Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7849 odpowiedzi na ten temat

#7221 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2968 postów

Napisany 22 luty 2017 - 09:26

Żywienie bydła mlecznego pogódź się z tym że nie wszystkie krowy mają idealne parametry i tyle... Na tabulogramy z kimś konkurujesz czy jak? Średnia od wszystkich wychodzi dobrze to mam dawno w nosie że jedna ma białko niższe... szkoda kasy na cudownie i w ogóle zaprzątanie sobie tym głowy... i na każdej stronie tego tematu Twoje problemy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 23:01
  •  

#7222 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 09:34

Żywienie bydła mlecznego Lukbold jak masz problem to nie patrz w forum i tyle. Chyba po to jest żeby pisać nie rozumiem twojego problemu i oburzenia. A dlaczego mam dwie krowy np zaniedbywać i mieć później problemy z zacieleniem wiec wole zapytać i być jeszcze bardziej pewny siebie.
Tych co kupiłem hf mają 8,5 tys średnia a moje mieszance 6 tys. Razem hf mam 10 i czekam na jalowki które mają się cielic. A moje 13

#7223 Share robert1226

robert1226

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 355 postów

Napisany 22 luty 2017 - 10:02

Żywienie bydła mlecznego Nie jestem specjalista od żywienia ale według mnie za dużo dajesz białka a za malo energii .
U siebie zabralem 1kg pelnoporcjowej a dalem 1,2 tofii mleko prawie nie spadło zaś białko z3,24 poszło na 3,43 i tłuszcz z4,2 na 4,35.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#7224 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 22 luty 2017 - 10:10

Żywienie bydła mlecznego Wczoraj miałem być przyjemność w Sano Instytut w wszystkich oborach. Co mnie zaskoczyło brak iglo dla cieląt. Zero pojenia z smoczków wszystko grupowo mleko wlewane w koryta. Krowy dzielone w bardzo wielu grupach systemem tmr. Najbardziej wydajna grupa dzienny uduj 36-39litrów 12kg latcoma 5 kg wyslodki melasowane qq i ilość około 4 kg trawy bez mottlkowych. Dzienny pobór to 28kg na sztukę. Co ciekawsze zużywają nawet 4 słomki na jalowki. Przy ich obsadzie 1200 w laktacji (wydajność 12400l)produkują 44000 litrów mleka dziennie a to bierze MLekovita . Jałowiec kryte są w wieku 12 mc średnia waga 350kg. Średnia krów to 3.7 laktacji i na kotlety. Wszystko utrzymywane w systemie zimnego chowu prawie zero ścian kurtyny . Legowiska krów też specyficzne bo leżą na separacie z gnojowicy i wyglądało to naprawdę dobrze i sucho.
Dzienne przyrosty cieląt 1000g . Krowy zasuszone dostają 3.5 kg trwsciwej.

Edytowany przez zkordalski, 22 luty 2017 - 10:14.

#7225 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 11:31

Żywienie bydła mlecznego Ta lactoma to ile procent białka ma bo dość dużo dostają.
Pasza pełnoporcjowa moja miała wcześniej 200 kg soi 100 rzepaku i 2 kg mocznika. Z oceny mocznik wyszedł 180. Woec dołożyłem mocznik na 5 kg i soi na 225. Średnio 22 białka to dużo? O to chodzi ze juz więcej wyslodkow nie chcą jeść wiec chyba w dół treściwa musi iść.

#7226 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 22 luty 2017 - 11:44

Żywienie bydła mlecznego Lukasz masz dużo skrobi w pasz bo bazujesz na swoim zbozu i to rozkładane w zwaczu, kukurydza full i każdy tego dodatek to Sara a zobaczysz ja przy korekcja ranić. Pozdrawiam hodowców którym się wszystko nie opłaca :)

#7227 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 22 luty 2017 - 11:48

Żywienie bydła mlecznego

pogódź się z tym że nie wszystkie krowy mają idealne parametry i tyle... Na tabulogramy z kimś konkurujesz czy jak? Średnia od wszystkich wychodzi dobrze to mam dawno w nosie że jedna ma białko niższe... szkoda kasy na cudownie i w ogóle zaprzątanie sobie tym głowy... i na każdej stronie tego tematu Twoje problemy

To pochwal się swoimi wynikami.  Bo widzisz jeden się stara bo chce się czegoś dowiedzieć i stworzyć coś co przynosi zyski, a inny podobnie jak ty ma wszystko w nosie. Po to jest temat aby zadawać pytania i dyskutować. 

PS. Nawet jeżeli srednia parametrów wychodzi dobrze, w oborze można mieć straszy pier*olnik.

#7228 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 11:57

Żywienie bydła mlecznego

Lukasz masz dużo skrobi w pasz bo bazujesz na swoim zbozu i to rozkładane w zwaczu, kukurydza full i każdy tego dodatek to Sara a zobaczysz ja przy korekcja ranić. Pozdrawiam hodowców którym się wszystko nie opłaca :)

To co probonujesz zmienić? Może skład pelnoporcjowej? Np owies czy coś innego?
A co do korekcji racic pojawiają się jakieś odgnioty wrzody dwa padniecia na nogi

#7229 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:04

Żywienie bydła mlecznego Spróbuj ziarno kuku do paszy trochę zboża podmienić i kup dobry bufor

Edytowany przez GrzesiekAgro, 22 luty 2017 - 12:07.

#7230 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:11

Żywienie bydła mlecznego Sam kwaśny nie wystarczy jak sype na kukurydzę?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7231 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:11

Żywienie bydła mlecznego Poszukaj może kiszone ktoś ma w okolicy. Albo wyslodka chociaż to słabo działa w okresie przejściowym, mocno ogranicza pobieranie a taki red Bull z tłuszczu i soji drożdży nikomu nie zaszkodzi nie będziesz dawał tego pół kilo 200 g na dzień to max tluszczu

#7232 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:13

Żywienie bydła mlecznego Właśnie teraz nie daje wyslodek przed ocieleniem dopiero po. A ten tłuszcz chociaż mało miejsca zajmuje krowie i będzie miejsce na kuku

#7233 Share mk9422

mk9422

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:14

Żywienie bydła mlecznego

Wczoraj miałem być przyjemność w Sano Instytut w wszystkich oborach. Co mnie zaskoczyło brak iglo dla cieląt. Zero pojenia z smoczków wszystko grupowo mleko wlewane w koryta. Krowy dzielone w bardzo wielu grupach systemem tmr. Najbardziej wydajna grupa dzienny uduj 36-39litrów 12kg latcoma 5 kg wyslodki melasowane qq i ilość około 4 kg trawy bez mottlkowych. Dzienny pobór to 28kg na sztukę. Co ciekawsze zużywają nawet 4 słomki na jalowki. Przy ich obsadzie 1200 w laktacji (wydajność 12400l)produkują 44000 litrów mleka dziennie a to bierze MLekovita . Jałowiec kryte są w wieku 12 mc średnia waga 350kg. Średnia krów to 3.7 laktacji i na kotlety. Wszystko utrzymywane w systemie zimnego chowu prawie zero ścian kurtyny . Legowiska krów też specyficzne bo leżą na separacie z gnojowicy i wyglądało to naprawdę dobrze i sucho.

Mówili czemu nie stosują iglo? Przecież same zalety stosowania tych domków, nawet na af co niektórzy wychwalają tylko nikt rozsądnych argumentów nie podał dlaczego warto wydać na to kupę kasy

#7234 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 78 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:17

Żywienie bydła mlecznego Do tych hf to nie wystarczy kwaśny to nie taki super środek, działa krótko i musisz go nasypac min 150 g

#7235 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 12:50

Żywienie bydła mlecznego No tak dostawały 150 gram prosto z worka na kiszonke z kuku i kilka dni i się nauczyły. Za dobry bufor to ok 70 zl 3 worki na miesiąc 210 zł. A kwaśny cztery worki po 40 zł to masz 160 trochę jest mniej

#7236 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2968 postów

Napisany 22 luty 2017 - 13:22

Żywienie bydła mlecznego

To pochwal się swoimi wynikami.  Bo widzisz jeden się stara bo chce się czegoś dowiedzieć i stworzyć coś co przynosi zyski, a inny podobnie jak ty ma wszystko w nosie. Po to jest temat aby zadawać pytania i dyskutować. 

PS. Nawet jeżeli srednia parametrów wychodzi dobrze, w oborze można mieć straszy pier*olnik.

Powiedz po co Ci znać moją wydajność (przeciętna tak jak i Wasza). Lepiej zapytaj ile mam miesięcznie dochodu z każdej sztuki bo co to za filozofia nakupić kilka worków przeróżnych dodatków aby udało się udoić litr więcej czy podnieść parametry o 0,1%. A nie sadze, że kierujesz fundacją charytatywną albo prowadzisz badania naukowe dotowane przez Państwo. Jak pokazałem to coś cie tu od rana popisali mojemu żywieniowcowi to się tylko złapał za głowę i.... krzyżyk wam na drogę ale przypadkiem ich nie blokujcie jak cena spadnie poniżej 1zł/l

#7237 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 luty 2017 - 13:27

Żywienie bydła mlecznego Ale trzymając białko później 3 to ta krowa się jie zacieli i tyle w temacie. I będę czekał pół roku zanim c9s z tego będzie i później będę dol od niej max 20 litrów... nie mówimy ze tłuszcz dajemy wszystkim jak leci do zasuszenia tylko od razu po wycieleniu żeby start był lepszy

#7238 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1348 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 22 luty 2017 - 13:29

Żywienie bydła mlecznego

Wczoraj miałem być przyjemność w Sano Instytut w wszystkich oborach. Co mnie zaskoczyło brak iglo dla cieląt. Zero pojenia z smoczków wszystko grupowo mleko wlewane w koryta. Krowy dzielone w bardzo wielu grupach systemem tmr. Najbardziej wydajna grupa dzienny uduj 36-39litrów 12kg latcoma 5 kg wyslodki melasowane qq i ilość około 4 kg trawy bez mottlkowych. Dzienny pobór to 28kg na sztukę. Co ciekawsze zużywają nawet 4 słomki na jalowki. Przy ich obsadzie 1200 w laktacji (wydajność 12400l)produkują 44000 litrów mleka dziennie a to bierze MLekovita . Jałowiec kryte są w wieku 12 mc średnia waga 350kg. Średnia krów to 3.7 laktacji i na kotlety. Wszystko utrzymywane w systemie zimnego chowu prawie zero ścian kurtyny . Legowiska krów też specyficzne bo leżą na separacie z gnojowicy i wyglądało to naprawdę dobrze i sucho.

Hehe co tego odchowu cieląt nie chwalili się że Garbocol walą tam puszkami do mleka zapobiegawczo przeciw biegunka czy zapomnieli??? W tych dawkach dla krów zapomniałeś zapewne o sieczce ze słomy

#7239 Share mk9422

mk9422

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 648 postów

Napisany 22 luty 2017 - 14:07

Żywienie bydła mlecznego

@lukbold Dobrze piszesz co z wydajności jak przy niskiej cenie nie ma zysku. Jest dyskusja w temacie opłacalność produkcji gdzie pytałem tych z tą wysoką wydajnością jaki mają koszt produkcji litra to po pewnym czasie się przyznali że koszt to koło 1,15 zł. Ale wcześniej się naśmiewali z tych co mają wydajność 5-7 tyś. Tylko oni pierwsi płaczą jak cena spada do około 1 zł bo do każdego litra trzeba dołożyć. Także @procho skoro ty masz wydajność 6-8,5 tyś i dajesz jak czytam różności tym krowom to ile masz zysku na czysto z litra? Nie dość że dajesz im najróżniejsze rzeczy to jeszcze jak piszesz cały czas problemy.  A jak piszesz cenę masz nie za wysoką.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#7240 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 787 postów

Napisany 22 luty 2017 - 14:32

Żywienie bydła mlecznego

Tak z grubsza to opisałem na grupe naj bardziej wydajną szły nie duże ilości i słoma tylko z pszenicy. Cięleta dostają cały czas zapobiegawczo np antilaxan a to dlatego że po 30 dniach dostają już 1.7 kg treśiwej po to by właśnie kryć w 12 mc . Słoma była używana bardziej w grupie ostatniej tam kosmki miały nawet do 3 cm długośći i stanowioły około 25% tmr. Gdy średnia krowy spada poniżej 25l dzień idzie do M,c, Ogólnie krowy mają tam tak widno jak na dworze świerze powietrze i woda plus niekończąca sie ilość tmr . Co lepsze nie posiadają wcale odpadów gdyż są one spowrotem pakowane do sanotracka i dokłąda reszte skadników do pełna i spowrotem wywala . Cielęta były w hali i kojcach pojedyńczych mówię tu o świeżakach następnie trafiały do kojców zbiorczych po około 30-40 sztuk . kryją wszystko sexem do 2 pruby to też ciekawostkla nasienie z Intergen i ABS . Nie prowadzą spżedaży jałowic wszystko na remont stada . System utrzymania to oczywiśćie wolnostanowiskowa z zgarniakmi delta co zgarnia breje do kanału zrzutowego. Nie ma nic na rusztach . Korekta racic 2 razy na rok. Najwieksza hala udojowa w śodkowo wschodniej europie karuzela na 60 sztuk . Stosowany jest duj trzykrotny . Kaliber sztuk najlepszych wachał sie w graniocach 600-700kg. Pierwiatski były znacznie mniejsze 550-600. Co ciekawe nie stosują wcale lizawek uważają to za zbędny koszt mikro i witaminy ida do tmr w ilości około 250g/szt

Edytowany przez zkordalski, 22 luty 2017 - 16:13.