Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7991 odpowiedzi na ten temat

#761 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1043 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 14:15

Żywienie bydła mlecznego U mnie podobnie było, z jednego badania mocznik 200, a za 4 dni parametry takie same i ilość mleka a mocznik 30 :blink: .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:42
  •  

#762 Share figo

figo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 82 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 14:52

Żywienie bydła mlecznego

a ile masz litrow jak zabieraja mleko?

zabierają co dwa dni i jest ok 900 l.

#763 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 16:26

Żywienie bydła mlecznego no z tego co mowił zywieniowiec skoki mocznika sa mozliwe i to duze bo tłuszcz i białko juz nie ale mimo wszystko do wynikow z mleczarni trzeba podchodzic z rezerwa

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#764 Share kampio8002

kampio8002

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów
  • Zainteresowania:MOTORYZACJA

Napisany 12 styczeń 2012 - 17:20

Żywienie bydła mlecznego są różnie i miesiąc i poł roku po wycieleniach a średnia z 10 sztuk to ledwo 11 L

#765 Share Kamiloo

Kamiloo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 17:22

Żywienie bydła mlecznego Koledzy ile można dać marchewki i wysłodków buraczanych do paszowozu na 50 sztuk?

#766 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 18:41

Żywienie bydła mlecznego

Witam wszystkich jestem nowy na forum więc powiedzcie mi jeśli robię coś nie tak . A wiec mam do was takie pytanie moje krowy od jakiegoś czasu dają bardzo mało mleka ledwie 10L dostają praktycznie to samo a jeszcze nie dawno było to 20- 25L jedyne co widzę to zła dawka jedzenia możecie mi powiedzieć co w tym składzie jest źle ?

skład taki sam 2 razy dziennie na krowę

- 0,5kg pełnoporcjowej DE HAUSE 18%
- 0,1kg Profisan Sano
- 0,2kg śruta sojowa
- 0,2kg Laktoma Sano
- 1,4kg śruta (owies+pszenżyto)
- 0,5kg ziemniaki
- 7kg kiszonki z kukurydzy
- siano + słoma + kiszonka z trawy

Jaki masz dolew hf? 10 l to na zasuszeniu jest mało a u Ciebie krowy w środku laktacji są. Według mnie to masz za dużo kasy. Dajesz premiks witaminowy dla krów o wydajności powyżej 10tys l rocznie. Lactoma, która o tanich nie należy to pasza pełnoporcjowa- to NIE jest koncentrat, nie możesz tego dawać 0,4kg dziennie. Poza tym po co dajesz 2 rodzaje paszy pełnoporcjowej (de heus i lactoma)? Zdecyduj się na 1, a jeszcze lepiej zrezygnuj w ogóle. Lepiej kupić trochę kukurydzy i np soi (w Twoim przypadku przy tej wydajności to wyrzucanie pieniędzy).

Jeśli Twoja kiszonka z kukurydzy jest dobrej jakości to tylko z niej i z siana (też musi być dobre) krowa powinna dać 15l mleka-bez żadnych dodatków. Na Twoim miejscu zwiększył bym kukurydzę do przynajmniej 20kg na krowę na dzień (musisz pilnować, żeby się krowy nie zatuczały). Jeżeli po zwiększeniu udziału kiszonki nie wzrośnie mleko, znaczy, że lepiej zejść na niższy poziom- np 10-15kg na dzień. Do tego sianokiszonka, siano jako niewielki dodatek.

Osobiście zrezygnował bym z pasz gotowych.Przy tej wydajności i cenie to absurd ekonomiczny. Dokup do tego owsa i pszenżyta ziarno kukurydzy i zamiast soi spokojnie możesz kupić śrutę rzepakową bądź ddgs. Witaminy- jak Ci się skończy ten profisan zmień na coś tańszego (chyba, że nie są takie drogie- ale spodziewam się, że witaminy z najwyższej półki z jednej z droższych firm paszowych tanie nie są). Kup jakieś podstawowe- spokojnie wystarczą (jak koniecznie sano to camisan- do wydajności 7tys na rok). Tak jak pisał komodo, te ziemniaki to jest zbędny dodatek-chyba, że nie masz co z nimi robić- nie zaszkodzą w tej ilości- ważne, żeby były czyste (zepsute i zabrudzone dużą ilością ziemi nie wyjdą krowom na zdrowie- taka pasza jest ketogenna).

Edytowany przez ppp, 12 styczeń 2012 - 18:43.

#767 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 20:20

Żywienie bydła mlecznego

Koledzy ile można dać marchewki i wysłodków buraczanych do paszowozu na 50 sztuk?

cześc .........
tą marchew to masz swoją , czy kupiłeś , a jeśli kupileś to w jakiej cenie ???? tak tylko pytam dla orjentacji

#768 Share kampio8002

kampio8002

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego krowy mam z domieszką hf ale tu jest problem bo w poprzednich laktacjach dostawały te same krowy to samo żarcie i średnio dawały 20L a teraz tylko 10L wiec coś tu jest nie tak

#769 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego Te 20l na sztukę to też nie rewelacja...Od simentala udoisz więcej. Ciężko coś powiedzieć na odległość. Sprawdził bym jakość kiszonek, przede wszystkim. Potem to co Ci napisałem.

#770 Share kampio8002

kampio8002

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:39

Żywienie bydła mlecznego ok dzięki posprawdzamy zobaczymy :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#771 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:49

Żywienie bydła mlecznego tak jak pisze@ppp na odleglosc jest bardzo trudno co kolwiek powiedziec dla mnie taka srednia jest nie do pomyslenia bo przyczyna musi gdzies byc u nas jak krowa ma byc wybrakowana to przy 15litrach sprzedajemu bo uwazamy ze to juz srednio sie oplaci a 10 to naprawde ja to bym zwiekszył udział kiszonki na te 10-12kg na odpas do tego jesli juz dajesz pelnoporcjowa daj jej tak 2,5kg na odpas rano i wieczorem ale tylko tym ktore nie sa zbyt długo wycielone bo te co długa wycielone sa to juz szkoda pakowac kase i probowac rozdoic ustaw obok siebie krowy wycielone tak do 4 miesiecy i im dawaj tak jak napisałem 5kg paszy z de heusa na dzien plus tej kukuruydzy 20-25kg i na to mozesz rano i wieczorem po 0,5kg rzepakowej posypywac a sianokiszonka jesli jest dobra daj tez z 15kg na dzien a te pozostałe slabe krowy oddziel zebys ich nie zatuczył 10kg kukurydzy przy tej wydajnosci im starczy na dzien a sianikiszonki daj okolo 25 i siana i musi sie cos zmienic A powiedz mi jeszcze masz sianokiszonke czy kiszonke bo jesli kosiłes z pnia i ona jest bardzo mokra to moze nie byc zbyt dobre dla krow ale tak jak mowie ciezko na odleglosc u siebie mam sztuki co dzien obserwuje je widze jak apetyt a moze masz problemy z racicami albo stany kwasicowe no naprawde przyczyn moze byc duzo

#772 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego Kwasica? przy tej ilości treściwego? ;)

#773 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 22:07

Żywienie bydła mlecznego no jakies przyczyny musza byc ;) trzeba wypisac wszystko jak dr HOUSE i po kolei wykreslac :lol: * unikanie częstych i gwałtownych zmian paszy,
* stosowanie okresów przejściowych przy zmianie żywienia zimowego na letnie i odwrotnie,
* w dawce pokarmowej powinna znajdować się odpowiednia ilość węglowodanów strukturalnych tj. włókna surowego (powinno go być nie mniej niż 17% w suchej masie dawki pokarmowej i nie mniej niż 23% w suchej masie skarmianych pasz objętościowych),
* systematycznie przyzwyczajanie krowy do pobierania pasz treściwych, szczególnie w ostatnim okresie zasuszania i w okresie rozdajania,
* dzielenie większych dawek pasz treściwych na kilka odpasów (do 2,5 – 3 kg na jeden odpas),
* unikanie zadawania pasz nadmiernie rozdrobnionych,
* stosowanie prawidłowej techniki żywienia tj. nie podawanie w porannym odpasie paszy treściwej i młodych zielonek,
* unikanie skarmiania zbyt dużej ilości pasz kwaśnych (kiszonka z liści buraczanych, wywar gorzelniany) i zawierających łatwo fermentujące cukry (melasa, buraki cukrowe i pastewne),
* stosowanie substancji buforujących pH płynu żwacza (np. kwaśny węglan sodowy).
Mysle ze nie tylko iklosc tresciwych ma wplyw na kwasice takze ja bym tego nie wykluczał odrazu a tłuszcz ma nie za wysoki jak na ta wydajnosc

#774 Share Kamiloo

Kamiloo

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 54 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 22:11

Żywienie bydła mlecznego Witam.Kupiłem w workach 25kg po 9 zł za worek.Dobra cena?

#775 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 12 styczeń 2012 - 22:28

Żywienie bydła mlecznego Wydaje mi się, że poza genetyką to poziom żywienia jest za niski. Poza tym, nie widziałem tych krów, ale np nasi sąsiedzi mają podobne wydajności-20l max w laktacji a "krowy" wielkości naszych jałówek do zapłodnienia... Jeśli kampio8002 posiada takie stado, to żywieniem niewiele wskóra. Oczywiście to tylko moje przypuszczenia- nie widziałem tego stada.

#776 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 11:56

Żywienie bydła mlecznego ja bym wydajnosci naprawde nie sprowadzał do wielkosci sztuki bo mamy jerseyke taka niewielka z 550 kg i simentalke okolo 800 i jerseyka ja dystansuje w mleku a zjada napewno mniej jesli jest dobra genetyka to w niej juz wielkosc krowy roli tak duzej nie odgrywa ale masz racje bez wejscia do stada i zobaczenia z bliska naprawde trudno cokolwiek powiedzie to sa tylko przypuszczenia moze mogłbys jakies fotki wrzucic sztuk

#777 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 17:01

Żywienie bydła mlecznego 550 kg to spora sztuka, mówię Ci, te krowy sąsiadów są po prostu karłowate.

#778 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1469 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 17:27

Żywienie bydła mlecznego mi trudno sobie wyobrazić mniejsza :blink:

#779 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 289 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 18:01

Żywienie bydła mlecznego Błogosławieni ci co nie widzieli a uwierzyli;) Naprawdę, miniaturowe krowy sobie hodują. Jałówki wielkości większych cieląt, krowy wielkości jałówek. Wydajność do 20l na dzień. Cud ekonomiczny- renta strukturalna+ praca poza gospodarstwem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#780 Share kampio8002

kampio8002

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 13 styczeń 2012 - 18:11

Żywienie bydła mlecznego zmieniłem im skład i zobaczymy co teraz bedzie sprawdzimy narazie na 10 szt

dzienny skład na krowę

- 3kg pełnoporcjowej
- 1kg śruty rzepakowej
- 250g camisanu
- 1,5kg śruty własnej ( pszenżyto + owies )
- 21kg kiszonki z kukurydzy
- sianokiszonka , siano i słoma ile chcą

i teraz to chyba tylko czekać zostało ;)