Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7967 odpowiedzi na ten temat

#2901 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 20 listopad 2013 - 00:15

Żywienie bydła mlecznego

Mam pytanie, wiecie jak obliczyć zawartość białka w paszy? [...] I czy jest jakiś wzór, program pomogający zbilansować dawkę?

o taaaak....... jest programmmmm, kosztuje tylko 1660zł :P ;) ;) ;) ;)

hehhehehe nie miej mi za złe moja ironię, ale mam tak dobry humor że się powstrzymać nie mogę ^^ przed chwilą skończyłam przewalać 6t ziarna kukurydzy do gniotownika, bo zakiszamy ziarno, i dzisiaj bedę spać jak potulny baranek :lol:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 01:57
  •  

#2902 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 931 postów

Napisany 20 listopad 2013 - 08:09

Żywienie bydła mlecznego no właśnie u mnie krowy cały czas są najedzone bo maja pełny dół głodowy, nawet jak rano przyczodzę, to mają lekko wklęsły a jak je najlepiej oprzątać aby często do nich nie chodzić bo teraz tak po dojeniu 7.00 daję sianokiszonkę potem za ok 9.00 pasze treściwe ---> 13.00 sianokiszonka ---> 18.00 pasza treściwa i po 19 sianokiszonka + na noc słoma sianokiszonki dostają do oporu. Przy kolejnym śrutowaniu do mieszalnika dodam 100kg śruty rzepakowej a wcześniej dodawałem ok 40kg i zobaczymy czy będzie różnica

#2903 Share paawlik227

paawlik227

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 09:47

Żywienie bydła mlecznego Witam ja tez bym sie was poradził czym poratowac moje mucki :unsure: a mianowicie jest tak ze dopuki chodziły po pastwisku było ok ale odkad staneły w oborze i zaczołem im tak dawac pasze- od rana o 6 sianokiszonka potem tak 9-10 sruta (100kg owsa 40kg zyta) i zaraz kukurydza ok 13-14 sianokiszonka 16 kukurydza i po dojeniu 19-20 sianokiszonka na noc. I zaczely sie problemy tzn spadek mleka :( tłuszcz ok4.00 białko 3.2-3.3 Dodam ze ze 2 dni temu spadł im apetyt ze tej sruty niektore nie jadły siana i kukurydzy to ile włozyłem to prawie tosamo wywalałem.... A i zaczeły laksowac... prosze o jakas podare czym je poratowac -_-

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2904 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3106 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 12:52

Żywienie bydła mlecznego mleko spadło, bo za mało białka w paszy.

#2905 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1707 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 12:59

Żywienie bydła mlecznego Za mało białka to raz ,a dwa kolega nie napisał od kiedy krowy stoją w oborze ,ponieważ przejście z żywienia letniego na zimowe ,też ma wpływ na wydajność .

#2906 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 21 listopad 2013 - 15:24

Żywienie bydła mlecznego

[...] potem tak 9-10 sruta (100kg owsa 40kg zyta) i zaraz kukurydza ok 13-14 sianokiszonka 16 kukurydza i po dojeniu 19-20 sianokiszonka na noc. I zaczely sie problemy tzn spadek mleka :( tłuszcz ok4.00 białko 3.2-3.3 Dodam ze ze 2 dni temu spadł im apetyt ze tej sruty niektore nie jadły siana i kukurydzy to ile włozyłem to prawie tosamo wywalałem.... A i zaczeły laksowac... prosze o jakas podare czym je poratowac -_-

@paawlik227 a czemu nie dodajesz do tresciwej jakiejś paszy białkowej, tylko same żyto i owies? Napisałeś że dajesz ok godz 9-10 treściwą, czyli jak dobrze zrozumiałam to treściwą zadajesz jeden raz przez cały dzień. Powiedz proszę ile masz sztuk którym podajesz tą treściwą.

Meg5 ma rację, jeśli pastwisko było ich jedynym pożywieniem i zostały nagle przestawione na zimowe zywienie to rzeczywiście, możesz mieć problem.

Białka na pewno za mało jest w treściwej, ale co do objetościowej to białka jest sporo, gdyż dużo dajesz sianokiszonki. Zależy z czego jeszcze jest ta sianokiszonka i czy nie przekraczasz jednorazowej dawki tresciwej 3kg/sztukę.

Edytowany przez 7891Firefox, 21 listopad 2013 - 15:25.

#2907 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3106 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 16:09

Żywienie bydła mlecznego Nie wiem jak u kolegi, ale w moim rejonie pierwszy pokos sianokiszonki wyszedł dwa tygodnie później niż powinien, więc białka w nim jak na lekarstwo...

#2908 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1707 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 16:14

Żywienie bydła mlecznego U mnie tak samo ,sianokiszonka słabej jakości ,ponieważ też koszona po czasie .

#2909 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:04

Żywienie bydła mlecznego Ilość białka w sianokiszonce dużo zależy od składu runi tzn. udziału w niej motylkowych a na niektórych łąkach prawie ich nie ma (zależy jak u kogo). Inna sprawa to termin zbioru. W tym roku jak ktoś zebrał przed 20 maja to ma luks pasze a później to wiadomo co było.

#2910 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:11

Żywienie bydła mlecznego Właśnie ja skosiłem przed 20 i krowy jedzą jak szalone i zmniejszyłem sianokiszonkę na korzyść qq czy lepiej mi wyjdzie zwiększyć do 2 kg rzepakowej czy 1 rzepaku i 0.5 kg soi ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2911 Share paawlik227

paawlik227

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:44

Żywienie bydła mlecznego A wiec tak w oborze stoja jakies 2tyg. Pasze tresciwa daje tylko taka bo nie było problemu ale teraz jest i trzeba to Zmienic!!! co do sianokiszonki to tez niestety po czase zebrana badz co badz wyglada dobrze i zapach ma ładny ale to juz była dosyc stara trawa <_< co do wczesniejszego zywienia to zawsze na noc dostawały srute i kukurydze wiec to nie była sama trawka.... wczoraj im kupiłem pełnoporcjowki 18 z "agro centrum" i musle zeby jeszcze rzepaku ok 1kg na sztuke dodac pomoze????? :blink: czy proponujecie cos innego... i czy zwiekszenie ilosci białka w paszy poprawi im apetyt??? no i zaczne 2 razy dawac tresciwa
;)

#2912 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3106 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 17:53

Żywienie bydła mlecznego przy sianokiszonce z przerośniętej trawy, to raczej pełnoporcjówka 24% by się przydała. Wipasz miesza teraz nawet takie 26%, bo takie kiepskie sianokiszonki powychodziły rolnikom w analizach.

#2913 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 19:14

Żywienie bydła mlecznego samo zwiększenie ilości białka na apetyt raczej nie wpłynie ale smakowitość pełnoporcjowej pewnie tak. Jak się nic nie zmieni możesz zawsze jakiś premiks dorzucić, to prędzej na apetyt wpłynie. hmm 26% w pełnoporcjowej to dużo więc też zastanawia mnie cena i czy taniej nie wyszłoby jakąś 18stke i np rzepaku podsypać ale to już do przekalkulowania wszystko rzecz jasna;)
Syberol - artykuły do produkcji rolnej
09-303 Syberia, pow. żuromiński
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#2914 Share b0gdan

b0gdan

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3106 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 20:08

Żywienie bydła mlecznego w zasadzie w takiej sytuacji to najlepiej samemu trochę soi i rzepaku wymieszać + premiks do tego, a na lepsze pobieranie polać melasą po sianokiszonce.

Edytowany przez b0gdan, 21 listopad 2013 - 22:19.

#2915 Share soser111

soser111

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 21 listopad 2013 - 22:16

Żywienie bydła mlecznego Witam.

Chciałbym poprawić mleczność krów (tylko jedna 50% hf,a reszta to zwykłe czarno-białe).Teraz krowy średnio dają niecałe 4500 l . Wiem,że to mało,ale mój ojciec ma trochę stare techniki gospodarowania. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy,słomę,siano,kiszonkę z gorczycy,śrutę(przenżyto 50%,jęczmień 25% i przenica) oraz gotową śrutę dla krów mlecznych z Narolco(w składzie m.in. śruta rzepakowa i sojowa).

Co byście poradzili,aby zwiększyć mleczność?

#2916 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 11:07

Żywienie bydła mlecznego mam takie pytanie jak poprawić smak paszy treściwej sam mieszam mieszalnik oto skład na 1t
100kg-śruta sojowa
200kg-śruta rzepakowa
200kg-kukurydzy suchej
200kg-pszenicy
250kg-mieszanki żbożowej
20kg-witaminy DOLFOS
20kg-bufor DOLFOS
20kg-kreda
10kg-soli
10kg-kwaśny weglan sodu
12,5kg mocznika
krowy tego dostają max 6,5kg krowy które dają pow.40l mleka dostają mieszanke energetyczno

#2917 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 16:32

Żywienie bydła mlecznego soser, ile ta pasza z narolco ma białka? ogólnie mi się wydaje, że brakuje białka i to znacznie. potrzebny koncentrat albo śruta sojowa/rzepakowa no i dobrze by było jakikolwiek premiks dla bydła mlecznego (na tonę śruty 20 kg około to jest w granicach 60-65 zł)

Kamil, jaki dajesz premiks 20kg z dolfosu i jak to cenowo wygląda u Ciebie? pytam dlatego, bo sądzę, że mógłbyś zrezygnować z kredy, soli i kwaśnego węglanu ponieważ masz to już w buforze z dolfosu. Próbowałeś taką mieszankę ale bez mocznika? pytam z ciekawości jaka przy tej mieszance była różnica w mleku kiedy nie dawałeś mocznika.

Co do smakowitości to Dolcell z Dolfosu (żywe drożdże) z tego co mogę zasugerować, ok 10 kg i zobaczysz jaka będzie różnica. Daj znać jak to będzie wyglądać;)
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl

#2918 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 79 postów

Napisany 22 listopad 2013 - 20:27

Żywienie bydła mlecznego witaminy 100zł-20kg
bufor 65zł-20kg
bez mocznika nie dawałem

#2919 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1823 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 23 listopad 2013 - 19:41

Żywienie bydła mlecznego kamil jaka masz tą mieszanke energetyczna skąd? dolcell drogawy ale dobry,,torowit B1 tez starcza z dolfosa..kolega wyzej dobrze ci radzi

Edytowany przez nikolas29, 23 listopad 2013 - 19:48.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2920 Share syberol

syberol

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 181 postów

Napisany 24 listopad 2013 - 10:32

Żywienie bydła mlecznego torovit nie będzie odpowiedni bo to są drożdże paszowe więc tym można podciągać białko ale tu nie potrzeba. Potrzeba natomiast tak jak mówiłem Dolcell 50g na sztukę więc worek 10kg na tonę wystarczy. Koszt to jest 63 zł (bynajmniej ja po tyle sprzedaje). Cena nie jest wysoka jeśli się porówna stężenie drożdży w takich produktach. Poprawi się trawienie, lepiej zostanie wykorzystana pasza i zapobiegnie przed zakwaszaniem krów.

Co do smakowitości, próbowałeś polewać paszę jakimś słodkim preparatem na melasie, glikolu? miałbyś i energetyczność większą i nawet taniej niż podając dodatkową kupną mieszankę energetyczną bo pasze masz dobrą przecież.

Dołączam się do pytania nikolasa, jaką masz tą energetyczną i skąd?
www.syberol.pl
kontakt@syberol.pl