Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7241 odpowiedzi na ten temat

#961 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 21 luty 2012 - 15:17

Żywienie bydła mlecznego daje krowom QQ , śrutę zbożową kredę i siano do woli myślę zacząć dawać też ziemianki bo dużo jeszcze mam a wiosna się zbliża, ile radzicie dawać tych ziemniaków ???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:00
  •  

#962 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 21 luty 2012 - 16:46

Żywienie bydła mlecznego temperatura waha się w 14....... 18 stopni , okna są pouchylane , ale jeśli chodzi o kukurydzę to może i przesadziłem z nią ................................... rano daję kukurydzę na to posypuję kredą w ilości około 10 dkg ospa ( 19 % białka ) swojej roboty w ilości 2kg na sztukę ................................ tym świeżo wycielonym potem siano do woli , sianokiszonka ............ potem siano , sianokiszonka , a w okolicach 15-nastej daję to samo co rano czyli kukurydza i kreda ,a wieczorem troszeczkę słomy

#963 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 22 luty 2012 - 11:09

Żywienie bydła mlecznego zawsze mozesz kupic sol w lizawkach to poprawi apetyt ew drozdze i 100 g na sztuke dasz to tez apetyt sie poprawi

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#964 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 22 luty 2012 - 13:51

Żywienie bydła mlecznego Jakieś dwa tygodnie temu robiłem badanie mleka i tłuszcz u jednej sztuki był 3,27 % i białko 3,16 %. Dawałem jej sodkę i nie wiem czy procenty się poprawiły ale zauważyłem że ta sztuka jakby kulała na jedna nogę dodam że stoi na wysokiej ściólce. i na uwięzi nie miała raczej możliwości skręcenia tej nogi. Co to może być ?? jak to leczyć ??

#965 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 22 luty 2012 - 19:52

Żywienie bydła mlecznego mam tłuszcz w mleku który się waha 4,5.... 4,9 , a białko 3,1 ......... 3,3
tylko to mnie zastanawia dlaczego jest tak , jak jest badanie mleka to tłuszcz ostatnio był 3,10 , a białko 3,20
a kilka dni wcześniej czyli jeden odbiór do tyłu tłuszcz 4,60 , a białko na tym samym poziomie
dziwne to dla mnie z tym tłuszczem ..................

#966 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 luty 2012 - 21:18

Żywienie bydła mlecznego

Jakieś dwa tygodnie temu robiłem badanie mleka i tłuszcz u jednej sztuki był 3,27 % i białko 3,16 %. Dawałem jej sodkę i nie wiem czy procenty się poprawiły ale zauważyłem że ta sztuka jakby kulała na jedna nogę dodam że stoi na wysokiej ściólce. i na uwięzi nie miała raczej możliwości skręcenia tej nogi. Co to może być ?? jak to leczyć ??

Masz bardzo wąski stosunek tłuszcz/ białko co sugeruje kwasicę ( w tym przypadku dość ostrą) a ta kulawizna to ochwat racicowy- tzn, wyniki mleka o tym świadczą. Za dużo pasz treściwych skarmiasz.

Napisz ile czego dajesz.

#967 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 24 luty 2012 - 12:19

Żywienie bydła mlecznego

Masz bardzo wąski stosunek tłuszcz/ białko co sugeruje kwasicę ( w tym przypadku dość ostrą) a ta kulawizna to ochwat racicowy- tzn, wyniki mleka o tym świadczą. Za dużo pasz treściwych skarmiasz.

Napisz ile czego dajesz.

Dwa razy dziennie daje po 2-3 kg śruty z owsa, żyta i przeżyta do tego QQ do woli, kredę pastewną, trochę witamin "RAPSOMIX' i czasami posypie drożdżami. Tej sztuce daje od nie dawna Sodkę . Od dwóch dni daje po 2kg ziemniaków w południe. Oprócz tego siano i słome maja do woli. Kwasica ?? może i tak bo do ocielenia ma jeszcze 5 miesięcy a mleka ma bardzo mało ale z drugiej strony ma apetyt , zjada wszystko co się jej daje, Co robić ??? jak jej pomóc ??

Edytowany przez Kamis2010, 24 luty 2012 - 19:57.

#968 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 24 luty 2012 - 17:13

Żywienie bydła mlecznego witam drodzy userzy :rolleyes: mam następujący problem: żywimy krowy TMRem o proporcjach: sianokiszonka 26kg, qq 16kg, mieszanka sypka PMR21 3,5kg, kill acid 0,1kg, premix 0,1kg to jest wszystko na jedną sztukę dziennie.

ostatnie wyniki mleka to:
Białko 3.31
Tłuszcz 4,72
Mocznik 164
somatyczne 221
bakterie 17

wóz ustawiony na 18litry, krowy dające więcej mleka premiowane są mieszanką 19 ze stacji paszowej w zależności od litrów jakie dają. teraz moje pytanie co polecacie zmienić w dawce pokarmowej?? mi się wydaje że trzeba jakąś śrute rzepaczaną lub sojową do wozu a zmniejszyć tej PMRki bo nie potrzebnie koszta się robi, co Wy na to??
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#969 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów
  • Zainteresowania:ROLNICTWO

Napisany 27 luty 2012 - 10:57

Żywienie bydła mlecznego witam, podam swoje parametry i dawke, mam nadzieje na pomoc, mianowicie krowy dostaja 21kg kiszonki z kukurydzy, 12kg sianokiszonki, ok 1kg słomy i siano do woli, pasze tresciwe to teraz 2kg mieszanki 18% poniewaz mamy juz malo zboza, gdy zywie sruta zbozowa to dostaja jej ok 3kg +niecaly 1 kg mieszanki uzupelniajacej i ok 200g witamin. Teraz parametry, mocznik jest bardzo niski, ostatnio wyszlo 70, bialko 3,16 a tluszcz 4,3. Co tutaj zmienic dokladnie, czego dodac?

#970 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 27 luty 2012 - 11:24

Żywienie bydła mlecznego Do porównania daję moją dawkę:
Kukurydza 34kg, sianokiszonka 13kg, śruta rzepakowa 1,6kg, śruta sojowa 1kg, żywe kultury drożdży 100g, witaminy 200g. Jest to dawka ustawiona na średnią wydajność 30l. Te co daja więcej mleka dostają z ręki mieszanki pełnoporcjowe 2 rodzaje i wysłodki melasowane.
Parametry mleka:
białko 3,5 tłuszcz 4,3 mocznik 205

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#971 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 luty 2012 - 14:14

Żywienie bydła mlecznego teraz dajemy 2kg sruty z mieszanki zbozowej plus 1 kg mieszanki uzupelniajcej schaumana, chcialbym wprowadzic srutowane ziarno kukurydzy i srute rzepakowa, jakich ilosciach je zastosowac? jezeli zastosuje kukurydze i rzepakowa to zrezygnowa z mieszanki uzupelniajacej?

#972 Share Miczu

Miczu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 28 luty 2012 - 18:31

Żywienie bydła mlecznego Mocznik masz o stówkę za niski i mało QQ dajesz u nas na sztukę idzie +-32kg kuku 10-12 kg sianokiszonki po 1kg słomy i na wóz idzie 25 kg śruty rzepakowej plus KW KASK drożdże i kreda (po około 3 kg każdego).
"Ziemia człowieka wydała
i Ziemia człowieka zje,
ale za to trzeba ją wielbić..."
Piękne słowa ;)

#973 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 luty 2012 - 20:52

Żywienie bydła mlecznego wiem, ze malo troche, musze chyba im drozdze podac na poprawe apetytu

#974 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:04

Żywienie bydła mlecznego u mnie mocznik jest poniżej 50 :(

#975 Share marco88

marco88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:05

Żywienie bydła mlecznego

witam, podam swoje parametry i dawke, mam nadzieje na pomoc, mianowicie krowy dostaja 21kg kiszonki z kukurydzy, 12kg sianokiszonki, ok 1kg słomy i siano do woli, pasze tresciwe to teraz 2kg mieszanki 18% poniewaz mamy juz malo zboza, gdy zywie sruta zbozowa to dostaja jej ok 3kg +niecaly 1 kg mieszanki uzupelniajacej i ok 200g witamin. Teraz parametry, mocznik jest bardzo niski, ostatnio wyszlo 70, bialko 3,16 a tluszcz 4,3. Co tutaj zmienic dokladnie, czego dodac?

jak już kolega napisał mocznik masz trochę niski, jakbyś mógł podać parametry tej mieszanki uzupełniającej, przynajmniej poziom białka w niej, no i na ile kg mleka dajesz te pasze. Żeby podnieś mocznik to proponuje zastąpić np 1kg śruty zbożowej jakąś paszą białkową np śruta rzepakowa/sojowa, lub zmieszać w stosunku 1:1 te śruty

u mnie mocznik jest poniżej 50 :(

tak jak u kolegi wyżej, zastąpić część śruty zbożowej paszą białkową, ale bez szaleństw i powinien się podnieść mocznik

Edytowany przez marco88, 28 luty 2012 - 21:07.

#976 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego mieszanka ma 18% białka

a np. warto dodac zesrutowanego ziarna kukurydzy?

#977 Share marco88

marco88

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego

mieszanka ma 18% białka

a np. warto dodac zesrutowanego ziarna kukurydzy?

ziarno kukurydzy to pasza energetyczna, a w swojej dawce już masz dość energii ( kiszonka z kukurydzy, śruty zbożowe), mieszanka uzupełniają pod względem białka też bez szaleństw, ewidentnie brakuje białka w dawce. Kup jakiejś paszy białkowej( śruta rzepakowa, sojowa, ddgs) i zastąp np 0,5 kg zboża i 0,5 kg mieszanki tą paszą,

#978 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego ja już dodaję rzepakowej i tak ma już ta pasza około 18,5 % , no może i 19 % białka tak mi doradził weterynarz ...

#979 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego Właśnie czytałem, że wydajna krowa wcale nie potrzebuje 18% białka- 16 spokojnie wystarczy, bo ważniejsze od białka trawionego w żwaczu (którego z reguły jest nadmiar, jak się daje śruty poekstrakcyjne) jest białko trawione w jelicie (BTJE).

Do porównania daję moją dawkę:
Kukurydza 34kg, sianokiszonka 13kg, śruta rzepakowa 1,6kg, śruta sojowa 1kg, żywe kultury drożdży 100g, witaminy 200g. Jest to dawka ustawiona na średnią wydajność 30l. Te co daja więcej mleka dostają z ręki mieszanki pełnoporcjowe 2 rodzaje i wysłodki melasowane.
Parametry mleka:
białko 3,5 tłuszcz 4,3 mocznik 205

Na 30 l dziennej wydajności nie podajesz żadnych śrut zbożowych? Dobrze zrozumiałem? Musisz mieć super jakości kiszonkę z kukurydzy :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#980 Share wojtek53

wojtek53

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 292 postów

Napisany 28 luty 2012 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego ale sadze, że mogłyby zjadac wiecej kukurydzy i sianokiszonki, czy tyle wystarczy?