Polecane posty

fejhola    0

tylko że ty żyjesz z mleka a nie z ładnego gówna (a można obie te rzeczy połączyć) mój pracownik jak mówię żeby tyle nie ścielił to twierdzi że gnój też potrzebny a potem wiosną musze słomę dokupywać a jak ma robić TMR to zawsze ma ważniejsze rzeczy do robienia których nie może przerywać( taka dygresja ) tak jak nie lubię judaistów to jeden mosiek dojący 13 tyś litrów ze średnia długością 1,5 laktacji spytany czemu tak intensywnie eksploatuję krowy stwierdził że po prostu to mu się opłaca. Moze taki skrajny przykład ale dający do myślenia dlaczego oni żądzą światem a a my klepiemy biedę i narzekamy że się nic nie opłaca.

Dla chcących poprawić swoja hodowlę polecam prenumeratę hoduj z głową na stronie macie też archiwum gdzie możecie poczytać sobie niektóre artykuły , jest też portal hodowcy gdzie macie całą masę inf o żywieniu .

piotrus19 zawsze możesz sprawdzić to co ci pisałem na 1 sztuce tylko nie zrażaj sie po 1 dniu a potem podzielisz się z nami swoim doświadczeniem

Edytowano przez fejhola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

@fejhola coś będę w tym temacie działał :) Z tydzień trzeba poczekać żeby ocenić?

 

Twój pracownik zbytnio się stara:)

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Ile kg kiszonki z kukurydzy dajecie krowa w pełni produkcji, i jeśli to składnik TMR to na jaką wydajność jest zbilansowany? Wiadomo kiszonka kiszonce nie równa, energie tez pewnie w innej formie dajecie, ale tak dla celów porównawczych bym o to prosił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

kiszonka 35 % sm wydajność 35l 25kg kukurydzy 10 wysłodek buraczanych, 10 GPS, 1kg słomy i inne dodatki treściwe, wydajność 25l 21kg kuk, 13 wysłodek i 13 GPS

rmiecz8 ile podajesz buforów przy 10 i 15 kg paszy treściwej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Ja daję w tych granicach treściwej tzn. około 10 kg + najlepsze sztuki w stacji nawet do 5-6 kg (zależy) i się z tym nie zgodzę że nas nie obchodzi ile krowa sra i jak, bo to jest ważne. Na podstawie kału mogę stwierdzić czego krowie brakuje i tym samym poprawie produkcję i metabolizm. Ja nie jestem zdania że krowa to fabryka i ma tylko mleko doić. Owszem jest po to ale nie traktuje się jej jak maszynę tylko jak drugiego człowieka a ona tym się wypłaca i nie robię tak że jak krowa chora to wypad tylko próbuje leczyć. Ostatnio amputowałem racicę krowie aby przeżyła i mimo że nie daje mleka to trzymam ją aż się wyleczy. W następnej laktacji się zwróci.

@rmiecz8 z tą amputacją racicy to dopiero pojechałeś, mało z krzesła nie spadłem jak to czytałem :lol: A w czym ta racica jej przeszkadzała? Co się z nią działo i dlaczego tak zagrażała życiu krowy?

Edytowano przez Lukasz007

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem co widzisz w tym smieszneg kolego ale zdarzają sie takie przypadki amputacji jednej z racic ,nie całej a jednej połowy przynajniej ja widziałem coś takiego a powodem pewnie był poważny stan zapalny z ktorym nie mogł poradzić sobie antybityk

 

Piotruś kolego gwarantuje ci że napewn nie zlaksujesz krowy 1kg paszy białkowej a dawkowanie krowie paszy łyżką to chyba jakiś żart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tadzik22    9

też widziałem krowy z jedną racicą i zasuwały jeszcze żeśko,normalna sprawa. a w żywieniu zimowym bez białka,to krowy będą sra....jak konie,wię smiało 2-3 kila i tak ze trzy razy dziennie runda po oborze i będzie jak na majowej trawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukasz007    2

Ja z tą amputacją racicy to pierwszy raz się spotkałem. W przypadkach które miałem wystarczało założyć opatrunek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrus19    8

Ktoś może zna dobrego żywieniowca z podlaskiego. Interesuje mnie żeby zbadał pasze jakie posiadam i ułożył dawkę dla moich krów. Informacje proszę na PW

Edytowano przez piotrus19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

Kolego @Lukasz007 ja jak pracowałem w Niemczech przy stadzie około 180szt krów mlecznych to praktycznie 25%krów musiało mieć na tyle wyciętą jedną racicę, że na sąsiednią musiał być klejony klocek plastikowy lub drewniany do odrośnięcia powycinanej racicy. Klocek krowa musiała nosić przynajmniej 9tygodni, a czasem nawet 15tygodni jeżeli racica wolno odrastała lub się nie poprawiało. Najczęściej duże części racic usuwa się przy zakażeniu bakteriami beztlenowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

q

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krowa dostaje do 30 kg kiszonki z kukurydzy na dzień, dostają jeszcze energovital z trouw nutrition - koncentrat

 

Ile płacisz za ten energovital i jaka ma wartość energetyczną? Stosujesz też lactostart omega 3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tebo    0

CZy słyszeliście o takiej firmie jak AGRO PROGRES bo był u mnie jej przedstawiciel, zajmuje się sprzedarzą dodatków do pasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ze 2-3 lata temu tez u mnie byli i mnie namawiali. Nie wiem jak inni ale ja nie mam co do nich przekonania.

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

ceny energowitalu nie pamiętam to ci poda rmiecz8 ale wartość znam bo kiedyś to kupiłem na próbę

bo 12,5

białko trawione jelitowo 8%

energia netto laktacji 8,7 MJ

energia netto w SM 1,4 JPM

tłuszcze 12,9

i inne wit i min

Skład Kukurydza, wytłok z nasion słonecznika, pszenica, tłuszcz chroniony, wysłodki buraczane, otręby pszenne, kreda, melasa, sól, tlenek magnezu, fosforan diwapniowy, olej sojowy.

 

co do lactostart omega 3 to są makuchy z lnu pewnie z otrębą i jakims zbożem podobny produkt ma blattin

 

Teraz pytanie czy ktoś mający większą ilość bydła nie jest w stanie sobie takiego lub innych koncentratów mieszać? surowce ogólnie dostępne żadnych cudownych składników tu nie widze a pewnie było by sporo taniej.

 

Właśnie sobie układam mieszanke podobną do tej bo mam chwilowo dostęp do programu INRA tylko nie wiem jak wprowadzić wartość tłuszczu chronionego może ktoś ma takową wiedze jakie wartości ma tłuszcz chroniony w inże?

Edytowano przez fejhola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jaki chcesz zastosować tłuszcz chroniony? Mydlany, palmowy, lniany czy jakis inny? Interesuje mnie ten produkt omega 3 bo sam zaczalem stosować podobny tylko innej firmy. Jestem ciekaw jak to cenowo wychodzi bo skład wiele sie nie rózni. Tez sie zastanawiałem czy samemu nie lepiej by bylo zrobic taki koncentrat. znajomy ma sprzet do tłoczenia oleju z lnu to by mi wycisnął i bym miał makuch. Tylko pozniej czym go przyprawić jeszcze? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

A jaki chcesz zastosować tłuszcz chroniony? Mydlany, palmowy, lniany czy jakis inny? Interesuje mnie ten produkt omega 3 bo sam zaczalem stosować podobny tylko innej firmy. Jestem ciekaw jak to cenowo wychodzi bo skład wiele sie nie rózni. Tez sie zastanawiałem czy samemu nie lepiej by bylo zrobic taki koncentrat. znajomy ma sprzet do tłoczenia oleju z lnu to by mi wycisnął i bym miał makuch. Tylko pozniej czym go przyprawić jeszcze? ;)

 

żeby za mocno nie śmierdział bo to będzie dla świeżo wycielonych wiec żeby nie ograniczać pobrania ale jeśli bym go mieszał w TMR to mogą być mydła bo tańsze. Te koncentraty z kwasami omega 3 to są tylko na poprawę płodności a te kwasy to są właśnie w oleju lnianym więc jeśli masz możliwość dostać nasiona lnu to wystarczy je delikatnie przez gniotownik (bo nie wiem czy krowa by strawiła całe) i prosto do koryta tylko oczywiście w mniejszej dawce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Lukasz007 ja jak pracowałem w Niemczech przy stadzie około 180szt krów mlecznych to praktycznie 25%krów musiało mieć na tyle wyciętą jedną racicę, że na sąsiednią musiał być klejony klocek plastikowy lub drewniany do odrośnięcia powycinanej racicy. Klocek krowa musiała nosić przynajmniej 9tygodni, a czasem nawet 15tygodni jeżeli racica wolno odrastała lub się nie poprawiało. Najczęściej duże części racic usuwa się przy zakażeniu bakteriami beztlenowymi.

 

Ja mam krowy mleczne od 1,5 roku miałem u dwoch szt przypadek klocka i po dwóch tyg zmienili mi opatrunek a po kolejnych dwóch zdjąłem wogóle i było LUX...oczywiście antybiotyk bez karencji był podawany 3 razy po pierwszej robocie.... tyle z mojego doświadczenia. a klocek odklejali specjaliści :)

 

Ktoś może zna dobrego żywieniowca z podlaskiego. Interesuje mnie żeby zbadał pasze jakie posiadam i ułożył dawkę dla moich krów. Informacje proszę na PW

 

zgłoś się do Polskiej federacji a oni Ci przyślą czlowieka, ja go mam jest niezależny i robi cuda...ja na wydajność się nie nakręcam tylko bardziej na zdrowotność...wycielenia mam LUX zacielenia w miarę na 10 szt 7 łapie za pierwszym razem...może to przez to że mam młode stado. Białko 3.4 tłuszcz 4.2 i z tego co wiem to od wizyty bierze 5 zł netto za szt...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam krowe w 10 laktacji czyli ma już skończone 12 lat, już kuleje na tylne nogi i przydało by jej się zrobić korekcje racic tylko nie wiem czy warto, wycielona 3 miesiące temu, regularnie ma ruje lecz jej nie zacielałem bo nie wiem czy warto, a może lepiej ją sprzedać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U mnie też się zdarzało że krowy kulały ,nie mogły ustać na nogach ,a po korekcji normalnie powracały do funkcjonowania . Jeżeli krowa nie ma problemów zdrowotnych ,np. chorób metabolicznych ( bo w 10 laktacji to u już wątroba może być nie źle przepita ) myślę że warto zrobić korekcje ,nie jest to duży koszt ,a krówka jeszcze może podoić .

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

pewnie ze warto nawet jesli nie bedzie zacielona to problem z racicami przeklada sie na wydajnosc i podnosi somatyczne a zanim sie wydoi to troche bedzie jeszcze u ciebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj