Polecane posty

Gość   
Gość

Chyba 27kwietnia opór naworzenie gleba dobra i się trzyma fakt mocne stay Green vitras koneser jubilat i coś tam nie pamiętam ale zaiarno jeszcze nie te. I naprawdę ma pod 3.8 gruba i kolba wstawię foto jak dojrzeje dla porównania odmian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Apropos koszenia wczesnego ze sie psuje itd. ja nie widze różnucy w tamtym roku siana około 25 kwietnia i koszona bardzo wcześnie bo 17 sierpnia zacząłem jednorzędową ze względu na dziki i tez miałem obawy ze sie bedzie psuć ale nic z tego nawet w tegoroczne upały to wiadomo ze sie troche podgrzewala ale zadnych innych skutków nie stwierdzam w tym roku tez. Dopiero okolo 5 zaczne odiany rosomak surprime koneser 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373
3 godziny temu, radekz200 napisał:

 

chyba u Ciebie 😁 u nas jest sporo tego, teraz kolega kupuje nowke Krone za 1,5 banki😁

Łasuch? On już kosi od wczoraj , a dał z tego co mówili 1,125000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

Czy Lacpower z Sano wart jest swojej  tzn. około3 zł za kg  . jak to wyglada w porownaniu to ziarna qq i jakie produkty energetyczne maja konkureci ?  mysle zeby dawac na tydzien przed porodem i ze 3 tyg. po wycieleniu  1 worek na 1 sztuke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
2 minuty temu, jarecki napisał:

Czy Lacpower z Sano wart jest swojej  tzn. około3 zł za kg  . jak to wyglada w porownaniu to ziarna qq i jakie produkty energetyczne maja konkureci ?  mysle zeby dawac na tydzien przed porodem i ze 3 tyg. po wycieleniu  1 worek na 1 sztuke

słąbe to jest, proponuje LACTO start z Josery  5zł /kg (stosuje się tylko 0,5kg z białkiem i tłuszczem chronionym ) lub Agro delicje z Agrocentrum za 2zł/kg z gliceryną i kukurydzą , obydwa dobre. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
13 godzin temu, Gringo1 napisał:

Apropos koszenia wczesnego ze sie psuje itd. ja nie widze różnucy w tamtym roku siana około 25 kwietnia i koszona bardzo wcześnie bo 17 sierpnia zacząłem jednorzędową ze względu na dziki i tez miałem obawy ze sie bedzie psuć ale nic z tego nawet w tegoroczne upały to wiadomo ze sie troche podgrzewala ale zadnych innych skutków nie stwierdzam w tym roku tez. Dopiero okolo 5 zaczne odiany rosomak surprime koneser 

Sieczce z jednorzędowej robiłeś badanie sm. Wtedy widać kiedy kosić. W upały rośnie sm o 1%.

Zielona psuć się nie będzie, bo cukru dużo i w kwas idzie. Nadmiar w ziemię ucieka. Niestety pasza słaba, bo skrobia niska. W odróżnieniu od sianokiszonki qq lepiej strawna czym starsza, jeśli procent kolb jest duży. Poza tym cukier w skrobię przechodzi.

Z resztą, co gadać. U mnie sąsiedzi też koszą za wcześnie co roku. Chodż w tym i tak lepiej przez upały wyjdzie niż zwykle. Potem komentują: Ty to dużo musisz osypki kupować, skoro tyle mleka dają. Mówię, że nie muszę, bo to dzięki póżno koszonej kukurydzy i badania lab to potwierdzają. Jak grochem o ściane ta gadka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Koszenie zbyt mokrej też jest niewskazane. Nadmiar wody zaburza kierunek fermentacji i zamiast w stronę fermentacji mlekowej idzie w octową. Nie bez powodu zalecają odpowiednią S.M.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

To był taki jedyny przypadek tak wczesnego koszenia w tym roku około 5 tez mengelką te 3ha to na spokojnie sam położe zapewne ziarenko bedzie już twardawe ale zamierzam ciąć wyzej wtedy mniej masy przejdzie przez sieczkarnie i powinno być w miare a zapasu z tamtego roku jest sporo więc będzie tylko wartościowsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6715
jak zywicie jalowki cielne zeby sie nie zapasaly, bo mam z tym problem, a wiadomo jak jalowka zapasiona to potem same problemy,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Powyżej roku nie dostają kiszonki z kukurydzy a i tak niektóre mają tłuszczyku. Ja daję teraz żyto, słoma, siano i trochę śruty rzepakowej. Chce jakieś witaminy kupić,ale nie wiem jakie. Kto coś poleci w taniej cenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
1 godzinę temu, radekz200 napisał:

jak zywicie jalowki cielne zeby sie nie zapasaly, bo mam z tym problem, a wiadomo jak jalowka zapasiona to potem same problemy,

nie dawać niedojadów z kukurydzą od dojnych krów a jedynie dla rosnących , WYGONIĆ NA PASTWISKO to najlepsze najtańsze i  naturalne żywienie. Postawic lizawki wodę czystą i leżeć do góry z brzuchem. Powaga bo nie doczekasz się z tego krów

11 godzin temu, norbert098 napisał:

Co lepsze kukurydza, soja, tłuszcz chroniony zmieszane czy ten lacto start z josery?

kukurydzę (gluten chroniony) kupić, soję (2,2zł za kg) kupić, tłuszcze chroniony( 5zł za kg) kupić, melase(0,7 zł/kg)  glicerynę(5zł za kg) = lacto start

   jak to dozować i łączyć, to jest w GRANULACIE i pięknie pachnie, szkoda  czasu, zaoszczędzisz 1,5 zł na kilogramie worek 25 kg wystarcza na dwie krowy(prawidłowo na jedną)  i kosztuje ok 65 zł na krowę. A ile kosztuje wizyta lekarza jednorazowa i spadek apetytu na kilka dni... efekt natychmiastowy leci mleko i nie chudną

Tutaj też dobra treściwa, po wycieleniu,Pasza "PIAST"  Soja +kukurydza głównie, nawet na cały rok laktacji 7,5 MJ 19% białka, Sano Lactoma ma 7,1 Mj i 21% białka (z mocznikiem) składy podobne

 

Głównym komponentem białkowym paszy jest poekstrakcyjna śruta sojowa, której białko w niewielkim stopniu ulega rozkładowi w żwaczu, natomiast  jest bardzo dobrze trawione w jelicie cienkim.

Parametry dla krów mlecznych w 1 kg produktu Krowa Start "PIAST"

  • energia netto 7,5 MJ
  • energia netto 1,05 JPM
  • BTJN 135
  • BTJE 120
  • białko ogólne 19%
  • wapń 1,2%
  • fosfor 0,7%
  • sód 0,6%
  • magnez 0,35%
  • witamina A 20000 jm
  • witamina D3 4000 jm
  • witamina E 50mg
Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Dnia 22.08.2018 o 14:20, Thomas2135 napisał:

Raczej nikt. To bykom się nadaje na zapychacz d*py. 

Tabela 1. Wartość paszowa kiszonki mieszańców sorgo I trawy sudańskiej w porównaniu do lucerny I kukurydzy Analiza na bazie masy suchej. Źródło: Nutrient Requirements of Dairy Cattle, 1989, Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs, Canada.

Faza wzrostu
Białko surowe %
Włókno niestrawne %
Włókno surowe %
Energia netto dla laktacji Mcal/kg
Energia netto dla podtrzymania funkcji życiowych Mcal/kg
Energia netto dla wzrostu 
Mcal/kg
Strawność %
Lucerna

Pączkowanie

20

29

40

1.42

1.41

0.83

63

Pełny rozkwit

15

37

50

1.23

1.14

0.58

55

 Mieszaniec Sorgo-Sudangras

Faza wegetatywna

17

29

55

1.6

1.63

1.03

70

Po wykłoszeniu

8

42

68

1.3

1.18

0.62

56

 Kukurydza

Niewiele kolb

8.5

30

53

1.4

1.38

0.8

62

Duża ilość kolb

8

28

51

1.6

1.63

1.03

70

Jak dla mnie to ciekawie to wygląda. Białko całkiem ładne.

Dnia 22.08.2018 o 14:27, ThePerkins napisał:

Mam chęć zasiać 1 ha na próbę co i jak bo paszy mało a z traw nie osiągnę tyle co z tego

U mnie siewnik nie dostosowany, a i kosiarka powyżej 10 cm będzie miała problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kocmen24    48
Dnia 24.08.2018 o 10:30, przezuwaczka napisał:

Sieczce z jednorzędowej robiłeś badanie sm. Wtedy widać kiedy kosić. W upały rośnie sm o 1%.

Zielona psuć się nie będzie, bo cukru dużo i w kwas idzie. Nadmiar w ziemię ucieka. Niestety pasza słaba, bo skrobia niska. W odróżnieniu od sianokiszonki qq lepiej strawna czym starsza, jeśli procent kolb jest duży. Poza tym cukier w skrobię przechodzi.

Z resztą, co gadać. U mnie sąsiedzi też koszą za wcześnie co roku. Chodż w tym i tak lepiej przez upały wyjdzie niż zwykle. Potem komentują: Ty to dużo musisz osypki kupować, skoro tyle mleka dają. Mówię, że nie muszę, bo to dzięki póżno koszonej kukurydzy i badania lab to potwierdzają. Jak grochem o ściane ta gadka.

A skad przezuwaczka wiesz ze kosza zbyt wczesnie, SM sąsiadom  badasz?ja robie tak ze wybieram odmiany o ziarnie flint , ziarno we flincie robi sie twarde gdy reszta jest zielona ponadto odmiana ktora sieje ma zmieniona struktore scian komorkowych przez co bakterie zwacza podobno lepiej to trawia. 2 sezony kosze zielona kukurydze i mam 34 , albo 35 % suchej masy. Ponadto im starsza kukurydza wzrasta ilosc ligniny itd to jak to ma byc lepiej strawne?

 

Edytowano przez kocmen24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakoś nie wierzę w te wartości. Ma to jakieś poparcie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Ciężko powiedzieć, rozmawiałem na ten temat z jednym żywieniowcem i był sceptycznie nastawiony ale to była raczej taka odpowiedź "z d*py" w stylu "tylko sianokiszonki i qq", tak jakby nie było innych opcji.

Główny zarzut jest taki że ma więcej "drewna" w stosunku do kukurydzy, jednak kolba to trochę więcej masy niż te ziarenka. Mimo wszystko moim zdaniem warto spróbować, zrobić uprawę próbną, ale taką na 100% poprawną, zbadać i dopiero się ustosunkować bo wyniki z jakieś publikacji naukowej są często(ale nie zawsze) rzetelne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, kocmen24 napisał:

A skad przezuwaczka wiesz ze kosza zbyt wczesnie, SM sąsiadom  badasz?ja robie tak ze wybieram odmiany o ziarnie flint , ziarno we flincie robi sie twarde gdy reszta jest zielona ponadto odmiana ktora sieje ma zmieniona struktore scian komorkowych przez co bakterie zwacza podobno lepiej to trawia. 2 sezony kosze zielona kukurydze i mam 34 , albo 35 % suchej masy. Ponadto im starsza kukurydza wzrasta ilosc ligniny itd to jak to ma byc lepiej strawne?

 

Z kukurydza jest odwrotnie niż z trawa. Starsza jest bardziej strawna tak jak mówiła przezuwaczka. Kiedyś kosiłem przejściówkę w sierpniu to miała o wiele niższa strawność niż ta koszona miesiąc później i prawie 10% skrobi mniej. Zresztą zobacz sobie w jakichkolwiek tabelach pasz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego siałeś chyba Sudrixa? Pisałeś  jakiś czas temu, że kolby zwisają. Też mam sudrixa, ale nie jestem pewien gdzie rośnie, bo nie zwróciłem uwagi gdzie sypane były poszczególne odmiany. Na jednych roślinach właśnie zwisają mocno kolby i zastanawiam się czy nie zaczną odpadać podczas koszenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

@Thomas2135 jeżeli chodźi o mnie to kolby zwisają chyba w każdej odmianie ale tylko z brzegu pola w środku jest całkiem ok. Najbardziej w susanie. Co ciekawe w tym roku nigdzie u siebie nie widziałem omacnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kukurydza bardziej strawna przy wyższym procencie suchej masy? Oczywiście nie prawda, najwyższa strawność i smakowitość przy 35-36% sm 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gringo1    119

Skoro juz wałkujemy ten temat powiedzcie jeśli będe kosił wyżej około 20 30 cm to powinna być wartościowsza z drugiej strony mówią ze z całej rośliny połowa wartości jest w kolbie a połowa w łodydze czyli bedą straty ale łodyga to chyba nie ma takiej wartości jak kolba zwłaszcza jak jest podeschnięta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Podniesienie wysokości cięcia jest nieekonomiczne. Mogę się pochwalić bo robiłem już taki test, jeden silos z kukurydzą ciętą na wysokości 10 cm a drugi na 30 cm, poziom skrobi wyszedł podobny bo odpowiednio 34,2% i 34,8%, białko adf i ndf wyszedł identyczny. Natomiast odcinek łodygi czyli różnica między 10 cm a 30 cm ważył średnio 93 g x 83 tyś nasion na 1 ha równa się ponad 7 ton paszy więcej z hektara x średnio po 120 zł/ tona kiszonki = ok. 1000 zł na ha. Namówił mnie do tego przedstawiciel z limagrain kiedy zobaczył że kukurydze koszę wysoko. No i najważniejsza zasada im kukurydza wygląda na suchszą tym niżej tniemy bo właśnie na dole jest najwięcej wody czyli ciąć jak najniżej się da tylko tak żeby nie zbierać ziemi 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj