jeśli nie masz TMR to niestety ale zadawanie takich proporcji jest dość pracochłonne.

 

Zgadzam się z kolega, podstawa jest porządny bilans i sporządzanie pasz samemu, naprawdę wychodzi taniej.

 

Ja osobiście posiadam stacje paszowe i TMR, nie wyobrażam teraz bez tego żywienia krów mlecznych.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davy    2

Ja po prostu napisałem co ja o tym wszystkim sadze jak czytam co inni robią i wiem jak to u mnie jest

- źle napisałem nie daje jeszcze nutri honey lecz dopiero będziemy siali(jedynie wiedza teoretyczna)

- witamin to rożnie tak od 100g do 200g na sztukę

- wydajność jesteśmy pod oceną od marca tego roku lecz średnia jest to 20kg na dzień od krowy(krowy ok 80% HF) z wczorajszego odbioru mleka wychodzi 17,8 l dziennie- jak dla mnie jeszcze słabo i pracuje nad tym ;)

- nie chodzi tak bardzo o przyrosty bo cielaki nie mogą tez rosnąc za szybko wiec jeśli chcesz hodować na opasy zgadzam się odpajaj ale ja chowam na mleko wiec rozwój żwacza i wymienia jest najważniejszy dla mnie

- właśnie pracuje nad bilansem mam narazie za dużo białka lecz od dzisiaj będzie śruta energetyczna

- wartość pokarmową mam słabą bynajmniej kuku poniewaz dziki nie dają spokoju i ziarno nie dojrzewa wiec dlatego zmieniamy na nutri honey

- moja dawka powinna być wzbogacona jeszcze o Daimonda XP czyli pożywkę dla żwaczy lecz jest bardzo drogi i ciężko go dostać, słomę ale to chyba najlepiej w paszowozie dawać

- tak nasza praca jest pracochłonna

- sory ale za bardzo to ja nie ufam dealerom lub przedstawicielom pasz bo najlepiej to dawać 20kg śruty tak mleko będą dawać tylko jak długo pożyją wiem co mowie i wiem ze nią każdy jest taki ale akurat taki temat jest mi bliski

- wszystkie co napisałem to wynik pracy i efekty są min 3l od krowy myślę ze gdy zastosuje pasze energetyczną podobno 13MJ ma mieć to zwiększę jeszcze 1 litr od krowy

- w tej chwili mamy 35 dojnych krów wiec 10kg młóta to dla jednej myślałem ze będzie jasne to co napisałem

 

Widzę ze wszystkich zabolało trochę co napisałem ale to mnie wcale nie rusza :D bo mieliśmy się wymieniać informacjami a nie krytykować tym ze się chwale jaki mądry jestem

 

A napisałem o tych inżynierach dlatego bo szukając włókna surowego dla cieląt zachodzę do magazynu i pisze wielkimi literami na samochodzie i na magazynie DORADZTWO ŻYWIENIOWE a oni nawet nie wiedza co to jest i do czego to służy no to spoko :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Wydaje mi sie rowniez ze powiniennes miec troche pokory w stosunku do innych wypowiedzi, piszesz ze na forum jest maslo maslane itp a sam masz wydajnosc mniejsza od sredniej wojewodzkiej z podlasia. Traktujesz zywienioncow jakby chcieli Ci kit wciskac a probowales chociaz raz w pelni zrobic to co oni Ci ustalili? mam nadzieje ze nie jestes przykladem (kolejnym) ze co moje jest wypas i basta.

 

jesli moglbys to sprecyzuj jeszcze w jakim okresie laktacyjnym sa Twoje krowy gdy osiagasz taka wydajnosc bo info ze daja 17,8l/dzienie nic mi nie mowi. mozesz miec polowe w pierwszych 80 dniach laktacji gdzie oczywistym jest ze krowa bedzie dawala najwiecej. Skoro jestes od marca to wklej tabelke z 1 strony z wydajnosciami w poszczegolnych grupach czasowych.

 

Kolejna sprawa jest stosunek tluszczu/bialka, jesli jestes pod ocena to ten parametr i jeszcze mocznik powinien byc wyznacznikiem bilansowania paszy.

 

Nie wiem kto u Ciebie jest dilerem ale nie slyszalem zeby ktos proponowal 20kg paszy tresciwej na dzien. A Twoje dygresja chyba dotyczyla stacji paszowej ktore wedlug Ciebie (tak wnioskuje po wypowiedzi) nie jest potrzebna do osiagania wiekszych wydajnosci. A ja jestem przekonany ze jest niezbedna i nie daje sie znowu duzo paszy tresciwej. Na 45kg mleka dziennie dostaja maks 8kg, plus do tego lactostart. Gdy mleka zaczyna spadac, okolo 120 dnia komputer obniza dawke, to samo dzieje sie przed zasuszeniem.

I nie ma tak ze raz sypniesz mniej raz wiecej, obniza po 300g dziennie co pozwala na idealne wrecz zejscie z oddawania mleka.

 

a to jest moj woz paszowy:

 

u mnie idzie na 50 sztuk dojnych 2500kg wozu paszowego a w nim:

800kg sianokiszonki

1500 kukurydzy

75 soji

100 mieszanki zbozowej

7,5 LactoPlus Extra z Josery

1kg Kwasnego weglanu

1kg drozdzy

oraz 20kg slomy (nie zawsze zalezy od wilgotnosci kiszonek)

do tego witaminy bez normy w wiaderkach firmy Josera i sol

 

Moim zdaniem podstawa jest aby wlasnie nabierac doswiadczenia od sprawdzonych dilerow. Ja ufam swojemu z Josery i nie mam go zamiaru zmieniac. Nie raz pomogl w zywieniu gdyż nie uwazam siebie za alfe i omege w tych sprawach.

 

Skoro nie masz jeszcze tej paszy to nie wydaje mi sie abys mogl pisac o tym ze stosujesz z powodzeniem takie dawki.

 

Ale tak jak napisales to jest forum i kazdy ma mozliwosc wyrazenia swojego zdania

 

a oto jedna z lepszych w stadzie:

1.jpg


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
focus07    1

Nie lepiej książkę napisać o tym? ;) Wszystko to tak pięknie wygląda, jakie smakowite pasze jedzą krówki, tylko jestem ciekaw jaki jest z tego zysk po odliczeniu wydatków na pasze, bo przy dzisiejszej sytuacji na wsi, rolnicy ograniczają jednak wydatki na pasze przy tak niskiej cenie mleka, a wysokiej cenie towarów do produkcji rolnej, ja jestem z podlasia i jeszcze tak niedawno mlekovita płaciła za extra 1,o7zł za litr, a było w tym roku i po 0,90gr teraz poszło 20gr w górę, myślę, żę przy takiej dawce pokarmowej zyski byłyby niewielkie :D ale pewnie wy macie o wiele wyższą cenę mleka:)

Edytowano przez andrzej2110
Caps Lock

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davy    2

Ale wy mnie wszyscy chyba nie rozumiecie smile.gif ale ok wytłumaczę o co mi chodzi sad.gif bez nerwów wink.gif pisze ze masło maślane bo to prawda ale w kontekście takim ze nic nie można wywnioskować np Statek pisze coś mądrego a ja mu przerywam i pisze swoje ze moje jest lepsze. Wiec dlatego poruszyłem taki temat żeby wymieniać się informacjami i zdobyta wiedza i ja poszerzać smile.gif Nie uważam się za wszystko wiedzącego bo moja wiedza to przekazana wiedza od żywieniowców ale nie z mieszalni pasz tylko takich którzy tam np sprzedają dodatki Diamonda , Vitacel, EM no takie potrzebne do wysokich wydajności smile.gif oraz wiele przeczytanych artykułów

Vitacel:
www.michel-sp.pl/oferta,ulotka,64.html

Ogólnie o odchowie cieląt przeczytałem dużo w top agrar

O młócie browarnianym dowiedziałem się z agrofoto a potem poszukałem konkretów:

Stąd moje spostrzeżenia i uwagi oraz wiedza. Jestem ciekaw i dużo czytam

A tak jeszcze na marginesie to w top agrar było o tym ze najbardziej ekonomiczne jest dawanie dla krów paszy treściwej max 8kg dziennie

A o tych przedstawicielach to w rodzinie dawali sano tyle im kazał przedstawiciel krowy dawały mleka oj dawały ale co z tego jak przebiałkował krowy ;/ dlatego nie ufam przedstawicielom z mieszalni tylko takim który układa dawki za pieniądze i posiada dodatki paszowe jedynie.


I stacja paszowa to moim zdaniem super sprawa ale mam uwiazowa oborę i sam muszę kilka razy dziennie dawać śrutę po 0,5 kg bo i częściej tym lepiej.

Nie mam skanera wiec nie mogę teraz wkleić ale postaram się to zrobić u dziewczyny smile.gif

Nie chce tu przepychanek chce zdobyć informacje smile.gif

Edytowano przez yacenty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Ja również tego nie chce :unsure:

 

Co do vitacel stosuje od tego roku i naprawdę świetny środek, polecam, zero problemów z biegunkami

 

Co do ilości paszy treściwej planuje zwiększyć do 10kg ale muszę mieć drugi silniczek do zadawania innego rodzaju paszy, właśnie jest zamówiony i wtedy się pobawię ze zwiększeniem.

 

Najważniejsze mleko to te uzyskane do 120 dnia, jeśli wtedy jest mało to na pewno w dalszej części laktacji nie uda się tego poprawić.

 

Kolego focus07, wydaje mi się ze nie przeliczałeś ile kosztuje wyprodukowanie litra mleka w takich proporcjach jak podałem. Proszę bez narzekania, ze jest źle i wogole, bo tak nie jest. Jeśli mleko będzie w granicach 1zl to przy takim jak moje stado naprawdę jest dobry zysk.

 

Koszt paszy treściwej to około 4000 zł/miesiąc do tego soja około 2t wiec 3tys do tego premiksy witaminowe około 1 tys (mowie o stadzie mlecznym)oczywiście są innego koszty(weterynarz, inseminacje itp.

A mleka mam miesięcznie około 36 tys * 1,27 (obecnie) to daje około 45tys

Oczywiście nie uwzględniam ważnego procesu przygotowania kiszonek ale zbiór jednego pokosu u mnie kosztuje około 4-5 tys. A kukurydzy podobnie wiec w skali produkcji nie jest to duży koszt jakby się wydawała.

Uważam ze produkcja mleka obecnie jest naprawdę opłacalna


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michu7    7

A ja postaram się o merytoryczną rozmowę i nie będę się obrażał na twoje słowa @davy chociaż trochę uczyłem się zawodu rolnika/zootechnika.

A więc ja bym tak od razu nie stwierdzał, że kuku jest do ... a Nutri Honey jest cacy bo to nie tylko skład roślin decyduje o opłacalności ich uprawy, ale przede wszystkim jej plonowanie. Plon energii z ha w naszym klimacie najwyższy daje kukurydza no i może buraki. Natomiast po to dodaje się sianokiszonki żeby uzupełnić białko. Sorgo jako zamiennik kuku w moich stronach raczej się nie sprawdziło, nie wiadomo jak będzie z Nutri Honey. Jedno jest pewne ktoś musi to wypróbować, więc jestem ciekaw co będziesz o tym uważał po zbiorach.

 

@statek a nie próbowałeś zastępować części soji śr. rzepakową. Co prawda nie zastąpi ona soji w 100%, ale nawet przy częściowej zmianie dawki wyjdzie dużo taniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Słyszałem również takie głosy abym tak uczynił, zaoszczędziłbym w miesiącu około 1000zł

 

Tylko ze w tej chwili mam naprawdę świetną dawkę i od momentu kiedy ja stosuje nie mam problemu z niczym. Boje się ze coś popsuje się poprzez drobna zmianę.

 

Ale taka opcje rozważam, byłoby trochę więcej problemu bo musiałbym dziennie dokładać oddzielnie do wozu następny rodzaj paszy. W tej chwili miele soje i podajnikiem sypie ja do wozu, a tak musiałbym jeszcze robić to samo z rzepakiem


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davy    2

Ale o kuku mowie z mojego punktu widzenia poniewaz u nas ona nie dojrzewa :blink: wiec nie ma takiej wartości jak powinna mieć a nie dojrzewa ponieważ dziki nie dają spokoju i kosimy prędko a nutri honey z tego co wyczytałem kosi się nawet 3 razy w roku i myślę ze nie będzie problemu z dzikami bo nie ma kolb :unsure:

 

A może Statek powiedz nam co dawałeś wcześniej i w jakim systemie i jakie były zmiany tzn jak wprowadziłeś ta dawkę co teraz masz ile litrów więcej uzyskałeś od krowy? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Kiedy siejecie a kiedy zbieracie?

u mnie tez nie daja spokoju ale wszystko grodze podwójnym pastuchem, mam 20ha

 

Nasiona kosztują 8zł/kg nie wiem jak wyglądają i nie wiem czym to wysiać :unsure:

 

Co do mojej poprzedniej dawki sprawa wyglądała tak ze sypałem soje w mieszance paszowej workowanej, witaminy+soja+ pasza jednak od momentu wstawienia stacji paszowych sypie soje luzem do wozy w trakcie mieszania a potem czyste zboże i witaminy

 

Kolejnym błędem w poprzedniej dawce był zbyt duży udział kiszonki z traw. Miałem około 50%, krowy nie pobierały tyle energii ile potrzebowały na zbilansowanie białka (wcześniej zadawałem je na hali udojowej, nie więcej niż 2kg na raz w trakcie udoju)

 

Bledem który popełniałem był również mokry TMR, akurat trafiła się kiszonka o bardzo dużej wilgotności i nie wpadłem na pomysł dodatku słomy. Teraz robię to na bieżąca. Widząc mokrą bele dodaje słomy tak aby poprawić strawność


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jac8340    0

A nie myślałeś o zamianie części soi na łubin? ma 38% białka a soja 48% ja sypie na 1tone paszy 150kg soi i 120kg łubinu wcześniej sypałem 250kg soi narazie nie ma spadku w parametrach mleka ale jest lekki wzrost w portfelu bo łubin kupuje po500zl za tonę do tego sypie 14 kg biobuforu i 20 kg optaminu i waleczności od poziomu mocznika wysłodki (narazie nie dodaje bo kuku mi dość dobrze dojrzało i wystarcza) poza tym 200kg jęczmienia 300kg pszenżyta i 300kg mieszanki jęczmień owies pszenica. W przyszłym roku będzie tmr wiec co nieco sie zmieni. Wydajność mam ponad 8200l z obory ale mam parę sztuk co przekracza 10000l jak dla mnie powód do dumy :unsure:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Farmer21    1

Witam-mam pytanko co do żywienia bydła mięsnego. Jeśli mam pszenżyto, mieszankę, jęczmień i żyto to co najlepiej z czym zmieszać żeby otrzymać jak najlepszą śrutę dla była mięsnego? Bardzo proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

Pytanie do specjalistów "jak ułożyć profesjonalna dawkę pokarmową "??

Jak się to liczy ??

Ile białka energii i innych składników maja komponenty :

Zboże jęczmień jary, pszenżyto ... łącznie 4-5 kg dziennie

Kukurydza kiszonka bardzo dojrzałych roślin ... 15-25kg dziennie na sztukę

Kiepskiej jakości siano w kostkach 1 kostka na 2 sztuki na dzień

Śruta rzepakowa 2kg dziennie 34-36% bialka

Witaminy josera

Kreda pastewna

Słoma jęczmienna

Pytanie brzmi ile mam w dawce energii ile białka i ile powinno być na 30 l produkcji mleka na dzień ile na 20 ile na 40 itd

zapomniałem dodać że jak była jeszcze sianokiszonka to białko wychodziło 3.6 i wyżej (listopad, grudzień) teraz jest 3.3 3.2

a w odchodach cześć krów chyba wybiera składniki bo niektóre maja gęsty kał a część ma rzadki i widać w nim pojedyncze ziarna kukurydzy

Siano mowie kiepskiej jakości bo z kiepskich łąk bardzo bagnistych kwaśnych ale za to porządnie i z zapachem zebrane

Edytowano przez andrzej2110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

Dokładnie tego się na da określić, można tylko na zasadzie ogólnej potraktować do dokładnej analizy by trzeba było zbadać twoje składniki co do wartości pokarmowej i przerzucić to przez program w celu wyliczenia produkcyjności i bilansu białko energia, takie coś robię codziennie, ale wcześniej muszę mieć analizę pasz jakie gospodarz stosuje w żywieniu.

 

Ale patrząc tak orientacyjnie, to wychodzi ze masz nadmiar białka w dawca, musisz dołożyć energii. jeśli możesz to podaj na jakim poziomie kształtuje ci się mocznik, i jakiej konsystencji jest kał u twoich krów czy rzadki czy średni a może ścisły.


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kita    0

grzegorz132 kiepskiej jakości siano? Warto się zastanowić czy nie lepiej było by podać słomę tyle, ze dobrej jakości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Balzak    6

A według ciebie słoma dobrej jakości to jaka??? słoma jest słomą tylko i wyłącznie,


<p>Doradca Żywieniowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TomCase    1

Tak poczytalem i dosc ciekawy temacik jest. U mnie w stadzie jest no byl ubieglego roku nie wiem jak w tym roku bedzie ze byl problem z bydlowaniem krow. Dopiero jak wyszly wiosna na laki wtedy prwie wszystkie na raz pobydlowaly. Czy to wina zbyt malej onergii w paszy?? Robie pasze tresciwe z mieszanki owsa z jeczmieniem gdzie owsa jest ok60% w tej mieszance i do tego jeszcze zyto i pszenzyto. Mieszane jest wszystko razem w ilosci 2:1 mieszanki z zytem i pszenzytem. Do tego dochodzi 18 pelnoporcjowa a agrocentrum i sianokiszonka z dobrej jakosci i kukurydza kiszonka w ilosci ok 20kg na sztuke na dzien. Bialko jest dosc wysokie 3.6 a mocznik natomiast ok 120. Czego brakuje i co zmienic aby byla lepsza wydajnosc i nie bylo problemu ruja u krow?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj