Polecane posty

Gość   
Gość

kiszonka z zyta zaden specjał. chyba ze jest drobno pocieta to zupelnie co innego :) . sorgo nie probowałem. jest juz na AF obszerny temat o sorgo wiec poczytaj sobie http://www.agrofoto.pl/forum/topic/1198-sorgo-na-kiszonke/ :rolleyes:

 

a co do słonecznika wsiewałem kiedy z kukurydzą tez nic szczegolnego. :huh: I dlaczego w twojej okolicy nie sieją kukurydzy??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

sieją dlatego ze słonecznik można bez straty plonu posiac w czerwcu po zycie zebranym na zielonke a kukurydza nie da wartosciowego plonu w tym samym terminie siewu


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

albo ludzie sieją na poplon gorczyce na przyoranie albo do krów póki nie zakwitnie ponieważ jak zakwitnie gorczca jest gorzka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karola134    16

witam mam problem z zacieleniami a moje skarmianie wygląda tak rano 5 kg wysłodka + ospa + witaminki na południe siano (jeszcze tydzień temu były ziemianki ale się skończyły) około 16 2-3 kg gg + 5 kg kiszonki z liści buraka + ospa a na wieczór słoma z góry dzięki za odpowiedz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Witam.Mój Problem polega na tym że krowy po wycieleniu tak do 60 dni laktacji dają dużą ilość mleka później krowa dostaje zapalenia wymienia i nagle obcina mleko o 1/2 i stopniowo je zmniejsza aż do następnego wycielenia.Niektóre krowy które nie dostają zapalenia tez po około 60 -90 dni laktacji obcinają mocno mleko.Czego im brak żeby dłużej trzymały poziom mleczności.Dodam że posiadam ich tylko 20 i nie mam zatrudnionego żywieniowca brak im Energi czy może czegoś innego ?

średnia wynosi około 6000 l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
barti212121    2

Witam mam pytanie czy sprawdzają się wam takie rękawy do kiszonki takie worki zamiast folii i owijania ? czy może lepiej owijac ? proszę o odpowiedź pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba5997    11

Luki nie prowadzę czy może czas zacząć prowadzić ? czy przy tak małej obsadzie bydła się opłaca ? czy to coś kosztuje ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

koszt oceny to niecałe 10zł na miesiąc za sztukę. U nas mleczarnia dopłaca 3gr do litra za ocenę. Co miesiąc badają mleko od każdej sztuki i wiesz czego im brakuje co zmienić w żywieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ursus11    57

My wypuszczamy na następny dzień. Przez ten dzień odpocznie sobie i wyczyści sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Witam. Mam pytanie - ile dni po ocieleniu można wypuścić krowe na pastwisko?

 

 

U nas, jak jest ładna pogoda to wypuszczamy tego samego dnia. Z reguły czekamy aż wyjdzie łożysko, żeby nie zjadła (z tym, że coraz więcej hodowców pozwala krowom zjadać łożysko, bo jest to źródło dużej ilość składników odżywczych- więc trzeba będzie to zweryfikować). Tak wogóle to najlepiej jak krowa cieli się na łące. Jesli nie jest mokro i nie pi**dzi jak w kieleckiem, to są to najlepsze warunki do wycielenia. Krowa przed i po wycieleniu powinna mieć mozliwość swabodnego chodzenia, dobrze wpłaywa to np na ułożenie płodu i szybkość akcji porodowej (przynajmniej u nas w oborze tak to działa).

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

nic się krowie nie stanie jak zje łożysko ale nie znaczy to że można jej pozwalać bo może się zachłysnąć a poza tym jak nie strawi to dopiero będą problemy. Jak się nie zauważy i zje to ok ale nie na naszych oczach. Trzeba zabierać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Czyli dobrze robimy, że zabieramy:)

Tak i staraj się nie zmieniać tego bo można stracić kilka sztuk, bo krowa to nie pies że trawi mięso

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darecki2005    0

Witam. Mam problem z krowami, wydaje mi się że zle je żywię, niby mają do oporu aż nie wyjadają ale pojawia się problem z puchnieciem połówek wymion, komórkami somatycznymi. Zacznę od początku, obecnie doję 24 sztuki które dają średnio po 25-30l na dzien. Wszystko co im daje jest rozworzone taczką a treściwa z ręki, gdyż bydło stoi głowami do ściany i nie mam możliwości użycia paszkowozu, bydło nie jest pod oceną, jedynie to co mam to zbadane ogólne mleko: mocznik-107, białko-3.11, tłuszcz 4.65. Po wycieleniu często występuje ketoza i mam sztuki które już ponad miesiąc i nie mogę zegnać obrzęku wymienia, mimo smarowania maściami. Moje żywienie wygląda następująco: rano przed udojem daje 1,5kg kromilk stabilo, po udoju dostają kiszonkę z kukurydzy(jedną taczkę daje na 4 sztuki co niektóre zjadają a niektóre nie mogą skonczyć do wieczora) nie wiem ile kg bo nie ważyłem tego, ale jak dam więcej to i reszta nie zje tego. Po kiszonce kukurydzy posypuje swoją srutą z mieszanki zbożowej(owies, jęczmień, przenica. Bardzo mało owsa) 1,5kg, na to sypię 400g soji i 100g drozdzy.(obecnie jak śrutuje zboże to mieszam na 2 wiaderka zboża wiaderko ziarna kukurydzy). Koło południa dostają sianokiszonkę(niektóre jeszcze nie zjadły kukurydzy z rana) Całą belę daje na 25 szuk, Obecnie od około tygodnia przywoże świeżę zielonkę zamiast sianokiszonki, przed udojem wieczornym dostają jeszcze 1,5kg kromilk stabilo. I to co im dałem trawę zjadają praktycznie do rana. Sianokiszonki część z kukurydzą trzeba było od niektórych z rana wyżucać, zaś zielonkę zjadają. Od tygodnia zacząłem i dawać tłuszcz chroniony po 100g ale jak nim posypie rano po kukurydzy to wogle patrzą na nią czterema literami. Podopwie może mi ktoś ile czego o jakich porach dawać tyle że nie mam paszowozu i muszę dawać z ręki

 

Ziarno z kukurydzy zacząłem śrutować jakieś 1,5tyg temu ze swoim zboże. A komórki som mam od 400 do 800 tyś(wyniki z mleczarni)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Problemy z wysokimi komórkami to w znacznej mierze wina higieny (wymiona muszą być czyste) i dojarki (właściew podciśnienie i praca pulstaorów) a także techniki dojenia- brak pustodojów. Masz dość wysokie średnie komórki som. Być może masz miękkie krowy. Zadbaj o to aby po dojeniu krowy dostawały coś do jedzenia, żeby się przez jakieś 30-60minnie kładły. Wynika t z fizjologii strzyków. Po dojeniu kanał mleczny przez dość długi czas (u różnych sztuk, różny czas) pozostaje otwarty i jeżeli krowa położy się (dodatkowo w mokre, brudne legowisko) to zapalenia masz murowane. Pomyśl o czymś do zasklepiania wymion, zwróć uwagę na słomę którą scielisz (MUSI być sucha i bez pleśni, inaczej będą problemy). Co do ketozy, to zadbaj o kondycję krów przed zasuszeniem. Przede wszytkim nie mogą być tłuste. Dawka powinna zaiwerać to, co dostają krowy dojone (oczywiście kukurydza w bardzo ograniczonej ilości). Dawka powinna wypełniać żwacz(dużo włókna- siano/ słoma).Wprowadzaj pasze treściwe do diety krowy zasuszonej na około 3 tyg przed terminem wycielenia (stopniowo, od 1kg i zwiększaj po 1kg na tydzień). Poza tym warto świeżo wycielonej krowie dawać pasze w mniejszych ilościach, ale częściej- świeże. U nas też kiedyś były problemy z ketozą, ale od dłuższgo czasu nie notujemy już problemów. Wiadomo, spada pobieranie paszy po porodzie, ale ogólnie, sprawy mają się nieźle (a doimy nie mniej niż u Ciebie- średni szczyt u nas to 32-35l na dzień- z tym że dość długi).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darecki2005    0

Słomy to im ścielę dość dużo bo całą belę rozściełam na 30 stanowisk na dzień, gdyż słomy mam dostatek(chodż zdaża się że i narobi pod siebie i się na to położy). Słoma i zboże nie jest spleśniałe ani wilgotne gdyż mam swój kombajn i belarkę i termin zbioru dobieram najlepszy jaki się da. Krowy są owszem miekkie i kłaść się kładą szybko po udoju. Nawet nie wiem kiedy jak idę przełączać na drugą sztukę to ta wydojona juz leży. Do zamykania strzyków stosuje cały czas środek delavala(nie pamiętam nazwy, coś z jodem)i zasklepiam nim strzyki po udoju. Bakteri w mleku mam od 10 do15 tyś zdaża się że czasem wyskoczy 30 tyś ale to raz na rok. Mi się wydaje że zle zadaje pasza, złe ilości lub czegoś nie dodaje co potrzeba, dlatego się zwróciłem z prozbą że może ktoś podpowie ile im czego sypać. Srednią wydajność juz napsałem. Są sztuki co dają i koło 20l na dzień ale i mam nimieckie co po wycieleniu dała mi 25l siary na jeden udój. Srednio 20-30l od sztuki. Nie mam oceny wiec ciężko dojść ile każda daje bo wszystko idzie rurociągiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Problem z zapuchniętymi ćwiartkami może być spowodowany obecnością bakterii czy wirusów (paciorkowiec ,gronkowiec itp.) Radziłabym od chorych sztuk zbadać mleko w laboratorium i na podstawie otrzymanego wyniki zastosował antybiotyk . Nie piszesz jak zasuszasz krowy czy pod osłona antybiotyku ,jest to bardzo ważne ,bo wszelkie zapalne najskuteczniej leczy się w okresie zasuszania . Jeżeli chodzi o żywienie z ogólnego wyniku mleka (mocznik,białko i tłuszcz ) masz lekki nie dobór w paszy i białka i energii. Odnośnie występowania ketozy ,ja swoim sztukom podaje po wycieleniu glikol ,to pomaga no i przyzwyczajam krowy do paszy tej która będą pobierać po wycieleniu 3 tygodnie wcześniej przed porodem . Jest to bardzo ważne ,ponieważ te 3 tygodnie to jest minimum żeby krowa się przyzwyczaiła do przyswajania paszy i nie miała niedoboru energii ,czego następstwem jest ketoza . Na Twoje pytanie nikt raczej nie da gotowego bilansu pasz ,ale ja naprawdę bym zaczęła od leczenia tych chorych sztuk,ponieważ obecność jakichkolwiek stanów zapalnych przekłada się ogólnie na kondycje krowy ,a co za tym idzie na pobieranie paszy. Może bardziej doświadczeni koledzy czy koleżanki coś dodadzą jeszcze ... :)

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Pierwsze co mi sie rzucilo w oczy to to ze dajesz pasze tresciwa z rana jako pierwsza na pusty zaladek to jest duzy bład! Po pierwsze jest slabe wykorzystanie tej paszy a po drugie zaczynanie od tresciwych moze powodowac ze krowy pozniej slabiej pobieraja objetosciowe ( pare lat temu zywieniowiec sie spytal czy gdybym zczal od torta na imprezie to mialbym ochote pozniej jesc rosó i inne dania odpowiedz jest prosta no nie bardzo)Takze w pierwszej kolejnoisci zmien kolejnosc najpierw kiszonka z kukurydzy na to witaminy i te drozdze i za jakies pol godz mozesz dac pierwsza dawke tresciwych.

Druga sprawa jaka masz kiszonke z kukurydza? bo jak opisujesz poibieranie i ilosci toi wydaje mim sie ze musi byc zbyt wilgotna i dlatego zostaje bo taczka na 4 krowy to bardzo malo a jezeli nie wyjadaja do wieczora to cos jest nie tak (U nas jak bylo taczkami wozone to czubata taczka na 3 sztuki rano i po poludniu tak samo i do rana wiadomo jakies niedojady zostaja ale nie duzo takze warto byloby zbadac sucha mase kiszonki bo suchszej kiszonki krowa zje wiecej objetosciowo a i wilgotniejsza ma mniejsza wartosc mniejsza koncentracje energi i stad moze te stany ketozowe i niskawy poziom bialka w mleku) i warto by bylo zebys podawal wszystkie objetosciowe razem mimo ze taczkami wozisz to na kukurydze jak zjedza juz pasze daj im sianokiszonke lub zielonkje to same sobie ladnie wymieszaja

Mocznik w mleku tez masz dosc niski dobrze by bylo zastosowac srute rzepakowa tak okolo 1kg na dzien podzielone na dwa odpasy po 0,5 kg najlepiej na kiszonke z kukurydzy

 

Ajeszcze tak patrze te 25 litrow siary to tez swiadczy o jakis bledach popelnionych w okresie przejsciowym bo to nie jest normalne pomysl tez o wartosci tej siary jesli bylo jej tyle u nas juz od jakiegos czasu to po ocieleniu 90% sztuk 5 l nie przekracza w pierwszym udoju ale juz po tyg to rzadko ktora daje ponizej 30 takze te zapalenia to moze byc pokłosie bledow w zasuszeniu bo bledy popelnione w okresie przejsciowym szybko wracaja

 

A co do płynu do dipingu ja uzywam z overa Helena dip,Euro dip i euro Jod zalecaja naprzemienne stosowanie z tym ze najlepiej zasklepia Euro dip jest bardzo gesty moze sa duze straty bo zaczyna pozno sciekac ze strzykow ale dluzej pozostaje na nich i ciezko domyc na nastepny duj z tej zielonej powloki

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

mam pytanie do hodowców. czy ktoś z was odrobacza dorosłe bydło?? :huh: i jak czesto to robi??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj