Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

prosba pomoc ulozeniu dawki zywieniowej zywienie krow

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3862 odpowiedzi na ten temat

#1221 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • 2039492

Napisany 26 wrzesień 2012 - 10:36

witam mam zamiar kupić 25 wysłodków mokrych dla krów lecz nigdy ich nie dawałem zawsze suche i mam pytanie jak je najlepiej zakisić i czy warto zainwestować w ten zakup, dodam, że nie mam kiszonki z QQ
  • 0

#1222 Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów
  • Zainteresowania:Hodowla Krów,Byków,Macior i Tuczników

Napisany 26 wrzesień 2012 - 19:12

Najlepiej je ubijać na bieżąco i zlewać wodą nic lepszego...Ja już wożę 3 dzień po 2 kursy po 20ton a do cukrowni mam 5km
  • 0

#1223 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • 2039492

Napisany 27 wrzesień 2012 - 11:43

a czy więcej krowy dają mleka i po co je zlewać wodą ? Słyszałem, że lepiej wysypać je na gołą ziemie niż na folie, a jak u was ztym zakiszniem, nie ma odpadów i czy mocno je przycisnąć ziemią na wierzchu? W mojej okolicy facet za 25t powiedział 2200zł razem z transportem i zastanawim się czy warto wydawać te pieniądze. Po jakim czasie można dawać krową i w jakich ilościach ?
  • 0

#1224 komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów

Napisany 27 wrzesień 2012 - 14:32

w zyciu wiekszej głupoty nie słyszalem zeby zlewac je woda jezeli juz sa prasowane i maja mnie wody to po co znowu je zalewac i pozniej wozic wode do obory .
Jezelim nie masz kukurydzy to nie masz wyjscia a prasowane wyslodki sa naprawde niezle aczkolwiek tak jak kolega pisal cena za transport od 2000-2500 zl co innego jak @jelcz ma blisko i moze sam jechac odchodzi spory koszt transportu i wtedy jest to juz atrakcyjna cenowo pasza
  • 0

#1225 Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 27 wrzesień 2012 - 19:37

no mnie się to bardzo opłaca jak bym to przekalkulował to kukurydza mnie drożej przyjdzie i jeszcze mam swój limit wysłodków bo mam 15ha buraków.Wysłodki po zlaniu wodą dostawają żółty kolor i lepszy mają zapach i chętniej to zjadają byki i krowy.Mnie dzisiaj wzieli buraki i mogę więcej jeszcze wybrać wysłodków.Choć na pryźmie już leży 247ton :D Wy ile macie już w domu?Ile płacicie za wysłodki?
  • 0

#1226 Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 27 wrzesień 2012 - 20:10

jaka przyczyna może być że trzecia krowa w oborze ma zapalenie wymienia i temperaturę 40 stopni , czy to może być złe żywienie ??? dodam że daje kiszonkę z QQ śrutę ze zbóż i z rzepaku na pole nie wychodzą
  • 0

#1227 Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1497 postów

Napisany 27 wrzesień 2012 - 20:53

To może być septyczne zapalenie wymienia ,to trzeba leczyć nie czekać ,a przyczyn może być b. wiele od żywienia do zwyczajnej bakteryjnej infekcji strzyka . U mnie na wiosnę jedna sztuka to miał ,4 tygodnie ją leczyłam.
  • 0

#1228 jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 372 postów
  • 12783876

Napisany 28 wrzesień 2012 - 10:54

Stosował bądź stosuje ktoś z was EM probiotyki w żywieniu i hodowli krów mlecznych? Jeśli tak, to jakie preparaty, w jakich ilościach i jakie są efekty po zastosowaniu?
  • 0

#1229 kamin60

kamin60

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 29 wrzesień 2012 - 07:38

witam a co dorzucić do dawki pokarmowej ...
śrut jęczmienny
świeża lucerna
sianokiszonka
słoma
witaminy minerały
kiszonka z kukurydzy
.... co dołożyć kalorycznego .... parametry mleka są słabe ketozowe średnio z obory 5.07 i 3.26 białko
a krowy po ocieleniu 1-100 dni średnio maja 4.9tł 2.9 białko ...co dołożyć ?? tanie źródło energii ??

Dodaj do tego jeszcze paszy treściwej (patrz tylko żeby miała dużo białka)
  • 0

#1230 Ursus11

Ursus11

Uczący się Weterynarii

• Members
  • PipPipPip
  • 826 postów
  • 10681748

Napisany 29 wrzesień 2012 - 07:59

Ja Stosowałem i stosuje EM probiotyk. Najpierw stosowałem u cieląt. Mam 13 cielaków i ani jedno nie miało problemów z ostrą biegunką. Co do krów to z początku lałem 100ml teraz daje 50ml. Mleka wydaje sie wiecej, i wszystko jest lepiej trawione, nawet całe ziarko qq z trawia.
  • 0

#1231 Lukasz12a

Lukasz12a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 141 postów
  • 25648218
  • Zainteresowania:Rolnictwo i wszystko z nim związanie

Napisany 29 wrzesień 2012 - 17:17

Witam.
Ostatnio bawiłem się w układanie dawek pokarmowych dla krów w oparciu o normy DLG. Mam w związku z tym pytanie. Powiedzmy, że zbilansowałbym dawkę na poziomie 20l to jaką wydajność w 300 dniowej laktacji mógłbym uzyskać? Zakładając, że krowa nie dostawała by innych pasz ani w innych ilościach niż przewidziane w dawce oraz nie odchowując cielaka i, że nie przytrafi jej się jakaś choroba.

Edytowany przez Lukasz12a, 29 wrzesień 2012 - 17:18.

• 0

#1232 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 764 postów
  • 2039492

Napisany 29 wrzesień 2012 - 20:28

@jelcz ja też nie mam koszonki z QQ i po przeliczeniu kosztów wydaje mi się, że lepiej wyjde na tym, że kupię wysłodki transport ok 25t zależnie od dostawcy wraz z transportem wyniesie ok 1900-2200, choć wiem, że wysłodki nie zastąpiom kiszonki z QQ. Chce zamówić transport na 10 krów + 8 młodzierzy i pomyślałem żeby wykopać dołek 5mx 15 m x0,4m i wyłożyć folią i do tego wysypać wysłodki i okryć kopiec folią i przykryć piaskiem, czy taki sposób zakiszenie będzie dobry ?
CZy w żywieniu krów mlecznych lepiej stosować zakiszone wysłodki mokre (25t-2200zł) czy lepiej sprasowane syche tofii (1100zł-1t)?
  • 0

#1233 Jelcz

Jelcz

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 711 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 15:10

Nie zapomnij je zlać wodą i ubić bo naprawde jest różnica.Tylko jak je przysypiesz piaskiem i przyjdzie mróz to będziesz kuć z piaskiem i folią i wtedy folie wyrzucisz a w wysłodkach będziesz miał piasek.Przykryj je oponami lub woreczkami z piaskiem.Ja bym na twoim miejscu wybrał wysłodki mokre ale nie wiem czy 25 ton wystarczy na 10k rów i 8 młodzieży :unsure:
  • 0

#1234 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 30 wrzesień 2012 - 18:09

Witam mam taki probloblem że swoimi krowami poniważ nagle obcięły mleko o 1/3 ,a mianowicie od wiosny woziłem krowom zielonke na wybieg i teraz gdy już mi sie trawa skończyła koszę kukurydzę na zielono i dostaja 2 razy dziennie+ kiszonka w belach+ własna śruta . Czy powodem tego nagłego spadku może byc zmiana żywienia ? kukurydze juz zaczałem po trochu dawać kiedy jeszcze miały trawę żeby przyzwyczaić i kiszonke w belach dostawały cały czas na noc. Z góry dziękuje za odpowiedź.
  • 0

#1235 Factor

Factor

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 03 październik 2012 - 11:40

a jak najlepiej żywić cieliczki tak aby były dobrymi krowami, w tej chwili mają już ponad 6 miesięcy i zastanawim się jak najlepiej żywić, czy dawać im tylko siano czy coś jeszcze ?

Generalnie żywienie cieliczek do 10-12 mca życia jest dość drogie - karmimy po prostu wszsytkimi paszami jak dobre krowy mleczne poza młótem i mocznikiem. Czyli powinny jeść kisz z kukurydzy, trawy, też lucerny czy koniczyn, siano, słomę, śruty białkowe i zbożowe, witaminy i minerały z większą ilością wapnia np z Promleko (inaczej nie zbudują kośćca), oczywiście też bufor, dobrze jest jak dostają żywe drożdże (np Prorumen).
Po skończeniu roku przechodzą na żywienie kiszonką z trawy albo sianokiszonką, słomą, sianem, premiks nadal i dodatek 1-1,5kg/dz śruty białkowej i/lub koncentratu białkowego (ja daję 0,5 kg koncentratu białkowego na soi i 0,7kg śruty rzepakowej).
3 tyg przed wycieleniem powinny dostawać to, co będą jeść w laktacji, czyli kiszonkę z kukrydzy, wszsytkie śruty i tak dalej.
wtedy nie zatuczymy jałówki, w wymieniu wytworzy się tkanka mlekotwócza a nie wejdzie w nie tłuszcz (potem ma się cielić jałówka, patrzymy na jej duże wymię i zacieramy ręce, cieli się i mleka ledwo 20 litrów na dzień - porażka. Taka na pewno była na kukurydzy całe swoje życie zamiast tylko do roku).
  • 0

#1236 Bartek01

Bartek01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 03 październik 2012 - 20:00

Witam, potrzebuje od was pomocy, poczytałem, i widze ze jest tutaj kilka osób których porady są godne wysłuchania jak i zastosowania.

Przepraszam za braki koncówek czy literówek to się zdaza.

Moi rodzice prowadza gosp. mleczne, opasy(o tym pozniej) i mleczne krowy a problem mój dotyczy zywienia. Krowy były kiedys pod kontrolą wydajnosc oscylowała ok 8k tys litrów nie wiecej, pod kontrola nie sa od 2005r, na tamte czasy krowy miały ok 95% HF czyli obecne dójki maja wyzszy % zadna z tamtych krów juz nie figuruje w stadzie, Gosp. pewnie w niedalekim czasie trafi w moje rece, a poki co od roku juz pracuje na nim po skonczeniu szkoły no i przejzalem na oczy wkoncu ze trzeba cos z tym zrobic. bedzie to pewnie długi post ;-)

Otóz krowy posiadaja małą wydajnosc mleczna, a wiem ze mogły by dawac wiecej tylko to kwestia zywienia:
Parametry mleka:
Tłuszcz ok 4.0%
Białko ok 3.2
Mocznika nie bada mleczarnia lecz czytałem o własnym sposobie sprawdzenia jego ilości - Azotesty? paski do maczania w mleku? mam zamiar udac sie do sklepu po nie na dniach

do dyspozycji mam nastepujace pasze:
Kiszonka z kukurydzy mysle ze dobrej jakosci bo cieleta wcinaja
wysłodki buraczane mokre z obecnej produkcji cukrowni w silosie uduszone i przykryte co prawda jak je przywiezli odrazu zaczlismy je skarmiac
trawa z lucerną została posiana tydzien temu pewnie ok maja bedzie
pasza pełnoporcjowa neorola białko 22% składniki moge napisac dokladne co posiada
sruta zbozowa pol na pol pszenzyto jeczmien mieszanka
ziemniaki
słoma
lizawki
woda w poidle 24h
jutro przyjadą do mnie:
drozdze z vitaminami albo vitaminy z drozdzami jak zobcze opakowanie to napisze co to jest 25kg za 75zł, miałem do wyboru jescze jakies drozdze 6kg za 50zł ale to za drogo
kreda pastewna

Krowy obecnie daja srednio ok 15L na dzien doi sie 13 sztuk,
2-3 koniec laktacji w tym miesiacu ida na odpoczynek,
5sztuk drugi okres laktacji po 4msc,
5sztuk po wycieleniu, ok miesiac a dwa z tym ze dwie sztuki mi porzuciły jedna bedac zasuszona, cielak dosyc spory byl gdzies ok 7 msc druga porzuciła blizniaki bedąc dojona jeszcze, troche wieksze od kota były
mam jeszcze dwie jałówki na ocieleniu w tym msc i nie chciał bym ich spierd.. sa gdzie indziej niz krowy i ogolnie to wcinaja super ale jak je przeprowadze do obory(z 2 tyg przed wycieleniem) to szlag je trafia i przestaja jesc a dostaja to samo

Zywienie wygląda tak rano ok 6:30 dostaja srute zbozową plus pasza srut 1.5kg i paszy tez 1.5kg ok 7 i jedzie kiszonka z kukurydzy(pod to ziemniaki ok 2kg) ok 20kg na sztuke no moze 25kg ta ktora je mniej dostaje mniej co by nie wywalac, nastepnie dojenie ok 7:40 leci słoma do oporu słuzy tez jako sciółka i to wszystko
popołudniu 16:30 dostaja pasze tj rano, o 17:30 wysłodki buraczane ok 15-20kg dój i po doju słoma, przewaznie do rana cos zostaje reszte z wieczora wciagną rano z paszą
Zdajemy sobie sprawe ze to szału nie robi, i chcemy to zmienic tylko niebardzo mamy pomysłu jak bo nie mamy sianokiszonki czy czegos podobnego jakos w czerwcu było jeszcze młoto browarniane które mieszalismy pol na pol z wysłodkami ale ze młota dostac u nas nie idzie(kolejka ze na kwiecien moga mnie zapisac, stary stały dostawca nas wyciulał) i cena zaporowa młóto na dobry miesiac kosztowało ponad 2tysiace...a wydajnosc wcale nie była wiele wyzsza niz teraz

Krowy nie mają zbytnio aptetytu, kiedys(dobre 5 lat temu) to koryta wylizane były przy takich samych ilosciach a teraz czasami sporo trzeba wywalac, albo to paszy nie chce nawet wcinac, po porodzie czesto sa problemy ze wstawaniem czy jedzeniem, a z mlekiem szału tez nie ma, jałówki dostaja takie samo menu bez srutu i paszy i w mniejszej ilosci kuku i wyslodki takze pewnie sa zatuczone.. w zeszlym roku 5 sztuk wyjechało jałówek po wycieleniu bo nie chciały jesc i wstawac..

Teraz pytanie czy da się cos z tym zrobic jak mam zadawac drozdze i krede ktore bede miał jutro? czy moze te pasze i srut wymieszac z kukurydza (ojciec nawet o tym nie chce słuchac :P ale moja w tym głowa) chcielibysmy aby doiły powyzej 20l na dzien by nie było problemów z wycieleniami polowa krów wywaliła kiedys macice przy porodach takze teraz juz rutynowo zaszywamy d*psko łozysko zadko która odda, no a z zacieleniami to cuda.. jałówka przy ok 3-4 razie zostaje a krowy po 5-6 albo i jedna juz rok stoi i nic. moze i wina inseminatora bo jak sprawdzalem kwity to czasami robiona 6.01 po czym 13.01 robiona znów i np jest cielna a w obu wypadkach była niby ruja...

Licze na waszą pomoc, jak cos mi sie przypomni czy cos to dopisze.

POMOCY !!

Edytowany przez Bartek01, 03 październik 2012 - 20:25.

• 0

#1237 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów

Napisany 04 październik 2012 - 10:51

Przede wszystkim tak niech kazdy z nowych potrzebujacych przeczyta twoj post zadałes sobie troche trudu i ładnie opisałes o co ci chodzi i czym dysponujesz gratuluje.
Ale tak pierwsza sprawa nie zaczyna sie dnia od tresciwych zapamietaj raz na zawsze !!! Daj kiszonke z kukurydzy i za jakas godzine dopiero daje pasze tresciwą z witaminami
Nastepna sprawa według mnie zrezygnuj z wyslodkow bo energi masz dosyc ale musisz zdecydowanie białka dołozyc bo jest za malo i nie doja tak jak powinny a od nadmiaru energi ci sie zatuczaja i masz problemy z zacieleniami a i 2 tyg to za malo na aklimatyzacje dla jałowki co najmniej miesiac im daj.
Zacznij od tego ze skoro bierzesz pasze z Neorolu to niech ci zywieniowiec zbada kiszonke z kukurydzy i podług niej ułozysz dawke sobie dolozy tyle białka ile bedzie potrzeba
  • 0

#1238 Bartek01

Bartek01

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 60 postów

Napisany 04 październik 2012 - 20:37

Starałem się opisac by było wszystko jak na tacy, wtedy łatwiej by ktos udzielił porady.

Okej, od jutra zaczne zapodawac im treściwe po kuku, rozumiem ze wieczorem moze isc tj obecnieczyli przed wysłodkami, dojechały drozdze i vitaminy jutro przepacze co to i bede mieszac z tresciwa

tato dzisiaj dzwonił po młóto podobno za tydzien ma dowiesc.. moze tym razem dotrzyma słowa.. a z zywieniowcem skontaktuje sie po 10 padziernika bo wczesniej nie mam czasu. Czyli ze jak biore pasze od nich to oni powinni mi to za friko zrobic? czy cos to bedzie kosztowac bo gdzies wyczytałem ze badanie kiszonki tanie nie jest..

Pewnie ciepła kukurydza powoduje słabsze pobieranie paszy.. problem mam taki ze kukurydze przywoze sobie w dzien na wózku i stoi do rana, sorki ale o 6 rano nie pojade po kiszonkę i tak se mysle czy by nie zamienic kiszonki na wyslodki porami dnia tj kiszka wieczorem wysłodki rano i wtedy mogł bym bezposrednio przed załadowac sobie.
  • 0

#1239 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1251 postów

Napisany 05 październik 2012 - 07:34

no teoretyczniue mozesz zamienic ale najlepiej podawac jedno i drugie poprostu razem rano daje pol porcji kukurydzy i pol wyslodkow i dajesz razem wtedy sobie jedza i wymieszaja to
No badanie powinni zrobic ci za darmo jesli bierzesz pasze a jezeli nie no to bedzie jakas symboliczna oplata
  • 0

Google

• Reklama google
  •  

#1240 Lordzik

Lordzik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 05 październik 2012 - 11:18

BARTEK01:
Teraz pytanie czy da się cos z tym zrobic jak mam zadawac drozdze i krede ktore bede miał jutro? czy moze te pasze i srut wymieszac z kukurydza (ojciec nawet o tym nie chce słuchac :P ale moja w tym głowa) chcielibysmy aby doiły powyzej 20l na dzien by nie było problemów z wycieleniami polowa krów wywaliła kiedys macice przy porodach takze teraz juz rutynowo zaszywamy d*psko łozysko zadko która odda, no a z zacieleniami to cuda.. jałówka przy ok 3-4 razie zostaje a krowy po 5-6 albo i jedna juz rok stoi i nic. moze i wina inseminatora bo jak sprawdzalem kwity to czasami robiona 6.01 po czym 13.01 robiona znów i np jest cielna a w obu wypadkach była niby ruja...
ODP: jeśli tyle krów wywaliło ci kiedyś macice, to daje głowę, że karmiliście je zepsutą kiszonką. Nie musiało być widać pleśni, wystarczy, że były mikotoksyny, a to powoduje wywalanie macicy.

KOMODO dobrze Ci radzi, pasze treściwe tylko z kisz z kukurydzy lub inną objętościową. nigdy na czczo, bo nabawisz stado kwasicy. wtedy krowy nie mają apetytu. Kup im drożdże, ale żywe, otoczkowane. 15kg powinno kosztować około 110zł, daje się tego 50-60g/szt/dzień.

Masz dość niskie białko. Ciekawe, jaki masz mocznik. Jeśli poniżej 150 = brakuje krowom i energii i białka, jeśli ok 200 i więcej, to brakuje im tylko energii, ale takiej jelitowej. Więc może suszone ziarno z kukurydzy? i koniecznie te drożdże.
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s

Jeśli masz konto na Facebooku możesz zalogować się klikając w przycisk