Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
lusjan    248

Nie wiem ile tam w bilansie wyjdzie, ile kg sianokiszonki i kukurydzy, ale wydaje mi się że białka masz więcej niż energii. Wrzucę w sobotę normy żywienia bydła, można sobie ułożyć dawki :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Słuchajcie, mam po ostatniej próbie tłuszcz 5,02 białko 3,34. Krowy dostają kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę oraz siano na zakładkę oraz własną śrutę: 2 części mieszanki owsa z jęczmieniem jedna żyta, no i od jakiegoś tygodnia ok 0,5 kg pełnoporcjówki 18% dziennie na sztukę plus witaminy z polmassu. Czy te parametry są normalne, czy należy zredukować coś zmienić w żywieniu. W poprzednich próbach było około 3,4 białka 4,7 - 4,8 tłuszczu. Oceny niestety nie ma więc i pozostałych parametrów też... :unsure: Tłuszcz 5,02 już poprawiłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Przydał by się mocznik ale po składzie dawki i po parametrach widać że brakuje białka. Uzupełnij je podając soję.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Zaraz, wydaje mi się, że za białko w mleku odpowiedzialne są pasze energetyczne? Mi się wydawało, że tłuszcz podskoczył dzięki paszom o dużej zawartości białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Panowie, panie co zrobić z zapasiona krową, która za miesiąc ma się cielić, co działać, żeby jej wątroba wytrzymała. Mećka od dawna je już tylko słomę i siano a latem pasła się na ugorku, pomimo tego i tak się upasła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    702

Ja stosuję produkty firmy over agro. Mają swoją stronę internetową z dokładnym opisem i stosowaniem każdego preparatu na pewno będą pomocne przy zapobieganiu ketozy :o


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Karolu, a gdzie ty w tej dawce masz pasze o wysokiej zawartości białka, jedynie sianokiszonka ma jego większą ilość, w paszy pp. dostarczasz krowie 90g białka. Tłuszcz podskoczył, dlatego że jest od cholery energii /śruty, kisz.z qq, pełnoporcjówka/, którą wątroba przerabia na tłuszcz, natomiast białka niema skąd wziąć, dlatego doisz śmietankę do kawy, a nie mleko.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Hmmm, zobaczymy co będzie w następnej próbie, no i za oceną chyba się trzeba rozejrzeć. A jaki powinien być prawidłowy współczynnik energii do białka w mleku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

Aby określić chociaż orientacyjnie czy masz dawkę prawidłową wystarczy podzielić % białka przez % tłuszczu wynik powinien oscylować w granicach 0.8. Jeżeli jest powyżej w dawce brakuje energii, jeżeli poniżej to białka. Tej prostej metody nauczyli mnie Duńczycy. Warto u weta zaopatrzyć się w kilka pasków do określania mocznika, są dość drogie ale 2-3 szt. w zupełności wystarczą. Zamiast pełno porcjówki zastosuj koncentrat 36.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolu    3

Chyba coś w tym jest co piszesz bo teraz wychodzi mi 0,66 ten współczynnik, kiedy wcześniej nie sypaliśmy pp to było prawie dobrze, za to teraz jest więcej mleka, czyli należy na tą wyższą produkcję uzupełnić pasze w białko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol0604    0

Witam, Panowie :D mam wielką prośbę a zarazem zapytanie. 300 krów mlecznych rasa Holsztyno Fryzyjska. System hodowli, bez uwiązowy na głębokiej ściółce, <-- to jest moje fikcyjne stado jakie stworzył mój prof. od produkcji zwierzęcej :lol:. Muszę dokonać obrotu stada oraz określić dawki żywnościowe dla tych zwierzątek. Niestety nie posiadam odpowiednich materiałów, prosił bym bardzo o tabele z zawartością białek, energii itd. w poszczególnych paszach)suchej, soczystej, treściwej, uzupełniającej). Oraz tabele o ilości wyżej wymienionych składników potrzebnych na utrzymanie danego zwierzęcia i na wyprodukowanie odpowiedniej ilości mleka. Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź proszę pisać na priv lub na maila karol0604@gmail.com Proszę także o pomoc w ustaleni takiej dawki :lol:.

 

Czy może mi ktoś pomóc?

Edytowano przez karol0604

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel89    3

Witam mam krowę która ma ketozę i mimo leczenia niechce jeść.. co robić?????


gmhnbmbnm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej2110    535

Ze leczenie nie dało żadnych (lub prawie) rezultatów.


Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogusk    0

w Moim stadzie badanie krwi wykazało niedobory jodu czy orientujecie się jakie dodatki lub pasze zawierają jod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kws    2

-bogusk

w sprzedazy sa wiaderka typ lizawki z sola jodowana

a jesli zast wlewke krowie lakto plusa to po 1l nie biegunkuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agromatik    1029

@Andrzej wiem co dany zwrot oznacza. Jeżeli ktoś oczekuje celnej porady, to nie powinien lakonicznie się pytać i czekać na cud jasnowidzenia, tylko zadać pytanie poparte rzetelnym wprowadzeniem co zostało zrobione. Są różne szkoły radzenia sobie z ketozą wszystkie oparte na dostarczeniu krowie jak najszybciej i jak największego kopa energii. Ja stosuję wlewki zchelatowanego glikolu, do skutku.


"

EDYTORIAL

 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bogusk    0

-bogusk

w sprzedazy sa wiaderka typ lizawki z sola jodowana

a jesli zast wlewke krowie lakto plusa to po 1l nie biegunkuje?

po lakto plus raczej niema biegunek Ja zaraz po wycieleniu podaje krowie 1 saszetkę biowifit(sano )i około 1l lakto plus wymieszane w jak największej ilości wody nawet 40-50 l oczywiście najpierw sprawdzam czy krowa ma ochotę pić bo jak nie to tylko tyle aby biowifit i lakto wypiła woda zapobiega przemieszczaniu trawieńca Nie podaję zaś siary krowie do picia (rozstraja żołądek )wole jej nie doić do końca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
idziek8    0

Witam!

Piszę do Was z prośbą, żebyście pomogli mi odpowiednio zbilansować zawartość energii i białka w paszy. Nie jestem ekspertem w tych sprawach, a w najbliższym czasie będą mi się cielić krowy(część już się wycieliła) i chciałbym odpowiednio ustalić jadłospis, żeby nie mieć problemów z zapaleniami i somatycznymi. Chciałbym ustawić żywienie tak, aby odpowiednio zbilansować białko, tłuszcz i mocznik w mleku, jak również uniknąć chorób typu ketoza i kwasica. Napiszcie co wpływa na te parametry w mleku, ile powinny wynosić, jak również oceńcie obecny sposób żywienia jaki stosuje u krów, które w ostatnim czasie się wycieliły(do miesiąca czasu).

 

Wydajność krów kształtuje się na poziomie 30-35l/szt.

 

Zadawana pasza(wielkości dobowe):

Treściwa: pełnoporcjowa firmy De Heus 18 Red(zawartość białka 18%)- 4-5kg/szt(w 2 porcjach)

Wysłodki suszone tofi(10% białka, 7,31 Mj/kg)- 2-2,5kg/szt(2 porcje)

 

Objętościowa:Kiszonka z kukurydzy-2 razy dziennie "do oporu"

Sianokiszonka z bel-4 razy dziennie "do oporu"

Zadawanie pasz wygląda następująco: RANO sianokiszonka-kukurydza+pełnoporcjowa+wysłodki-sianokiszonka WIECZÓR sianokiszonka-kukurydza+pełnoporcjowa+wysłodki-sianokiszonka

 

Ponadto najbardziej wydajne krowy dostają do pyska wlewy energetyczne raz na 2 dni(obecnie środek Energy-vit, ok 250-300 g./szt.)

 

Chciałbym zaznaczyć, że sianokiszonka z bel nie jest mocno wilgotna, więc jej kwasowość oceniam jako względnie umiarkowaną. Przy bardziej kwaśnych belach krowy dostają siano. Nie mają niestety dostępu do słomy, gdyż stoją w oborze uwięziowej na rusztach, gdzie nie stosujemy słomy do posłania.

 

Ponadto w najbliższym czasie zbadam parametry mleka najbardziej wydajnych krów, a wyniki jak najszybciej zamieszczę na forum. Obecnie ogólne wyniki mleka kształtują się na poziomie: tłuszcz-4,37, białko-3,01 som.-170

 

Proszę Was o radę i ocenę jakości obecnego żywienia. Przede wszystkim chciałbym uniknąć zapaleń wymion, z którymi dość często mieliśmy do czynienia w przeszłości, a które wynikały jak nam tłumaczono przede wszystkim ze zbyt niskiego poziomu mocznika w mleku(pon. 200).

 

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

 

Witam ponownie,

Dziś zrobiłem badanie parametrów mleka. Wyglądają one następująco:

Krowa 1: tł 3,15, białko 2,86 mocznik 181

Krowa 2: tł 3,5, białko 3,45, mocznik 187

Krowa 3: tł 4,18, Błk 2,56 mocz. 179

Krowa 4: tł 5,49 błk 4 mocz. 214

Krowa 5: tł 2,31!! błk 2,94 mocz 36!!

Krowa 6: tł 3,06 błk 2,76 mocz. 184

 

Sytuacja jest nieciekawa. Dodam że u krowy nr 5 pojawiło się znowu zapalenie, reszta póki co ok. Wszystkie (oprócz krowy 3) wg mnie z tego co widzę mają kwasicę, pewnie za mało dostają włókna, można by też zwiększyć białko delikatnie. Krowa 3 chyba ma ketozę tak patrzę, więc będę zwiększał energię. Czy jak podzielę zadawanie pasz tresćiwych na więcej partii (obecnie dostają dwa razy dziennie paszę pełnoporcjową B18 + wysłodki tofi 10% białka w dwóch partiach 2,5 kg B18 + 1,2 tofi na raz) jest szansa na zmniejszenie zakwaszenia żwacza? co jeszcze powinieniem zrobic? czekam na Wasze rady:/ z góry dzięki.

 

Pozdrawiam

Edytowano przez Balzak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

A czy mógłby mi ktoś napisać jak żywić krowy to znaczy co podawać i w jakich ilościach bo zamierzam hodować bydło mleczne.

Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gdzie można dostać koncentraty josery w łódzkim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bizonlove    1

Odpowie mi ktoś?

A czy mógłby mi ktoś napisać jak żywić krowy to znaczy co podawać i w jakich ilościach bo zamierzam hodować bydło mleczne.

Z góry dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Żywienie krów to nie taka prosta spawa nie można tak po porostu tego napisać

zwykle dawki układa się na podstawie badań paszy

poza tym poczytaj troszkę na forum ten temat jest ciągle poruszany

 

idziek8

po pierwsze wyrzuć tofi - jeśli masz kukurydze to to jest nie wskazane

brakuje ci białka wiec nie dokładaj jeszcze więcej energii

dodaj kredę pastewną około 0,1 kg i i może 0,05 kwaśnego węglanu sodu - to powinno ci stabilizować żwacz

 

i zobacz co się będzie działo

 

A zapomniałem zacznij dawkować kukurydzę na około 25 kg dziwnie nie możesz mieś dwóch pasz wypełniających bo wtedy zawsze będziesz miał cyrki jedna zje więcej tego jedna tego a ona maja jeść mniej więcej równo kukurydza jest smaczniejsza wiec ja dawkujesz a sianokiszonki niech jedzą ile chcą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

Witam :) mam taki problem, chciałbym się dowiedzieć co muszę zmienić w żywieniu moich krów żeby w okresie zimowym dawały więcej mleka. W czasie kiedy chodziły na pastwiska dawały około 18-20 l/dzień, oprócz tego że jadły na łące to jeszcze dostawały śrutę z owsa i żyta. Teraz dostają sianokiszonki do woli, śrutę z owsa, żyta i otręby pszenne i żytnie dodatkowo trochę ziemniaków i buraków. Ilość spadła do 3-4 l /dzień. Krowy są tak średnio w 4-5 miesiącu cielne. Pomóżcie co robić ???? Jaka jest tego przyczyna że dawaj tak mało mleka ???? co trzeba zmienić. Dzięki z góry za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj