Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7856 odpowiedzi na ten temat

#6521 Share Morfek

Morfek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 135 postów

Napisany 31 grudzień 2016 - 17:42

Żywienie bydła mlecznego Karol jaka cena mleka u Ciebie za listopad? bo oddajesz do moniek tak?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 04:12
  •  

#6522 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 31 grudzień 2016 - 17:56

Żywienie bydła mlecznego

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#6523 Share mariaci

mariaci

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 31 grudzień 2016 - 19:15

Żywienie bydła mlecznego Trochę schodzimy z tematu ale to mało u mnie w rykach 1.80 zł brutto

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Mleko bez GMO z Piątnicy zobacz »

•  

#6524 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2232 postów

Napisany 31 grudzień 2016 - 23:35

Żywienie bydła mlecznego

To się ciesz i dziękuj Bogu co dzień rano że masz możliwość oddawać do takiej mleczarni. 

#6525 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 12:03

Żywienie bydła mlecznego

akurat mam szczęscie i oddaję mleko do Mlekpolu w Grajewie, a za listopad dostałem 1,53 brutto minus potrącenie na udziały

przy jakim litrażu i parametrach? ja w Mońkach miałem 1,5 zł na rękę przy 17 000 l za listopad parametry dobre miałem bo białko 3,6 i tłuszcz wysoki 

#6526 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 12:59

Żywienie bydła mlecznego

lekko ponad 10tyś(przedział 9-15tyś)  tł4,5  bi3,4. Przy takiej ilości mleka jak u Ciebie(przedział 15-30tyś litrów) i białku 3,6 oraz tłuszczu 4,5(do tylu płacą akurat za tłuszcz i białko)  miałbym w granicach 1,58-1,6. W grudniu będzie w granicach 1,70-1,75zł przy prawie 14tyś litrów tylko z tego jeszcze odejdą udziały jak dobrze pamiętam to 13gr. Za styczeń ma być niby podwyżka w ilości około 20gr, więc cena utrzyma się na poziomie około 1,6zł tylko, że już celuję w litraż >15tyś, więc dodatkowo +2gr/L

@criskp86 jak jest w mońkach z tym cennikiem???

Brat cioteczny oddaje do moniek i mówi że cena słaba bo z premią za grudzień będzie miał w okolicach 1,4zł, tylko nie wiem ile on oddaje ale w okolicach 10tyś na pewno. Podaj progi ilościowe w mońkach i ich ceny. I jeszcze jak się odniesiesz do tego postu jednego z dostawców?

Dzięki i wzajemnie życzę tego samego . Mońki  - 1,20 + 0,15  premii na święta w sumie grudniowa wypłata wyszła 1,35 zł.

Edytowany przez karol091193, 01 styczeń 2017 - 13:18.

#6527 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 170 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 13:50

Żywienie bydła mlecznego

ja jestem w progu bodajże nie pamiętam ale 13-19 tys ( cennika nie pamiętam ale różnica w progu to chyba2 gr) i cena to 1,35 plus 0,15 premii i to wszystko zależy od parametrów stąd ta różnica w cenie

#6528 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 01 styczeń 2017 - 21:43

Żywienie bydła mlecznego Proszę pisać w ceny mleka a nie na żywienie bydła...

#6529 Share krystek1992

krystek1992

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo i... wszystko po trochu.

Napisany 02 styczeń 2017 - 15:37

Żywienie bydła mlecznego

Stosuje ktoś produkty firmy BioFeed? Np witaminy albo drożdże? To firma warta uwagi?

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

#6530 Share marju12

marju12

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 452 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 17:32

Żywienie bydła mlecznego

aktualnie doję 25szt, a mleko wahało się w granicach 680-710L przez około miesiąc czasu, a dziś oddałem 1038L z tendencją wzrostową.

dawaj jak ja 0,8 kg suchej srutowanej kukurydzy ziarno i 1 kg jeczmienia na kazde 2 litry mleka ponad 17 litrow mleka i .olej soje 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6531 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1030 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 19:16

Żywienie bydła mlecznego Przecież kukurudza to energia a soja to białko stosując kukurydzę z soja dostaniesz pożądane efekty. A po samej kukurydzy zatuczysz krowy...
I twoim zdaniem krowa która daje mi 30 litrów mleka powinna zjeść dziennie 5.2 kg kukurydzy i 6.5 kg jeczmienia???

Edytowany przez ukaszProcho, 02 styczeń 2017 - 19:17.

#6532 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 791 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 19:24

Żywienie bydła mlecznego

Nie wiem jak u Was ale jak u mnie krowa daje na dzień 40 litrów to dostaje tylko 6 kg treściwej 20% kukurydzy tylko z 12 kg i sianokiszonki do woli plus tylko 50 gram witamin , jak bym miał dawac tyle białka na każdy litr to poszedł bym z torbami qq nie moge dać wiecej bo nie mam jej tyle na moją obsadę ;/ a kupować wszystko to znowu wydatek kasy . I brak kasy na inwestycje . ... :(

Ale cos mi sie wierzyć nie chce że kolga pisze że daje krowom 2x0.5 kg paszy w dziwnych proporcjach i uzyskła skok 50 % w mleku najpierw 30 a teraz niby 50 . Wiec co ja bym dał niby teraz dodatkowo rzepaki soje plus bufor w ilośći 1kg to co skoczy mi mleko o 350litrów ? Na Odstawę ?To z obecnych 800 bede miał 1200  zakładając skok o 50 %  czekam na znawców tematu i opinie ?

Edytowany przez zkordalski, 02 styczeń 2017 - 19:40.

#6533 Share pawlak2507

pawlak2507

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 19:40

Żywienie bydła mlecznego

dawaj jak ja 0,8 kg suchej srutowanej kukurydzy ziarno i 1 kg jeczmienia na kazde 2 litry mleka ponad 17 litrow mleka i .olej soje 

Z całym szacunkiem ale nie namawiaj nikogo do stosowania swojej dawki

#6534 Share mk9422

mk9422

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 654 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 19:44

Żywienie bydła mlecznego

czytaliście ostatnio w tygodniku rolniczym że poekstrakcyjną śrutę sojową można zastąpić poekstrakcyjną śrutą rzepakową? jest to podobno tańszy sposób a efekt taki sam, bynajmniej w gazecie ładnie jest to opisane 

#6535 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 20:56

Żywienie bydła mlecznego

u mnie to się nie sprawdzi, bo z parametrów mleka jednoznacznie mogłem stwierdzić, że mam za mało białka w dawce(mocznik<150). Gdzieś wyczytałem, że masz wszystkie łąki zrekultywowane co oznacza, że mają większą ilość białka w suchej masie no i na pewno lepszą strawność. Ja jestem dopiero w trakcje więc moje sianokiszonki posiadają mniej białka niż Twoje, to to już jest nie mała różnica w ilości i parametrach mleka i u Ciebie wystarczy dodać więcej energii czyli ziarna kukurydzy, a nie zapominajmy że ziarno jęczmienia także posiada białko i stosunek białka i energii w jakimś stopniu się równoważy. To co sprawdza się u Ciebie nie koniecznie może się sprawdzić u mniej i odwrotnie

Nie wiem jak u Was ale jak u mnie krowa daje na dzień 40 litrów to dostaje tylko 6 kg treściwej 20% kukurydzy tylko z 12 kg i sianokiszonki do woli plus tylko 50 gram witamin , jak bym miał dawac tyle białka na każdy litr to poszedł bym z torbami qq nie moge dać wiecej bo nie mam jej tyle na moją obsadę ;/ a kupować wszystko to znowu wydatek kasy . I brak kasy na inwestycje . ... :(

Ale cos mi sie wierzyć nie chce że kolga pisze że daje krowom 2x0.5 kg paszy w dziwnych proporcjach i uzyskła skok 50 % w mleku najpierw 30 a teraz niby 50 . Wiec co ja bym dał niby teraz dodatkowo rzepaki soje plus bufor w ilośći 1kg to co skoczy mi mleko o 350litrów ? Na Odstawę ?To z obecnych 800 bede miał 1200  zakładając skok o 50 %  czekam na znawców tematu i opinie ?

po pierwsze dawka 2x0,5kg była przez pierwszy tydzień a teraz dostają 3x0,5kg. Po drugie ja nikomu nic nie muszę udowadniać i jest to moja dobra wola, że się dzielę z wami swoim doświadczeniem. U mnie to się sprawdziło a u kogoś innego nie koniecznie albo będzie skok w ilości mleka w mniejszym stopniu lub większym. Wszystko zależy jak ktoś ma ustaloną dawkę w swojej oborze, a ja dopiero zaczynam to wszystko doprowadzać do porządku.

W normach żywienia przeżuwaczy jest napisane, że krowa potrzebuje około 85gram białka na wytworzenie 1L mleka.

Moja dawka składa się z soi, rzepaku kredy buforu i drożdzy.(soja:50kg:rzepak:25kg) pozostałe dodatki pomijam w liczeniu. W tych 75kg znajduje się około 23kg białka z soi(46%) i 8,5kg białka z rzepaku(34%). łącznie 31,5kg białka. Na 1L mleka potrzeba 85g czyli:

31 500g/85g=370,59

Czyli z tej ilości soi i rzepaku powinienem osiągnąć teoretycznie około 370L mleka, a właśnie taka ilość jest skarmiana przez około 2 dni. Oczywiście te 3x0,5kg to jest ilość przybliżona, bo nie bawię się w aptekarską precyzję jeżeli chodzi o podawanie tego dla krów, ale w takich ilościach są mieszane te składniki bo kupuję je w 25kg workach

Za znawcę tematu się nie uważam, do perfekcji dużo mi brakuje a przede wszystkim wozu paszowego. Także jestem zdania, że w moim przypadku większa łączna dawka pasz treściwych jak 5-6 kg bez dawania tego jako TMR jest bez sensu. chciałbym osiągać ilość około 20L mleka od krowy z samych pasz objętościowych, ale do tego dążę mniejszymi bądź też większymi kroczkami.

#6536 Share mikaro

mikaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 21:02

Żywienie bydła mlecznego

Pisali pewnie tam o chronionej śrucie rzepakowej. My od pół roku to stosujemy zamiast soji. Białka ogólnego ma 34% w tym 62% jelitowe. Wyżej wspomniana firma Biofeed też to sprzedaje. Sporo tego idzie na Piątnicy bo nie można tam karmić paszami GMO. Ostatnio zajechał właśnie żywieniowiec z Biofeedu i mówił że wytwórnię tej chronione śruty rzepakowej nie wyłączają taki popyt.  Co do firmy myślę że godna uwagi, na razie mam tylko od nich drożdże ale jak skończę zapasy może wezmę witaminy i śrutę rzepakową chroniono. Ogólne poważnie podchodzą do doradztwa, doradca żywieniowy miał ze sobą sita do TMR i kału, wagę pojemniki nawet wlaną mikrofalówkę do badania suchej masy paszy i to mi się spodobała bo nie raz zajeżdżają jacyś przedstawiciele, o co zapytasz to nic nie maja wszystko na oko potrafią sprawdzić i dawkę w głowie ułożyć takie fachowcy  :) 

#6537 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2204 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 21:18

Żywienie bydła mlecznego Czy ja wiem... policz sobie rzepak ile tam na 32-36% białka, soja 44-48% Można powiedzieć dwie różne pasze, niby białko, ale rzepak w zwaczu trawiony soja w jelitach... najlepiej przetestować, ja wrzuciłem soje po 0.5kg i jestem zadowolony, ziarniaki qq w kale prawie zniknęły mleczko się poprawiło, początkowo somatyka 350 skoczyla. Ale było dużo zmian w żywieniu, teraz się unormowało <200
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

#6538 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 21:27

Żywienie bydła mlecznego

zgadzam się,to dwie różne pasze które się na wzajem uzupełniają w dawce, bo dla przeżuwaczy jest tak samo potrzebne białko i żwaczowe jak i jelitowe. Zawartość białka liczę na podstawie tego co podaje na etykiecie wytwórnia pasz.  U mnie też somatyka skoczyła do ponad 350 a na tą chwilę jest na poziomie 220, ale dopiero po pewnym czasie powoli i stopniowo spadło.

#6539 Share pedro2

pedro2

KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka.

• Members
  • PipPipPip
  • 2204 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego Dokładnie, powoli stopniowo spadało. Teraz qq wprowadzam dla najbardziej wydajnych i trzeba białka dorzucić. Nie wiem co rzepak czy soje?
mikaro zamawiałem po świętach pasze i właśnie wciskali mi ten "chroniony rzepak", wzięli pierwszego tira i nie ma opinii na razie. nie miałem czasu gadać z nimi i nie wiem jak to się prezentuje mówisz, że jesteś zadowolony? Jaka cena?
KUPIĘ DOJARKE PRZEWODOWĄ POMPA MINIMUM 8setka. WYCINAK KISZONKI PIŁOWY 1.4-1.7m

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6540 Share mikaro

mikaro

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 02 styczeń 2017 - 21:56

Żywienie bydła mlecznego

Na razie dajemy chroniona śrutę rzepakową i jest ok. Białka jelitowego ma sporo ale energii już mniej od soji. Przed świętami kosztowała 1350 zł netto za tonę.