Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7847 odpowiedzi na ten temat

#7601 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2967 postów

Napisany 26 maj 2017 - 08:55

Żywienie bydła mlecznego

Nie chwal się tym w internetach, że tak krowy głodzi albo weź wagę i zważ to wszystko choć po ilości mleka to faktycznie głód w tej oborze więc niby z jakiej racji one mają być cielne?

żywienie qq zaczyna się od 20kg

śruta to w ciemno x2

Po co ten deheus to nie wiem jak i tak mleka nie ma a mocznik praktycznie pod dnem. albo wcale albo x10

Jak nie chce się narobić to niech sprzeda polowe krów a tym pozostałych jedzenie podwoi bo po co trzymać darmozjady??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 18:15
  •  

#7602 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2232 postów

Napisany 26 maj 2017 - 09:13

Żywienie bydła mlecznego Ze śrutą może i masz rację, ale mówiąc że qq zaczyna się od 20 kg to debila z siebie robisz. Jak ktoś sieje mniej to jak ma dawać jej dużo? Liczyć bela 600 kg na 1.5 dnia na 14 sztuk to wychodzi około 25 kg trawy na głowę lekką ręką, więc nie wiem gdzie Ty tu głód widzisz, może ma krowy małe pokrojowo to i mniej jedzą. U mnie na krowę wychodzi około 10 kg trawy 20 kg qq i 10 kg wysłodków, i uwierz że więcej już zjeść nie chcą, a takie co są mniejsze nawet tego przejeść nie mogą. :)

#7603 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2967 postów

Napisany 26 maj 2017 - 09:38

Żywienie bydła mlecznego

Ja tam patrze wg swoich krów a jakie on ma krowy to NIE WIESZ więc pomiń ten temat i nie rób z siebie debila. Facet daje 12kg qq więc co to jest? I z czego mają mieć te energie na wegetacje bo o mleku nie ma co gadać zresztą widać to w baniaku. Nie ma qq to też niech kupuje wysłodki jak nie potrafi zaopatrzyć krów w podstawowe pasze... widać amator tak jak ty

Trawą je zapycha bez większej wartości i tyle bo tylko tłuszcz ma wysoki więc o co się chłopie rzucasz??

Ja problemów z wydajnością i parametrami nie mam więc zgłoś swoje żale u kogo innego

Edytowany przez lukbold, 26 maj 2017 - 09:44.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7604 Share Niszczu

Niszczu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 26 maj 2017 - 11:40

Żywienie bydła mlecznego

Panowie, ale po co się kłócicie? Napisałem co widziałem u wuja, może być gdzieś pomyłka +/-10% ale tak daje i nic nie poradzę. Wydaje mi się, że bele to 600kg nie ważą, maksymalnie 350-400. Czytałem wiele opinii rolników o sposobie żywienia krów mlecznych w tym wątku i gryzło mi się  z tym co widzę, dlatego wykonałem pomiary i podałem dane. Krowy które zostały wypuszczane na pole, wieczorem kukurydzy praktycznie nie ruszają. Chciałem się dowiedzieć od czego wuj powinien zacząć zmieniać w żywieniu(że więcej to wiem) aby to miało ręce i nogi. Będę wdzięczny za pomoc

Edytowany przez Niszczu, 26 maj 2017 - 11:56.

Cyfrowy Polsat :Familijny MaxHD+FilmHD+SportHD+CinemaxHD+1MR=śr. 35,00 zł Pomoc przy ofertach Cyfrowego Polsatu( sama telewizja)

#7605 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 27 maj 2017 - 11:13

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Mam kilka pytań technicznych. Mam niestety podobne żywienie jak wujek Niszczu. Teraz pastwisko i treściwa. Parametry teraz białko 3,2(rośnie z każdą próbą od 2,8) tłuszcz 3,9(tu spada) mocznik 130 somatyka 120. Za mało białka? Czy też za mało energii? Treściwa to własne zboża(50%) plus mielona kukurydza(25%) i extender(25% to raczej w odstawkę). Dostają dwa razy jak przychodzą z pastwiska rano wieczór po dwa kilo(razem 4). Lepszym kilo dziennie dodaje słabszym odejmuje kilo. Mleka od 18 dojnych około 450 litrów(900 na odbiór).

Nie mam kukurydzy, będzie na jesień. Planuje do treściwej dodać rzepaku i soi(po ile procent w treściwej?). Boję się tylko że przez to trzeba będzie dać więcej energii? Jak poszły na trawę to słabo pobierają treściwą a pewnie jak dodam soję i rzepak to smakowitość jeszcze się pogorszy?

Jak poprawić te żywienie bez kukurydzy? Co krowy z komponentów paszy lubią(soja, rzepak, jakieś inne dodatki typu witaminy bufory)?

Czy kiszone ziarno kukurydzy jest chętnie pobierane?

Myślę nad takim systemem(rano wieczór tak samo): Krowa przychodzi z pastwiska to daje jej 2 kg treściwej(zboża soja, rzepak, witaminy, bufor) a po dojeniu(ok. 1h) ccm(2-3kg) a jak zjedzą te ccm to 1-2 kg treściwej(to samo co wcześniej albo jakaś pełnoporcjówka - co polecacie). Czy to nie wypali? Te ccm to objętościówka czy raczej traktować jak paszę treściwą(bo jak tak to pewnie za dużo treściwej i kwasica murowana?).

#7606 Share funrolnik

funrolnik

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 27 maj 2017 - 12:00

Żywienie bydła mlecznego 450:18 to srednia 25 litrow dziennie. Przy takim zywieniu to, jak dla mnie, nieprawdopodobne. Ja bym nic nie zmienial. Wydasz kase a niewiele ugrasz bez kukurydzy... Bo bedzie jak mowisz, energie uzupelnic to przydadza sie wyslodki, soja i rzepak tez nie sa tanie. Takze moim zdaniem jak jestes w stanir caly czaa utrzymac wydajnosc 25 dziennie, przy pastwisku, gdzie nie wydajesz na folie, paliwo itp to tak zostaw i ciesz sie z w miarę czystego zysku i zdrowych krow

#7607 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 27 maj 2017 - 12:37

Żywienie bydła mlecznego

Ta wydajność teraz na wiosnę to pokłosie słabego żywienia w okresie jak krowy stały w oborze. Prawie wszystkie krowy zaczynają u mnie ruje maj czerwiec i wtedy sie zacielają. Wycielenia wypadają na luty -  marzec - kwiecień więc teraz większość jest w szczycie laktacji stąd tyle mleka teraz.

#7608 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 283 postów

Napisany 27 maj 2017 - 15:53

Żywienie bydła mlecznego

Osobiście wolałbym zamienić Extender na jakąś pełnoporcjówkę z witaminami, bo zawarta tam łuska sojowa i śr. rzepakowa nie wiele wnoszą w dawkę, a bynajmniej nie za taką cenę. Po 50-100 gram witamin by im nie zaszkodziło. Poziom mocznika to chyba był brany przed wypasem?

#7609 Share leszek1000

leszek1000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 179 postów

Napisany 27 maj 2017 - 17:50

Żywienie bydła mlecznego

Jakie premiksy stosujesz jakie polecasz.Mam w torunw,ale ciągle mam problemy.Chce poprawić zdrowotność.Mam problemy z zacieleniami  i zapaleniami.Firma dostaję wyniki mleka,ale rady od nich nie pomagają nic.

Nie cytuj poprzedniego posta!

Edytowany przez danielhaker, 28 lipiec 2017 - 12:16.

#7610 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 28 maj 2017 - 15:19

Żywienie bydła mlecznego

Mocznik na teraz dostaje smsy z mleczarni prawie po każdym odbiorze. Też mnie zastanawia że jest tak niski. Nie wiem czy to przez trawę(mało białka) czy za dużo energii(trawa plus treściwa) choc przy 4 - 5 kg treściwej  to chyba raczej nie to.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7611 Share Rolnik096

Rolnik096

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 30 maj 2017 - 10:30

Żywienie bydła mlecznego

Co powiecie na zastosowanie otrębów jęczmiennych w żywieniu krów, są dużo tańsze. A co do podwyższenia mocznika słyszałem o dolewaniu wody do zbyt suchego tmr-u.

#7612 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 30 maj 2017 - 18:18

Żywienie bydła mlecznego

dolewanie wody stymuluje pobieranie paszy ,a nie zawartość mocznika.

#7613 Share greg1985

greg1985

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 30 maj 2017 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego

Ostatnio do paszowozu dodaje sól w białych workach niby to specjalnie dla krów .Nie powiem bo lepiej pobierają tmr. Jak myślicie to dobre rozwiązanie czy lepiej kupować lizawki. Tylko z lizawkami jest taki problem że woda ciągle na nią leci i rozpadają się na kawałki .Na 30 krów daje ok 3 kg soli. I jeszcze jedno czy ta sól nie zje mi paszowozu ?

#7614 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 31 maj 2017 - 11:00

Żywienie bydła mlecznego Soli zwykle daje się 50 gram na sztukę na dobę i to dobra praktyka.

#7615 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 31 maj 2017 - 11:53

Żywienie bydła mlecznego

Sól jak dodam do treściwej to poprawi jej smakowitość? Jak poszły na świeżą trawę to treściwą jedzą za karę. Treściwa ze swoich zbóż plus kukurydza mielona plus kreda plus witaminy i plus róże pasze kupne na testy(extender nie podniósł smakowitości teraz pójdzie lactoma).

Ogólnie przymierzam się do pełnoporcjówki po zboże się kończy. Co polecacie dla krów na wypasie. Wydajność na teraz przy paszy treściwej opisanej wyżej w ilości 3 - 5 kg ponad 900 litrów od 18 krów dojonych obecnie.

#7616 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 202 postów

Napisany 31 maj 2017 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego

mam pytanie co do czasu kiszenia sianokiszonki prawidłowo to 6 tyg , ale czy można skarmiać juz po 3 ,4 tyg bo mi się kończy z ubiegłego roku a krowy nie wychodzą na pastwisko.robiona 19 maj, ktos cos podpowie ? 

#7617 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 428 postów

Napisany 31 maj 2017 - 23:07

Żywienie bydła mlecznego Można,znam paru co już po 7 dniach jadą z towarem,i chyba jest dobrze ,bo robią to prawie co rok.

#7618 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 617 postów

Napisany 01 czerwiec 2017 - 07:37

Żywienie bydła mlecznego

mam pytanie co do czasu kiszenia sianokiszonki prawidłowo to 6 tyg , ale czy można skarmiać juz po 3 ,4 tyg bo mi się kończy z ubiegłego roku a krowy nie wychodzą na pastwisko.robiona 19 maj, ktos cos podpowie ? 

Skarmiaj śmiało. Nie bedzie ona idealna, zbyt dużo w niej nieporzadanych kwasów, strawność może być trochę niższa itd ale powinno się obejść bez większych rewolucji .

#7619 Share semyutah

semyutah

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 25 postów

Napisany 01 czerwiec 2017 - 08:23

Żywienie bydła mlecznego

witam

Panowie troche drastycznie spadło białko 3,6 na 3,17 w ciagu 3 tygodni jakie podniesc macie jakies sprawdzone i dobre sposoby

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7620 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2967 postów

Napisany 01 czerwiec 2017 - 08:39

Żywienie bydła mlecznego

A widziałeś tu szklaną kule? napisz ludziom czym żywiłeś i co zrobiłeś bo w przyrodzie nic nie ginie... uciąłes energie to tak w skrócie