Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

7747 odpowiedzi na ten temat

#2761 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 02 listopad 2013 - 08:36

Żywienie bydła mlecznego kupywałam różne drożdże dla krów, z różnych firm. I z perspektywy czasu widzę że krowy chętniej pobierają taki dodatek który im "nie śmierdzi". Takie dodatki mają swój charakterystyczny zapach, często bardzo intensywny że aż w nos wykręca. Jak krowy są przyzwyczajone do jednego zapachu to nie warto kombinować bo ten zapach kojarzy im sie z jedzeniem, a jak dasz inny preparat o całkiem innym zapachu, to przestaną jeść, będą stać i muczeć nad jedzeniem. Po pewnym czasie z głodu czepią się tego. Tak bynajmniej było z moimi mućkami. Skład nie decyduje o pobieraniu takich dodatków ale ich zapach i smakowitość.
Ale gdy kupiłam B-karoten który miał tak intensywny zapach przyprawy do piernika że aż kichać się chciało,to mućkom nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie, ten zapach jakoś ich bardziej mobilizował do jedzenia.
pozdr

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:49
  •  

#2762 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 232 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 08:54

Żywienie bydła mlecznego

Jako bufor polecam Acid buffer 100% alg morskich 25kg kosztuje 105zł a dawka max na sztuke dziennie wynosi 80g takze wychodzi bardzo korzystnie w przeliczeniu na dzien/sztuka
Od miesiąca stosuje również drozdze yeastart firmy andnutrition dawka 8g/sztuka po poprzedniej fermentacji w stalej temperaturze 35C w ciagu 24 godzin w objętości 100ml i jestem bardzo zadowolony

@kargo to co ty cieplarke kupiles do tych drozdzy, czy jak to kombinujesz z podgrzewaniem tej wody? A 100 ml wpody na krowe(8g) tak?

#2763 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1444 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 09:52

Żywienie bydła mlecznego

Miałeś kukurydze na VI kalsie w tym roku lub kiedykolwiek, na początku pięknie rosła 3-3,5m w chwili wiechowania, potem ponad miesiąc bez wody i same suche badyle do koszenia na początku września.

mialem kawalek na jednym polu w tym roku i tez wyrosla i faktycznie pozniej dostala w d*pe ale kolby jakie takie byly jak jest juz taka ziemia to i nawet 80tys nie powinno sie siac ja tam zasialem 78tys ale gdzie sie nalozyly blisko siebie redliny bo pole z klina to masz racje kolby nie bylo albo tylko byla ich postac z malym zaziarnieniem ale jakiejs tragedi tez nie bylo bo sporo mialem na 5 klasie tylko wczesniejszej i wczesniej wichowala jak byla jeszcze wilgoc i kolby byly niezle ale juz przy 100tys roslin masz 25% wiecej niz jak 80tys a kolby slabsze wiec sie pogarsza parametry kiszonki a nie mowie juz o takich co znam sieja 120-150tys

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2764 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1327 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 02 listopad 2013 - 10:28

Żywienie bydła mlecznego

@kargo to co ty cieplarke kupiles do tych drozdzy, czy jak to kombinujesz z podgrzewaniem tej wody? A 100 ml wpody na krowe(8g) tak?

Wlewam do wiaderka wode w którym jest zamontowana grzałka od akwarium na każde 8g 100ml wody/sztuka

#2765 Share janusz05

janusz05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 12:19

Żywienie bydła mlecznego może ktoś mi doradzi jak szybko i skutecznie wyleczyć kwasicę w stadzie

#2766 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 12:21

Żywienie bydła mlecznego

mialem kawalek na jednym polu w tym roku i tez wyrosla i faktycznie pozniej dostala w d*pe ale kolby jakie takie byly jak jest juz taka ziemia to i nawet 80tys nie powinno sie siac ja tam zasialem 78tys ale gdzie sie nalozyly blisko siebie redliny bo pole z klina to masz racje kolby nie bylo albo tylko byla ich postac z malym zaziarnieniem ale jakiejs tragedi tez nie bylo bo sporo mialem na 5 klasie tylko wczesniejszej i wczesniej wichowala jak byla jeszcze wilgoc i kolby byly niezle ale juz przy 100tys roslin masz 25% wiecej niz jak 80tys a kolby slabsze wiec sie pogarsza parametry kiszonki a nie mowie juz o takich co znam sieja 120-150tys

Za duzo kosztują nasiona kukurydzy, żeby siać po 100 tys. Apropo, która odmiana z pionnera najlepiej wypadłą u Ciebie w tym roku?

#2767 Share Marcinos512

Marcinos512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów
  • Zainteresowania:Żywienie - bydło mleczne

Napisany 02 listopad 2013 - 15:00

Żywienie bydła mlecznego

może ktoś mi doradzi jak szybko i skutecznie wyleczyć kwasicę w stadzie

Najpierw zastanów się skąd ta kwascia się wzieła, to niestety Twoje dzieło. Poprawa dawki - struktura, ilość węglowodanów itd. itp. Na szybko przedawkuj drożdże bardzo dobre efekty daje mieszanina metabolitów z żywymi. Wprowadź dobry bufor (na pewno nie będzie to kwaśny węglan)

#2768 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1444 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 16:27

Żywienie bydła mlecznego

Za duzo kosztują nasiona kukurydzy, żeby siać po 100 tys. Apropo, która odmiana z pionnera najlepiej wypadłą u Ciebie w tym roku?

wszystko zalezy od klasy ziemi na slabszych A98 bardzo dobrze wypadła jak zawsze bo P8488 niby tez byla na tym polu ale byla dlugo zielona i nie przelozylo sie to na wielkosc kolb niestety a na najlepszych stanowiskach F58 bardzo zadowolony jestem i A79 tez a P9027 byla razem z nimi na jednym polu to tak bez szalu bylo ale najwiecej mialem A98

#2769 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 620 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 17:57

Żywienie bydła mlecznego

1. można, pod warunkiem w objętościowej jest łatwostrawne białko, np. koniczyna. Wysłodki nie są tak łatwo strawne w żwaczu jak zboże i nie zakwaszają tak szybko jak zboże. Inne parametry trzeba poukładać.
2. w dawce przedobrzyłeś białko mocznikiem. Rzepakowa i jeszcze mocznik, bez udziału łatwostrawnej skrobii i cukrów to nie jest dobre połączenie.
Podobnie napisał Ci @Marcinos512

mam problem ze zbożem, bo puki co nie mam jeszcze pomieszczenia ani śrutownika... a jeśli bym po prostu dorzucił otręby pszenne to wtedy mogłyby ona zastąpić mieszanką zbożowa?

#2770 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 20:08

Żywienie bydła mlecznego energie przed ocieleniem jalowkom dobrze jest podawac czy nie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2771 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 20:33

Żywienie bydła mlecznego niewiele mogę znając tylko zawart sm i skrobii oraz białka og. w sianokiszonce. To takie parametry ogólne. Gdybyś znał jeszcze zawartość włókna popiołu i tłuszczu to byłoby super i byłabym w stanie wyliczyć wszystko. A tak to tylko na oko, więc nie za bardzo chcę pisać co robić, żebys potem nie był na mnie zły, rozumiesz.
Przyjęłam parametry obj. z tabel o podobnej zawart. sm (i białka w sianokiszonce) i taka ilość =30kg qq i 15 sianokiszonki pokrywa prod. mleka na ok 13 litrów. Dlaczego tak mało? bo niski poziom białka ograniczy prod. mleka, a nadwyzka energii utuczy krowy. Żeby było ok, musiałbys dodać paszę bialkową która uzupełniłaby niedobór białka, albo (co byłoby korzystniejsze dla krów) zwiększyć ilość sianokiszonki i wtedy uzupełnić braki. Wówczas można sięgnąć po pełnoporcjówkę.
Zalezy też jakie te krowy sa i w jakiej fazie laktacji, bo jak narazie to nie wiem dla kogo ma być taka dawka : 30kg qq i tylko 15 kg traw to na pewno nie dla takich po szczycie lakt.

Ogólnie takie bilansowanie jak sie nie zna parametrów pasz objętościowych to tak jakby dać ślepemu myśliwemu sztucer i żeby dzika upolował.

a otręby to nie to samo co śruta zbożowa, mają mniej energii i więcej białka

więc można po nie sięgnąć ale nie na oko.

szlag mnie trafia z tym netem zacina mi sie co chwila

Edytowany przez 7891Firefox, 02 listopad 2013 - 20:28.

#2772 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 21:10

Żywienie bydła mlecznego

energie przed ocieleniem jalowkom dobrze jest podawac czy nie

1975franki jałówki przed ocieleniem traktujesz tak samo jak krowy zasuszone, musisz je przygotować w ten sam sposób do laktacji.

#2773 Share fernie476

fernie476

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 21:15

Żywienie bydła mlecznego

a moze koledzy obsade zła robicie bo k torys wczesniej pisał ze 10 to dla mnie jest nie do pomyslenia chyba ze 150tys na ha wysiał i pozniej przewarza badyl a kolby 3/4 w polowie puste bo nie chce mi sie wierzyc ze przy obsadzie 80-85tys na ha bedzie 10-20% skrobi ja coprawda nie badalem jeszcze w tym roku ale jak bywalo ponad 30 to jakbym mial 1/3 ziarna w pryzmie to bym chyba zauwazył w ubiegłym bylo 30 z haczykiem bo była bardzo wysoka w tym troche nizsza wiec mimo jednak slabszych kolb wynik nie bedzie raczej gorszy bo sporo sie żółciło na pryzmie jak kosilismy ale napewno nie bedzie 38 jak 2 lata temu

u mnie tak malo wyszlo, z tego wzgledu ze probka byla pobrana z pryzmy zrobionej z kuk typu stay-green ktora owszem byla zielona ale kolba slaba i to ostatni rok siana tego typu kukurydzy na moich ziemiach. Sprawdzaja sie tylko wczesnie odmiany, wczesnie zasiane. A obsada zawsze na poziomie 75tys na ha, rzady co 65cm

#2774 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 394 postów

Napisany 02 listopad 2013 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego Mam pytanie zwiekszyłem 1,5tyg temu ilość zadawanej qq i po tygodniu krowy zmniejszyły o 20%mleko katastrofa czy to kwasica tak szybko wzięła czy za mało białka dodam że nie dosypałem kredy do mieszalnika w tym czasie
Daję 1 śr rzepakowej 50 g mocznika 2 kg pszenżyta i 3 otręmb owsianych nieznam dokładnej ilości zadawanej ilości pasz objętościowych

#2775 Share janusz05

janusz05

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 08:58

Żywienie bydła mlecznego

Najpierw zastanów się skąd ta kwascia się wzieła, to niestety Twoje dzieło. Poprawa dawki - struktura, ilość węglowodanów itd. itp. Na szybko przedawkuj drożdże bardzo dobre efekty daje mieszanina metabolitów z żywymi. Wprowadź dobry bufor (na pewno nie będzie to kwaśny węglan)

Masz rację że to moje dzieło mam za suchą kiszonkę jak żarły to przebierały teraz dolewam wodę /tak doradził mi żywieniowiec/i podwójną dawkę kwaśnego węglanu,ale jutro wprowadzę to co mi poradziłeś bardzo dzięki

#2776 Share 1975franki

1975franki

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 18:54

Żywienie bydła mlecznego

1975franki jałówki przed ocieleniem traktujesz tak samo jak krowy zasuszone, musisz je przygotować w ten sam sposób do laktacji.

Daje jalowkom energie poniewaz slabo jedza i nie chce zeby dostaly ketozy ,ale nie wiem czy dobrze robie a do wycielenia zostal 1tydzien.I ieszcze jedno pytanie czy jest roznica w zadawaniu pasz ja daje pierwsze QQ posypoje osypka(owies,jeczmien.pszenica,przezyto lub zyto)nastepnie pelnoporciowka potem sianokiszonka a na koncu siano . Pytam dlatego ze dla kolegi zywieniowiec powiedzial , ze moze zmarnowac krowy czy to moze byc prawda.

#2777 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 03 listopad 2013 - 20:22

Żywienie bydła mlecznego jeśli nie masz możliwości robienia TMRu to musisz zachować pewną kolejność w zadawaniu pasz, czyli zrobić im taką "kanapkę" - dajesz to samo co wymieniłeś, ale w innej kolejności, bo rzeczywiście można zmarnować krowy zakwaszając je poprzez nieodpowiednią kolejnosć zadawania pasz.
Złota zasada jest taka, że nigdy nie dajesz treściwej na czczo, i nigdy nie skarmiaj osobno pasz objętościowych białkowych(kisz. z traw, koniczyn) a osobno energetycznych (QQ)
Kanapka wygląda tak, że dajesz sianokiszonkę, siano, przysypujesz kiszonką z qq (dlatego tak, aby utrudnić krowom zarzucanie paszy na grzbiety - chyba że jedzą w drabinkach) i dopiero jak sobie tego trochę podjedzą możesz posypać treściwej czyli tej mieszanki zbożowej z pełnoporcjówką, i nie przesadzać z ilością - max. 3kg w jednym odpasie dla jednej krowy.

Co do energii dla jałówek to domyślam się że chodzi o wlewki glicerolu lub gliceryny.
Jeżeli jałówkom brakuje juz tylko 1 tydzień to powinny jeść już to samo co krowy w laktacji i w podobnych proporcjach. Treściwą też już powinny dostawać 2razy dziennie po ok 2kg z tych samych komponentów co krowy w laktacji. Jeżeli dawka jest słaba, to nie dziwne że nie maja apetytu, bo jałówka przed porodem nie pobierze tyle paszy co zasuszona wieloródka, tym bardziej krowa w laktacji, i może mieć deficyt energetyczny. Ale podejrzewam że u Ciebie sytuacja jest odwrotna - jałówki nie maja apetytu wlaśnie przez te wlewki żwaczowe, gdyż po prostu nie czują się na tyle głodne aby pobierać wystarczającą ilość paszy. Jeżeli krowa, tym bardziej jałówka nie pobierze przynajmniej tych 11kg s.m w paszy, czyli ok. 35kg objętościowej, to bardziej niż pewne że dostanie ketozy.
Teraz zależy co to za energia, co dostają, bo nie wiem, tylko przypuszczam.

#2778 Share jrk

jrk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 01:11

Żywienie bydła mlecznego Witam. Pierwszy post na forum. Mam takie pytanie odnośnie wysłodek. Jak jest różnica w żywieniu krów mlecznych wysłodkami melasowanymi tofi a wysłodkami mokrymi (oczywiście poza ceną)?

#2779 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3968 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 09:07

Żywienie bydła mlecznego Wysłodki melasowane jak nazwa wskazuje zawierają melasę. Melasa jest dodatkiem energetycznym wysłodek, jednak podana w nadmiarze szybko zakwasza żwacz. Różnią się także zawartością suchej masy a co za tym idzie i dawkowaniem. Tutaj @7891Firefox wyjaśni Ci lepiej o ile różnią się zawartością. Wysłodki Toffi będą bardziej energetyczną paszą niż mokre.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2780 Share jrk

jrk

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisany 04 listopad 2013 - 09:57

Żywienie bydła mlecznego Dzięki za odpowiedź. Zastanawiam się tylko czy wysłodki suche tak samo wpływają na mleczość krów, jak mokre, czy lepiej? @7891Firefox jak byś się mogła wypowiedzieć to bym bardzo prosił. Mam jeszcze pytanie odnośnie mieszanki mineralno-witaminowej, jaka polecacie w stosunku cena/jakość (chodzi mi głownie o obniżenie liczby komórek somatycznych) ?