Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7849 odpowiedzi na ten temat

#6861 Share Morfek

Morfek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 07:19

Żywienie bydła mlecznego powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 22:46
  •  

#6862 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 618 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 07:43

Żywienie bydła mlecznego

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

#6863 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 08:18

Żywienie bydła mlecznego Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6864 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1413 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 12:45

Żywienie bydła mlecznego

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

Nie dajesz czasem ziemniaków?

#6865 Share tomala1111111

tomala1111111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 12:58

Żywienie bydła mlecznego

powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

Z jedną zaczęło się już koniec listopada/początek grudnia a z tą drugą trochę póżniej,

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

Z tym to raczej wątpie, będzie się lało niesamowicie... Sode ogranicze napewno, ale rzepaku i soji raczej mnie to nie przekonuje

Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

Ok, dam algi 100g, drożdże 50g i coś na trawienie, no  i wleje do pyska, chociaż nie wie czy wlew jest akurat dobry, bo dostają wszystko jednorazowo, a gdybym posypał to pobierają przez cały dzień.

Proponujesz dawać samo siano i nic więcej? Czy kuku i sianokisz też ma iść z tym sianem?

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

Nie dajesz czasem ziemniaków?

Ziemniaków nie daje.

Treściwej  też nie dostawają teraz praktycznie wgl; 0,5-1kg idzie, bo jak dam więcej to biegunka.. Ale zwiększać mimo to do tych 2kg?

Ale wgl nie dodawać kwaśnego w mieszankę treściwej

#6866 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4050 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 13:08

Żywienie bydła mlecznego Siano z sianokiszonką możesz dawać przemiennie, byle tylko jadły. Ja wlewów już zrobiłem całą masę i nigdy krowom nie szkodziło. Drożdży to 100 g daj. Do wlewek dorzuć 200 ml glikolu i na pewno jakieś dodatki przeciwbiegunkowe z kory dębu itp. Zanim żwacz się ustabilizuje minie trochę czasu.

#6867 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 14:09

Żywienie bydła mlecznego Moim zdaniem te zmiany dawki to powoli bo krowy nie lubią drastycznych zmian. Jak dajesz no 1 lg treściwej i walniesz takiej krowie od razu 2 kg z jej słabym żołądkiem to będzie łac napewno. Siano i jeszcze raz siano tylko dobre.

Edytowany przez ukaszProcho, 22 styczeń 2017 - 14:10.

#6868 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 15:21

Żywienie bydła mlecznego tomala1111111 kwasica jest z nadmiaru energii i niedoboru białka!!! I to nawet potwierdzają tabulogramy jeżeli ktoś wczesniej napisał aby dorzucić rzepaku i soji to mówisz że Cię to nie przekonują a co Cię przekona to że padną? To Cię przekona bo one chorują na własne życzenie, jezeli sam sobie nie radzisz to zaproś zywieniowca który pomoże ustalić dawkę aby białko i energia się rownoważyły

#6869 Share marju12

marju12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 18:53

Żywienie bydła mlecznego

kwasica jest z niedoboru pasz objetosciowych glownie bo z objetosciowki krowa 30,40 50 dyszek nie da chodzby nie wiem co i jak ktos przesadzi z ""dozywianiem" to ma problem.U mnie przy wydajnosci 7 tysia do gory problem ten nie istnieje i fajnie i ciesze sie

#6870 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6871 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1029 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:24

Żywienie bydła mlecznego

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

To co twoim zadaniem krowa powinna dostać jako pierwsze?

#6872 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1413 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:34

Żywienie bydła mlecznego

Kwasice sprawdzamy przeliczając stosunek tłuszczu do białka jeżeli poniżej 1,2 to kwasica lub poziom tłuszczu poniżej 4%- lecz to tylko teoria. Główną przyczyną powstawania kwasic są złe proporcje pasz objętościowych (włókno surowe) do pasz energetycznych (czyli skrobi a zwłaszcza szybko fermentujących jak śruty zbóż)

#6873 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego ukaszProcho sianokiszonka lub siano ale siana to już chyba nikt nie daje

#6874 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2203 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 22:40

Żywienie bydła mlecznego

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

W takim razie co dac na pusty żołądek? Jestem ciekaw bo całe życie na początek sianokiszonka idzie przed tresciwa z qq. Schabowych im nasmażyć? :D
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#6875 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 22:46

Żywienie bydła mlecznego Czytaj ze zrozumieniem i nie osmieszaj sie
nie tresciwa z qq tylko kiszonka z qq bo teraz rozmawiamy która objetosciowa powinna iść pierwsza a ty wyjezdzasz z jakaś tresciwa o kotletach już nie wspominając

Edytowany przez mariaci, 22 styczeń 2017 - 23:01.

#6876 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2203 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego Aa sorki nie odswiezylem strony.
A co do osmieszania to na jakiej podst twierdzisz, że nie można dawać qq na pusty żołądek? Wcześniej odkad pamietam dostawały samą qq na obiad 20kg na pusty zlob i żadnej kwasicy nie było

#6877 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 23:04

Żywienie bydła mlecznego Dlatego tak twierdze ponieważ w tamtym roku jak jeszcze nie miałem wozu to wszystkie mi sie zakwasily bo zaczynałem od wysłodków i kiszonki qq ale to tylko tak z doswiadczenia piszę u kogoś innego może być inaczej a wiem że to tylko dlatego bo później zacząłem dawać po trochu siana podczas dojenia i kwasica przeszła a tresciwej nic nie zmieniałem ani ujmowałem

Edytowany przez mariaci, 22 styczeń 2017 - 23:11.

#6878 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2203 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 23:19

Żywienie bydła mlecznego Kiedyś koleżanka @przeżuwaczka fajnie napisała "nawet najkwaśniejsza kiszonka nie zakwasi krowy"

I nie edytuj wcześniejszych postów po kilka razy bo piszesz jedno ja odp, a za chwilę zmieniasz całkowicie. Zastanów się zanim coś napiszesz i dopiero dodawaj

Edytowany przez pedro2, 22 styczeń 2017 - 23:22.

#6879 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 22 styczeń 2017 - 23:48

Żywienie bydła mlecznego To zdanie jest wyrwane z kontekstu jeżeli dobrze pamietam to napisała to odnośnie sianokiszonki a to pasza białkowa, białkowe nie prowadzą do kwasicy wręcz przeciwnie do zasadowicy
Jeżeli ci sie nie podoba moje edytowanie to proszę bardzo ale nie pisz takich glupot że pisze jedno a później zmieniam, szkoda że nie cytowałeś mojego posta to byś sobie porównał, i życzę Ci abyś uważnie czytał

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6880 Share pedro2

pedro2

• Members
  • PipPipPip
  • 2203 postów

Napisany 23 styczeń 2017 - 00:16

Żywienie bydła mlecznego No niestety teraz już nie widać co napisałeś. Nie ma o czym gadać skoro jawnie robisz mnie w konia, a potem piszesz że nieuważnie czytam. żegnam pana