Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lamboEVO100    512

W tym roku jakoś mi lepiej jedzą tą rzepakową, ale to też zależy od krowy stare to w ogóle trzeba wymieszać z kukurydzą żeby zjadły a mam takie trzy pierwiastki co wycieliły się w październiku to zjedzą w mgnieniu oka jak pełnoporcjową, widać im smakuje.

No właśnie mocznik. Przydałoby się żeby badali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Thomas nie 200g tylko 100g na sztukę w zupełności wystarcza. Krowy się nie podkwaszają, biegunek nie ma a w kale nie znajdziesz ziarniaka qq, w dodatku wciągną więcej tmr-u, po farmpaku i dolcelu bylo gorzej. Moim krowom pasuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

komodo Stosowałeś kiedyś te drożdże z josery na swoim stadzie? Jak to wyglądało na stadzie po ich zastosowaniu? Mnie josera wyjdzie taniej nawet po zastosowaniu większej ilości niż Farmpaka i efekt mam lepszy wiem bo stosowałem i to i to. Ile kosztują te drożdże sano?

Ja stowalem nie tylko drozdze z josery ale tez i Lacto plus i Miramin w zaleznosci od krow i wydajnosci takze do tych drozdzy zawartych w premiksie dochodzily defakto kolejne drozdze w premiksie bo trudno nazwac Pasen pilot drozdzami ja sie sklaniam ku nazwie premiks z podwyzszonym udzialem drozdzy a w praktycznie wszystkich zywych drozdzach innych firm masz tylko szczep drozdzy plus nosnik i to wszystko ewantualnie kredy troche .

Po przejsciu na farmpak roznica najwieksza byla na parametrach mleka zwlaszcza tluszcz poszedl do gore a to pewnie za sprawa lepszego wykorzystania wlokna i pozniej jeszcze z Top mleka stosowalem praktycznie zadnej roznicy nie bylo tylko inny nosnik ale w mleku nieodczulem nic ani w pobieraniu a teraz juz od wiosny przeszedlem na sano i jestem zadowolony z pobierania i to bardzo a srednia z dotychczasowych probnych udojow okolo 32kg przy bialko 3.6 i tluszczu tu mam problem bo byl 4.6 a ostatnio strasznie spadl ale to chyba tylko dlatego ze udoj byl na drugi dzien jak krowy stanely na oborze ale wyniki z mleczarni pozniejsze pokazaly ze wraca do normy bo napewno w mleczarni nie ma wiekszego niz z oceny :) i z premiksow tez josery juz odeszlem zobaczymy jaki bedzie efekt bo w sumie jest tam duzo rzeczy tylko te koncentracje to sa takie powiedzmy srednie i ja je stosowalem dlatego ze chetnie krowy pobieraly z reki a teraz jak mieszam w paszy to juz nie ma takiego znaczenia bo zjedza kazde

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja pisałem tylko o sugerowanej przez producenta dawce i wg niej powinno liczyć się koszt drożdży, żeby mieć jako takie porównanie. Później od Ciebie zależy ile ich zastosujesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Thomas ale producent podaje:

 

-100g/szt/dzień w pierwszych 100 dniach laktacji

-do 200g/szt/dzień przy wysokim zagrożeniu kwasicą oraz zaburzeniach trawiennych

 

Ja stosuję 100g i jest w porządku mogę powiedzieć szczerze, że jestem zadowolony z efektu. No ale zakończmy już ten temat. Co sądzicie o takich produktach jak ten?

http://www.ekoplon.pl/pl/zwierzta/produkty-2/dla-byda-2/produkty-specjalistyczne-dla-byda-2/suplement-b-karoten

Ciekawe czy by pomogło trochę na ciche ruje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

...

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

...

Edytowano przez Profil usunięty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

mateusz@, powinien się sprawdzić ten preparat, generalnie na ciche ruje zaleca się beta karoten, dobrze jak jeszcze w premiksach, które oprócz niego się daje jest sporo wit A i selenu. Ciche ruje też mogą być następstwem braku drożdży w dawce


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ciche ruje nastepstwem braku drozdzy??? :blink: :blink: :blink: A skąd takie teorie??? :lol: :lol: :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

tak kiedyś słyszałem od jednego weterynarza, widać kiepski fachowiec;) cofam drożdże:D ale wit A, E i selen łącznie z beta karotenem na pewno pomagają w cichych rujach;)


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Kiedyś dawałem premiksy z polmasu i blatiny z beta karotenem i witaminą A i E ale nie widziałem efektów. Dzwoniłem w sprawie tego beta karotenu to powiedzieli mi, że na razie go nie produkują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja stosuję to i widać różnicę. http://www.mikita.com.pl/content.php?cat_id=20&doc_id=60 Może ruje nie są nadzwyczaj widoczne, ale z tego co zauważyłem to faktycznie pomaga. Byłem sceptycznie nastawiony do syntetycznych karotenów. Efekty widać po 1-2 tygodniach zależnie kiedy była ostatnia ruja. Na ciche ruje niezastąpiona jest podobno marchew.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Thomas2135 tez słyszałem ze marchew jest swietna, a ile za pudełko tego cuda i gdzie je kupiłeś ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
syberol    5

Teoretycznie takie preparaty mają około 20 krotnie większą zawartość beta karotenu niż marchew więc powinny być skuteczne


Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bazalt50    14

Koledzy tu o żywieniu i dietetyce dla krów. Dyskusja z wysokiej półki...

Jestem laikiem, chociaż krowy w moim gospodarstwie były od zawsze. Nie dla kasy, zarobku. Dla siebie, bo bardzo lubię mleko i przetwory. I bez tego nie da się żyć.

Skarmiam siano i sianokiszonkę. Podsypuję nieco śruty owsianej, woda źródlana... Wszystko fajnie. Zaskakuje mnie jednak taka rzecz - na pościółkę używam słomy owsianej. I... krowy zostawiają kiszonkę, siano... i wyjadają tę słomę tyle ile są w stanie dosięgnąć. Może nie byłoby to dziwne gdyby kiszonka i siano były marne. Ale były zebrane bez kropli deszczu, czyste i pachną.

Dodam - nie stosuję żadnych nawozów w gospodarstwie, a i owies nie był opryskiwany. (słoma czysta - bez chwastów).

Pytam - o co może chodzić, i co może być przyczyną - no bo jeśli krowy napchają się słomą, to i mleko urwą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz16    9

Krowy już tak mają, że jedzą co im pod nos wpadnie. U mnie nie raz jak jedzą tmr a widzą, że daję samą sianokiszonkę (naprawdę kiepską) dla zasuszonych albo jałówek to też sięgają i próbują. Tak samo jest z słomą jak się ścieli a poleci im pod nogi to też nie raz sięgają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ciężko mi ocenić skuteczność inseminacji, bo inseminacja wykonywana jest kompleksowo, tj krycie o odpowiedniej porze i zazwyczaj zawsze hormon dla podtrzymania. Karoten daję od porodu do 3 tygodnia po skutecznej inseminacji. W tym roku i w poprzednim, gdy to stosowałem skuteczność inseminacji była wysoka. Większość zacielała się po I zabiegu, a niektóre może z winy kiepskiego nasienia po II. W tym roku pierwsze ruje, mimo że niektóre krowy były w gorszej kondycji występowały 3 tyg po porodzie. Skuteczność podobna jak w poprzednim. Kupuję to u swojego Weta a wiadro 20 kg kosztowało trochę ponad 100 zł, nie pamiętam dokładnie. Z pewnością można to kupić taniej u innego dealera, ale ja nie szukam, bo w okolicy ich nie ma. W tym roku, ie wiem czy to zasługa tego karotenu, ale dwie sztuki miały "superowulację" tj owulowały na dwóch jajnikach. Jest duże prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej. Zobaczymy co będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

3 tyg po wycieleniu i ruja to sukces! u mnie w stadzie mam dużo pracy jeśli chodzi ruje i zacielenia, chociaż w ubiegłym roku okres między-wycieleniowy mieścił się w 365 dniach, ale w tym niektóre nawet miały 450dni!!! niby zacielone po inseminacji, ruji nie było potem, i 2-3 miesiące potem okazuje sie że znowu bydłuje. Ten karoten co pokazałeś Thomas zobacze czy u mnie da się kupić gdzieś, bo wychodzi taniej. Jakiś czas temu kupiłam Keragen Lacto... coś tam, nie pamietam nazwy dokładnie, i też widzę poprawę, po 5 tyg po wycieleniu zabydłowała mi najlepsza krowa hf-ka która daje mi obecnie 40l/dobe. Ale też specjalnie dla niej dawke układałam bo to taki rodzynek w stadzie, i nie schudła mi po porodzie tak jak wcześniej bywało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Ja słyszałem że po porodzie 7dni się daje chormon na wywołanie rui by się krowa dobrze wyczyściła puźniej się powtarza 21dni po ocieleniu i wtedy się krowę kryje trwa to około 30dni i jest pierwsze krycie sprawdzone jest to na sąsiednim gospodarstwie na 10 sztuk 9 się zacieliły wydajnoś stada mają około 7, 5tyś uważam że to bardzo dobry wynik

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Metod synchronizacji rui, bo tak to się nazywa jest wiele. Laik taki jak ja nie jest w stanie tego ogarnąć, no bo i po co. Najczęściej stosowane na moim stadzie to ovsynch i gnrh. To co się podaje zależy, czy krowa ma cysty na jajnikach, czy po prostu trzeba wywołać ruję, bo na pewno jakieś były, ale ciche.Metody można łączyć. Tutaj macie więcej.

http://www.portalhodowcy.pl/hodowca-bydla/72-numer-10-2008/328-metody-synchronizacji-rui-w-stadzie-bydla-miesnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stolarz88    52

Ja słyszałem że po porodzie 7dni się daje chormon na wywołanie rui by się krowa dobrze wyczyściła puźniej się powtarza 21dni po ocieleniu i wtedy się krowę kryje trwa to około 30dni i jest pierwsze krycie sprawdzone jest to na sąsiednim gospodarstwie na 10 sztuk 9 się zacieliły wydajnoś stada mają około 7, 5tyś uważam że to bardzo dobry wynik

Ktoś tu niezłe bajki pisze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja tez nie wiem co ma synchronizacja do płodności, ale przy takiej wydajności po co takie kwiatki?? :huh: Żeby szczyt laktacji ustawić pod pastwisko ??? :huh:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj