Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

prosba pomoc ulozeniu dawki zywieniowej zywienie krow

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3898 odpowiedzi na ten temat

#721 janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • brak
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 01 styczeń 2012 - 18:37

Żywienie bydła mlecznego czym zwiekszyc mlecznosc kukurydza czy sianokiszonka? stosuje ktos z was srute slonecznikowa w zywieniu krow mlecznych i jakie sa efekty??
  • 0

#722 ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 01 styczeń 2012 - 19:12

Żywienie bydła mlecznego @janek82

Na tak postawione pytanie nie ma odpowiedzi. Mleczność czy raczej wydajność to trochę zbyt skomplikowany fenomen żeby sprowadzać go do wyboru pomiędzy energetyczną i mało strukturalną kiszonką z kukurydzy a bardziej białkową i strukturalną sianokiszonką. Przede wszystkim musiałbyś napisać jakimi paszami żywisz, jaką masz wydajność tłuszcz białko i mocznik w mleku (tak na początek). Cały pic żywienia polega na zbilansowaniu dawki na konkretną produkcję mleka o danych parametrach pod względem zawartości białka, energii i włókna (struktury- bo krowa to nie świnia i musi zjeść odpowiednią ilość odpowiedniego włókna- inaczej przestanie przeżuwać i prędzej czy później zdechnie). A więc nie można odpowiedzieć na Twoje pytanie. Są producenci żywiący prawie samą kiszonką z kukurydzy (wtedy jest problem z dodawaniem białka aby zbilansować energię z kukurydzy i przede wszystkim brak włókna). Są tacy co żywią w oparciu o sianokiszonkę- wtedy jesteśmy pod kreską jeśli chodzi o energię dawki. Najlepiej stosować obie te pasze- bo uzupełniają się one w naturalny sposób.

Jedno jest pewne- kiszonki muszą być zrobione z roślin w odpowiedniej fazie rozwoju, dobrze zebrane, odpowiednio ubite, szczelnie przykryte i odpowiednio wybierane z silosu. Co do śruty słonecznikowej- nie stosujemy. Powiem Ci tylko, że jak rozglądasz się za komponentami paszowymi, to dobrze by było, żeby były one dostępne cały czas- tzn nie tak, że ktoś sprowadzi 100ton, Ty sobie kupisz ile Ci potrzeba- importer wyprzeda co kupił i zajmie się handlem np węglem, a Ty zostaniesz bez np. tej śruty co od niego kupiłeś. Krowa tak już ma, że najlepiej jest nie zabierać jej żadnego z komponentów. Bo każde przyzwyczajanie flory bakteryjnej kosztuje Cię przynajmniej 3 tyg "marnowania" paszy która jest w bardzo małym stopniu trawiona i wykorzystywana.

Sorki za długość posta.
  • 0

#723 ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1358 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 09:46

Żywienie bydła mlecznego dokładnie popieram kolegę, przez to nie powinno się krowom zmieniać dawki tylko ją trzymać nawet krową zasuszonym powinno się podawać chociażby małe ilości tej paszy co przed zasuszeniem. Bakterie giną w 3dni, a miesiąc się odbudowują i podając nic z tego nie masz. Wielu ludzi robi tak że chcą spróbować czegoś nowego i myśli że od razu zadziała i po tygodniu dwóch rezygnują bo nie działa i nic nie daje. Tu się kłaniają podstawy żywienie i lepiej niech sobie taka osoba chociażby książkę kupi najpierw i poczyta potem niech praktykuje. I tu mowa również o ludziach którzy hodowlę prowadzą XX lat i młodemu powie co ty wiesz jak ja 30 lat hoduję to wiem wszystko a tak naprawdę nie wie nic zupełnie.
  • 0

#724 komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 10:05

Żywienie bydła mlecznego Najwazniejsze sa pasze objetosciowe kukurydze musimy miec przez cały rok bo na tym przewaznie jest oparte zywienie lub sianokiszonka bo czeste zmiany objetosciowy to juz calkowita porazka a bez stopniowego przejscia to juz wogole niektorzy daja najpierw liscie skoncza sie przechpdza na wysloski pozniej kukurydza i sianokiszonka lub maja jeszcze jakies inne kiszonki ziemniaki i tak praktycznie zmiany krowa co dwa miesiace musi miesiac tracic zeby sie przyzwyczaic zmieniajac jakis doadatek nie zrobimy takich szkod jak zmieniajac pasze objetosciowe
  • 0

#725 ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 17:54

Żywienie bydła mlecznego @komodo- masz rację, ale zauważ, że dodatki wszelkiej maści (pewnie mamy na myśli śruty poetstrakcyjne) to duży wydatek kasy- dobrze by było tej kasy nie marnować. Dlatego moim zdaniem, lepiej dać krowie-nawet takiej zasuszonej odrobinę tej paszy tylko po to żeby utrzymać florę bakteryjną. Każdy robi jak chce:) Znajomy mojego ojca ma ponad 30 krów (chyba 35) i w tym miesiącu odda 14tys litrów- moi rodzice od 14 oddadzą ponad 10tys... Ale koleś karmi rano sianokiszonką a wieczorem kukurydzą bo twierdzi, że nie ma czasu(!!!) dawać i tego i tego jednocześnie. A niestety posiada krowy o dużym potencjale, bo wziął parę lat temu jałówki z hodowli- przez jakiś czas było ok, ale ostatnio strasznie kiepsko mu to idzie. Poza tym jałówki dostają kiszonkę z kukurydzy posypaną śrutą zbożową i to wszystko zalane wodą (!!!)- szczelne koryta muszą mieć.

Edytowany przez ppp, 02 styczeń 2012 - 20:16.

• 0

#726 janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 381 postów
  • brak
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 02 styczeń 2012 - 18:22

Żywienie bydła mlecznego ppp jak karmisz swoje krowy tzn ile czego dajesz?
  • 0

#727 ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 02 styczeń 2012 - 20:15

Żywienie bydła mlecznego @janek82 Już nie raz pisałem, że ja nie mam gospodarstwa- moi rodzice prowadzą. Ja z doskoku wpadam bo studiuję i pracuję jakieś 650km od domu rodzinnego:) Krowy w szczycie laktacji (u nas około 38-40l na dzień) dostają około 25-30kg kiszonki z kukurydzy, około 15kg sianokiszonki(dokładnie nie ważymy). Przy tej wydajności krowa dostaje około 9-10kg paszy treściwej (po 1kg soi, śruty rzepakowej i ddgs z jęczmienia, pozostałe 6kg to sruta z własnego zboża-namawaim ojca na dokupienie ziarna kukurydzy- plus witaminy z PROMLEKO, pod wiosnę dokupujemy bufor z drożdżami paszowymi na poprawę apetytu. Poza tym kwaśny węglan wapnia, ale u nas trochę to na wyrost bo przy 9 kg treściwego dawka podzielona jest na jakieś 3-4 odpasy. Kolejność zadawania pasz- kiszonka z kukurydzy na to treściwe+ witaminy i to wymieszane grabiami;) krowy wcinają, w tym czasie donosi się sianokiszonkę. I tak 2 razy dzinnie. Nie podajemy siana, krowy jedzą słomę, jak mają ochotę spod siebie. Krowy zasuszone dostają trochę odpadów(ale tylko takich co nie budzą zastrzeżen co do jakości do tego witaminy- niedługo mają byc spacjalne dla zasuszonych(do tej pory nie wiedzieliśmy, że takowe istnieją). Poza tym w stanowiskach ciężko jest je upilnować, więc podbierają odrobinę kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki od koleżanek, reszta to słabe siano (ale nie spleśniałe- słabe tzn z niewielkiej naturalnej łąki) i słoma. Generalnie nie ma za dużych problemów z przekondycjonowaniem, kteoza odpókać dawno nie zaglądała do obory. Wydajność nie poraża, ale przekracza 7tys na rok. Kilka sztuk daje około 10tys jedna już 3 laktację daje ponad 11tys (obecnie 4 miesiąc i 40kg mleka dziennie:) )Poza tym ostatnio parametry podskoczyły- tłuszcz 4,8 białko 3,5. Do tego mocznik z ostatniego badania 190(jak dla mnie za mało- białko też mogło by być odrobinę wyższe. Ostatnio od 14 krów (2 za chwilę zasuszane, 1 świeża pierwiastka- 3 tydzień laktacji) sprzedaliśmy 10.300l przez miesiąc. Cena zachęca (1,55zl hochland) tylko produkcja mogła by być chociaż ze 3 razy większa:)

to mniej więcej tyle (niektóre liczby mogą delikatnie rozchodzić się ze stanem rzeczywistym- nie jestem na miejscu i czasem nie na bieżąco:)
sorki za długość posta:)

Edytowany przez ppp, 02 styczeń 2012 - 20:19.

• 0

#728 daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • 10116487
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 03 styczeń 2012 - 08:22

Żywienie bydła mlecznego Mam pytanie obecnie stosuje w żywieniu moich krówek śrutę rzepakową i własną. Chce dodać do tego jeszcze coś jeszcze oczywiście mleko pędnego jakaś śrutę wieloskładnikową czy granulki czy może soje nie wiem co by było najlepsze??
Dostają rano wieczór kiszonkę z QQ na to mieszanka treściwych plus witaminy i za jakieś 2ha jak zjedzą dostają sianokiszonkę.
  • 0

#729 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 08:28

Żywienie bydła mlecznego ale ile srednia daja mleka?ile dajesz tej rzepakowej i zbozowej i moze parametry mleka
  • 0

#730 daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • 10116487
    Elektronika

Napisany 03 styczeń 2012 - 08:50

Żywienie bydła mlecznego To są młode krowy tzn pierwsza laktacja rzepakowej daje 2,5kg rzepakowej i 2,5kg własnej czyli razem 5kg dziennie, mam dobra sianokiszonkę i QQ też nie najgorsza. Mleko 14-15l dzień. Tłuszcz 4,0 białko 3,0
  • 0

#731 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 10:43

Żywienie bydła mlecznego wszystkie sztuki w pierwszej laktacji?a ile czasu sa po wycieleniu?a ile dajesz tych objetosciowych na sztuke bo parametry słabe a 2,5kg rzepakowej nie jest mało i powinno byc tego mleka znacznie wiecej
  • 0

#732 daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • 10116487
    Elektronika

Napisany 03 styczeń 2012 - 13:29

Żywienie bydła mlecznego Wszystkie są po wycieleniu teraz będzie ok 100dni po wycieleniu wcześniej było lepiej a teraz spadły. QQ dostają po dobr3 10kg rano i wieczorem czyli razem 20kg a sianokiszonki to nie jestem w stanie powiedzieć nie zjadają do końca wiec nie więcej jak 15kg dzień.
  • 0

#733 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 14:31

Żywienie bydła mlecznego to cos mało zjadaja tych objetosciowych jesli zjadaja do konca kukurydze to dołoz tak zeby było na dzien te 25 chociaz a jesli nie to kup drozdze zeby poprawic im apetyt .Najlepiej jakbys dawał razem to i to rano i na wieczor.A jakość sianokiszonki jest dobra ze jej nie wyjadaja?
  • 0

#734 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 774 postów
  • 2039492

Napisany 03 styczeń 2012 - 16:34

Żywienie bydła mlecznego @daromen89 to trochę mało dają tego mleka ja bez kiszonki z QQ też taka wydaajność od krów średno w 230 dniu laktacji, a tluszcz w meku wynosi 4,2-4,3 pozostałtych parametrów nie znam bo na białko nie badają w mleczarni
  • 0

#735 daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • 10116487
    Elektronika

Napisany 03 styczeń 2012 - 19:15

Żywienie bydła mlecznego Wiem że mało dlatego coś z tym chce zrobić. Ale podkreślam ja mam same pierwiastki pierwsza laktacja zawsze mi się wydawało ze młode krowy nie dadzą od razu tyle mleka co krowa z 3 4 cielakiem prawda??
A jeśli chodzi o sianokiszonkę jest naprawdę dobra, nie wyjadają do końca bo im dość dużo daje jak dawałem mniej mleko spadło a QQ jak dałem więcej to zostawiały i mleko też spadło. QQ daje mniej bo mieszam razem z nią treściwe jak nie zjedzą QQ to i śruty też nie. Coś strasznie wrażliwe te moje krówki.
Myślałem o tych drożdżach dostają niby witaminy ale myślicie że drożdże lepiej podziałają?
A do treściwych jak bym coś dodał może soje ale strasznie droga, może jakieś granulki lub coś podobnego. W następnym tygodniu będę sporządzał mieszankę to bym sobie dodał i sprawdził wyniku więcej białka nie zaszkodzi ale wiadomo koszty!!
  • 0

#736 ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 03 styczeń 2012 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego A jaki % hf masz mniej więcej- bo nawet jak na pierwiastki to bardzo mało. U nas jest biednie jak pierwiastka daje 25l, ostatnimi czasy 30-35l to norma (około 100 dzień laktacji)-ale to w dużej mierze kwestia genetyki. Drożdże pomogą jak masz problem z pobieraniem paszy- tzn słabo jedzą i NIE zastąpią witamin. Co do soi- przy tych litrach zbędny wydatek.
  • 0

#737 daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • 10116487
    Elektronika

Napisany 04 styczeń 2012 - 09:26

Żywienie bydła mlecznego Też właśnie myślę że zbędny wydatek.. nie mam pojęcia jaki %hf są moje mućki. Dobrze jedzą ale mogły by więcej wiec kupie im tych drożdży na spróbowanie. Na jesieni tego roku mam zamiar kupić jeszcze kilka wysoko cielnych jałówek tym razem zainwestuje w 100% hf.
@ppp a pierwiastka swojego chowu czy kupna?? Ile %hf i jak to sprawdziłeś są u was czyste hf-y??
Owszem genetyka ma znaczenie ale przytoczę słowa jednego rolnika z mojej okolicy.
"Ku..a kupiłem jałówkę za pierwszym cielakiem dawała na dnie w bańce za drugim pół a za 3 w bańce się nie mieściło" rodzice mówią podobnie że różnie to bywa z tymi młodymi:D

Edytowany przez daromen89, 04 styczeń 2012 - 09:32.

• 0

#738 komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 11:18

Żywienie bydła mlecznego wiesz % hf to sie raczej nie sprawdza pomysl sobie ile lat juz inseminujesz buhajami 100%hf i w ten sposob mniej wiecej po ilus pokoleniach dojdziesz do około 100%.
1pokolenie 50%hf
2pokolenie 75%hf
3pokolenie 87,5%hf i tak naprawde w tym momencie mozna juz powiedziec ze masz czyste hfy
4pokolenie 93.75%hf
i 5pokolenie 96,8%hf i takm dalej bedziesz coraz blizej 100 ale skoro masz same pierwiastki to podejrzewam ze kupowałes to musiał bys sie zorientowac jak z dolewem hf w tamtym gospodarstwie.
podzielam opinie @ppp ze 25l to jest wielka bida jak na jałowke hf to jest granica która pozwala jej zostac na kolejną laktacje w ubiegłym roku na 9 pierwiastek tylko jedna w szczycie dawała ponizej 30l na dzien i była to jerseyka tylko 20 l ale jerseyki tak maja ze im dalasza laktacja tym lepiej i w tym roku w drugiej juz 32l a najlepsze dwie 36-37l z czego ta jedna jeszcze na 10 dni przed planowanym zasuszeniem 27l takze musisz po pierwsze zadbac zeby pobierały wiecej pasz objetosciowych bo te 2,5kg sruty rzepakowej naprawde nie jest mało powinny dawac z tego wiecej i przy tej wydajnosci soja to wyrzucanie kasy w gnój.Kup drozdze i zobaczymy co bedzie dalej jak zaczna lepiej jesc i szkoda ze nie masz okreslonego poziomu mocznika mleku.
  • 0

#739 ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 285 postów

Napisany 04 styczeń 2012 - 17:23

Żywienie bydła mlecznego

Też właśnie myślę że zbędny wydatek.. nie mam pojęcia jaki %hf są moje mućki. Dobrze jedzą ale mogły by więcej wiec kupie im tych drożdży na spróbowanie. Na jesieni tego roku mam zamiar kupić jeszcze kilka wysoko cielnych jałówek tym razem zainwestuje w 100% hf.
@ppp a pierwiastka swojego chowu czy kupna?? Ile %hf i jak to sprawdziłeś są u was czyste hf-y??
Owszem genetyka ma znaczenie ale przytoczę słowa jednego rolnika z mojej okolicy.
"Ku..a kupiłem jałówkę za pierwszym cielakiem dawała na dnie w bańce za drugim pół a za 3 w bańce się nie mieściło" rodzice mówią podobnie że różnie to bywa z tymi młodymi:D

Nie pisałem, że mamy czyste hf. Jałówka jest ze swojego odchowu. Jest pra, pra, pra i tak dalej wnuczką po hodowlanej krowie którą mój dziadek kupił w latach 70'. Co do % hf- od jakichś 15 lat zapładniamy sztucznie i z reguły tylko hf, ale postęp jest dopiero od jakichś 3-4 lat jak mamy nowego inseminatora, co się trochę zna na tym temacie.W wydajności nie bez znaczenia jest odchów jałówek- jak źle odchowasz- małą i do tego tłustą sztukę to nie ma się co spodziewać mleka. Wiadomo, że z każdą laktacją mleka będzie więcej. (nasz sąsiad mówił, że dopiero po 7 cielęciu krowa pokazuje co potrafi- miał na myśli wydajność , rzędu 20l dziennie:P )

Genetyka, odchów(głównie żywienie) muszą być na przynajmniej przyzwoitym poziomie- inaczej kicha będzie. Tak na marginesie u nas krowy dające około 40l dostają 3kg śrut poekstrakcyjnych (1kg rzepaku, 1 soi i 1kg ddgs) także te 2,5kg rzepaku u Ciebie to dużo za dużo przy tych litrach. Jeśli masz na prawdę dobrą sianokiszonkę i kukurydzę, to tylko z objętościowych możesz mieć te 15l mleka. Za dużo paszy treściwej do tej wydajności, coś nie do końca dobrze masz z objętościowymi.
  • 0

Google AgroFoto Ads Żywienie bydła mlecznego

• Reklama google
Dzisiaj, 13:00
  •  

#740 marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 774 postów
  • 2039492

Napisany 05 styczeń 2012 - 19:33

Żywienie bydła mlecznego a jak najlepiej żywić cieliczki tak aby były dobrymi krowami, w tej chwili mają już ponad 6 miesięcy i zastanawim się jak najlepiej żywić, czy dawać im tylko siano czy coś jeszcze ?
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s