Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7878 odpowiedzi na ten temat

#6781 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 387 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 18 styczeń 2017 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego konrad jak masz nadmiar zboża to sprzedaj lub dokup soji i rzepaku .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 07:44
  •  

#6782 Share mariusz123456789a

mariusz123456789a

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 233 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 21:34

Żywienie bydła mlecznego

Sano aktualnie 132zł, a ile ten dolcell? Nie wiecie gdzie w okolicach Łomży, Kolna handlują dolfosem? Prawie w każdym punkcie sprzedaży wisi reklama, a nic z tej firmy nie mają...

Za dolcell płaciłem 62 zł w workach po 10 kg.
A co do handlarzy to jak chcesz to mogę Ci polecić z okolic Ostrołęki na priv ;)

#6783 Share emtec123

emtec123

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 55 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 22:07

Żywienie bydła mlecznego

Najgorszy to ten mocznik bo szkodzi krowie jak za duży i nam jak za mały...

Czym grozi za duży mocznik? Średni mam zawsze 250-300, ale pojedyncze sztuki mają pod 400

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6784 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 18 styczeń 2017 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego W małych workach wychidzi zawsze drożej. Pedro ja nie biorę z firmy tylko weterynarz pośredniczy w sprzedaży. Na pewno da się kupić taniej, ale też nie mam gdzie. W sumie nie mam co zmieniać, bo z Lactan jestem zadowolony. Byłem tu chyba pierwszym który zaczął to stosować i poszło jakoś na innych.

#6785 Share robertrolnik27

robertrolnik27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 01:11

Żywienie bydła mlecznego

Mam mały problem panowie. Otóż od dłuższego czasu walczę z mocznikiem poprzednie miesiące delikatnie szedł do góry tj. około 170 cieszyło mnie to. Ostatnie wyniki jednak pokazały znów wielki spadek. 
Daję pasze pełnoporcjową Wipasz 22 teraz zamówiona 24, rzepakowa 1-2 kg na szt, swoja śruta ze zbóż 2-3kg na szt, kukurydza ponad 25 kg, sianokiszonka 5 kg mocno przesuszona (tu dużej zawartości białka nie ma), wysłodki buraczane. Robilem kiedyś dla własnej wiedzy ala ekseryment 5 szt dostawało podwójną dawkę rzepakowej, i różnica w ich moczniku tylko w przypadku 2 sztuk skoczyła ponad 250, reszta bez zmian. 
Teraz pytanie. Czy jechać na jeszcze lepszej paszy tj 26% białka i reszta tak samo czy 22% i wszystko jak wyżej plus młóto? Co waszym zdaniem wychodzi najtaniej? Wiem że najlepiej mocznik, byłem na szkoleniu gdzie wręcz zachęcali do jego dawania a raczej dodwania w płynnej postaci (rozpuszczonym w wodzie) do kiszonki z kukurydzy, twierdzili że w Niemczech tak wszyscy robią w OHZ Osięciny również. Macie jakieś rady? 
Dodam że wydajność szału nie robi waha się średnia ponad 25 l na szt. Zywieniowcy twierdzą że przy moczniku 250 5 l mleka więcej. 

#6786 Share Morfek

Morfek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 05:54

Żywienie bydła mlecznego Z tego ci sie orientuje to dajesz komplet 22-24. Nie myslales zeby przejsc na linie C? ja przeszedlem z linii Komplet na C i powiem Ci ze duzo lepiej bo z czego innego robiona jest (lepsze komponenty) powinna byc ze 100 zł droższa na tonie i jest 22 i 25% białka. Ogolnie malo kiszonki dajesz i stad malo białka masz. A mocznik masz w pelnoporcjowce

#6787 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 07:26

Żywienie bydła mlecznego Zwiększ najpierw sianokiszonkę, bo jak dołożysz młót to je szybko zakwasisz. Z białkowej masz tylko siano w niewielkiej ilości i rzepakową a gdzie sojowa?

#6788 Share robertrolnik27

robertrolnik27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 07:44

Żywienie bydła mlecznego

@morfek tak rozmawialiśmy z żywnieniowcem o 26 z mocznikiem ale aby przeskok nie był duży to chyba nawet dzisiaj ma przyjechać 24 za tydzień bierze mleko do sprawdzenia bo nie chce czekać na wyniki z PFHBiPM i jak nie pomoże to 26 z mocznikiem paszowym. Tylko teraz pytanie, 24 droższa od 22 20 zł, a 26 nawet nie wiem dokładnie ile skoro mówisz że 100 zł to już jest 120 zł, jeśli bym dawał 4 kg na sztukę średnio to jest około 2 tyś więcej za paszę miesięcznie, czy to da efekt? Młóto też doć drogie, z poznania 175 netto.. kiedyś brałem po 153. Fakt że białko z młota jest w około 90 % pobierane przez bydło.Tylko młoto w -20 zamarznie i zwsze może coś odejść..

@Thomas2135 nie mam co jej zwiększać, ponad miesiąc temu dawałem praktycznie na pół mokrą teraz jest bardziej sucha i dlatego też ten mocznik spadł. Patrząc na ceny sojowej i rzepakowej to bardziej opłaca się dać rzepakowej więcej niż do rzepakowej sojowej. 

Takie pytanie trochę z innej beczki. Czy wczesną wiosną oplaca się specjalnym siewnikiem wsiać w łąki świerzą trawę? zdąży ta trawa do 1 pokosu chociaż trochę się rozkrzewić? 

#6789 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 795 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 08:37

Żywienie bydła mlecznego

Jak darnia jest gęsta od starej trawy to tylko wywalenie kasy w błoto . Udusi stara młodą . nie okresliłeś ile dajesz tej pełnoporcjowej

#6790 Share ezil

ezil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 48 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 08:40

Żywienie bydła mlecznego

co ma sruta sojowa do rzepakowej a po za tym w tej gotowej paszy jakie sa komponenty ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6791 Share krystek1992

krystek1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i... wszystko po trochu.

Napisany 19 styczeń 2017 - 08:50

Żywienie bydła mlecznego

@robertrolnik27 jak masz niski mocznik to masz zbyt mało białka żwaczowego tj zboża i dobrej sianokiszonki. Lepiej popatrz na białko w mleku i wtedy porównaj. Jeśli masz ogólne białko ze stada niższe jak 3 to masz ogólne braki białka ogólnego w dawce.

Tak mi się wydaję.

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

#6792 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2209 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 10:32

Żywienie bydła mlecznego 9kg tresciwej/szt? Oprócz witamin. Lepiej kup dobra sianokiszonke będzie taniej i zdrowiej
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#6793 Share robertrolnik27

robertrolnik27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 10:36

Żywienie bydła mlecznego

dziś przyjechała 24 komplet.. 
Panowie wiem że mam mało białka, również wiem że sianokiszonki są kiepskiej jakości i jak pisałem wyżej gdy była bardziej mokra mocznik był trochę wyższy. Dlatego pytam jak radzic sobie z mocznikiem do następnych zbiorów sianokiszonki. 
Pełnoporcjowa średnio 2-3 kg na szt, swoja pasza ze zbóż tak samo. Białko w mleku 3.48, tłuszcz 4.48. 

Jeśli chodzi o łąki to myślałem żeby przesiać łąkę na grucie ornym gdzie z mieszanki traw DSV zostala tylko życica i nie jest jakoś gęsta oraz łąki na których susza ostatnie dwa lata zrobiła swoje. Myślałem żeby również po przesianiu lub przez rozsiać wapno granulowane. 

#6794 Share Morfek

Morfek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 10:47

Żywienie bydła mlecznego Robert to ile Ty pelnoporcjowki dajesz ze az 2tys zł roznicy Ci wyszlo?
Robert to ile Ty pelnoporcjowki dajesz ze az 2tys zł roznicy Ci wyszlo?
a nie myslales o Lucernie? tak suszy sie nie boi i ja chyba bede w nia wchodzil powoli na wszystkie grunty

#6795 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2209 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 10:59

Żywienie bydła mlecznego A zywieniowiec to co za spec, firmowy czy z federacji? Po co Ci on skoro wszystko sam musisz ogarniać. 2-3 kg zboża 2-3kg pelnoporc i 1-2kg rzepak liczyles koszt? Oprócz tego żadnych Wit, drożdży i buforu nie masz? Niech ci sita zrobi bo możliwe, ze wststko przez nie tylko przelatuje.
Zywieniowiec zawsze wymaga jak najlepszych objetosciowek, a za te 2 tyś o których mówisz kupisz 20 bel sianokiszonki
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#6796 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 11:08

Żywienie bydła mlecznego Robert nie dociera nic do Ciebie jak każdy Ci pisze. Dajesz 2 kg rzepakowej +to co z gotowej i jeszcze chcesz dokładać? Przesiej łąki nową trawą z motylkowymi i się poprawi. Pytasz o młoto a potem źle bo marznie, to kup suszone lub ddgs. Wyjdzie taniej niż sojowa.

#6797 Share robertrolnik27

robertrolnik27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 11:10

Żywienie bydła mlecznego

@morfek jeśli bym zaczął dawać 2 kg paszy na szt więcej co wychodzi około 2 t więcej na miesiąc. Zasiałem na próbę kawałek z owsem i ciężko to widzę.. licho co się zebrało, wielka susza. Nie wiem czy wg ona bedzie na wiosnę, posieję jakiegoś wapnai obaczymy a jak nie to do likwidacji.

@pedro z wipaszu i można powiedzieć że znajomy. Witaminy są ale nie duże ilości i bardziej dla zasuszonych z któych jestem zadowolony. Nie mam paszowozu więc nie ma co robić na sitach. Ale po co mam kupować skoro mam no fakt gorszej jakości a nigdy nie wiesz czy ta 20-dziesta belka bedzie tak dobra jak ta pierwsza, u nas dobrego towaru nie kupisz. Duża susza, ludzie kosili trzciny po dwa metry co przy rzekach jest, prasowali i owijali na sprzedaż.

#6798 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 626 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 11:13

Żywienie bydła mlecznego

Stary nie kupuj żadnych bel to największa głupota. Ja też aktualnie mam bardzo suche bele, chociaż koszone wcześnie białka zbyt wiele nie mają.  daję ok 7 kg/ szt. Dorzuć trochę soi ok 0,5 kg/ szt i mocznik ze 170 powinno skoczyć ok 200 plus ta mocniejsza tresciwa która zamowiłeś i efekt powinien być ok. Warto wkręcić mocznik do dawki to trochę pozwoliłoby oszczedzić.  Generalnie warto policzyć dawkę od początku.

Znajdz dobrego żywieniowca i nie słuchaj tych durnot na tym forum bo głowa puchnie. A jak  gdzieś przeczytałem ze zboże to białko żwaczowe to słabo mi się zrobiło.

Edytowany przez kr9292, 19 styczeń 2017 - 11:16.

#6799 Share robertrolnik27

robertrolnik27

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 11:17

Żywienie bydła mlecznego

@thomas2135 spokojnie przecież ja myślę podobnie, żywieniowiec doradza zeby zwiększyć dawkę paszy. Jeśli bym dzisiaj zasiał a jutro by była do koszenia to bym tak zrobił, nie jest tak łatwo. Łąkę najlepiej spalić i zrobić orkę na zimę a idzie wiosna. Po za tym piszę że do następnych zbiorów jakoś trzeba dotrwać i pytam Was jak można białko zastąpić innym towarem.

@kr9292 śruta zbożowa to też energia białka dużo tam nie ma 13? 14? to nie lepiej zamiast 0,5 sojowej 0,8-1kg więcej rzepakowej?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6800 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 4066 postów

Napisany 19 styczeń 2017 - 11:26

Żywienie bydła mlecznego Na sitach to gó... się też sprawdza a nie tylko tmr. Po co ładować mocznik jak same podstawy są złe. Jak kolega wyżej zaznaczył trzsba od początku zacząć a ty sprawdź w necie jakie są max dawki śruty rzepakowej.