Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7488 odpowiedzi na ten temat

#4581 Share kiler1982

kiler1982

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 04 październik 2015 - 20:54

Żywienie bydła mlecznego

witam...czy groch skoszony i zakiszony w balotach byłby dobra pasza???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 10:47
  •  

#4582 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 04 październik 2015 - 21:45

Żywienie bydła mlecznego

Czysty groch, czy peluszka to rośliny określane jako trudno kiszące się. Jeśli chcesz uzyskać dobrą kiszonkę z grochu to siej go ze zbożem. Jak musisz siać w czystym siewie pomyśl o pryzmie. Gdzie zmieszasz go z trawą czy zbożami. Kiedyś przy zakiszaniu peluszki polewaliśmy ją serwatką. Mogą powiedzieć że dało to dobry efekt.

#4583 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 05 październik 2015 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego Panowie czy baloty ze skoszonej kukurydzy na ziarno(słoma) nadają sie do żywienia krów czy lepiej na ściółke.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4584 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 05 październik 2015 - 21:18

Żywienie bydła mlecznego

Nie wiem jak głodna musiałaby być krowa aby chcieć to zjeść. Ja w tym roku musiałem wyciąć trochę kukurydzy, zieloną jeszcze dałem jałówkom i obgryzły tylko liście(a są to istne odkurzacze, trzymane na samej słomie prawie). Jak już to zebrałeś to dawaj na ściółkę. Jak masz wszystko zmechanizowane to się pewnie nada. Zastanawiam tylko się jak będzie wyglądał obornik i proces jego rozrzucania na polu. Widziałem ściółkę ze słomy rzepakowej, słomę trawy na nasienie(to się do karmienia całkiem nieźle nadaje), nawet trociny,  ale słomy z kukurydzy zawiniętej w baloty to nie.  :blink:

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowany przez danielhaker, 13 październik 2015 - 09:17.

#4585 Share agrolublin

agrolublin

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Zainteresowania:Sport
    Rolnictwo

Napisany 06 październik 2015 - 06:16

Żywienie bydła mlecznego Jeszcze kukurydza na polu więc sie powstrzymam od tego pomysłu.

#4586 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 07 październik 2015 - 12:26

Żywienie bydła mlecznego

Obliczałem dawke dzisiaj jeszcze raz i wyszło mi ze krowy mają niedobór białka co mógłby potwierdzac niski mocznik, ale jak wspominałem wczesniej kał jest luźny. Czy jest taka mozliwość ze powodem jest zbyt wysoki udział skrobi w dawce pokarmowej??? Czy zwiekszenie ilości białka mogło by rozwiązać ten problem??

#4587 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 07 październik 2015 - 14:09

Żywienie bydła mlecznego Skrobia czyli energia (źle zbilansowana) będzie prowadziła tego. Bufor białko i będzie dobrze

#4588 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 09 październik 2015 - 11:23

Żywienie bydła mlecznego Jeśli jest faktycznie zbyt dużo skrobi do dołożenie białka raczej nie pomoże. Chyba że zmniejszysz śrutę zbożową a zwiększysz białkową.Jeśli to nie pomoże to zmniejsz ogólnie paszę treściwą,wtedy się okaże,a jeśli i to nie pomoże to pisz.

#4589 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 10 październik 2015 - 06:36

Żywienie bydła mlecznego

gdybym zabrał własną srute z owsa i pszenzyta a zwiekszył rzepakową do 3 kg wtedy bilans byłby ok. Tylko wtedy powstaje problem organizacyjny bo po poludniu gdy daje na kukurydze 2,5 kg granulek z zakupu rzepakowej zwiekszyło by się do 3 czyli lacznie 5,5 kg. Czy to nie za duzo na jeden odpas?? Może ktoś na jakiś pomysł aby wogóle zmienic kolejnosc zadawania pasz aby wszystko się zgadzało.

#4590 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2522 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 10 październik 2015 - 07:05

Żywienie bydła mlecznego Chyba powinieneś pomyśleć żeby zamiast samej rzepakowej dawać soję, rzepak też na swoją dawkę zalecaną a tyle ile dajesz to zdecydowanie za dużo. Faktycznie może powinieneś zmniejszyć treściwe (i wtedy ewentualniedorzucić soi) wtedy sprawdzić jak krówka zareaguje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4591 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 10 październik 2015 - 11:55

Żywienie bydła mlecznego Powiem Ci tak kr9292. Dajesz 2,5kg własnej mieszanki, 5kg mieszanki Dosche,1kg śruty rzepakowej. Masz niski mocznik i sraczke. Żeby zwiększyć mocznik i jednocześnie obniżyć skrobie daj 1kg własnej mieszanki, 2,5 kg rzepaku i 5 kg dosche. Daje to łącznie 8,5 kg treściwych. Żeby wszystko było idealnie podziel tą dawkę na 4 odpasy a nie trzy jak dotąd, dawałeś za dużo treściwych na raz. Z bufora nie rezygnuj i pisz czy pomogło, jak nie pomyślimy inaczej. P.S dawkę masz zbilansowaną całkiem nieźle i prawdę mówiąc wątpiem żeby sraczka była wynikiem bilansu dawki, ale narazie zrób jak napisałem.

#4592 Share RolnikManiek

RolnikManiek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 11 październik 2015 - 11:19

Żywienie bydła mlecznego

Witam panowie. Mam pytanie odnośnie kolejności pasz czy najpierw dawać kiszonek z kukurydzy i śrutę a później sianokiszonkę z bel czy odwrotnie najpierw sianokiszonkę? jakie odstępy czasowe stosować  czy jedno po drugim podać czy poczekać aż jedno zjedzą przeżują i kolejną porcje?

#4593 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 12 październik 2015 - 12:54

Żywienie bydła mlecznego Możesz zacząć od kisz.kukurydzy na to max 2,5kg jakiejś treściwej białkowej,dalej sianokiszonka i max 2,5 jakiejś treściwej energetycznej,dalej znowu kisz.kukurydzy + treściwa białkowa i na noc sianokiszonka + treściawa energetyczna. w taki sposób sztuki najbardziej wydajne dawkę treściwej która w zależności od bilansu dawki może sięgać nawet 10kg będą miały rozłożoną na 4 odpasy przez co można minimalizować ryzyko kwasicy. W tą treściwą dorze jest wmieszać minerały,bufory i inne dodatki jeśli stosujesz. Mam nadzieje że pomogłem.Pozdrawiam.

#4594 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 385 postów

Napisany 13 październik 2015 - 06:10

Żywienie bydła mlecznego

Powiem Ci tak kr9292. Dajesz 2,5kg własnej mieszanki, 5kg mieszanki Dosche,1kg śruty rzepakowej. Masz niski mocznik i sraczke. Żeby zwiększyć mocznik i jednocześnie obniżyć skrobie daj 1kg własnej mieszanki, 2,5 kg rzepaku i 5 kg dosche. Daje to łącznie 8,5 kg treściwych. Żeby wszystko było idealnie podziel tą dawkę na 4 odpasy a nie trzy jak dotąd, dawałeś za dużo treściwych na raz. Z bufora nie rezygnuj i pisz czy pomogło, jak nie pomyślimy inaczej. P.S dawkę masz zbilansowaną całkiem nieźle i prawdę mówiąc wątpiem żeby sraczka była wynikiem bilansu dawki, ale narazie zrób jak napisałem.

Jak na razie spadek mleka ok 3 l od sztuki i jeżeli chodzi o kał to praktycznie żadnej poprawy. Delikatnie poprawił się apetyt. Teraz to już jestem totalnie rozbity

#4595 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3696 postów

Napisany 13 październik 2015 - 07:56

Żywienie bydła mlecznego Przy tej ilości treściwych kwasica postępuje i nie wyciągniesz krów po kilku dniach dawania buforu. Musisz dołożyć drożdży i zwiększyć sianokiszonki i słomy. Wiem, że z sianokiszonką słabo, ale coś musisz zrobić.

#4596 Share Xawier

Xawier

https://www.facebook.com/Ranczo-Muuu-1377603668939741

• Members
  • PipPipPip
  • 680 postów

Napisany 13 październik 2015 - 10:44

Żywienie bydła mlecznego

A ile drożdży na sztukę podawać?

#4597 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 624 postów

Napisany 13 październik 2015 - 12:05

Żywienie bydła mlecznego

Witam , moim zdaniem problem tkwi w z byt dużej dawce białka  a za mało pasz obiętościowych. Borykałem się z tym samym problem w grupie krów o produkcji40l/szt stosowałem 7-8 kilo paszy doszche 20 wysępowała biegunka i brak apetytu . Zwiększyłem paszę obiętościowe sianokiszonka i kukuryudza plus 2-2.5 kg paszy i tak dwa razy dziennie a na noc opór słomy z mieszanki problemu ustały

#4598 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3696 postów

Napisany 13 październik 2015 - 12:38

Żywienie bydła mlecznego Drożdży to tyle co producent podaje. Najlepiej jak są to żywe kultury. Dawki są róże i zaczynają się od 20 g/szt a kończą na 100g/szt. 25 kg kiszonki z kukurydzy tego nie poprawia, bo mimo, że to pasza objętościowa to brak jej struktury.

#4599 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów

Napisany 13 październik 2015 - 18:34

Żywienie bydła mlecznego

Za  dużo treściwej za mało objętościowych  i jeszcze melasa razem z taką ilością treściwych prowadzi do kwasicy ,ja stosuje 3 rodzaje buforu: kwaśny węglan ,drożdże i bufor z alg morskich i śrutę gniecioną i zapomniałem o kwasicach. Rano bym dawał kukurydze z treściwą, południe sianokiszonka ,wieczorem kukurydza z treściwą i na noc przydało by się siano lub smaczna słoma .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4600 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 14 październik 2015 - 07:30

Żywienie bydła mlecznego

To nie jest dawka kwasicowa, pod warunkiem rozłożenia paszy na 4 odpasy. kr9292 napisz od kiedy ta biegunka i czy coś zmieniałeś, może nowa kiszonka lub inna pasza. Może oprócz biegunki jeszcze coś dzieje się z krowami.