Skocz do zawartości

Reklama

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

prosba pomoc ulozeniu dawki zywieniowej zywienie krow

• Nie możesz odpowiadać w tym temacie
3897 odpowiedzi na ten temat

#3421 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego

Sianokiszonka:
Sucha masa 33,73
Białko ogólne 14.12
Włukno 31.36
Ph 6.22

Kukurydza:
Sucha masza 38
Białko ogólne 7.33
Skrobia 32.54
Ph=4.05

W tej chwili Moja dawka na 25l wygląda tak:
100gram witamin
100gram kwaśny węglan
50 gram drożdże
50 gram mocznik
4kg pełnoporcjówki wipasz 22 komplet http://www.wipasz.pl...wimilk-komplet/
1kg soja
1kg śruta rzepakowa
2kg wysłodku toffi gold ( a niedługa zaczne karmić mokre z balotów)
i do tego kukurydza:trawa 2:1 nie piszę Ci ile kg, bo dostają to w takim stosunku, a ile to zalezy jak jedzą :) myslę że tak 25:13
Jeśli krowa daje 30l, to jedynie dostaje dodatkowo 2 kg pełnoporcjówki.

Teraz zacząłem dodatkowo podawać mieszankę dla krów 2 tygodnie przed porodem i bedę ją dawał przez 3 miesiące, ale dopiero zacząłęm więc efekty będą później
Każda krowa otrzymuje łącznie 1kg a w nim:
500g ziarna kukurydzy
200g soja
200g startmilk z wipaszu
50g tłuszcz chroniony
50g witamin z beta karotenem

według mnie z tego co dajesz to powinny dac ok 28-30 l mleka nie znam parametrow paszy wipasz az tak dobrze ale podstawilem podobna a jakie masz parametry mleka tluszcz bialko???
  • 0

#3422 akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:23

Żywienie bydła mlecznego no niestety co do parametrów to powiem jak bede miał za 2 tygodnie badanie z federacji, bo z mleczarni tłuszcz około 4 a białko 3,4 a mocznik to raz 300 a dwa dni później 50 ( ta sama pasza) wiec nie wierzę w to... jedynie tłuszcz mi spadł ostatnio, dlatego też powiększyłem dawkę kwaśnego węglanu oraz czasami wieczorem daje trochę siana
co do pełnoporcjowej wipasz to obok dałem adres strony w której znajdują się dokładne informacje...
a co byś w tym żywieniu zmienił? czegoś dodał czegoś ujął?

Edytowany przez akernolat, 23 styczeń 2014 - 20:25.

• 0

#3423 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego w zaleznosci co chesz poprawic ile ci one teraz doja na tej dawce ?
  • 0

#3424 lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 639 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego @akernolat jak dzielisz tyle kg treściewej na dzień ? Chodzi mi o ilość odpasów.
  • 0

#3425 akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:41

Żywienie bydła mlecznego w następnym miesiącu powinien być paszowóz, a teraz od niedawna zacząłem dzielić wszystkie pasze na pół i rozdawać 2 razy dziennie to samo:) najpierw objętościowe, potem treściwe i zaraz potem każdej krowie widłami podnoszę do góry, dzięki czemu cały dzień jedza taką mieszankę:)
  • 0

#3426 Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego

Heh widze ze powstają nowe teorie ale słusznie ktoś zauważył białko nie skacze tak mocno jak tłuszcz. Polecam książkę do fizjologi i dowiedziec sie w jaki sposób powstaje tłuszcz w mleku i białko, to troche skomplikowane na poczatku ale w zyciu duzo ułatwia. A dlaczego o tym piszę?? Otóż z tymi stosunkami tluszczu do białka to nie takie proste i zgadza sie na papierze. To jest coś w stylu białka ogólnego. Na papierze jest a fizycznie coś takiego jak białko ogólne nie istnieje. Nie wolno sie tym kierować. ;)

Podam przykład : Mamy stado chore na ketoze. stosunek tł/bi powyzej 1,5. Czesto zdaża się ze gospodarz braki energii i apetytu uzupelnia tresciwymi, a wiec krowy popadają w kwasice i stosunek zaczyna zmieniać sie stopniowo w kierunku <1, załóżmy (czysto hipotetycznie) o 0,1 na dzień. Przyjezdza niedouczony zywieniowiec 3 dnia gdy stosunek jest juz 1,2 i twardo trzymając sie tabelki powie "gratuluje ma pan swietne krowy nic tu nie trzeba robić" :P chociaż wiemy ze jest inaczej

Nikt nie mówi że to jest proste. Ja tam cały czas podtrzymuje że jest to przydatny wskaźnik, który pozwala już jakieś wstępne wnioski wysnuć. Faktycznie białko ogólne to jest fikcja. Przestarzały miernik wartości białkowej pasz. Ale stosunku tł/bo aż tak bym nie degradował. Może tak być jak naukowcy odkryją coś innego. Póki co w paru książkach spotkałem się z tym i jak mówiłem dla mnie ma to sens. To czy w stadzie jest dobrze czy źle można ocenić jak ma się określoną wiedze o stadzie i jakieś liczbowe dane przynajmniej z 3 miesięcy. Miernik jest pomocny jak umie się go dobrze zinterpretować w istniejących w stadzie realiach.
A ten co wpada raz na jakiś czas i po jednej rozmowie ocenia poprawność żywienia i proponuje cały super bogaty asortyment to według mnie nie jest żywieniowcem tylko zwykłym przedstawicielem handlowym.
  • 0

#3427 akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 20:55

Żywienie bydła mlecznego

w zaleznosci co chesz poprawic ile ci one teraz doja na tej dawce ?

ciężko jest powiedzieć ile dają bo ostatnio cały czas zmieniam dawkę:/
w tej chwili średnio wyszło 23,5l, z czego 7 krów będę w tym miesiącu zacielał:P
napewno chciałbym poprawić żeby minimum doić te 25-27l od sztuki, żeby tak na maksa zwiększyć ich produkcję
  • 0

#3428 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego to unormuj te dawke bo takie zmiany czeste nic dobrego ci ne dadza oprocz problemow i ten mocznik umormuj zeby nie b yl 300 a co najwyzej 250
  • 0

#3429 akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 296 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:08

Żywienie bydła mlecznego kiszonki są słabe:/ dlatego zastanawiam się czy mam wystarczające białko i energię w dawce
  • 0

#3430 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 21:28

Żywienie bydła mlecznego Witam
oto moja dawka treściwych
śruta własna (60% owies 10% jęczmień i 30% pszenżyto )
otręby pszenne 13 % białka
własna mieszanka białkowa :
-50kg rzepaku
- 50 kg soi
- 10kg bufor z wipaszu
- 5kg witaminy
-5kg drożdże z soymax
krowy powyżej 25l na dzień dostają:
2-3kg śruty własnej
1-1,5 kg otrąb
3-4 kg mieszanki białkowej
w zależności od sztuki ile daje litrów
kiszonka z kuku - 10-20kg( późno zbierana)
sianokiszonka ok 10kg ( dobrej jakości)
pod kukurydzę jeszcze trochę sieczki ze słomy
Jak wam się podoba moją dawka? czy zmieniliście byś coś w niej ?Sam ją ułożyłem i narazie tak karmie.Policzyłby ktoś ile ma białka % i energi w takich proporcjach jak karmię ?.Wyniki mleka z ostatniego doju tł. 4.3 bi 3.2 st.1.34 mocz. 170
Za wszelkie porady z góry dziękuję
  • 0

#3431 kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 13:50

Żywienie bydła mlecznego ja bym trochę więcej śruty rzepakowej sypnął i poczekał na efekt masz krowy pod oceną te pasze to mieszasz w mieszalniku czy recznie
  • 0

#3432 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 16:43

Żywienie bydła mlecznego krowy mam pod oceną od niecałego roku , paszę mieszam ręcznie ( w planach zakup mieszalnika) a tej rzepakowej to zwiększyć proporcje w stosunku do soi czy dodatkowa dla każdej krowy podać np. po 0.5 kg ?
  • 0

#3433 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 18:55

Żywienie bydła mlecznego

Witam
oto moja dawka treściwych
śruta własna (60% owies 10% jęczmień i 30% pszenżyto )
otręby pszenne 13 % białka
własna mieszanka białkowa :
-50kg rzepaku
- 50 kg soi
- 10kg bufor z wipaszu
- 5kg witaminy
-5kg drożdże z soymax
krowy powyżej 25l na dzień dostają:
2-3kg śruty własnej
1-1,5 kg otrąb
3-4 kg mieszanki białkowej
w zależności od sztuki ile daje litrów
kiszonka z kuku - 10-20kg( późno zbierana)
sianokiszonka ok 10kg ( dobrej jakości)
pod kukurydzę jeszcze trochę sieczki ze słomy
Jak wam się podoba moją dawka? czy zmieniliście byś coś w niej ?Sam ją ułożyłem i narazie tak karmie.Policzyłby ktoś ile ma białka % i energi w takich proporcjach jak karmię ?.Wyniki mleka z ostatniego doju tł. 4.3 bi 3.2 st.1.34 mocz. 170
Za wszelkie porady z góry dziękuję

kolego napisz ile to na tone idzie te 50 kg soi i 50 rzepaku czy na raz na paszowoz na ile sztuk napoisz cos wiecej
  • 0

#3434 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:08

Żywienie bydła mlecznego nie mam paszowozu, soje, rzepak , bufor, wit i drożdże mieszam w betoniarce bo tyle kg w nią wchodzi i takiej mieszanki białkowej w takich proporcjach daję 3-4 kg na szt powyżej 25l/dzień+otręby+ śruta własna
  • 0

#3435 kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:11

Żywienie bydła mlecznego a ile otrab i sruty wlasnej na sztuke dajesz?
i jakie proporcje otrab i sruty
  • 0

#3436 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:23

Żywienie bydła mlecznego 1,5 kg otrab i 3kg własnej na szt pow 25l razem z białkowymi wychodzi ok 7.5 kg
  • 0

#3437 damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • 385 postów
  • 47657470
  • Zainteresowania:Zetor Team

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:31

Żywienie bydła mlecznego @simantal A ile Ci średnia na dzień wychodzi od sztuki z tej dawki?
  • 0

#3438 simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 19:37

Żywienie bydła mlecznego stadko mam 19 krów na ostatnim udoju średnia z 13 szt. wyszła 20,1 z tym że najlepsze kilka dobrych krów jest wycielonych , reszta krów zasuszona
  • 0

#3439 komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1252 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego no to z 7,5kg pasz tresciwych jakiegos szalu nie ma jesli wycielonych jest kilka
  • 0

Google AgroFoto Ads Żywienie bydła mlecznego

• Reklama google
Dzisiaj, 11:06
  •  

#3440 stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 282 postów

Napisany 24 styczeń 2014 - 22:40

Żywienie bydła mlecznego Dla jednych sząłu nie robi, a dla drugich to przepaść, niestety...
  • 0

Także otagowane jednym lub więcej z tych słów kluczowych: %s