Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7856 odpowiedzi na ten temat

#7561 Share Xawier

Xawier

https://www.facebook.com/Ranczo-Muuu-1377603668939741

• Members
  • PipPipPip
  • 709 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 16:55

Żywienie bydła mlecznego

U mnie oryginalnie najniższa jest 2.7  ale mam przerobione też że do 0.7 schłodzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 00:28
  •  

#7562 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 694 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 12 kwiecień 2017 - 17:23

Żywienie bydła mlecznego Max do 2 stopni powinno być bo przy niższych temperaturach może dochodzić do pogorszenia parametrôw mleka. Dla tego termostaty dedykowane do zbiorników na mleko mają ograniczenie do ok. 3 C .

#7563 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 19:39

Żywienie bydła mlecznego A jest możliwe ustawić np 5 i czy wogole taka temp nie popsuje mleka?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7564 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2232 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego

Ja schładzam do 6*C. :) 

#7565 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 19:52

Żywienie bydła mlecznego Zawsze to dużo dłużej chodzi jeśli ma schłodzić 3 stopnie. Ok dzięki

#7566 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2232 postów

Napisany 12 kwiecień 2017 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego

Najlepiej zorientuj się ile stopni wymaga mleczarnia, żebyś potem potrąceń nie miał. :) 

#7567 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 20:48

Żywienie bydła mlecznego

ktoś coś więcej powie dla mnie na temat tej paszy/śruty non gmo? https://www.olx.pl/o...html#62c062b12f

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#7568 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4054 postów

Napisany 17 kwiecień 2017 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego Ciekawe z czego to jest zrobione? Jakaś mieszanka rzepaku, ddgsu a ten niechemiczny proces zmiany struktury to pewnie ekstruzja.

#7569 Share pawlak2507

pawlak2507

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 18 kwiecień 2017 - 19:58

Żywienie bydła mlecznego

ktoś coś więcej powie dla mnie na temat tej paszy/śruty non gmo? https://www.olx.pl/o...html#62c062b12f

Jest to rzepak ekstrudowany. Stosuję to od 2 miesięcy i polecam efekty widzę u siebie w stadzie

#7570 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2318 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 19 kwiecień 2017 - 06:09

Żywienie bydła mlecznego To samo kupuje z lira za 1550 brutto

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7571 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 16:32

Żywienie bydła mlecznego Ktoś z was stosuje witaminy soymax platinium somatic?

#7572 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 619 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 19:17

Żywienie bydła mlecznego

po co ci takie wynalazki? Kiedyś kiedyś mój ojciec stosował, fakt somatyka lekko spada jezeli sie stosuje, a jezeli nie powraca  z powrotem. Takie preparaty są nic nie warte 

#7573 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 19:28

Żywienie bydła mlecznego Chodziło mi bardziej coś na płodność
Chyba ze macie jakieś lepsze witaminy na płodność z bardziej znanych firm? Powoli zauważam spóźnione ruje i chciałbym zobaczyć czy to pomoże. Dodsm ze Energi mają dosyć sporo bo dostają ziarno kuku i wyslodki jako dodatki

#7574 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 20 kwiecień 2017 - 20:07

Żywienie bydła mlecznego

Dzięki Panowie za wcześniejsze porady - miałem problem z ketozą w stadzie. Ostatecznie rozwiązałem to tak, że dodałem jeszcze jeden odpas treściwej z własnych zbóż plus mielona kukurydza(teraz dostają  5 - 6 kg na głowę). Dodałem do tego sodę i kredę(wcześniej wcale nie dawałem). Z objętościówek tylko sianokiszonka(słaba niestety - potraw i dzikie łąki). Sianokiszonkę niezbyt chętnie pobierają. Jak temu zaradzić. Co im dać by jadły chętniej mimo kiszonki słabej jakości?(drożdże coś pomogą?). Mleka przy takim żywieniu za wiele nie ma niestety ale tez kosztów za wiele nie mam. Parametry mleka: tłuszcz 4, białko 2,8, mocznik 100 - 140.  Większość krów we wczesnej laktacji. Krowy mieszańce o średnim potencjale mlecznym. Doję teraz 18 krów i mleka ok 650 - 670 l  co dwa dni. Jak pójdą na pastwisko ilość ta podniesie się o 200 - 250 l nie zmieniając tego skromnego żywienia. Zastanawiam się czy z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się dać tym krowom teraz coś więcej(rzepak, soja, DGGS, pełnoporcjówka czy inne dodatki)? Wiecie o co chodzi - daje 1 kilogram rzepaku za 1,3 zł a krowa daje mi 2 litry więcej za  ok 2,7 - 2,8 zł.

Zacząłem bardziej dbać o jałówki w wieku 0 - 3 miesiące(przyszłe krowy). Dostają mlekopan z Polmass i musli z agrocentrum. Jednak te granule słabo jedzą(mlekopan piją z apetytem). Co dajecie swoim? Co polecacie. Ja przerabiałem jeszcze CJ Kromilka  i coś z De heusa  ale to jadły jeszcze gorzej. Może macie swoje polecane receptury na paszę do zrobienia we własnym zakresie(co i jakie proporcje)?       

Z góry dzięki za rady od początkującego hodowcy                         

PS

Basen na mleko odziedziczony po ojcu pomału  staje się za mały. Macie może coś na zbiciu do 1000 l(22 krowy max). Jestem z woj. warmińsko mazurskiego, powiat Kętrzyn. A może ktoś z Waszej okolicy ma coś sensownego. Proszę o informację na priv.

Edytowany przez Troker1979, 20 kwiecień 2017 - 20:09.

#7575 Share pawlak2507

pawlak2507

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 06:51

Żywienie bydła mlecznego

Mocznik masz za niski ewidentny brak białka dorzuć rzepaku lub soi przynajmniej dopóki nie wyjdą na pastwisko

#7576 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 619 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 07:59

Żywienie bydła mlecznego

Dzięki Panowie za wcześniejsze porady - miałem problem z ketozą w stadzie. Ostatecznie rozwiązałem to tak, że dodałem jeszcze jeden odpas treściwej z własnych zbóż plus mielona kukurydza(teraz dostają  5 - 6 kg na głowę). Dodałem do tego sodę i kredę(wcześniej wcale nie dawałem). Z objętościówek tylko sianokiszonka(słaba niestety - potraw i dzikie łąki). Sianokiszonkę niezbyt chętnie pobierają. Jak temu zaradzić. Co im dać by jadły chętniej mimo kiszonki słabej jakości?(drożdże coś pomogą?). Mleka przy takim żywieniu za wiele nie ma niestety ale tez kosztów za wiele nie mam. Parametry mleka: tłuszcz 4, białko 2,8, mocznik 100 - 140.  Większość krów we wczesnej laktacji. Krowy mieszańce o średnim potencjale mlecznym. Doję teraz 18 krów i mleka ok 650 - 670 l  co dwa dni. Jak pójdą na pastwisko ilość ta podniesie się o 200 - 250 l nie zmieniając tego skromnego żywienia. Zastanawiam się czy z ekonomicznego punktu widzenia opłaca się dać tym krowom teraz coś więcej(rzepak, soja, DGGS, pełnoporcjówka czy inne dodatki)? Wiecie o co chodzi - daje 1 kilogram rzepaku za 1,3 zł a krowa daje mi 2 litry więcej za  ok 2,7 - 2,8 zł.

Stary białka i to nie trochę.

#7577 Share robert1226

robert1226

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 356 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 08:06

Żywienie bydła mlecznego Basen odziedziczyles po ojcu ,ale sposób żywienia to chyba po dziadku .
Dlaczego ty tym krowom tak skapisz jedzenia.

#7578 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 255 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 09:15

Żywienie bydła mlecznego

Jak wyjdą na pastwisko to jak zabezpieczę im energię to białko w mleku będę miał 3,5(tak jak w tamtym roku). To że teraz tak karmię swoje bydło nie znaczy że nie chcę nic zmienić dlatego pytam. Jestem początkującym hodowcą. To w zasadzie mój pierwszy pełny sezon. Wiem że brakuje białka i energii pewnie też. Dodałem energii i zdrowotność wróciła ale jak dodam białka to znowu będzie za mało energii. Problemem jest przede wszystkim brak dobrych pasz objętościowych. Mam tylko byle jaką sianokiszonkę i obawiam się że jak dorzucę rzepaku, soi czy DGGS i do tego jeszcze więcej energii(dodatkowo CCM czy wysłodki) to krowy mi tego nie oddadzą wzrostem ilości mleka(no jeszcze parametry białka się pewnie poprawią to troszkę cena drgnie do góry).

No ale co tam. Co i ile Byście dorzucili na moim miejscu?

A i żeby nie było że chcę zostać przy dziadkowych metodach żywienia. W tym roku wchodzę z kukurydzą(na początek 2 ha -pewnie trochę za mało, ale nie będę karmił w sezonie pastwiskowym. Mam 20 - 22 krowy). Od jesieni do teraz podsiałem i odsiałem z 50% użytków zielonych trawami o wysokim indeksie mlecznym. Liczę na zdecydowanie lepszą paszę w tym roku. Jak będę to miał to będziemy myśleć o lepszej treściwej i dodatkach z wysokiej półki. Z czasem też poprawa genetyki bo na razie muszę jeszcze poprawić warunki bytowe dla bydła w oborze. Na razie kryje hf-y rasą NR a NR hf-em. Są też SM i MO z domieszka hf-a.

A i jeszcze jedno. Krowy to ja mam raczej za bardzo okrągłe więc żarła w sensie ilości to dostają aż nadto. A że gawno to już inna sprawa.

#7579 Share mario98

mario98

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 94 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 09:52

Żywienie bydła mlecznego Jak chcesz poprawiac genetyke to nie kryj badziewiem teraz tylko juz zacznij dobierac konkretne buhaje bo poprawianie genetyki to najdluzszy proces w calej hodowli bydla. Kilka pokolen musisz przewertowac zeby dojsc do bardzo dobrych krow. W twoim przypadku rzeczywiscie zywienie intensywne by sie pewnie nie oplacilo wiec popieram taki sposob ktory teraz stosujesz. Malymi krokami i do przodu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7580 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 619 postów

Napisany 21 kwiecień 2017 - 14:26

Żywienie bydła mlecznego

Kryć dobrymi buhajami owszem ale pierwszą rzeczą o którą trzeba zadbać jest żywienie. Bo efekt można uzyskać od razu. Na początek sprawa prosta. Sianokiszonka do woli. Krowom od 10 l 1 kg treściwych na każde dodatkowe 2,5l mleka (zboża właśne i kukurydza 50% i rzepak 50%).