Polecane posty

kr9292    950
1 godzinę temu, krystek1992 napisał:

To słucham jakie mogą być przyczyny niskiego tłuszczu w mleku?

Po pierwsze krowa to nie jakiś lejek przez który coś "ma przelatywać". Po drugie rozkład białka rzepakowego w żwaczu wynosi koło 70%. Im wyższy rozkład białka w żwaczu tym większy będzie mocznik w mleku. To powinieneś wiedzieć. Tak samo jak nadmiar skrobi, szczególnie tej szybko rozkładającej się w żwaczu tj ziarna zbóż (ok 90% w żwaczu), które zakwasza żwacz przez co obniża się jego pH i następuje ograniczenie wykorzystania amoniaku przez bakterie. Przez to amoniak dostaję się do krwi a w wątrobie zamieniany jest na mocznik który trafia do mleka (wątroba dostaję w kość). Także proponuję zacząć od tego bo niestety dając zbyt dużo łatwostrawnej skrobi przy wysokiej zawartości rzepaku w dawce może być katastrofa. 

 

Możesz coś jeszcze kolego zaproponować? Ja dodałbym więcej kiszonki z traw i zmniejszył udział zbóż a w to miejsce dodał ziarno kukurydzy :) Więcej nic nie wymyślę. Z tą sianokiszonką bym spróbował albo coś z tym mocznikiem paszowym podziałać. Najlepiej to współpracuj z żywieniowcem. W końcu to zawodowiec nie to co ja.

Przestudiuj fizjologie układu trawiennego to bedziesz wiedział jakie są przyczyny niskiego tł. R 

Krowa to nie lejek, zgoda krowa to krowa. Rzepaku rozkłada się w zwaczu 70% też zgoda. A czy wiesz jak to się tam dzieje??????? Jak są zakwaszone to żwacz jest "martwy" i nic nie trawi wiec moższ sobie układać najcudowniejsze dawki na świecie, a i tak ch*j z tego. Nie słyszałeś nigdy o nie strawionych ziarniakach w kale i innych elementach dawki przy kwasicy Panie Lejek? Poproś przezuwaczke może ci wytłumaczy to inteligentna i ogarnieta kobieta, juz chyba kiedyś o tym pisała.

Wracając do rzepaku. Sr 30% BO 70% rozkładalne w zwaczu czyli z 1kg 210g. Soja 42% BO 65% rozkładane w zwaczu, a pal licho niech strace 60% czyli 252g. 

Zwiększając mocznik w dawce to kolejny chybiony pomysł. Bo jak pisałem wcześniej krowy dostające 6 i 7 kg tresciwych mają i tak nadmiar białka. Tak naprawde dawka bilansuje sie w miarę przy 3-4 kg tresciwych NA PAPIERZE, bo dokładnego składu pasz nie znam.

A co jest u kolegi nie tak nie powiem na 100%, w oborze nie byłem tabulogramów nie widziałem, ale jak krowa nie żuje to do kwasicy nie daleko. I tu się z lejkiem zgodze, podrzuc daj im sianokiszonki do woli niech zują, i warto rozdzielić kukurydzę z  wysłodką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

skoro karmisz krowy tradycyjnie, bez paszowozu to słomy do dawki raczej nie dodasz, bo i tak nie zjedzą, ale może masz skąd wziąć dobrej jakości siano?  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

@kr9292 

Po pierwsze nie jestem żaden Pan Lejek. Po drugie nie widzę tu ostrej kwasicy, Po trzecie wiem co to kwasica. Po czwarte dalej nie napisałeś jakie są główne przyczyny niskiego lub wysokiego tłuszczu w mleku- wykaż się i podpowiedz dla kolegi, który ma problem.

Dalej nie widzę tu "ostrej kwasicy" w której to żwacz jest "martwy" . Mankament tkwi gdzieś tak. I nie rób ze mnie ciemnogrodu. Może troszkę delikatniej reaguj na posty? O co walczysz? Jak napisałeś wcześniej jasnowidzem nie jestem i dlatego w postach nie przewiduje tylko podpieram się na teorii wykorzystanej w praktyce. Chciałem pomóc koledze bo trochę wiem co i jak. Swoich tez nie biorę z palca. Nie kłócę się więcej. Teraz ty napisz coś sensownego. Bo ja dalej zostaje przy swojej tezie że dać im więcej sianokiszonki która jak wiadomo ma w sobie i łatwo i ciężko strawne włókno do tego pobudzi przeżuwanie co pozytywnie wpłynie na zapobieganie kwasicy a włókno podniesie nam tłuszcz tj podbije- czyż źle piszę Panie Żywieniowcu? Aha i miałem na myśli zdjąć mocznik paszowy trochę a nie zwiększać.

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
7 godzin temu, kr9292 napisał:

Nie słyszałeś nigdy o nie strawionych ziarniakach w kale i innych elementach dawki przy kwasicy Panie Lejek? Poproś przezuwaczke może ci wytłumaczy to inteligentna i ogarnieta kobieta, juz chyba kiedyś o tym pisała.

A Ty mógłbyś to zrobić? Widzę że ogarniasz temat, a Pani przezuwaczka coś ostatnio mało aktywna na forum 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@piteroo ogólnie uważam, że problem tkwi w braku dobrej bazowej paszy objętościowej.  Mało tego że uzupełniaż braki qq wysłodkami(co jest bardzo ok), to jeszcze stara sianokiszonka. Cudów tu nie dokonasz. Wysłodka jest super, ale na mokrej bym nie opierała dawki. Jeśli masz możliwość dołożyć kiszone ziarno, to polecam. Dołóż białka i energii dostępnych w jelicie kosztem tych szybkostrawnych w żwaczu. To może coś ruszy. Powodzenia.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
16 godzin temu, krystek1992 napisał:

@kr9292 

Po pierwsze nie jestem żaden Pan Lejek. Po drugie nie widzę tu ostrej kwasicy, Po trzecie wiem co to kwasica. Po czwarte dalej nie napisałeś jakie są główne przyczyny niskiego lub wysokiego tłuszczu w mleku- wykaż się i podpowiedz dla kolegi, który ma problem.

Dalej nie widzę tu "ostrej kwasicy" w której to żwacz jest "martwy" . Mankament tkwi gdzieś tak. I nie rób ze mnie ciemnogrodu. Może troszkę delikatniej reaguj na posty? O co walczysz? Jak napisałeś wcześniej jasnowidzem nie jestem i dlatego w postach nie przewiduje tylko podpieram się na teorii wykorzystanej w praktyce. Chciałem pomóc koledze bo trochę wiem co i jak. Swoich tez nie biorę z palca. Nie kłócę się więcej. Teraz ty napisz coś sensownego. Bo ja dalej zostaje przy swojej tezie że dać im więcej sianokiszonki która jak wiadomo ma w sobie i łatwo i ciężko strawne włókno do tego pobudzi przeżuwanie co pozytywnie wpłynie na zapobieganie kwasicy a włókno podniesie nam tłuszcz tj podbije- czyż źle piszę Panie Żywieniowcu? Aha i miałem na myśli zdjąć mocznik paszowy trochę a nie zwiększać.

Zapłać mi to zrobię ci wykład o tłuszczu. Wiedza kosztuje, a yacenty mi nie płaci za posty....  Krowy zjedzą kukurydze i wysłodkę rano W żwaczu zrobi się wielka kula do której bakterie żwaczowe nie mają dostępu, i nie żują bo nie mają co, jest to prosta droga do kwasicy. Tego nie zauwazyłeś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jak ktoś wszystko ręcznie daje jeść nie mam kwasicy a daje  tak samo wyslodki kiszonka z kuku i tresciwa potem sianokiszonka. I tu jest problem nie chca mi za wiele sianokiszonki jeść. Co zle robię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12187
Zenonim jak nie chcą jeść sianokiszonki to albo są napchane albo jest słabej jakości to oceń sam a sianokiszonkę dawaj jako pierwszą .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

zenonim u ja karmie tak samo ale u mnie nie chca wyjadac kukurydzy a wyslodek dostaja ledwie 1kg na sztuke na dzien. aczkolwiek dorzucilem im tresciwej i widze lekka poprawe. kuku zaczela byc wyjadana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Mam pytanko, krówki dostają tak(na szt):

-kukurydza 25kg

-sianokiszonka 15-18kg

-suszone młóto browarniane (od 3 dni) 1kg

-wysłodki toffi 1kg

-kiszone ziarno kukurydzy 2kg

-gniecione ziarno zbóż 3-4kg (jęczmien owies, przenica, przenżyto)

-korektor białkowo energetyczny 38 Milkor agrocentrum 1,2kg

-drożdże Josera i dolfos, 

-soda, witaminy 3 rodzaje, odrobina soli

Parametry mleka tłuszcz 4,2, białko 3,2-3,3 , mocznik 125-140 somatyka 280, 70% krów zaciela sie bez problemu

co poprawic????

jestem świeżo po batalii z gronkowcem złocistym u kilku dobrych krów więc sie boję cos zepsuć

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Witam ponownie. Mam świerze wyniki mleka, otóż cały czas dostają to co wspominałem w poprzednim poście (2 strony wcześniej) i parametry mleka lepsze, ale ilościowo mleko spadło. Mleko ma teraz tłuszcz 4,35 (było 4,13), białko 3,46 (było 3,34), mocznik 117 (było 145). Czyli energii mają dostatecznie dużo, białka raczej też, skoro w mleku jest dobry poziom białka, mocznik mógłby być większy, ale białka do paszy nie ma już chyba co dokładać, więc czemu spadły z mlecznością? Może to nie wpływ żywienia a pogoda? :) Ostatnio mniej zjadają siana i sianokiszonki, wolą właśnie kiszonkę z żyta i ten mix kiszonkarski, ale tego nie mogę przecież dać im do woli.

Edytowano przez JacekSki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

Mogę np. dorzucić poekstrakcyjnej śruty rzepakowej, tylko ile kg na sztukę aby dobić do tych 200 mocznika?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-Sebastian-    12

Ja też mam problem z żywieniem. Stado przejęte we wtorek i w środę był przedstawiciel z Federacji(rodzice nie chcieli u siebie...). Próbki przyszły mi dzisiaj i niektóre są bardzo złe. 

Pasza to około

20kg kukurydzy

Sianokiszonka do woli

Śruta kukurydziana 1kg

Śruta zbożowa 4kg 

Koncentrat 39% białka 2kg przed próbą 

Bufor+ drożdże aktywne i witaminy po ok 100g

 

Moim zdaniem jest za mało  białka i daje 3-4kg koncentratu i zastanawiam się nad zamówieniem młóta.

Podobno można dawać nawóz mocznik żeby trochę poprawić a mam tragiczny. I zastanawiam się czy jedna sztuka nie ma ketozy białko/tłuszcz 1.95. 

 

 

 

Edytowano przez -Sebastian-

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

śruty rzepakowej dołóż do jakiej mleczarni należysz? weź zbadaj te co mają ponad milion somatyki bo mają zapalenie podkliniczne szczególnie tą co ma 8 mln bo ci na całym zbiorku zawyży. Ogólnie widać,że zdrowe sztuki mają niską somatyczne,resztę musisz po kolei leczyć albo sprzedać. W federacji powinni zaznaczyć literką K jakby miała ketozę,ale widać,że ma braki w Energi kiedy się wycieliła?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-Sebastian-    12

Pomyłka z koncentratem nie 1kg tylko 2kg i chce zwiekszyć do 3-4kg.

Te które mają zapalenia były oddzielnie do pojemika i nie poszło do zbiornika. Są w trakcie leczenia tylko ciężko idzie przez te błędy żywieniowe ale myślę ze dam rade ogarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, akernolat napisał:

Czy ktoś z Was ma excela do ustalania dawki żywieniowej zgodnie z inration?

Po co Ci?  Ja mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Tak jak to się tworzy w excelu. Kopi ci nie wyśle bo zbyt dużo mnie to pracy kosztowało, ale jak chcesz print screena moge ci zrobić na wzór. Zresztąi tak byś musiał wstawiać swoje dane bo stworzyłem go pod swoje pasze, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 godziny temu, akernolat napisał:

Czy ktoś z Was ma excela do ustalania dawki żywieniowej zgodnie z inration?

Odezwij się na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
-Sebastian-    12
2 godziny temu, leszek1000 napisał:

po woli i do przodu,ale jakie te zapalenia są podkliniczne ? 

Ta z 1.95 wycieliła się w połowie listopada.

Czyli federacja bada czy jest ketoza i wpisuje ? 

Co do zapaleń to te około 100 są widoczne na próbce i są już w trakcie likwidacji a te najgorsze przesłane do weterynarza do badania żeby dobrze dobrać antybiotyk. Myślę że jak wyrównam żywienie to łatwiej będzie wyleczyć te sztuki.

Czyli lepiej dodać trochę rzepaku zamiast koncentratu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj