Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7608 odpowiedzi na ten temat

#3741 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3103 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 20:34

Żywienie bydła mlecznego Jakiej rasy są te krowy, bo takie białko i tłuszcz to tylko u Hf-a przez zgonem ...
Z takiej ilości paszy treściwej mocznik o takiej wartości jest niemożliwy, coś narzeczy musi być z objętościową .

Edytowany przez b0gdan, 28 marzec 2014 - 20:34.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 22:47
  •  

#3742 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 925 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 09:03

Żywienie bydła mlecznego nie wiem dokładnie ile sianokiszonka ma % białka, lecz była koszona w późnej fazie więc chyba, nie ma dużo białka, żywieniowiec stwierdził, że łąki przenawoziłem azotem i to może być przyczyna, lecz ja saletrę 34% N (280kg/ha) dałem na początku maja a kosiłem początek czerwca więc nie wiem czy to może być przyczyną, krowy są zwykłe czarno białe, jedna już koniec laktacji po badaniu zasuszona miała mocznik 622, tłuszcz 8,13 i białko 3.83 i ona ok 7 dni przed zasuszeniem dostawała, sianokiszonka z starej trawy ok 10 kg i słomę pszenną wiec nie powinien być aż taki wysoki, próba była robiona na wieczornym udoju. Jak ktoś by miał czas i chęć pomocy wyniki mogę przesłać na maila, bo nie wiem jak wstawić na AF.

#3743 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 09:05

Żywienie bydła mlecznego

Witam, dziś przyszły pierwsze wyniki z pfhbm i jest masakra mocznik od 280 do 580 :blink:
i np jedna ma takie parametry:
ml-20,8
%tł-5.85
% białka -4.22
ks-169
mocznik- 479
i był żywieniowiec i stwierdził, że sianokiszonka jest przenawożona azotem czy to możliwe, akurat tej krowie daję sianokiszonkę do oporu i śruty 2x 2kg o składzie: 10% DDGS, 10% śrutowane ziarno kukurydzy, 10%otręby pszenne, 10% pszenżyta, 20 % koncentratu 38%b.o z neorolu, 37 % owsa i 3% witamin. Dlaczego jest taki wysoki mocznik bo najwyższy od krowy to 622! Pilne

1 sprawdz czy w koncentracie jest mocznik w skladzie i jakie ilosci a co do kiszonki to ktory to pokos i ile czasu minelo od rozsiania nawozu do zebrania ?? i jeszcze jedna wazna zecz ile dajesz azotu na kukurydze??? watroby sie posypia jak taki mocznik bedziesz miał dluzszy czas...

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3744 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 925 postów

Napisany 29 marzec 2014 - 09:22

Żywienie bydła mlecznego sprawdziłem i w składzie, nie ma mocznika a co do sianokiszonki to od siania azotu minęło od 4-6 tyg do koszenia, więc chyba azot już ,,wyparował'' a kukurydzy nie mam lecz w tym roku sieję. Wcześniej nie byłem pod oceną to się nie wiedziało, a teraz wszystko widać co jest nie tak.

#3745 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 199 postów

Napisany 30 marzec 2014 - 11:32

Żywienie bydła mlecznego Moje stado jest już sporo lat pod oceną i powiem Ci,że niektóre wyniki wywołują u mnie smiech,zwłaszcza LKS;np od jednej pierwiastki przyszedł wynik 4500 tys. somatycznych,od nast.2500 tys.a mleko oczywiscie bielutkie,co przy takiej somatyce,to powinien być kisiel,a nie mleko.Tak więc rada dla Ciebie,żebys wyniki z oceny traktował z rezerwą,bo u mnie jak z wyników wynikało,że mocznik jest w normie tj;190-220,to częsc krów miała kwasicę,a z nast. udoju było odwrotnie,mocznik za wysoki,a stado w porządku. ;)

#3746 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 31 marzec 2014 - 21:04

Żywienie bydła mlecznego Witam. Mam pytanie dotyczące żywienia bydła po wycieleniu, a konkretnie czy u każdej sztuki stosujecie glicerynę lub glikol po wycieleniu, a jeśli tak to jak długo i jak go podajecie? Ja ostatnio podawałem glicerynę każdej sztuce, która miała poziom białka poniżej 3 %, ale to jest strasznie męczące, krowy nie chcą tego pić a zwykłą butelką to trzeba uważać żeby krowa nie zbiła np o płot albo po prostu żeby butelka nie pękła w jakiś inny sposób.
Teraz mam zamiar podawać śrutę kukurydzianą, a glicerynę wlewać tylko krowo którym wyskoczy ketoza.
Podpowiedzcie jak to wygląda u was?

#3747 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 31 marzec 2014 - 21:27

Żywienie bydła mlecznego co do tych próbnych udojów i liczby LKS to różnie z tym bywa, to prawda,
może być tak też że wymie wyglada normalnie, jest miekkie, może lekko limfatyczne a mleko na pierwszy rzut oka też w porządku, bez frędzli, białe, a przez cedzak nie chce lecieć. I okazuje się że niby zdrowa krowa ma milion LKS, czasami 2mln, u mnie rekordzistka ostatnio miała 3 mln LKS, ma przewlekłe zapalenie tkanki śródmiąższowej wymienia. I nie wiedziałabym o tym gdyby nie podwyższone LKS w raportach. Konsultowałam to z wetem, da się to wyleczyć jedynie poprzez długotrwałą kurację maściami, bo antybiotyk tego nie weźmie.
Wyniki z oceny zależą w dużej mierze od dawki jaka poprzedzała udój.

A co do tego co mamy na etykietach w paszach - jaki producent napisze na etykiecie zawartość mocznika skoro nie jest to wymagane w przepisach? Koncentraty i pasze uzupełniające mają odgórnie ustalone w przepisach o paszach co ma byc na etykiecie. I wcale nic tam nie ma o zawartości mocznika, za to przy koncentratach jest wymagana ilośc białka ogólnego. A białko ogólne z prawdziwym białkiem może miec niewiele wspólnego.

Myślę że problem Kolegi z tym mocznikiem rozwiązałaby szybka analiza paszy. Zwłaszcza sianokiszonek. Skoro jesteście pod ocena to koszt jednej próbki wyniesie w federacji tylko 30zł. Jeśli nie znajdziecie szybko przyczyny to poniesiecie straty na zdrowotności i płodności stada. A to o wiele wieksze koszta.

Edytowany przez 7891Firefox, 31 marzec 2014 - 21:32.

#3748 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 19:30

Żywienie bydła mlecznego witam gdzie mogę wrzuci wynik z oceny, chcialem pozyskac opinie osób które znją sie na żywieniu

#3749 Share Byk1995

Byk1995

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 03 kwiecień 2014 - 21:38

Żywienie bydła mlecznego Czy ktoś jeszcze stosuje sieczkę w żywieniu bydła

#3750 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 20:19

Żywienie bydła mlecznego witam
mam taki problem z krowa, dostaje 20kg kukurydzy, 8 kg wysłotek mokrych z buraków, 12 kg sianokiszonk,i 5kg pełnoporcjowej 23% i 60g mocznika, drozdze. parametry bi 3,58 tl 4,00 sm 13,11 mocznik <100. na tej samej paszy sredni mocznik stada 178. sa sztuki ponad 200, ponizej 150 takze. juz przez 3 kolejne udoje mocznik stoi w miejscu, mleko po woli zaczyna spadac . co jej jeszcze dac, moim zdaniem bialka jest juz dosyc duzo. prosze o sugestie o ewentualna korekte w dawce.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3751 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 635 postów

Napisany 08 kwiecień 2014 - 21:05

Żywienie bydła mlecznego brak bialka to mowi mocznik ...... u mnie mam podobnie mocznik mam 160 -190 w mlekpolu... jakie sa wasze odczucia co do badań tej mleczarni i poziomu mocznika ;>

#3752 Share reebok

reebok

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Zainteresowania:żywienie bydła, trzody

Napisany 08 kwiecień 2014 - 21:12

Żywienie bydła mlecznego Nie zgadza się kompletnie z federacją.

#3753 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 10 kwiecień 2014 - 21:38

Żywienie bydła mlecznego kolego a na ile litrów ta dawka i srednia a ile ta konkretna sztuka daje mleka??

#3754 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 13:01

Żywienie bydła mlecznego hej chlopaki, mam do was pytanie odnosnie paszy hendrix krowa start, czy stosował lub stosuje ktos z was tą pasze?? i ile mozna wyciagnac mleka z 1kg tej paszy?? moglibyscie mi obliczyc to??

#3755 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3803 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 14:07

Żywienie bydła mlecznego Podaj wszystkie parametry takie jak białko ogólne, wilgotność, JPM, BTJN, BTJE, WS. Tego jednak na etykiecie nie znajdziesz.

#3756 Share luuuuk

luuuuk

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 15 kwiecień 2014 - 20:07

Żywienie bydła mlecznego

kolego a na ile litrów ta dawka i srednia a ile ta konkretna sztuka daje mleka??

W tej chwili jest juz 4 miesiace po ocieleniu, jest to dawka na 30-31l dziennie. w tej chwili juz ponizej 30. nie potrafie tego zrozumiec, dlaczego jest taki niski mocznik i widac ze spada z mlekiem, choc moze idzie gorsza sianokiszonka, bo widac ogolny spadek wydajnosci.

#3757 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 06:47

Żywienie bydła mlecznego ta pasza krowa start ma 17% białka, 7,5 MJ Nel i 85g BTJ, tyle pisze na etykiecie a reszta to minerały. Ile wg tych danych mozna wyciagnac mleka z 1kg?? krowa hf 30dni po wycieleniu, teraz dostaje około 5kg siana pierwszego pokosu i 5kg drugiego pokosu, 3kg śruty(jęczmien, owies, pszenica) 1,5kg krowa start i 1kg ziemniakiów, na dzien dzisiejszy 26l na dzien, jak to mozliwe ze tyle wyciaga. Siano pierwszego pokosu jest słabe, długo to żreją, a drugiego szybko zreja, widac ze im to lepiej smakuje, ile wg was moze miec takie siano białka jak tyle daje ta krowa mleka??

#3758 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3803 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 07:48

Żywienie bydła mlecznego To zbyt mało danych, aby móc dobrze wyliczyć. Krowa tyle daje, bo pewnie korzysta z własnych rezerw. Długo tak nie pociągnie, bo zacznie chudnąć i może wpaść ketoza.

#3759 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 08:48

Żywienie bydła mlecznego mam jeszcze pytanie odnosnie tego ze na etykiecie pisze 7,5 Nel a obok pisze 12 MJ, co to znaczy to drugie??

i jeszcze jedno pytanie mam, w maju, czerwcu krowy pasa sie na wysokobiałkowej trawie, nie chce stracic białka przez to i mam do was prosbe, podajcie pasze energetyczne tak zeby było nie mniej niz 9 MJ nel energi, w trawie jest mało włókna i myslalem nad podawaniem słomy pokewana melasa jako źródłem energi zeby, co wy o tym myslicie, prosze o pilna odpowiedz?? pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3760 Share Pablo1970

Pablo1970

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 108 postów

Napisany 16 kwiecień 2014 - 08:54

Żywienie bydła mlecznego Melasa to trochę mało , dodaj jeszcze mieloną kukurydzę , a jeszcze lepsze są wysłodki buraczane melasowane .