Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7584 odpowiedzi na ten temat

#1101 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 16 czerwiec 2012 - 06:51

Żywienie bydła mlecznego kiszonka z zyta zaden specjał. chyba ze jest drobno pocieta to zupelnie co innego :) . sorgo nie probowałem. jest juz na AF obszerny temat o sorgo wiec poczytaj sobie http://www.agrofoto....go-na-kiszonke/ :rolleyes:

a co do słonecznika wsiewałem kiedy z kukurydzą tez nic szczegolnego. :huh: I dlaczego w twojej okolicy nie sieją kukurydzy??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:22
  •  

#1102 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 17:40

Żywienie bydła mlecznego ponieważ niby że słoniecznik ma więcej energii i że wyżerują ziarno dziki

#1103 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1674 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 16 czerwiec 2012 - 22:13

Żywienie bydła mlecznego sieją dlatego ze słonecznik można bez straty plonu posiac w czerwcu po zycie zebranym na zielonke a kukurydza nie da wartosciowego plonu w tym samym terminie siewu

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1104 Share kamilo758002

kamilo758002

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 16 czerwiec 2012 - 22:19

Żywienie bydła mlecznego albo ludzie sieją na poplon gorczyce na przyoranie albo do krów póki nie zakwitnie ponieważ jak zakwitnie gorczca jest gorzka

#1105 Share karola134

karola134

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 77 postów

Napisany 18 czerwiec 2012 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego witam mam problem z zacieleniami a moje skarmianie wygląda tak rano 5 kg wysłodka + ospa + witaminki na południe siano (jeszcze tydzień temu były ziemianki ale się skończyły) około 16 2-3 kg gg + 5 kg kiszonki z liści buraka + ospa a na wieczór słoma z góry dzięki za odpowiedz

#1106 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 11:50

Żywienie bydła mlecznego Witam.Mój Problem polega na tym że krowy po wycieleniu tak do 60 dni laktacji dają dużą ilość mleka później krowa dostaje zapalenia wymienia i nagle obcina mleko o 1/2 i stopniowo je zmniejsza aż do następnego wycielenia.Niektóre krowy które nie dostają zapalenia tez po około 60 -90 dni laktacji obcinają mocno mleko.Czego im brak żeby dłużej trzymały poziom mleczności.Dodam że posiadam ich tylko 20 i nie mam zatrudnionego żywieniowca brak im Energi czy może czegoś innego ?
średnia wynosi około 6000 l

#1107 Share luki0489

luki0489

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 13:34

Żywienie bydła mlecznego a prowadzisz ocenę użytkowości?

#1108 Share barti212121

barti212121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 185 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo , uprawa ziemi , hodowla , przyroda , biologia , praca na wsi , muzyka , motoryzacja w rolnictwie :)

Napisany 19 czerwiec 2012 - 15:59

Żywienie bydła mlecznego Witam mam pytanie czy sprawdzają się wam takie rękawy do kiszonki takie worki zamiast folii i owijania ? czy może lepiej owijac ? proszę o odpowiedź pozdrawiam

#1109 Share ursuss

ursuss

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 512 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 16:09

Żywienie bydła mlecznego zamiast pisać kilka takich samych postów lepiej może chwilę poszukać ...
http://www.agrofoto....-sianokiszonki/

#1110 Share kuba5997

kuba5997

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 117 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 20:11

Żywienie bydła mlecznego Luki nie prowadzę czy może czas zacząć prowadzić ? czy przy tak małej obsadzie bydła się opłaca ? czy to coś kosztuje ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1111 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3253 postów

Napisany 19 czerwiec 2012 - 20:20

Żywienie bydła mlecznego koszt oceny to niecałe 10zł na miesiąc za sztukę. U nas mleczarnia dopłaca 3gr do litra za ocenę. Co miesiąc badają mleko od każdej sztuki i wiesz czego im brakuje co zmienić w żywieniu.

#1112 Share alex00123

alex00123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 15:07

Żywienie bydła mlecznego Witam. Mam pytanie - ile dni po ocieleniu można wypuścić krowe na pastwisko?

#1113 Share Ursus11

Ursus11

Użytkownik

• Members
  • PipPipPip
  • 831 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 15:35

Żywienie bydła mlecznego My wypuszczamy na następny dzień. Przez ten dzień odpocznie sobie i wyczyści sie.

#1114 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 16:23

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Mam pytanie - ile dni po ocieleniu można wypuścić krowe na pastwisko?

U nas, jak jest ładna pogoda to wypuszczamy tego samego dnia. Z reguły czekamy aż wyjdzie łożysko, żeby nie zjadła (z tym, że coraz więcej hodowców pozwala krowom zjadać łożysko, bo jest to źródło dużej ilość składników odżywczych- więc trzeba będzie to zweryfikować). Tak wogóle to najlepiej jak krowa cieli się na łące. Jesli nie jest mokro i nie pi**dzi jak w kieleckiem, to są to najlepsze warunki do wycielenia. Krowa przed i po wycieleniu powinna mieć mozliwość swabodnego chodzenia, dobrze wpłaywa to np na ułożenie płodu i szybkość akcji porodowej (przynajmniej u nas w oborze tak to działa).

Edytowany przez ppp, 27 czerwiec 2012 - 16:24.

#1115 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 czerwiec 2012 - 20:20

Żywienie bydła mlecznego nic się krowie nie stanie jak zje łożysko ale nie znaczy to że można jej pozwalać bo może się zachłysnąć a poza tym jak nie strawi to dopiero będą problemy. Jak się nie zauważy i zje to ok ale nie na naszych oczach. Trzeba zabierać.

#1116 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 20:55

Żywienie bydła mlecznego Czyli dobrze robimy, że zabieramy:)

#1117 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 27 czerwiec 2012 - 21:27

Żywienie bydła mlecznego gdzie można zbadać paszę na MYKOTOKSYKOZY , chodzi mi o kukurydzę ......

#1118 Share rmiecz8 rmiecz8

rmiecz8
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 27 czerwiec 2012 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego

Czyli dobrze robimy, że zabieramy:)

Tak i staraj się nie zmieniać tego bo można stracić kilka sztuk, bo krowa to nie pies że trawi mięso

#1119 Share Darecki2005

Darecki2005

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 14 lipiec 2012 - 18:36

Żywienie bydła mlecznego Witam. Mam problem z krowami, wydaje mi się że zle je żywię, niby mają do oporu aż nie wyjadają ale pojawia się problem z puchnieciem połówek wymion, komórkami somatycznymi. Zacznę od początku, obecnie doję 24 sztuki które dają średnio po 25-30l na dzien. Wszystko co im daje jest rozworzone taczką a treściwa z ręki, gdyż bydło stoi głowami do ściany i nie mam możliwości użycia paszkowozu, bydło nie jest pod oceną, jedynie to co mam to zbadane ogólne mleko: mocznik-107, białko-3.11, tłuszcz 4.65. Po wycieleniu często występuje ketoza i mam sztuki które już ponad miesiąc i nie mogę zegnać obrzęku wymienia, mimo smarowania maściami. Moje żywienie wygląda następująco: rano przed udojem daje 1,5kg kromilk stabilo, po udoju dostają kiszonkę z kukurydzy(jedną taczkę daje na 4 sztuki co niektóre zjadają a niektóre nie mogą skonczyć do wieczora) nie wiem ile kg bo nie ważyłem tego, ale jak dam więcej to i reszta nie zje tego. Po kiszonce kukurydzy posypuje swoją srutą z mieszanki zbożowej(owies, jęczmień, przenica. Bardzo mało owsa) 1,5kg, na to sypię 400g soji i 100g drozdzy.(obecnie jak śrutuje zboże to mieszam na 2 wiaderka zboża wiaderko ziarna kukurydzy). Koło południa dostają sianokiszonkę(niektóre jeszcze nie zjadły kukurydzy z rana) Całą belę daje na 25 szuk, Obecnie od około tygodnia przywoże świeżę zielonkę zamiast sianokiszonki, przed udojem wieczornym dostają jeszcze 1,5kg kromilk stabilo. I to co im dałem trawę zjadają praktycznie do rana. Sianokiszonki część z kukurydzą trzeba było od niektórych z rana wyżucać, zaś zielonkę zjadają. Od tygodnia zacząłem i dawać tłuszcz chroniony po 100g ale jak nim posypie rano po kukurydzy to wogle patrzą na nią czterema literami. Podopwie może mi ktoś ile czego o jakich porach dawać tyle że nie mam paszowozu i muszę dawać z ręki

Ziarno z kukurydzy zacząłem śrutować jakieś 1,5tyg temu ze swoim zboże. A komórki som mam od 400 do 800 tyś(wyniki z mleczarni)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1120 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 14 lipiec 2012 - 23:14

Żywienie bydła mlecznego Problemy z wysokimi komórkami to w znacznej mierze wina higieny (wymiona muszą być czyste) i dojarki (właściew podciśnienie i praca pulstaorów) a także techniki dojenia- brak pustodojów. Masz dość wysokie średnie komórki som. Być może masz miękkie krowy. Zadbaj o to aby po dojeniu krowy dostawały coś do jedzenia, żeby się przez jakieś 30-60minnie kładły. Wynika t z fizjologii strzyków. Po dojeniu kanał mleczny przez dość długi czas (u różnych sztuk, różny czas) pozostaje otwarty i jeżeli krowa położy się (dodatkowo w mokre, brudne legowisko) to zapalenia masz murowane. Pomyśl o czymś do zasklepiania wymion, zwróć uwagę na słomę którą scielisz (MUSI być sucha i bez pleśni, inaczej będą problemy). Co do ketozy, to zadbaj o kondycję krów przed zasuszeniem. Przede wszytkim nie mogą być tłuste. Dawka powinna zaiwerać to, co dostają krowy dojone (oczywiście kukurydza w bardzo ograniczonej ilości). Dawka powinna wypełniać żwacz(dużo włókna- siano/ słoma).Wprowadzaj pasze treściwe do diety krowy zasuszonej na około 3 tyg przed terminem wycielenia (stopniowo, od 1kg i zwiększaj po 1kg na tydzień). Poza tym warto świeżo wycielonej krowie dawać pasze w mniejszych ilościach, ale częściej- świeże. U nas też kiedyś były problemy z ketozą, ale od dłuższgo czasu nie notujemy już problemów. Wiadomo, spada pobieranie paszy po porodzie, ale ogólnie, sprawy mają się nieźle (a doimy nie mniej niż u Ciebie- średni szczyt u nas to 32-35l na dzień- z tym że dość długi).