Polecane posty

komodo    277

ale jezeli wie ze moze mu braknac sianokiszonki to lepiej dac jej mniej ale zeby byla w dawce caly czas bo co bedzie pozniej mieszal kukurydze z kukurydza i slome dlatego lepiej rzeczywiscie dozucic slomy i powinno troche sie polepszyc

Jezeli juz wczesniej wiedziales ze moze ci braknac sianokiszonki mogles zasiac owies z np domiszka peluszki i pod koniec wrzesnia skosilbys podsuszyl i moglbyc dodac np 5kg takiego poplonu mysle ze byloby to najlepsze rozwiazanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Słabszego towaru to mam dość sporo 3 i 4 trawa która jest dla jałowek i zasuszonych ale wole słomy dorzucic bo smakowitości TMR nie popsuje i w 1kg wniesie owiele wiecej włokna niz taki poplon. Z rasztą planuje kosić QQ jak bedzie miała około 38%-40%SM ze wzgledu na wyższa skrobie no i potrzebne mi włókno a o kiszonke się nie martwie bo na góre wrzuce 2 tygodnie pózniej sianą QQ a mam jedna odmiane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam a co dorzucić do dawki pokarmowej ...

śrut jęczmienny

świeża lucerna

sianokiszonka

słoma

witaminy minerały

kiszonka z kukurydzy

.... co dołożyć kalorycznego .... parametry mleka są słabe ketozowe średnio z obory 5.07 i 3.26 białko

a krowy po ocieleniu 1-100 dni średnio maja 4.9tł 2.9 białko ...co dołożyć ?? tanie źródło energii ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Białko kolego bialko nie widzisz jaki masz stosunek tluszczu do bialka dorzuc jakąś śrute wysokobialkową albo treściwą????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no niby tak ale nie podal w jakich proporcjach daje jesli tej kukurydzy dostaja bardzo malo a sianokiszonki i lucerny duzo to ja sie sklaniam ku zdecydowanemu braku energi i stanach ketozowych w grupie do 100 dni taki tluszcz jest nie realny przy normalnie funkcjonujacej krowie po ocieleniu jest zawsze slaby a jak tu 4.9 no i kolego nie napisales ile srednia daja mleka ,jaki masz mocznik,jaki kał jest napisz cos wiecej to bedziemy mogli sprecyzowac i jakos cie pokierowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

sianokiszonka na 20 krow balot na 2-3 dni lucerna świeża zielona objętościowo polowa tego co sianokiszonka .... co ciekawe mocznik z pfhbipm 199-215 żadna w oborze nie ma <100 a z prób z mleczarni(inne parametry pasują) 80,110, 105 w tych granicach .... próby oni nam robią co każdy odbiór .... mleka no cóż rekordów nie ma 20-33l w ostatnim badaniu było dla 9 sztuk od 0 -200 dnia laktacji od około miesiąca jest ta lucerna a nie ma śruty soji i rzepakowej śruty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fejhola    0

Witam w związku z wysokimi cenami śrut białkowych szukałem jakichś zamienników i trafiłem na Novatan który(w skrócie) podobno ogranicza rozkład białka w żwaczu, jestem umówiony w przyszłym tygodniu z doradcą ale wcześniej chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z was to już stosował u siebie i jakie są efekty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaahaz    0

Witam wszystkich !

Posiadam stado 33 krów mlecznych, którego średnia wydajnosć wynosi 7tys a chciałbym dojsć do wydajności minimum 8tyś. W stadzie posiadam kilka krów czystej rasy HF a reszta do mieszańce z nieduża domieszka HF. Atkualnie daje krówom tylko sainokiszonkie z balotów, kukurydze, siano i pasze treściwe. I wydaje mi sie ze mam mało zróżnicowana dawkie żywieniowa. Chciałbym sie zapytać kiedy należy dostarczyc do dawki młoto. wysłodki lub melase, czy trzeba dostarczac tych komponentów? czy sama sianokiszonka i kukurydza nie wystarczą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

//na 8 tys nie musisz nic kombinowac z objetosciowych w zupelnosci wystarczy kukurydza i sianokiszonka.Ale napisz ile czego dajesz ,jaka ta pasza tresciwa ile jej dostaja jaki masz tł i bialko ,jaki mocznik i bedzie mozna cos poradzic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zaahaz    0

Krówy u mnie chodzą jeszcze na pastwisku, chodz z powodu suszy trawy jest mało i słabo odrasta ale zawsze coś tam skubią. Na szopie ( system uwięziowwy ) krowy dostaja rano 25kg kukurydzy i 3kg paszy treściwej, następnie sa wypuszczane na pastwisko. Po spędzeniu do obory dostają sianokiszonkie z bolota 7kg, 2 ziemniaków i 3kg paszy treściwej. I na noc dostaja siano łakowe w dużych ilościach że rano maja jeszcze nie wyjedzone. Pasze treściwe sporządzam sam. Na tone przypada 400kg owsa, 200kg przenżyta, 200kg mieszanki jeczmien-przenica, 150kg rzepaku, 50kg soji, koncentrat witaminowy Dolfos BMS+ jeden worek 20kg. Do tego jeszcze. kwaśny weglan sodu i kreda pastewna.

 

tłuszcz 3,56

białko 3,12

mocznik 189

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

a badałes parametry tej swojej paszy tresciwej bo wydaje mi sie ze jest w niej malo bialka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

A ja myślę, że paszy treściwej jest po prostu za mało. 3kg to na prawdę nie wiele i pewnie jeszcze nie najlepszej jakości zboże, za niski poziom białka i pewnie tu jest problem. Kolego myślę, że również możesz mieć problem z sianokiszonką, może być za późno koszona trawa (w pełni kwitnienia traw) a to także obniża zawartość białka. Ja proponowałbym dogadać się z jakimś doradcą żywieniowym, zbadać wszystkie pasze i ułożyć wtedy konkretną dawkę pod Twoje wymagania oraz zgodnie z możliwościami Twojego stada. Ale co do ilości paszy treściwej to 3kg jest o wiele za mało na 8000kg mleka.

Edytowano przez Krzynio257

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

przeczytaj jeszcze raz post kolegi rano 3 i po poludniu 3 to daje 6kg jezeli bylaby to pasza o zawartosci 20-22 % bialka to uwazam ze by wystarczyła oczywiscie pasze objetosciowe w takim wypadku musza byc naprawde dobre

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzynio257    8

@komodo dzięki za uświadomienie mnie, to prawda, szybko czytałem i nie zauważyłem ze 3 rano. Ale i tak myślę że to troszkę za mało, ja na 8000kg dałbym przynajmniej 7,5kgtreściwej, podzielonej na trzy karmienia. I na prawdę kolega powinien zbadać pasze, a zwłaszcza objętościowe, bo wystarczy opóźnić o kilka dni pokos i białko naprawdę jest o wiele niższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

zalezy jeszcze jaki potencjal maja sztuki wydajnosc jest bardzo zlozonym procesem i trzebe troche poswiecic czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

zależy co na tą sianokiszonkę się składa b jak stara kupkówa bez motylkowych tolepiej ja sobie w buty wsadzić niż myśleć o dobrej jakościowo paszy białkowej. z pustego i Salomon nie naleje dlatego jeśli chcesz zwiększyć wydajność zbadaj raz na jakiś czas swoje pasze to niewiele kosztuje a od 8 tys. już trzeba dobrze bilansować paszę. HF to nie jest czarna rodzima krasula tylko śmiało mogę powiedzieć najdelikatniejsza i najwrażliwsza rasa bydła z której aby podoić trzeba wiele się nauczyć, napewno nie żywienia " na oko". Co do wypasania krów na pastwisku już o tym była dyskusja i owszem nie robisz najgorzej bo z tego co napisałes pastwisko to razcej wybieg i coś tam sobie skubną ale jeżeli więcej muszą skubać bo nie mają w oborze to trawa codziennie zmienia swoje wartosci pokarmowe i w przeciągu 7-10 dni menu krowie się zmienia. Hf potrzebuje jednorodnych parti pasz o wyrównanych zawartościach składników pokarmowych. Ja bym wyrzucił z tej dawki ziemniaki bo to jest pomyłka w zywieniu krów wysokomlecznych a zamiast tego dodał u Ciebie albo młóto albo DDGS suszony(nie jest drogi ma 26-36% białka zależy z czego jest robiony dużo SM i włókna) oraz do treściwej drożdże. Co do ilości treściwej 6kg dla wydajnych sztuk to zbyt mało.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

przedewszystkim zycice,kosztrzewa łakowa ,tymotka i kupkowka ale jej max 10% bo ona i tak jest trawa agresywna i sie rozprzestrzeni no i motylkowe i mi sie wydaje ze przy dobrych jakosciowo paszach objetosciowych i bardzo dobrym potencjale genetycznym to z 6kg paszy krowa da w laktacji 8tys bo jak sie podzieli na dni to nie wychodza jakies astronomiczne litry ale zgadzam sie ze 6kg to malo ale to juz sam by dochodził do wiekszych dawek jakby sie przekonal ze krowa rzeczywiscie pyskiem doi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

wszystko zależy jaka kto ma glebę, jej uwilgotnienie, skłonności do przesychania/zalewania, przeznaczenie na pastwisko, samo koszenie, system mieszany itp. na pewno stosuje się mieszanki traw i to najlepiej z motylkowymi koniczyna czerwona lucerna (biała na słabe gleby). Niektóre gatunki są podatne i wrażliwe na zdeptywnie przez co wylatują a w ich miejsce wchodzą chwasty albo trawy ekspansywne j.w. najsilniej kupkówka. Chyba to są podstawy podstaw i to każdy krowiarz powinien wiedzieć.


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

witam mam zamiar kupić 25 wysłodków mokrych dla krów lecz nigdy ich nie dawałem zawsze suche i mam pytanie jak je najlepiej zakisić i czy warto zainwestować w ten zakup, dodam, że nie mam kiszonki z QQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

Najlepiej je ubijać na bieżąco i zlewać wodą nic lepszego...Ja już wożę 3 dzień po 2 kursy po 20ton a do cukrowni mam 5km

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a czy więcej krowy dają mleka i po co je zlewać wodą ? Słyszałem, że lepiej wysypać je na gołą ziemie niż na folie, a jak u was ztym zakiszniem, nie ma odpadów i czy mocno je przycisnąć ziemią na wierzchu? W mojej okolicy facet za 25t powiedział 2200zł razem z transportem i zastanawim się czy warto wydawać te pieniądze. Po jakim czasie można dawać krową i w jakich ilościach ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

w zyciu wiekszej głupoty nie słyszalem zeby zlewac je woda jezeli juz sa prasowane i maja mnie wody to po co znowu je zalewac i pozniej wozic wode do obory .

Jezelim nie masz kukurydzy to nie masz wyjscia a prasowane wyslodki sa naprawde niezle aczkolwiek tak jak kolega pisal cena za transport od 2000-2500 zl co innego jak @jelcz ma blisko i moze sam jechac odchodzi spory koszt transportu i wtedy jest to juz atrakcyjna cenowo pasza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jelcz    3

no mnie się to bardzo opłaca jak bym to przekalkulował to kukurydza mnie drożej przyjdzie i jeszcze mam swój limit wysłodków bo mam 15ha buraków.Wysłodki po zlaniu wodą dostawają żółty kolor i lepszy mają zapach i chętniej to zjadają byki i krowy.Mnie dzisiaj wzieli buraki i mogę więcej jeszcze wybrać wysłodków.Choć na pryźmie już leży 247ton :D Wy ile macie już w domu?Ile płacicie za wysłodki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj