Polecane posty

loik92    37

320 brutto czy netto? Myślałem że u mnie słoma droga;-) nie no kosztów żywienia nie liczyłem, jedynie mogę obliczyć koszty paszy i wytlokow bo to kupuje. Muszę zapytać zywieniowca czy ma taki program żeby obliczyć koszt żywienia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Maty po 320 zł brutto, a słoma po 70 na wiosnę chodziła. Teraz 10-15 zł taniej można kupić.

Koszt całkowity produkcji to również jałówki, leczenie, usługi itp. Dolicz budynki, sprzęt, amortyzację i robociznę to 2 zł nie starczy.

 

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AlaCapone    5015

To dużo wyjaśnia... takie oburzenie, że mało Cię nie zjedli. :D

  • Thanks 2

"Nie dyskutuj z głupszym, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona swoim doświadczeniem!" - ciągle muszę o tym pamiętać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Poniosło nas, ale kolega musi precyzyjnie się wyrażać, bo wdepnął w tematykę, którą w tym temacie mamy dobrze opanowaną. Ujął zapytanie jak przechwałkę, co jak widać jest mocno krytykowane.

Wracając do tematu. Krowy urywają mleko w szczycie gdy:

-brakuje energii,

-zasuszenie słabe,

-struktura lub strawność słaba,

-ilość białka i energii w jelicie za mała,

Można mnożyć przykłady. Nie masz wyników z tej grupy, analizy pasz i kału, więc celuje w ślepo.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KROWET    0
Dokładnie tak jest jak piszecie z żywieniem, kosz produkcji każdego następnego litra mleka powinien mieścić się w granicach 70groszy, wiec nieprawda jest to ze im większa wydajność tym większy koszt produkcji mleka, nawet przy cenie mleka 1zl opłaca się produkować jak najwiecej bo zawsze na każdym litrze dodatkowym powinno zostać wtedy ok 30 groszy. Nóż mi się w kieszeni otwiera jak słucham tych pseudofachowców którzy mówią o kosztach żywienia 1.08 - tyle to ma Moj klient przy średniej wydajności 9 l ze stada przy średniej dawcę paszy treściwej 4kg, a sypie ja dopiero pod koniec laktacji, bo mówi ze na początku może wymie pęknąć a pod koniec daje pasze żeby jeszcze trochę podwoiła.... jeśli macie takie podejście to macie koszty żywienia nawet i 1,20zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Wszystko jest tak jak mówisz, gdy zminimalizujesz koszta inwestując w odpowiednie rzeczy. Osobiście dla mnie, co jest najważniejsze:

-optymalizacja żywienia, czyli dobre i swoje pasze objętościowe, ilość i moc dostosowana do wydajności, z doświadczenia wiem, że łatwiej i taniej uzupełnić białko niż energię. Czyli warto inwestować w skrobię w qq, bo można ładny plon na piachu mieć. Białko w sianokiszonce łatwiej nadrobić i skupić się na częstym i wczesnym cięciu trawy/lucerny/koniczyny.

-swoje jałówki po dobrych buhajach, czyli ogarnięty rozród, szybki odchów i wycielenie do 2 lat,

-szybka i trafna diagnostyka, profilaktyka chorób metabolicznych i zakażnych(szczepienia)

Jak walnie jedna rzecz, to jest masakra. Jeśli robi się większość samemu, to wychodzi super, ale to na stadzie do 20-30 szt. No i trzeba się dużo pytać i uczyć od mądrych ludzi ;)

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Te drozdze, bioprofil, jakas sól, dwa antybiotyki, 4 razy weterynarz i nic z tej krowy nie będzie. Je tylko śrute siana tyle ze 2 lopaty sie wyprozni na dzien. Na pasku wyszedl stan zapalny a moze to zasadownica? 

Edytowano przez tedek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Bardzo gęsty. Pasza słabo przetrawiona i to właśnie nie pasuje do zasadnicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Zwacz nie pracuje jak powinien, badales ja na ketoze? Kal się świeci? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

badanie na ketoze w jaki sposob sie odbywalo? u mnie wet ma takie specjalne paski do moczu to 1 podejscie. ale jak chcesz to ma jakies tam paski do glukometru za 20 zl szutka. i jak mi wet powiedzial w moczu moze sie nie pokazac ale na tym pasku napewno pokaze.

ja z kolei mam inny problem. chce was zapytac o pewna rzecz ktora wynika z obserwacji. mam 2 sztuki co tak ma zapalenie wyjdzie z niego i za pare dni znow ma. i zauwazylem ze jedna z nich ma piane na pysku jak zujke zuje. czy to kwasica? a i wczesniej jak odbijala jej sie porcja do przezucia z zoladka to az bekala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pablo16    93

@tedek2 Ta krowa to po wycieleniu świeżo.?Jak ją żywisz? Co dajesz i w jakiej kolejności?

Za kadencji rodziców miałem podobnie u krów po wycieleniu które dostawały samą śrutę zbożową bez żadnych dodatków i do tego sianokiszonka i dużo siana. Zła była u nas wtedy kolejność zadawanych pasz bo najpierw szła śruta a potem objętościówka i wtedy było coś takiego jak u Ciebie.


Ursus C385A główny koń roboczy
Ursus C360 pomocnik C385A
Ursus C330M pomocnik pomocnika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nikolas29    450

Jak i czym odstąpić krowy. Podejrzewam że się pod kwasy mimo że dostają drożdże i siano.i kieszonki.moxliwe to.. Tłuszcz 4,2'a białko 3,7.jedza chetnie

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Panowie i Panie przypomnijcie mi jaka witamina odpowiadała za trzymanie mleka? U jednej sztuki mleko mi kapie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12187
ukaszProcho brak energi też powoduje nie trzymania mleka zła gospodarka hormonami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Nic się nie stanie jak witaminy postoja pół roku? Data ważności do końca kwietnia, produkcji jakos w grudniu. Lacto Plus extra  po 102zł netto, dobra cena? a co z resztą bufor drożdże musli dla cielakow też pójdą w górę? Bo mam jeszcze mozliwosc ze starych dostaw grudniowych 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65
23 godziny temu, wojtazz napisał:

badanie na ketoze w jaki sposob sie odbywalo? u mnie wet ma takie specjalne paski do moczu to 1 podejscie. ale jak chcesz to ma jakies tam paski do glukometru za 20 zl szutka. i jak mi wet powiedzial w moczu moze sie nie pokazac ale na tym pasku napewno pokaze.

ja z kolei mam inny problem. chce was zapytac o pewna rzecz ktora wynika z obserwacji. mam 2 sztuki co tak ma zapalenie wyjdzie z niego i za pare dni znow ma. i zauwazylem ze jedna z nich ma piane na pysku jak zujke zuje. czy to kwasica? a i wczesniej jak odbijala jej sie porcja do przezucia z zoladka to az bekala.

Zbadal w ten pierwszy sposób. Sprzedałem ją sam szkielet sie robił

 

23 godziny temu, Pablo16 napisał:

@tedek2 Ta krowa to po wycieleniu świeżo.?Jak ją żywisz? Co dajesz i w jakiej kolejności?

Za kadencji rodziców miałem podobnie u krów po wycieleniu które dostawały samą śrutę zbożową bez żadnych dodatków i do tego sianokiszonka i dużo siana. Zła była u nas wtedy kolejność zadawanych pasz bo najpierw szła śruta a potem objętościówka i wtedy było coś takiego jak u Ciebie.

Sporo od ocielenia 3-4 miesiace. Rano tresciwa 2 kg siano z torfow. Poludnie sianokiszonka z koniczyny i rajgrasy. Wieczorem tresciwa tyle co rano i taka co sam mieszam tez okolo 1.5 kg w tym jest kukurydza mielona, rzepak no i jeczmien. I siano z siewnych tylko przerosniete.

 

13 godzin temu, krzysieek napisał:

A badałeś czy przypadkiem one gronkowca nie mają?

Nie badalem. Wątpię w zdolności tych weterynarzy 3 bylo jedwn za drugim razem rozlozyl rece. No i sprzedalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Mam pytanie do Was. Posiadam 3 krowy zasuszone, termin wycielenia na luty. Teraz pytanie, czy można już zacząć podawać sianokiszonke czy lepiej zostawić na po wycieleniu? W okolicy nie ma kogo zapytać, a obiegowa opinia jest taka, że przed wycieleniem sianokiszonka wsprzyja zaleganiu po porodzie i odwapnieniu. Powiedzcie jak to w końcu jest...


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marwasz199117    106

master20002

Z sianokiszonek to staraj się unikać dużych ilości lucerny/koniczyny no i wysłodków chociaż ja daje wszystko co krowy w laktacji dostają tyle ,że mniej. Jak ma termin na początek lutego to zaczynaj powoli wprowadzać treściwe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

u mnie krowy w zasuszeniu dostają samą sianokiszonkę i słomę i tylko zatłuczone mają problem z odwapnieniem.Oczywiście sianokiszonka z samych traw.Jakbym dawał kukurydzy krową w zasuszeniu to odrazu nabierają tłuszczyku. Mogą dostawać kukurydze,ale małe ilości i dużo pasz włóknistych słoma trochę siana. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj