Polecane posty

Hubert21    11

witam ja daje swoim krówką kiszonke z kuku i śrute z owsa i jęczmienia jaką dać im pasze i w jakich ilościach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a siano sianokiszonka słoma ?! gdzie jest włókno w tej paszy ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

sianokiszonki i siana nie mam ale daje im słome jeżeli chodzi o mleczko to nie ciekawie a jakie pasze dobrze było by zastosować i w jakich ilościach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

pasze objętościowe do oporu, do tego w zależności od składu ale minimum treściwa 18% białka. warto poszukać siana lub sianokiszonki i stopniowo wprowadzić


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

to znaczy jakie pasze mam zastosować koledzy pomożcie

 

koledzy pomożcie prosze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

na poczatek powiedz jakie masz krowy ile waza mniej wiecej ile od nich teraz doisz i czego ile dajesz wtedy bedzie wiadmo co ci doradzic i na ile chesz wskoczyc z tym mlekiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No wiem ze brakuje w pierwszej fazie laktacji ale jak to im zaaplikowac gdy wszystkie chodzą luzem?w postaci czego dostarczyc tego białka i energii???jedyna rada to chyba ta stacja w hali udojowej taka ręczna gdzie się pociągnięciem linki dozuje porcję treściwej.Pytanie czy ktoś to ma, stosuje i wie jak to sie sprawuje i ile kosztuje?czekam na inne sugestie odnośnie żywienia mojego stada

Podziel stado na dwie grupy to najłatwiejsze, najtańsze i najlepsze rozwiazanie nie widziaęłm twpjej obory poprostu wstaw kilka bramek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

waga tak w granicach 600 700 kg daje im rano i na wieczór kiszonke z kukurydzy ile zjedzą i opsypuje to śrutą z owsa i jęczmienia obore mam uwięziowa pszez cały czas maja słome i wode

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kyllee    14

jaki masz tluszc ii bialko?

najszybszym sposobem zwiekszenia wydajnosci bedzie dodanie sruty rzepakowej i witamin do tej twojej sruty zborzowej a masz jakies siano albo sianokiszonke??/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

Podziel stado na dwie grupy to najłatwiejsze, najtańsze i najlepsze rozwiazanie nie widziaęłm twpjej obory poprostu wstaw kilka bramek

 

Nie mam możliwości podzielenia stada ;/ Patrząc na poziom mocznika w grupach to mysle ze jak dam z 0,5-1kg rzepakowej i tyle samo wysłodek suchych na sztukę to mocznik i tak powinien nie byc za wysoki a skutek w postaci wzrostu mleka to da?jak myslicie?czy moze jednak cos innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

a w jakiej dawce musiał bym dodać witamin i śruty rzepakowej na tone swojej śruty z owsa i jęczmienia i ile musiał bym podać na sztuke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie mam możliwości podzielenia stada ;/ Patrząc na poziom mocznika w grupach to mysle ze jak dam z 0,5-1kg rzepakowej i tyle samo wysłodek suchych na sztukę to mocznik i tak powinien nie byc za wysoki a skutek w postaci wzrostu mleka to da?jak myslicie?czy moze jednak cos innego?

Wszystko się da poprostu trzeba chcieć. Na ile litrów chcesz dawke i podaj parametry objetościowych jak masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DanielFarmer    1379

Parametrów objętościowych nie mam, dawkę na min 25L,sianokiszonka kukurydza i pełnoporcjówka z nutreny 20% w dawce,co do tego

???Przypominam ze nie mam wozu jak na razie....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Parametrów objętościowych nie mam, dawkę na min 25L,sianokiszonka kukurydza i pełnoporcjówka z nutreny 20% w dawce,co do tego

???Przypominam ze nie mam wozu jak na razie....

Swoje zboże masz?? Szkoda ze nie masz analizy qq bo na 25L to przy bd QQ nie trzeba go dawać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

koledzy pomożcie

jak dasz im chociaż 1,5 kg rzepaku i 0,5 kg soi mleka znacznie powinno przybyć, do tego chociaż 3-4 kg siana, lub 6-8 kg sianokiszonki. witaminy zależy jakie przeważnie większość dawkuje się 100-200 g na sztukę dziennie. warto by dodać trochę kredy pastewnej i lizawki dołożyć. niestety mleko z powietrza się nie bierze a kuchennych rewolucji też Ci nikt nie zrobi jak nie ma z czego gotować. ta kukurydza do oporu to ile według Ciebie jest na masę ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

witam, mam problem z wydajnością. Po ocieleniu krowy dają tak ok 28-36l/dzień lecz po ok 4-5 tygodni mleko spada odpowiednio 20-24l/dzień. Średni tłuszcz ze stada to 4,4% pozostałych parametrów nie znam. Do dyspozycji ma sianokiszonkę z I i II pokosu, wysłodki Toffi Gold i śrutę z własnych zbóż (60%owies, 20% jęczmień, 10% ziarno kukurydzy 3% witaminy, 4% śruta rzepakowa i 3% żyto i pszenżyto. W tej chwili dostają :

-7.00 sianokiszonka

9.00 śruta odpowiednio do wydajności od 2-4kg/ szt + 0,6-1kg wysłodków suchych

9.10 sianokiszonka

15.00 sianokiszonka

19.00 śruta od 1,5-3kg/szt + 0,6 wysłodków dla tych co więcej dają mleka

19.10 sianokiszonka + słoma jęczmienna na noc

Balot ok 400kg starcza na niecałe 2 dni na 10szt, do dyspozycji niestety nie mam kiszonki z QQ więc dodałem ziarno do śruty.

Stada nie mam pod oceną i zastanawiam się czy wstąpić do PFHBiPM lecz nie wiem czy warto a mam 10 szt.

Proszę o pomoc!

 

Zastanawiam się nad budową obory lecz mam tylko 25ha IV-VI klasa, a w tej chwili mogę maksymalnie trzymać 14szt dużych więc może mieć 14 szt o dobrej wydajności niż 20-24 szt o średniej bo koszt nowej obory jest spory.

Edytowano przez marcin2057

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

no więc tak kolego ewidentnie brakuje i energii i białka 2 kg wysłodków 70 dag ziarna kukurydzy to stanowczo za mało na potrzeby krów na większą produkcję. Widać że krowy mają potencjał ale głodują w sensie zapotrzebowania na energię i białko. Z tego co podałeś to jedzą 20 kg sianokiszonki bliżej nie określonej i 8 kg paszy i wysłodków + słoma. Jakby tu było jeszcze 20 kg kiszonki z kukurydzy i więcej białka w postaci śrut poekstrakcyjnych.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

no tak a co im jeszcze dorzucić skoro nie mam kiszonki z QQ a sianokiszonki mam różnej jakości od dobrej do słabej wszystko zależy od łąk bo od niedawna przesiewam łaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert21    11

koledzy pomożce co dać moim krową żeby była lepsza wydajność i w jakich ilościach mam kiszonke z kukurydzy nie mam siana ani sianokiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

czy Ty umiesz czytać 4 posty wyżej czy nie ? bo chyba masz problemy

 

@marcin z pasz energetycznych to wysłodki najlepiej prasowane 20% wody ciężko je dostać ale one mają więcej energii, śrutowane ziarno kukurydzy, śruta jęczmienna, wysłodki suszone najlepiej melasowane (toffi), z droższych rzeczy do 100 dnia laktacji jak masz wydajne krowy możesz dać tłuszcz chroniony koszt około 5 zł za kg daje się do 0,5 kg na łeb (w czystej teorii nie więcej jak 5-6 % dziennej dawki suchej masy w paszach). krowa powinna zjadać dawkę pasz dziennie w wysokości 10% masy ciała tak więc sobie policz ile musi zeżreć. masz problem bo nie masz taniej energetycznej paszy objętościowej a to podstawa. z 30 kg paszy na dzień nie oczekuj wydajność 40 litrów i więcej przez 100 dni laktacji. tych wysłodków co dajesz chociaż 5 kg na łeb by znacznie poprawiło żarło no ale koszty wzrosną

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

właśnie w tym problem, że ciężko dostać te wysłodki, a może tym świeżo wycielonym dodawać śrutowanego jęczmienia bo mam sporo i śrutowane ziarno kukurydzy tylko w jakiej ilości, i zwiększę ilość dawanych wysłodków toffi. Tym świeżo wycielonym daję tak do ok 6 tygodnia glicerynę ok 200g/szt. a jak nazywa się ten tłuszcz chroniony i czy on jest w płynie czy w jakiś granulkach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

magnapack, bergafat, schaumann energy, deheus bestermine energy postać sypka tylko śmierdzi i różnie jest z pobieraniem. jednak nadal będzie brakować Ci suchej masy w dawce. a nie możesz kupić sianokiszonki nigdzie ? worek tłuszczu mam na zbyciu Magnapack bo teraz nie potrzebuję i przez dłuższy czas nie będę dawał bo nie mam komu. koszt 115 zł za 25 kg bomba kaloryczna.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj